brat Pareri Vw Jetta
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 55

Thread: Pareri Vw Jetta

Registered User

Pareri Vw Jetta

Salut

dupa indelungi cautari am ajuns sa selectionez doua masini skoda ocatvia fece lift si vw jettta ...dupa cateva vizite pe la avia motors si midocar nu am reusit sa ma hotarasc care dintre ele sa fie "castigatoarea" ..ultima oferta primita pt skoda suna cam asa : 1.2 mpi 105 cp ..dotare bussines ca doatari suplimentare ar fi :
    -maxi-dot
    -pachet drumuri grele
    -stergator luneta spate
    -senzori parcare spate

pret final cu tot cu reduceri 16000 euro

la midocar am primit urmatoarea oferta :
    vw jetta Last Edition trendline
    motor : 1.6 102 cp
    pe langa dotarile standard masina mai are urmatoarele

-climatronic
    -comuter de bord
    -priza 220v
    -radio rcd 310 cu mp3 si 8 incinte
    -vopsea metalizata
    pret final cu toate reducerile : 13700 euro

vreau si eu nste pareri despre jetta si mai laes din partea celor care au aceasta masina din 2010 si aceeiasi motorizare .La jetta ma atrage in primul rand pretul apoi (parerea mea ) ca este mai frumoasa ca oc2 fl atat la exterior cat si la interior ..

multumesc anticipat .

Desk Diver Cypher's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    Chiar vrei sa iti cumperi octavia cu motor 1.2?!

LORUS by SEIKO Sport Chronograph
    BREO Watch Neon Yellow Limited Edition
    POLJOT Mechanic 17 jwls vintage (in renovare)
    ORIENT Blue MAKO - WR 200M
    SEIKO SKX781 Orange Monster - Diver's 200M
    HAMILTON Khaki Navy GMT - WR 200M (DE VANZARE)

Holy Grail - DOXA SUB

uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    De ce vrei sa dai 16000 EUR pe o masina submotorizata si subechipata?

De ce nu vrei sa dai banii astia pe o masina SH?

Mi se pare FABULOASA suma de 16000 EUR pe o skoda cu motor 1.2 sau Jetta ... ma rog, Golf sedan.

PS: Optiunile sunt jenante, auzi priza 220v ... eu am 8 prize in masina ... si nu cred ca am folosit decat 1 cand mi s-a descarcat telefonul odata.

Poti sa iti iei o Octavia 2.0 TDI la 50 K km la banii astia, recuperare leasing sau ceva de genul. Poti sa iti iei ... si alte masini, chiar marci premium, audi, BMW sau Mercedes. Octavia 1,2 16000 eur = greseala mare din punctul meu de vedere.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

Registered User
    nicidecum nu voi da 16000 pe skoda este enorm de mult
    iar jetta asa vine din fabrica masina este prechipata ..in alta ordine de idei ..mi-e teama sa cumpar sh ..nu sti ce iei si nu vei sti cum s-a comportat vechiul propietar cu ea ..este altceva noua ..si in + de asta nu am mania vitezei ..nu ma grabesc nicaieri ..si nu-mi tre super motor mentionez ca am av un clio 3 cu motor de 1.2 si unde mai pui ca sunt si familist am si un bebe mic ..iar clio devenise prea mica ..dar revin si spun 1.2 pe skoda nici nu ma gandesc !

Registered User atalbu's Avatar
    Motorul ala de 1.6 e batranesc rau. Cat e 1.4TSI?

Deepmix Doggfather's Avatar
    Quote Originally Posted by mihaIdom View Post
    iar jetta asa vine din fabrica masina este prechipata ..in alta ordine de idei ..mi-e teama sa cumpar sh ..nu sti ce iei si nu vei sti cum s-a comportat vechiul propietar cu ea ..
    mentalitate de comunist , aka i-au mai dezgropat si pa ceausisti in dimineata asta , o masina premium la 4-50k e ca noua , clio ala care l-ai avut tu e din alt secol

Desk Diver Cypher's Avatar
    Corect ,ori iti iei ceva compact nou ori un sedan SH. La 40-50k si 16.000 euro iti iei o masina super intretinuta ,ca noua si mai buna-confy decat jetta aia fara numar.

Exemplu : Ford Mondeo, 2008r., 1998cm3, 143KM - Autovit
    Opel Vectra, 2007r., 1910cm3 - Autovit
    Volkswagen Passat, 2007r., 1984cm3, 200KM - Autovit
    Volvo S40, 2007r., 1590cm3, 110KM - Autovit

La sedan totusi iti poti lua Chevrolet Cruze.

LORUS by SEIKO Sport Chronograph
    BREO Watch Neon Yellow Limited Edition
    POLJOT Mechanic 17 jwls vintage (in renovare)
    ORIENT Blue MAKO - WR 200M
    SEIKO SKX781 Orange Monster - Diver's 200M
    HAMILTON Khaki Navy GMT - WR 200M (DE VANZARE)

Holy Grail - DOXA SUB

Registered User InTheClub's Avatar
    offtopic: ca metoda comparativa, un amic care lucreaza ca recuperator pt firmele de leasing si-a luat un BMW 320 2007 sau 2008 cu vreo 50 mii km cu fix 12.000 de la leasing. Deci, se poate.
    "You can find me in the club, sippin' on some buds,
    Daddy I got what you need you's a sexy little thug,
    Don't wanna be your girl I ain't lookin for no love,
    So come give me a hug, sexy little thug."

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Şi cât l-a costat înmatricularea?
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Registered User
    pentru Doggfather...am sa te rog sa nu treci la jigniri pentru ca nu este cazul..in alta ordine de idei ..nu uita ca clio3 nu este o masina din secolul trecut ..poate pentru tine da ..asta in cazul in care conduci un ozn ...

uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Dle Mihai, toti de aici ti-au spus ca faci o alegere proasta. Vrei sa ne crezi, bine, nu vrei, faci ce vrei. Eu am avut si masina noua si masina sh si iti garantez ca o masina sh din Germania nu se compara cu o masina de aici sh. Vorbim de aceeasi km. Sunt poate doar cazuri ... foarte foarte foarte rare unde gasesti ceva exceptional si in Romania la aceeasi km ca in germania, dar e greu, drumurile sunt mai proaste, carburantul este mai prost, service-urile sunt mai proaste, piesele sunt mai proaste. Pe langa asta, textul 'nu stiu cum s-a purtat fostul proprietar' este o ineptie! Vei stii pentru ca te urci in ea, stai un ceas si inspectezi int + exterior iar dupa aceea o conduci. Nu trebuie sa fi samsar ca sa iti dai seama ca o masina este in stare foarte buna sau nu.

Imi pare rau ca ai considerat o jignire ca te-a facut comunist un user mai sus, poate a folosit un termen prea ... dur, dar indoctrinat esti. Nu accepti sfaturi si paradoxal le ceri. Daca ai parerea ta si nu vrei sa ti-o schimbi, atunci de ce ai deschis acest thread?

Vrei sa scapi de responsabilitatea unei alegeri gresite? Stii in interiorul tau ca ai avea optiuni mai bune dar e mai costisitor sa le alegi si astfel speri sa gasesti pe cineva care sa-ti zica ca Jetta la 13 700 e o alegere buna? Nu, nu o sa gasesti!

PS: motor mare nu inseamna 2.0 sau 1.9, motor mare inseamna 3.0 in sus. 2.0 este motor mediu, normal, decent, suficient! Este motorul care iti ofera o siguranta in depasiri, un cuplu bun (referitor la faptul ca esti familist si ai de carat), masina iti pare mai usoara, etc. Culmea, vei observa ca un consum la un motor de 1.6 benzina pe o masina de 1300 kg consuma mai mult decat un 2.0 tdi pe aceeasi masina. Nu vreau sa te conving diesel vs benzina, dar sa nu crezi ca motorul mic = consum mic. Jetta sau Octavia nu sunt masini monovolum.
    Eu mai am si un Matiz, in oras consuma 9 - 10 l /100km.

PS: Este criza omule, se predau masini la companiile de leasing IN DRACI, nu mai au loc sa le tina in parcul auto. MUNCESTE putin pt masina asta care vrei sa ti-o cumperi, agita-te, cauta! Nu lua calea usoara si scumpa, pt ca o sa te usture la buzunar. O sa ai alt confort tu, sotia ta si copilul intr-o masina mai buna chiar daca are 50 000km.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by Comanche View Post
    Şi cât l-a costat înmatricularea?
    Nu costa nimic, masina luata de la leasing a fost deja inmatriculata in ro.

In general cu masinile luate de la recuperari nu ai surprize cu km dati inapoi, sunt obligatorii revizii la reprezentanta.

Nicky, o fi criza dar astia de la recuperari tin cu dintii la pret, deja daca masina are mai mult de 2-3 ani e semnificativ mai ieftina pe Autovit.

wisepiggy's Avatar
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post
    Culmea, vei observa ca un consum la un motor de 1.6 benzina pe o masina de 1300 kg consuma mai mult decat un 2.0 tdi pe aceeasi masina.
    Epic

Motorul ala de 1.2 cred ca trage mult mai bine decat 1.6 102cp. Daca vrei masina noua mergi pe jetta cu 1.4 turbo. Trage de dealer sa ti-o dea la acelasi pret. 13.000-14.000E pt jetta cu 1.4 turbo si echipare trendline e un pret foarte bun.

P.s.: De ce nu cauti sa-ti iei un wagon/break? Golf VI break arata foarte bine si e incapator.

Registered User Mandea's Avatar
    eu zic ca te poti arde usor cu alea de la leasing. aia de stiau ca le pierd nu-ti inchipui ca le-au condus cu duhul blandetii. nu e regula ca au probleme, dar te poti tepui mai usor asa.
    Iar cu masina SH e cu dus si cu intors de oriunde ai lua-o. o masina noua e o masina noua, punct. Exista avantaje si un singur mare dezavantaj, pierzi la revanzare. Pe de alta parte daca nimeni nu ar mai lua masini noi nici la sh nu s-ar mai gasi .

Optiunile nu sunt deloc jenante, doar ca sunt cam putine la prima vedere, iar priza aia de 220 mie mi se pare super utila la golf nu au pus-o (decat la plus), imi pot incarca telefonul sau orice altceva fara sa am nevoie de adaptor. Insa nu lua 1.6 102 cp ca papa mult si nici nu trage cine stie ce, plus ca nu are cuplu decat sus in ture, unde oricum ai si caii. un 1.2 tsi 105 e o varianta incomparabil mai buna. va merge si mai bine si va consum si vizibil mai putin. ar fi si mai bun 1.4 tsi 122 dar deja mai dai vreo 7-800 euro in plus numai pt motor si iti ajunge si ala de 1.2 105. Ce nu-mi place mie e ca jetta (facelift interior) nu e golf6, au modificat niste chestii in interior, dar masina nu e la fel la toate capitolele si ca atare pretul nu mi se pare chiar corect.

Registered User Merlin's Avatar
    Chiar sunt curios cum se comporta acel motor de 1.2 105...eu zic ca se va comporta daca nu mai bine, macar similar cu cel de 1.6 mpi de pe Octavia, avand avantajul taxelor reduse si asigurarilor ...Iar 1.6 mpi de pe Octavia, nu o fi el cel mai jmecher motor, insa pt un familist este mai mult decat ok, consum 10-11 prin Bucuresti (poate putin mai mult daca dai in ea) ....acum ca toti v-ati invatat cu motoare diesel de mare putere (+cuplu) si nu mai puteti concepe si altceva e alta discutie, dar luati in calcul si preturile de intretinere diesel! Pt cineva care face foarte multe drumuri in Bucuresti (oras), nu se merita un diesel de cilindree mai mare pt ca nici nu pea ai unde sa dai in masina insa si intretinerea este mai mare ! (trebuie schimbul de ulei facut mai des, filtre, care sunt aproape duble la pret fata de benzina)

Insa, ca sa ma supun si eu topicului, si eu sunt de parere ca ar trebui sa cauti ceva SH ... iar la un la 12-13 000 chiar gasesti masini bune!

Daca totusi vrei noua, macar incearca sa scoti o Jetta 1.4 turbo si cu ceva mai multe dotari la un 14 000 euro (tva inclus), mergi pe la mai multi dealeri/reprezentante, negociaza....e imposibil sa nu poti gasi (desi personal daca vrei mai mult spatiu as merge pe Octavia din punctul asta de vedere!) ....

P.S. cu riscul de a ne extinde iar pe mai multe pagini si daca nu esti chitit musai pe VW , fa un test si cu un Chevrolet Cruze, la 16 000 iti poti lua versiunea LT si diesel si ai si super masina si spatiu suficient, insa nu e VW

Registered User
    as avea o alta intrebare ...ma tot uit de ceva vreme la Weltauto si am vazut de ex un vw jetta 1.4 122 cp pe la 10799 fara tva 30 mii km Calculator bord
    Aer conditionat automatic
    Bancheta spate divizata
    Sensor ploaie
    Faruri ceata
    Volan multifunctional
    Volan piele
    CD player
    ESP + ASR
    Airbag cap fata si spate

ar merita mai mult de cat 1.6 mpi ?

ce stiti de weltauto ..sunt tepari ? ..ma refer la km dati inapoi sau alte magarii...

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    This kid also enjoys vitamin H .

Registered User Silenti's Avatar
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post
    Dle Mihai, toti de aici ti-au spus ca faci o alegere proasta. Vrei sa ne crezi, bine, nu vrei, faci ce vrei.[...]
    Imi pare rau ca ai considerat o jignire ca te-a facut comunist un user mai sus, poate a folosit un termen prea ... dur, dar indoctrinat esti.
    Bmw sh, aere de premium, tupeu si nesimtire, mai lipseste ceva sa fie cliche-ul complet?
    Nu inteleg cum va permiteti sa vorbiti in halul asta, chiar daca omul ar merge pe-o optiune 100% gresita (ceea ce nici macar nu e cazul).
    Nu vreti sa pricepeti ca produsele SH sunt semnificativ mai ieftine din motive intemeiate, ok, dar puteti sa-i lasati pe altii sa respire, asa prosti, comunisti, indoctrinati cum sunt ei?
    the light at the end of his mental tunnel showed only more tunnel

Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by mihaIdom View Post
    as avea o alta intrebare ...ma tot uit de ceva vreme la Weltauto si am vazut de ex un vw jetta 1.4 122 cp pe la 10799 fara tva 30 mii km Calculator bord
    Aer conditionat automatic
    Bancheta spate divizata
    Sensor ploaie
    Faruri ceata
    Volan multifunctional
    Volan piele
    CD player
    ESP + ASR
    Airbag cap fata si spate

ar merita mai mult de cat 1.6 mpi ?

ce stiti de weltauto ..sunt tepari ? ..ma refer la km dati inapoi sau alte magarii...
    e mlt mai bun 1.4 1222 decat mpi-ul de 102cp. lasand la o parte sportivitatea, e mult mai placut la condus din 2 motive: 1 ca are si o cutie misto cu un ambreiaj super placut, si 2 ca avand un cuplu mare disponibil de la 1500rpm, poti sa o tii ceva mai jos in ture si tot trage decent. daca ai putea sa le testezi vreo 1000km ai intelege exact la ce ma refer.

si eu m-am uitat la weltauto, unii mi-au zis sa stau deoparte ca sunt tepari. mie insa preturile mi se pareau cam mari totusi. partial si pt ca platesti tva-ul.

Paladin Sir Andrew's Avatar
    OMG Skoda 16k...jesus...iti iei Golf nou in banii aia...in fine
    Grabeste-te la Geta pt ca nu se mai fabrica. Ce se mai gaseste prin showroomuri is cam ultimele modele.

Quote Originally Posted by Cypher View Post

La sedan totusi iti poti lua Chevrolet Cruze.
    Hai sa nu aberam totusi...
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast