brat SCOALA DE SOFERI (MASINA HIDRAMATA/AUTOMATA)
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 40

Thread: SCOALA DE SOFERI (MASINA HIDRAMATA/AUTOMATA)

Registered User

SCOALA DE SOFERI (MASINA HIDRAMATA/AUTOMATA)

Doresc sa fac scoala de soferi in aceasta perioada si nu stiu daca se pot face si pe masinile hidramate(cutie automata). Astept parerile voastre. Multumesc!

Registered User tyranu's Avatar
    cand am facut eu scoala era interzis sa dai examenul pe masina cu cutie automata, de scoala nu zicea nimic dar cine face scoala pe automata ca sa dea examen cu manuala? poate s-a schimbat legea, a trecut ceva timp

prin unele tari europene se da un permis special pt automate cu care poti conduce doar autovehicule cu cutie automata
    CPU Z80-A 3.5 Mhz RAM 64 KB ROM 16 KB GRAPHIC 256 x 192 pixels 16 colours SOUND Beeper (10 octaves) POWER SUPPLY External AC adaptor

Banned
    Se poate face scoala pe masina cu automata si se poate da si examenul pe ea. Pana acum ~1 an stiu ca se dadea permis normal, inferent de tipul transmisiei. Am auzit totusi ca mai nou este specificat pe permis...

Registered User Intel's Avatar
    N-o sa ai voie sa conduci decat automata dupa aceea si va fi specificat pe permis

Banned
    Mie mi se pare o eroare sa faci scoala pe automata, e ca si cand ai alege sa faci un copil cu retard mental desi stii de la ecograf/analize ca iese retardat, alegi sa l faci si esti fericit cu chestia asta

Nu ma intelege gresit, sunt foarte misto hidramatele dar e bine sa stii sa conduci intai o manuala.

Uite un articol: http://www.gandul.info/news/vor-apar...tomata-3166069

Warrior Trainer CYB34's Avatar
    Ce comentariu absurd. Ce comparatie ilogica. Ce sfat imbecil.

Pentru unii masina e un obiect care te duce de la punctul A la punctul B. Cu cat mai simplu si comod cu atat mai bine.
    Singurul avantaj pe care il ai in trafic daca faci scoala pe manuala si treci pe automata este ca iti antrenezi mai mult muschii de la mana dreapta si piciorul stang.

"Sofer" inseamna mult mai mult decat schimbarea vitezelor...

Registered User Komissar's Avatar
    Sfatul nu e imbecil - daca o sa ai un permis valabil numai pe cutie automata, poti sa te trezesti in situatii neplacute (si neprevazute) in care ti-ar fi fost de folos dreptul legal de a conduce si pe o cutie manuala. La noi in tara majoritatea parcului auto este cu cutie manuala, si nu se stie cand si cum apare vr-o urgenta cand va trebui sa conduci alta masina,sau ai masina in service sau va trebui sa conduci masina unui amic ce a baut, etc.
    Teama de cutie manuala este o teama de incepator, in mintea caruia se creeaza un complex de frica vis-a-vis de ceea ce pare a fi o treaba foarte complicata ( si in realitate nu e )
    Last edited by Komissar; 26-04-2011 at 16:03.
    1965 Volkswagen "Typ 1" 1200 - daily driver "scandalagioaica urbana"
    1972 Volkswagen "Typ 3" 1600 Squareback - stock.
    1989 Volkswagen "Typ 2" T3 1600 D

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    +1 la ce zice Komissar.

+2 la thread-uri inviate din morti.

Registered User Bogdan_P's Avatar
    Poti sa faci scoala pe manuala timp de o luna si dupa ce-ti iei examenul ai toata viata la dispozitie sa conduci numai pe automata fara sa-ti pui in pericol propria masina.

Fiecare cu ce vrea, parerea mea e ca ar trebui sa existe o lege care sa oblige fiecare scoala ca la 10 masini sa existe minim 1 pe cutie automata si ceva similar pentru firmele de inchiriat masini, nu stiu exact care e situatia. Pana la urma ar trebui sa fie dreptul fiecaruia sa aleaga.

Banned
    Quote Originally Posted by Komissar View Post
    Sfatul nu e imbecil - daca o sa ai un permis valabil numai pe cutie automata, poti sa te trezesti in situatii neplacute (si neprevazute) in care ti-ar fi fost de folos dreptul legal de a conduce si pe o cutie manuala. La noi in tara majoritatea parcului auto este cu cutie manuala, si nu se stie cand si cum apare vr-o urgenta cand va trebui sa conduci alta masina,sau ai masina in service sau va trebui sa conduci masina unui amic ce a baut, etc.
    Teama de cutie manuala este o teama de incepator, in mintea caruia se creeaza un complex de frica vis-a-vis de ceea ce pare a fi o treaba foarte complicata ( si in realitate nu e )
    E cam aiurea sa faci scoala de soferi pe manuala doar in ideea situatiilor neprevazute.
    In plus, nu stiu la ce ar fi de folos dreptul legal de a conduce o masina cu transmisie manuala, atata timp cat tu oricum nu stii sa o folosesti. Mai exact, daca faci scoala pe cutie manuala in ideea ca e bine sa stii pentru nu stiu ce situatii neprevazute si tu conduci zilnic o automata dupa, in maxim un an habar nu mai ai sa conduci o manuala.

Warrior Trainer CYB34's Avatar
    Intre prieteni, la intrebarea:
    "De cand ai masina ta, ai condus vreodata si masina altuia?"
    Raspunsul general este "normal".

De cate ori in ultimii 5 ani?
    Raspunsul general este "de cateva ori".

Pai.... ne luam carnet ca sa conducem si masinile altora? o data de doua ori pe an?

Personal nu as tine cont de asemenea situatii neprevazute, as tine cont de ce imi place si de ce imi este folositor zi de zi. Pentru situatii neprevazute avem taxi, RATB, tren si avion.

Banned
    Asta se intampla pentru ca la noi majoritatea sunt innebuniti de carnet si fac scoala de soferi de prin clasa a 11-a sau a 12-a dupa care , evident, n-au bani de masina si nici nu vor avea prea curand asa ca mai conduc si ei masina lu vecinu, dacia lu bunicu de la tara etc

just passing... Rover's Avatar
    Fiecare cu ce vrea, parerea mea e ca ar trebui sa existe o lege care sa oblige fiecare scoala ca la 10 masini sa existe minim 1 pe cutie automata si ceva similar pentru firmele de inchiriat masini, nu stiu exact care e situatia. Pana la urma ar trebui sa fie dreptul fiecaruia sa aleaga.
    Deci prin dreptul altuia de a alege tu ai vrea sa obligi firmele sa cumpere masini cu cutii automate. Interesanta logica. Nu vrei sa scrie in lege si sa aiba masini de 3 litri? Sau in 3 cilindri? Ca sa fie respectat dreptul de a alege.

Poti sa o iei si asa: teoretic, manuala este nivelul basic fata de automata, asa ca ar fi normal sa inveti intai la cel mai de jos nivel urmand ca dupa aceea sa hotarasti tu daca vrei mai mult (automata) sau nu. Este ca si cand nu ai fi de acord cu bastonasele si linutele de la scoala si ai vrea sa treci direct la litere.

Registered User Bogdan_P's Avatar
    Atata vreme cat un carnet categoria B nu este influentat de catre capacitatea cilindrica a motorului nu exista absolut nicio motivatie pentru a introduce o astfel de lege. Cat despre acel 'altuia', altuia este cetateanul care ar trebui sa aibe dreptul la alegere din moment ce este permis sofatul pe cutie automata. Nu era decat o propunere preliminara in caz ca acest fenomen devine unul mai popular fiindca probabil numarul lor este indeajuns pentru cati vor sa faca neaparat scoala cu o cutie automata, cel putin pentru Bucuresti. Nu stiu exact situatia sau daca unii au avut probleme sa gaseasca, fiindca eu nu m-am interesat, dar, ar fi o masura de luat in seama daca fenomenul ia amploare, cu sesizarile necesare si plangeri depuse cand va fi momentul, se va face o astfel de mutare.

Banned
    Din partea mea să înveţe pe ce vor.. dar dacă înveţi şi dai examenul pe hidramată, să fie precizat undeva în permis treaba asta şi să nu aibă voie să conducă manuală.

>d(oO)b< bHz One's Avatar
    Da, deci daca esti din categoria "soferilor profesionisti" care reusesc sa plece-n rampa la mall fara frana de mana... e inacceptabila situatia
    Daca esti ceva mai normal la cap iti cam dai seama ca 90% din situatiile potential periculoase generate de "habarnistul" pus de pe automata pe manuala se termina cu oprit motorul/dat in nas. Sau voi aveti impresia ca daca nu schimbi bine a 2-a scapi masina de sub control si te izbesti cu 212kmh intr-o gradina de vara unde teatrul de copii Ion Creanga tine o reprezentatie gratuita pentru tinerele mamici insarcinate...

later edit: venind in intampinarea forumistului preocupat, in general de orice, insa in mod special de BUNUL MERS AL LUCRURILOR am mai gasit o situatie periculoasa. Mergi pe un DN, vrei sa depasesti si la 90kmh in loc sa retrogradezi a 3-a dai tot a 5-a si mori. Si tu si ala de pe contrasens.
    Nici asta nu mi se pare plauzibila, ca sa-ti vina ideea sa retrogradezi tre` sa cam stii ce-i aia cutie manuala, deci sa te apuci tu de capu` tau (habarnist fiind) sa faci "trick-uri" d-astea din cutie... foooarte putin probabil.

dod0, insist in a te ruga sa incerci sa dai R la orice viteza mai mare de 15kmh, soferule
    Last edited by bHz One; 26-04-2011 at 20:18.

Banned
    Şi dacă schimbă la 160km/h în viteza RACHETĂ (R)?

Sunt sigur că o să meargă ca un mic Schumi când o să pună mâna pe manuală după ce a învăţat pe automată.
    PLM eu zic să-i lăsăm că oricum nici de pe loc n-o să poată pleca.

1:72 AdyAero's Avatar
    Condusul cu cutie manuala nu e mare filozofie. 15 ani am batut toate NFSurile cu cutie automata si nu am avut necazuri la trecera pe o masina reala. necazurile nu apar din cauza cutiei, ci din cauze care tin de trafic si intelegerea lui.
    Singurele cazuri unde vad rostul unei scoli de soferi cu cutii automate sunt cele ale unor persoane cu deficiente motorii sau cu accidente, acestia au oricum nevoie de masini adaptate special.

Banned
    O cutie automata este infinit mai comoda si mai usor de folosit.
    Personal, chiar nu inteleg de ce noi europenii suntem asa invechiti in gandire si inca avem intr-o proportie covarsitoare cutii manuale. OK, pot sa inteleg ca unora le place senzatia oferita de o cutie manuala, dar daca ai o masina sub 300, hai 250 de cai, chiar nu inteleg unde naiba e placerea...

Banned
    Nu vorbeşte nimeni de plăceri aici. Normal că o automată e mai mişto decât o manuală la feeling, confort şamd..
    Noi vorbim despre ăia care vor să facă şcoală pe automată, să dea examen pe automată şi dup-aia să pună mâna în trafic pe manuală.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast