brat Recomandare 4 difuzoare pt mp3 auto sony gt35u
Results 1 to 11 of 11

Thread: Recomandare 4 difuzoare pt mp3 auto sony gt35u

Registered User flo_sexozu's Avatar

Recomandare 4 difuzoare pt mp3 auto sony gt35u

Salutare! As vrea si un niste recomandari de 4 difuzoare pe care sa le montez pe un logan - 2 in usile fata si 2 in spate;legate la un mp3 auto sony gt35u.Vreau sa se auda cat mai puternic si clar posibil.Initial vroiam sa pun un subwoofer si amplificator in portbagaj pt bass puternic dar nu ma inteleg cu mandra...ca ocupa prea mult loc,ca nu mai avem loc pt scaune si alte alea cand mergem la padure... ideea e ca as vrea niste difuzoare sa scoata si bass ca lumea.Avea fratele meu pe o dacie omorata niste difuzoare ovale jvc pe 5 cai legate la un mp3 kenwood si bubuiau de ziceai ca are subwoofer. Cam asa ceva as vrea si eu.Daca cunoaste cineva ceva sa se incadreze astept recomandari.

Bugetul este pana in 500 lei.Cu cat mai mult sub 500 cu atat mai bine.Dar fara sa afecteze prea tare calitatea si puterea sunetului.Sa fie solutia optima pret/putere/calitate.

Va multumesc foarte mult !

---------- Post added 27-09-2010 at 09:58 ---------- Previous post was 26-09-2010 at 18:58 ----------

Chiar nimeni nu se pricepe ?Astept poate se incumeta careva sa dea ceva sugestii...

Nick anterior: Darkblack99 Darkblack's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    Pentru portierele din fata recomand (obligatoriu) niste sisteme. Ceva in genul astora. Sisteme. Pentru pozitionarea lor intreaba-i pe baietii care monteaza sau da un search pe google. De obicei, tweeter-ele se pun in dreptul oglinzilor sau undeva pe bord, langa montantul A.
    Pentru spate, vezi si tu care boxe ovale iti plac cel mai mult, raportat la ce ai scris mai sus.

M-am uitat la sisteme pt fata si cred ca voi merge pe sisteme.Dar ca firma ce recomandati?Si cam pana la ce putere sa iau?Maxim 100 w rms ?Sau sa iau mai mici gen 60w ?Stiu ca mp3-ul are 45 w muzical si 25 rms...

Live For Speed Andrei221's Avatar
    Helix 62.1 Dark blue pe fata.

Helix 62.1 Dark blue sunt cam scumpe pt bugetul meu.In jur de 350 de lei si nici nu redau frecvente joase(60 Hz - 22 kHz) si din cate am vazut nici nu se mai gasesc,au fost inlocuite de Dark Blue B62c care sunt tot 350.Vreau sa ma incadrez in maxim 500 si pt fata si spate.Iar difuzoarele as vrea sa poata reda si frecvente joase.Stiu ca cele de pe fata nu or sa scoata bass la fel de mult ca cele de pe spate dar sunt unele care redau si frecvente mai jos de 60hz.

Nick anterior: Darkblack99 Darkblack's Avatar
    Daca-ti iei dif de 100w rms pe fata vei avea nevoie si de statie. Altfel, doar HU nu le va putea misca prea bine si dai banii degeaba

Da...trebuie sa ma gandesc bine.Daca nu iau si amplificator sa iau unele la 50-60 w.Ma gandesc si la varianta sa iau unele puternice si cand mai dau de cash sa iau si amplificator.Daca nu iau amplificator,un sistem blaupunkt GTc 662 nu ar fi bun?Ma gandesc...fata de cele originale de logan trebuie sa se simta diferenta atat la bass cat si pe inalte.Si pt spate cam ce sugerati?Prietenii imi ziceau sa merg pe ovale.

Live For Speed Andrei221's Avatar
    Eu ti-as recomanda altceva, dar depinde..o sa iti trebuiasca si mai multi bani dar se merita mai mult.

Sistem pe fata si doar subwoofer pe spate.

Pe fata sigur o sa pun sistem dar ceva mai ieftin,gen blaupunkt.As fi vrut sa pun subwoofer dar nu mai pun ca am avut discutii cu mandra ca ocup tot locul din portbagaj...Asta e dezavantajul cand esti casatorit :-) ,mai trebuie sa tii cont si de ce zice sotia ca sa fie armonie si intelegere in familie.Cred ca ma voi duce spre sfarsitul saptamanii sa imi iau ceva.O sa cer sfaturi si de la cei de la magazin si sa probez pe masina sa vedem cum se aude.Multumesc tuturor pt sfaturi.O sa pun poze,eventual un clip pe youtube.

Dintre sisteme blaupunkt,coustic,mac audio si magnat care ar fi mai bun?Cam astea sunt pe 16.5 cm la pret pana la 200 lei pt fata...O sa iau fara amplificator deci ceva la 50-60 w o sa fie suficient.Ma intereseaza si aspectul nu doar calitatea sunetului.Marti e posibil sa ma duc sa cumpar.

Am rezolvat.Am cumparat pe fata sistem magnat Dark Power 213 si spate coaxiale ovale Dark Power 693.Scor total 380 de lei.Le-au montat acasa fratele si cumnatul meu dupa vreo 4 ore de chin.Se aud destul de tare dar acum zornaie fetele de usi .Sa vedem pe viitor cum voi rezolva cu niste dynamat sau o solutie mai ieftina pt izolare fonica.Un moderator poate inchide topicul.Multumesc !

1.  
    LCS - 728 - Last Post