brat Cutie automata sau manuala?
Page 1 of 16 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 308

Thread: Cutie automata sau manuala?

Registered User Tigu's Avatar

Question Cutie automata sau manuala?

Salut tuturor,

Sunt pe cale sa achizitionez masina si as prefera o masina automata ca sa scap de gimnastica de la semafoare insa as dori sa stiu cateva pareri pro si contra de la cei care aveti sau ati avut masini cu cutie automata.

Multumesc

Registered User The Sheriff's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    -exista un mit ca "pica" mai repede decat cele manuale. fordul alor mei are 295.000 km si nu are nici pe naiba.
    -consuma un pic mai mult, adevarat, cam cu 0,5l/100 km.
    -nu e usor sa folosesti "frana de motor" (dar nu e imposibil)
    ca avantaje eu vad:
    -lipsa ambreiajului (implicit poate fi condusa de oricine, CORECT).
    -lipsa nevoii de a schimba viteze in curbe, in situatii mai limita => mai multa atentie la drum
    -nu mai ai febra de picior (in mod corect se foloseste doar piciorul drept, atat pentru accelerare cat si cand vrei sa franezi).
    -masina nu merge in spate in panta (dat fiind faptul ca se selecteaza D pentru mers inainte) si nu o scoti din D decat atunci cand opresti => sta pe loc in panta.
    -mai mult spatiu pentru picioare prin lipsa pedalei de ambreiaj inseamna ca piciorul drept nu sta asa de aproape de consola centrala => esti mai odihnit dupa multi km decat la manuala.

Ma mai gandesc
    Conduc o manuala deocamdata....
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

Registered User Tigu's Avatar
    Sunt perfect de acord cu cele mentionate de Gzhazh ceea ce inclina balanta catre automata. In privinta consumului, 0,5 la 100 km, mi se pare putin. De asemenea sunt de parere ca un sofer, cat ar fi el de experimentat, nu reuseste sa schimbe vitezele la timp, asa cum face cutia automata, ceea ce poate insemna un consum mai mic de combustibil. Referitor la defectarea cutiei de viteze, cred ca se poate strica si cea manuala ca si cea automata deopotriva, atunci cand este exploatata necorespunzator.
    As vrea sa stiu si parerea unui nemultumit de cutia automata, ca sa pot lua o decizie corecta. Multumesc.

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Se mai comercializeaza cutii manuale acum în 2009 ? Credeam ca au disparut în negura istoriei. Nu mai suntem în 1914. Cutia manuala e pe aceeasi treapta cu cârpa pe parbriz în loc de stergator actionat electric si demarajul cu manivela.
    Mă numesc EMI și sunt suflet de artist. Fire boemă și contemplativă, evit să muncesc, mi se pare pierdere de timp și e obositor. Calitățile personale precum obiectivitatea explică de ce contribuțiile mele sunt o referință. Rarele păreri contrare, mereu greșite, doar reușesc să-mi irite sensibilitatea. Înainte eram narcisist dar astăzi sunt perfect.

zise el scuipandu-si in san
    "If a law is unjust, a man is not only right to disobey it, he is obligated to do so." -Thomas Jefferson.

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    Quote Originally Posted by peshte View Post
    zise el scuipandu-si in san
    Epic

nu ai vazut acolo sub user ? puturos irecuperabil
    This kid also enjoys vitamin H .

The Usual Suspect
    Eu am mers numai cu automata si nu cred ca o sa-mi cumpar vreodata manuala.Cu manuala am mers doar cand am facut scoala de soferi si foarte putin dupa.Avantajele le-a spus Gzhazh...confortul este maxim.Singurul dezavantaj e ca daca iti pica si nu o mai ai in garantie o sa te coste o gramada, catvea mii de euro.Nici nu prea gasesti sa repari pe la noi, nu le repara nici astia de la reprezentanta.Daca iti pica, alta...
    Exemplu: Audi A6 2004 4.2 V8 cu tiptronic, a picat cutia, 5.000 euro noua la reprezentanta.
    Daca ai grija de ea, ii bagi ulei cand trebuie, nu cred ca o sa ai probleme...

Registered User Baracuda's Avatar
    Depinde de cutie, nu toate sunt ok. Multe din segmentul entry level sunt dezamagitoare.

Dpmdv nu exista nici un motiv pentru care sa aleg o cutie manuala, Gzhazh a enumerat cateva dez/avantaje la care mai adaug :

- Placutele de frana se consuma putin mai repede la automata
    - Frana de motor in schimb mie imi pare MULT mai eficienta decat la o manuala (Cutie tiptronic)
    - Cutia automata nu are consumabile
    - Protejeaza motorul
    I wasn't born to follow.

Registered User
    cutia tiptronic nu necesita service

Registered User Baracuda's Avatar
    Quote Originally Posted by cristi21 View Post
    cutia tiptronic nu necesita service
    Necesita schimb de ulei.
    I wasn't born to follow.

Registered User stalker2142's Avatar
    Parerea mea: daca iti iei o masina sub 20 mii euro, cu cei 2 mii euro in plus pe care i-ai da pe o cutie automata ai putea sa-ti cumperi 2000 litrii de benzina, adica 40 plinuri.. sau poti sa-i investesti intr-un motor mai performant sau mai economic, sau un pachet de optiuni mai bune. In oricare din cazuri esti mai castigat decat cu achizitia cutiei automate.

EMI
    EMI is offline
    Iar daca vrei si mai multe plinuri de benzina, poti renunta la climatizare, la demaror, la stergatoare. Toate astea le poti face si singur, daca tot accepti sa faci pe intermediarul între motor si transmisie, în epoca moderna.
    Mă numesc EMI și sunt suflet de artist. Fire boemă și contemplativă, evit să muncesc, mi se pare pierdere de timp și e obositor. Calitățile personale precum obiectivitatea explică de ce contribuțiile mele sunt o referință. Rarele păreri contrare, mereu greșite, doar reușesc să-mi irite sensibilitatea. Înainte eram narcisist dar astăzi sunt perfect.

Registered User The Sheriff's Avatar
    But then again decat trapa, pachete cromate si xenoane sa zicem, macar aceasta optiune iti aduce un avantaj. Frumos ar fi sa stim si despre ce masina e vorba, si toyota yaris parca are automata si acolo parca zau ca nu se merita sa dai in plus.

LE: caci mi-am mai adus aminte de un argument pro, na:
    -conducand o automata esti mai inclinat sa conduci normal, chiar econom uneori, decat atunci cand "cu batu' in mana" te simti regele soselelor.
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

Registered User
    Quote Originally Posted by Baracuda View Post
    Necesita schimb de ulei.
    Mi s-a spus la service VW - Audi ca la cutiile lor tiptronice nu se face intretinere, ci doar o verificare la nu mai retin exact cat au zis, mi se pare ca 80 mii km. Vorbesc doar la VW-Audi, nu stiu la alte marci.

In alta ordine de idei, daca persoana ce doreste sa achizitioneze o cutie automata este frecvent in blocaje sau are de a face zilnic cu plecari opriri dese in aglomeratie, recomand cutia.

Registered User Silenti's Avatar
    Quote Originally Posted by EMI View Post
    Se mai comercializeaza cutii manuale acum în 2009 ? Credeam ca au disparut în negura istoriei. Nu mai suntem în 1914. Cutia manuala e pe aceeasi treapta cu cârpa pe parbriz în loc de stergator actionat electric si demarajul cu manivela.
    Ce fel cutie automata? La masina de ce buget? Ah, scuze, tu doar trollai.
    the light at the end of his mental tunnel showed only more tunnel

EMI
    EMI is offline
    Nu înteleg faza cu bugetul masinii, de parca alea scumpe sau ieftine n-ar avea demaror sau stergatoare. Cutia automata nu e nici macar o optiune, e de bun simt ca transmisia sa fie completa si independenta de amestecul permanent al unui omulet, nu cum era pe vremuri.

Daca mentii faza cu tollatul, te invit la mine sa vezi ce cutie are conserva mea.

idr
    idr is offline
    Registered User
    Stiai ca manuala s-a inventat dupa automata,nu?

Banned
    Un link ceva? Chiar nu am auzit de asta.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    E o mare diferenta intre cutia automata de pe o masina de duzina sa ii zicem si una avansata zic eu.
    Eu am mers cu cateva automate ieftine, gen C3, Astra, i30, Ceed, 206 si inca vreo 2 si mi s-au parut mari tampenii cutiile alea.
    Ceva mai comode prin oras, intradevar, dar si probleme cu ele, utilizare mai greoaie, zgomote dubioase, performante slabute, etc
    Prin prisma unor astfel de masini afirmatii de genul 'se mai pun cutii manuale in 2009' 'cutia de viteza e pe aceasi treapta cu carpa de geam' mi se par niste mari flatulatii

Depinde ce masina iti vei lua deci.
    Pentru ca daca va fi ceva gen ce am zis eu mai sus vei avea probleme mai mici sau mai mari aproape sigur.
    Si nu neaparat ca ar fi ele proaste, ci din cauza mecanicilor prosti.
    O cutie automata nu are nevoie de intretinere si nu se strica niciodata sunt practic povesti de adormit copiii in cazul unei masini ieftine cu service in RO.

EMI
    EMI is offline
    Da' bine ca tu vrei aceeasi cutie pe C1 si C6.

Sigur, cutia pe o masina ieftina va fi mai ieftina si mai simpla.
    Asta nu schimba cu nimic faptul ca suntem în 2009, secolul 21, mileniul III bla-bla si ca e ridicol sa vezi omuleti care mesteca de zor cu o mâna ca sa completeze legatura între motor si transmisie.

Stiu ca o sa-mi pun în cap 99% din forum dar n-o sa auziti de la mine chestii politically correct despre acest subiect.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 16 123411 ... LastLast