Page 4557 of 4573 FirstFirst ... 3557405744574507454745544555455645574558455945604567 ... LastLast
Results 91,121 to 91,140 of 91457

Thread: Masinile noastre

1. Back To Top | #91121
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    Quote Originally Posted by viezure View Post
    Ce parere aveti de geamurile fumurii spate si luneta? Sunteti pro sau contra lor?
    M-ar tenta sa pun si eu pe masina, in primul rand din considerente de caldura/raze UV, apoi vizual, dar vreau sa stiu si ce parere au altii de ele, eventual daca privesc altfel masinile din trafic care au folie
    Geamurile mele spate + luneta sunt complet negre din fabrica

2. Back To Top | #91122
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Si inca ceva, va incomodeaza la parcari, mai ales cand e mai intunecat afara?

3. Back To Top | #91123
    EnhanceD SpEEdY's Avatar
    Stiu ca poate unii considera aiurea dar eu la toate masinile mele am 20% si pe fata si pe parbriz iar pe spate mai toate au avut din fabrica geamurile negre. Cu ochiul liber nu vezi diferenta(nu m-a oprit nimeni niciodata sau daca m-a oprit nu au sesizat), nu obtureaza cu nimic noaptea, dar vara nu mai am nevoie sa pun protectie in parbriz sa nu ia foc bordul. La fel cand conduc mult vara nu mai exista sansa sa ma bronzez pe mana stanga precum tractoristii.

LE: Daca nu ai senzori de parcare si camera nu poti vedea ceva prin luneta(daca nu e locul luminat deloc) dar te orientezi prin oglinzile laterale. Sincer, nu as recomanda pe spate daca nu ai unele din cele 2 mentionate.

4. Back To Top | #91124
    Registered User Fuzz's Avatar
    Eu am si pe luneta folie fara senzori de parcare si nu am probleme. Parca 7% e pe luneta si 15% pe laterale spate.
    ...u biciz :shifty:

5. Back To Top | #91125
    Quote Originally Posted by SpEEdY View Post
    LE: Daca nu ai senzori de parcare si camera nu poti vedea ceva prin luneta(daca nu e locul luminat deloc) dar te orientezi prin oglinzile laterale. Sincer, nu as recomanda pe spate daca nu ai unele din cele 2 mentionate.
    This. Eu injuram mereu skoda veche alor mei cand bagam masina noaptea in garaj cu spatele. Te uiti si in cele laterale, ca deh soferii pe duba nu mor, dar la spatii stramte e un dezavantaj. De vreo 2 ani cand am senzori fata/spate + camera viata e mai grea cand conduc ceva fara ele. Nu se observa cand ai loc de parcat un camion, dar la parcari laterale la limita in orase aglomerate se cam observa.

6. Back To Top | #91126
    Speed maniac Ice_2k's Avatar
    La folie pare sa fie mai nasol la capitolul asta. La astea de fabrica nu stiu exact care-i faza dar nu ma incurca aproape deloc.

7. Back To Top | #91127
    Nu, daca ai senzori sau camera. Altfel da, pentru ca cel mai probabil n-o sa mai vezi nimic prin luneta (in caz ca te foloseai de ea).

Altfel vara diferenta de comfort este vizibila, mai ales daca pui si pe geamurile fata cele cu transparenta 83-85% (insa chiar si asa n-o sa mai fie complet legale, insa aproape ca nu se observa).
    JDM trio.

8. Back To Top | #91128
    Bai băieți, m-a lovit un nene azi tare neatent fix în parcare la Park Lake. El avea stop și a trecut ca prin brânză. Mi-a luat aripa, bara, far și ce o mai fi pe dedesubt.

El are asigurare la euroins, nu știu care e treaba cu ăștia, ca as vrea sa îmi repar mașina la reprezentanta, ma gândesc sa nu facă figuri sau ceva.
    Ați avut contact recent cu asigurătorul respectiv?

Va las și clipul cu accidentul:

https://streamable.com/do5xd

Sent from my Moto Z Play using Tapatalk
    This kid also enjoys vitamin H .

9. Back To Top | #91129
    Ca un sfat, data viitoare fa ti rca care iti repara tie masina in caz ca esti nevinovat, mai apoi compania isi ia banii de la euroins, daca ne luam dupa exemplul de fata.

Costa 20-30 lei in plus.

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. Back To Top | #91130
    Pai am casco la Allianz, pot sa fac pe regres dacă e cazul. Nu știu exact procedura și dacă îmi afectează mie prima de asigurare și clasa de bonus.

Sent from my Moto Z Play using Tapatalk
    This kid also enjoys vitamin H .

11. Back To Top | #91131
    Registered User dark_one's Avatar
    De fapt tu l-ai lovit pe el pentru ca nu a oprit la STOP oricum nu aveai cum sa opresti, cred ca timpul de reactie plus timpul de oprire trebuia sa fie in milisecunde

Pe vremuri cu casco faceai masina si recupera firma de la asigurarea respectivului ulterior (practic faceau un fel de barter intre asigurari si nu mai mutau banii).

later edit: vad ca ai postat intre timp / da la allianz am avut si eu casco timp de 8-9 ani, dar acum nu mai stiu, teoretic n-ar trebui sa afecteze, cred ca cel mai simplu ii suni pe ei.
    Alienware M17 R4 7820HK + 32 GB DDR 4 @ 3000 MHz + 1 TB Nvme Plextor M8Pe + 512 GB Samsung 850 Pro + GTX 1080

12. Back To Top | #91132
    Registered User Fuzz's Avatar
    Fa regres ca nu trebuie sa iti afecteze prima ulterioara.
    ...u biciz :shifty:

13. Back To Top | #91133
    E cam maro treaba cu euroins, dar nu pare ca ai de ales oricum, va trebui "sa-i testezi" daca n-ai casco. Fiind parcare de mall cred ca e un pic problematic cu asigurarile, dar vezi mai intai ce zic. Eu am avut un incident d-asta in parcare la munca si politia m-a mutat in alta parte intr-o parcare "publica", "fara bariera", ca "in parcari private nu putem stabili vinovatia". Ce-i drept, au trecut vreo 10+ ani de atunci, nu exista amiabila and shit.

edit: acum ca ai scris de casco, cred ca e rezolvarea ta cea mai bun cu regres. Pe de alta parte allianz in ultimul timp s-au cam nasolit, pentru un caz de regres acum doi ani mi-au zis ca-mi cresc si mie rata ca "e greu de recuperat banii din partea cealalta, dureaza" (??!??! - de ce plm m-ar interesa pe mine asta, nu e ca si cum am ales eu sa-mi loveasca ala masina cand nici macar nu eram in ea, ca era parcata). Le-am dat cu flit la reinnoire.
    JDM trio.

14. Back To Top | #91134
    just passing... Rover's Avatar
    Ce parere aveti de geamurile fumurii spate si luneta? Sunteti pro sau contra lor?
    M-ar tenta sa pun si eu pe masina, in primul rand din considerente de caldura/raze UV, apoi vizual, dar vreau sa stiu si ce parere au altii de ele, eventual daca privesc altfel masinile din trafic care au folie
    Uite aici ca sa nu repet, plus posturile ulterioare ale celorlalti.

15. Back To Top | #91135
    Deepmix kegpr's Avatar
    Quote Originally Posted by Ice_2k View Post
    La folie pare sa fie mai nasol la capitolul asta. La astea de fabrica nu stiu exact care-i faza dar nu ma incurca aproape deloc.
    Motivul pentru care încă nu am pus folie nici eu

16. Back To Top | #91136
    Nu e problema nici cu folia, dar ce-i drept am camera pe spate pe ambele masini.
    JDM trio.

17. Back To Top | #91137
    Quote Originally Posted by SM View Post
    E cutia automata automata, nu cea robotizata care e naspa si nici nu se mai pune din cate stiu, asta a mea are cod EAT6 si e facuta de Aisin, mie mi se pare foarte misto, schimba repede.
    Masina e usoara, 980 kg are versiunea manuala, asta automata fiind in nivelul maxim de dotari probabil mai are vreo 100kg in plus.
    Modelul nou aduce in plus o suspensie noua, ceva cu aer, un motor de 130 cai (cuplat doar la manuala din cate am inteles), scaune diferite si un display mai mare cu suport android/apple car dar nu stiu, nu mai are acelasi farmec
    Citroen C4 Cactus facelifted: Airbumps out, comfier ride in by CAR Magazine

Am avut un discount de vreo 5.000e la asta, e produsa in septembrie 2017, ii mai lipseste tapiseria de piele si sistemul audio focal ca sa fie fulleanu fulleanu in rest are de toate: jante pe 17, senzori, camera video, navi, scaune incazite, pavilion.
    sal. reduceri de genul asta, dar la peugeot aveau? astfel incat sa scot un 3008 benzinar pana in 15-16.000 de euro?
    Probleme si defecte Hyundai Accent 2006:http://www.computergames.ro/forum/sh...9&postcount=49

18. Back To Top | #91138
    Reducerea e atât de mare pt ca e modelul anterior, deja fiind lansat faceliftul.

3008 e model abia apărut și care pare sa aibă parte și de ceva succes. Mai mult de 10% reducere cam greu...

19. Back To Top | #91139
    Quote Originally Posted by Sir Christian View Post
    In ro probabil vom gasi razboinici justitiari care vor sarbatori cu drag aceasta imbunatatire prin o crestere semnificativa a numarului de amenzi.
    Eu as fi de acord cu limitele astea daca s-ar aplica cu dublu sens. Sa existe si limita minima. Mergi cu 30 la ora prin oras, amenda. Mergi cu 50 la ora pe limita de 100, amenda. Nu am nici o problema sa respect cu sfintenie 60 oras si 140 autostrada daca nu raman blocat dupa cretini din astia.

Quote Originally Posted by c6t9 View Post
    E despre bani aici. Care nici măcar nu se varsă direct în drumuri, să zici că este constructiv gândit.
    Ieri dădeau unii amenzi pe bandă rulantă pentru orice reușeau să găsească motiv, absolut orice. Oprit în prostie. Cred că a fost record de amenzi. Nu știu dacă au plecat 2-3 fără hârtie...

Legat de viteză, de fapt așa nu mai poți respecta limita legală nici dacă vrei. O chestie pe care am mai discutat-o eu cu băieții.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
    Si cu asta as fi de acord. Problema e ca nu se aplica mereu si nu peste tot. Frustrarea vine din faptul ca unii se pisa flagrant pe limite/legi, iar tu ratezi un semn de intrare in sat fara case si esti ars.
    Sa fie peste tot camere cu distanta masurata intre ele, sa fie camere la toate trecerile... atunci putem vorbi de asa ceva.

20. Back To Top | #91140
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Quote Originally Posted by Rover View Post
    Uite aici ca sa nu repet, plus posturile ulterioare ale celorlalti.
    Hei, sigur e bun linkul? Ca n-am gasit nimic pe pagina aia despre folii.
    Si merci pentru raspunsuri baieti. Inca sunt in dubii: ajuta vara, arata bine, dar la parcari e mai greu daca nu ai camera/senzori (si eu n-am). Hmm. Sa incerc sa vad cat de bine pot parca fara luneta

1.  
Page 4557 of 4573 FirstFirst ... 3557405744574507454745544555455645574558455945604567 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks