Page 4554 of 4573 FirstFirst ... 3554405444544504454445514552455345544555455645574564 ... LastLast
Results 91,061 to 91,080 of 91457

Thread: Masinile noastre

1. Back To Top | #91061
    Registered User west1785's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    romanul internat a descoperit adevarul absolut.
    Cred c-ai vrut sa scrii internaut, dar a iesit mai bine asa
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

2. Back To Top | #91062
    Din pacate masinile modificate sunt greu de vandut.
    Normal, mai ales chestiile heavy. In afara de proprietar nu stie nimeni de cate ori a bubuit sau cat de bine e facuta. Oricine e interesat de asta isi ia masina de baza si si le face singur.

In general chestiile astea (cata vreme nu esti la stadiul de bolt ons/remap/d-astea usoare) ti le faci strict pentru tine. Daca faci vizual, depinzi de gustul cumparatorului, daca schimbi mecanic depinzi de apetitul lui la risc. Daca le modifici pe ambele deja ti-ai nisat rau de tot plaja de cumparatori
    JDM trio.

3. Back To Top | #91063

Masinile noastre

Oriunde in Europa consumul conteaza, daca te uiti la BMW Audi Mercedes o sa vezi ca spre 80% din volum motoarele sunt diesel, si mare parte din aia 80% sunt 2.0D. Adica... oameni pentru care conteaza consumul, in ciuda masinilor premium. Dar nemtii sunt prosti, romanul internaut a descoperit adevarul absolut.
    Ai ceva date despre procentele alea?
    Peste tot pe unde m-am uitat eu cifrele pt diesel sunt în scădere (45-50% din piața de mașini noi).

Adică nu de alta dar afirmațiile alea citate de mine le face tot un roman internaut Masinile noastre

Superioritatea asta a romanului plecat despre cum știe el mai bine ce se întâmplă cu ordinea mondiala a lucrurilor mi s-a părut mereu amuzanta. Eu care o ard în tara asta de 2 bani nu am niciodată cum sa știu la fel de bine ca tine care este trend-ul vânzărilor de mașini. Pt ca eu îmi iau informațiile de pe internet iar tu practic îți iei informațiile tot de pe internet. Ciudat, nu?
    Last edited by wisepiggy; 05-04-2018 at 13:04.

4. Back To Top | #91064
    @west1785 - Freudian slip at its finest.
    Quote Originally Posted by wisepiggy View Post
    Ai ceva date despre procentele alea?
    Peste tot pe unde m-am uitat eu cifrele pt diesel sunt în scădere (45-50% din piața de mașini noi).
    Asta pentru ca ne uitam la toate masinile noi, care includ multe modele ieftine folosite pentru km putini la drumuri scurte la care dieselul nu reprezinta mare lucru.
    Asa si Toyota s-a grabit sa zica "nu mai vindem diesel pentru ca suntem preacurati" cand nu prea au avut niciodata ceva care sa fie semi decent si cu o umbra de competitivitate fata de ce e disponibil in Europa. La modelele premium care de obicei sunt folosite ceva mai multi km, diesel-ul inca e la putere.

Quick google search:
    JLR - "Almost 90pc of JLR’s vehicles are currently diesel powered"
    BMW X3 -
    he 2.0-litre turbodiesel xDrive20d is expected to take a whopping 80 percent of sales, with the 3.0-litre xDrive30d taking another 15 percent.

Nu am gasit cifre specifie la overall BMW, Audi si Mercedes - dar ma foarte indoiesc sa difere foarte mult la A4/C class/Seria 3.

Ia uite ce zice Mercedes si ce zice BMW.

5. Back To Top | #91065

6. Back To Top | #91066

Masinile noastre

Tu citești articolele astea? Din primul:
    "has resulted in a collapse in diesel sales during the year. They fell 17.1pc on an annual basis and now make up 42pc of the market, down from 47.7pc a year ago

Sales of petrol cars rose 2.7pc in the year, giving them 53.3pc market share, and alternatively fuelled cars such as battery-powered ones made up 4.7pc of sales, a rise of 34.8pc."

Adică mi se pare ca trebuie sa fii rău tare cu capul în nisip sa nu observi tendința pieței pt motoare non-diesel. Clar motorul diesel nu e mort insa nici viață lungă nu va mai avea. (Zice unul care se uita la un 220d acum Masinile noastre)

7. Back To Top | #91067
    Pai daca tot dezbatem, hai sa lasam oamenii de paie deoparte si sa ne aducem aminte de unde a plecat discutia:
    Niciodată nu am înțeles cum este posibil sa conduci o mașină premium și sa te uiți la consum.
    Dupa care eu vin si iti zic:
    daca te uiti la BMW Audi Mercedes o sa vezi ca spre 80% din volum motoarele sunt diesel, si mare parte din aia 80% sunt 2.0D. Adica... oameni pentru care conteaza consumul, in ciuda masinilor premium.
    Eu vin cu cifre care bat spre 80-90% la Jaguar Land Rover si modele de BMW, iar tu ii dai in continuare cum in toata piata (adica... dominanta ca volum de modele non premium evident) proportional diesel-ul scade.

Asta pe langa faptul ca " ce s-a vandut in ultimul an" in urma politicii de baubau si descurajare este o picatura in ocean fata de "ce este prezent pe drumuri momentan".

Pot sa ignor atacuri la persoana si aluzii ieftine, dar macar urmeaza si tu un sir logic de argumentare.

Da, diesel-urile vechi vor fi afectate si este un moment trist in care politica bate ratiunea, nu numai in domeniul auto. De aici pana la "diesel-ul dispare" este totusi cale lunga.

8. Back To Top | #91068
    Riscurile pt sanatate nu sunt politica, ci ratiunea din spatele deciziilor

9. Back To Top | #91069
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    diesel-urile vechi vor fi afectate si este un moment trist in care politica bate ratiunea
    cum asa?

10. Back To Top | #91070

Masinile noastre

Corect Sirc. Dar totuși cele 2 linkuri nu prea îți susțin afirmația din cauza ca sunt prea specifice. În plus acolo sunt date doar din UK. Europa e mai mare decât UK.

Și defapt realizezi ca ai aruncat ușor din burta internautului niște procente total aleatorii care sunt destul de greu de susținut cu niște informații.

Va rog nu începeți cu sănătatea și diesel ca iar vine Theo (da chiar oare ce mai face? ca nu l-am mai văzut de mult pe aici) sa ne spună ca dieselul emite mai puțin co2 deci e mai sănătos. Masinile noastre

11. Back To Top | #91071
    Niciodată nu am înțeles cum este posibil sa conduci o mașină premium și sa te uiți la consum.
    pentru ca asta e cel mai comun subiect de discutie cand vorbesti despre masini, trebuie sa fii pregatit. e accesibil, usor de inteles, nu trebuie sa ai cunostinte tehnice ca sa-ti dai cu parerea. cand intri in conversatie cu un oarecare, n-o sa incepi niciodata cu subiectul 'fmic vs. tmic', e de bun simt sa-l intrebi cat consuma in oras am masina actuala de 5 ani, 90% dintre persoanele cu care vb prima data despre masina cu asta deschid conversatia, toti se uita ca la urs cand le spun ca n-am nici cea mai mica idee. de fapt o idee am, dar e foarte vaga. cred ca totusi sunt eu anti-social.

12. Back To Top | #91072
    la mine in 99% din cazuri (la spalatorii cel mai des), discutia incepe invariabil cu una din 2 variante:"ia tot bordul?" sau "ii dai?". Dupa care intr-adevar urmeaza aia cu "cat consuma?". O singura data am patit sa vina cineva sa ma intrebe daca "e pe bune un S5 MRC", m-a lasat putin masca Mai era si gagica.

13. Back To Top | #91073
    Registered User BMF's Avatar
    De ce, ai ceva semne distinctive / stickere?
    You'll float down here. We all float down here. Yes, we do!

14. Back To Top | #91074
    Quote Originally Posted by BMF View Post
    De ce, ai ceva semne distinctive / stickere?
    Pe spate
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masinile noastre-img_9168.jpg  

15. Back To Top | #91075
    Registered User BMF's Avatar
    Quote Originally Posted by Ice_2k View Post
    Pe spate
    First guess... it takes a drama queen to tell another one?
    Sau o fi tintit mai sus gen MTM dar si alea sunt tot de decolteu.
    You'll float down here. We all float down here. Yes, we do!

16. Back To Top | #91076
    acelasi nivel conversational ca de-obicei...

17. Back To Top | #91077

Masinile noastre

Quote Originally Posted by born2lose View Post
    pentru ca asta e cel mai comun subiect de discutie cand vorbesti despre masini, trebuie sa fii pregatit. e accesibil, usor de inteles, nu trebuie sa ai cunostinte tehnice ca sa-ti dai cu parerea. cand intri in conversatie cu un oarecare, n-o sa incepi niciodata cu subiectul 'fmic vs. tmic', e de bun simt sa-l intrebi cat consuma in oras Masinile noastre am masina actuala de 5 ani, 90% dintre persoanele cu care vb prima data despre masina cu asta deschid conversatia, toti se uita ca la urs cand le spun ca n-am nici cea mai mica idee. de fapt o idee am, dar e foarte vaga. cred ca totusi sunt eu anti-social.
    Qft.

Înțeleg sa te uiți la consum când vorbim de diferențe mai mari de 100%. Dar în principiu diferențele de câțiva litri la 100km mi se par hilare. Pt mine, care conduc o mașină ordinară, mi se rupe dacă îmi consuma cu 2-3 litri în plus. Cunosc oameni care trăiesc bine mersi în România cu Golf R ca unica mașină și nu au dat faliment. Dracul nu e atât de negru precum fumul de diesel fără dpf Masinile noastre

18. Back To Top | #91078
    Registered User ElSpa's Avatar
    Finally
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Masinile noastre-dc7dffe3e315ee0df5b432c37f8887a0.jpg   Masinile noastre-18ef4ae20b65c727863f3296c3af3542.jpg  
    Last edited by ElSpa; 05-04-2018 at 15:03.
    Speed IS Everything...and Size DOES Matter !

19. Back To Top | #91079
    Cat consuma?

20. Back To Top | #91080

Masinile noastre

Vreo 10l de motorina la 100 de km fără sarcina iar cu platforma plina în funcție de greutate. Masinile noastre

Foarte frumos Elspa. Mai multe detalii? Poze din interior? E tot manuala cu 7 trepte? Masinile noastre

1.  
Page 4554 of 4573 FirstFirst ... 3554405444544504454445514552455345544555455645574564 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks