Page 1 of 50 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 992

Thread: Achizitie anvelope de vara

1. Back To Top | #1

Achizitie anvelope de vara

De sapt viitoare cica se incalzeste grav si am nevoie de 4 gume de vara 205/55/R16

As merge pe Bridgestone Turanza ER300. Asta am avut initial pe masina, am fost foarte multumit de ele. Sunt cam 350RON/buc noi. Exista un model/marca mai bun/ieftin? Aveti alte recomandari?

Cele SH, nu stiu daca merita in conditiile unui motor de 140-170 de cai si cuplu peste 300Nm.... Daca da, cam cati ani maxim poate avea un cauciuc (stiu ca degeaba mai are "carne" daca dot-ul e prea vechi)

Multumesc!

2. Back To Top | #2
    Hankook Ventus V12 Evo sunt bestbuy in zona aia de pret. Te fac un test drive cand da caldura sau, pana atunci, poti sa cauti pe net niste reviews la ele.
    Geology rocks

3. Back To Top | #3
    Registered User Scorpio's Avatar
    Ai Opel ? ... .

Oricum.. si eu recomand Hankook Ventus V12 Evo sau Dunlop SP SPORT 01. Daca esti mai agresiv... ia-ti ceva cu profil in V (EAGLE F1).

De vara nu prea se merita second ... mai ales ca se merge la viteze mari etc(in plus o sa le ti 4 5 ani).

4. Back To Top | #4
    Moderator Ivan's Avatar
    O problema similara si la mine, cu singura diferenta ca latimea este 215.
    Cauciucurile asimetrice (fie cu sens de rotatie fie cu interior/exterior) prezinta vreun avantaj in fata celor simetrice care imi plac mie si pe care le pot roti intre ele?

Daca nu (sau daca avantajele sunt minore) ce cauciucuri simetrice imi cumpar? Ceva in zona de sweet spot, nu performanta extrema sau chinezesti de plastic la preturi dubioase.

5. Back To Top | #5
    Registered User RossoNerro's Avatar
    Quote Originally Posted by ScorpioCV View Post
    Ai Opel ? ...
    Nu, nu are Opel.

Eu, am Opel si ce are C3rE, ambele "incaltate" cu marca Continental, la Opel normale iar la cealalta cu, Anvelonet.ro - Continental 205/55R16 91W PremiumContact SSR anvelopă de vară, eu cred ca sunt "confortabile" din toate punctele de vedere.

Uite aici preturi la Continental :Anvelonet.ro - 205/55R16 anvelopa anvelopă de vară anvelope pentru toate anotimpurile Continental

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by ScorpioCV View Post
    Ai Opel ? ... .

Oricum.. si eu recomand Hankook Ventus V12 Evo sau Dunlop SP SPORT 01. Daca esti mai agresiv... ia-ti ceva cu profil in V (EAGLE F1).

De vara nu prea se merita second ... mai ales ca se merge la viteze mari etc(in plus o sa le ti 4 5 ani).
    GSD3, adica alea cu profilul in V, nu se mai fabrica. Ce gasesti sunt stocuri destul de vechi, cu DOT-uri 2009.

Din cate am inteles, Goodyear Eagle F1 Asymmetric (nu are profil in V, este destul de clasic tread-ul) este o anvelopa buna si cu un pret rezonabil (probabil ~350-400 lei cele pe 16''). Eu asa ceva mi-am luat, dar nu pot oferi pareri deoarece nu le-am montat.

Referitor la DOT, eu nu as lua anvelopa noua cu DOT mai vechi de, sa zicem, 2510. SH, nu mai veche de 2509.
    1.1 bar

7. Back To Top | #7
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Exact gumele astea o sa mi le cumpar si eu, Bridgestone. Chestia e ca imi trebuie runflat, sunt putin mai scumpe, 407 lei. Le mai are un prieten si sunt foarte ok. Ia-ti-le!
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

8. Back To Top | #8
    Vredestein Sportrac 3
    Vredestein Hi-Trac
    CONTINENTAL ContiPremiumContact
    CONTINENTAL ContiPremiumContact 2
    Yokohama S.drive AS01
    Yokohama C.drive AC01
    Dunlop SP SPORT 01
    Dunlop SPT FASTRESPONSE

Care anvelopa ar fi mai buna? Pana acum am avut ContiPremium (185/55/15). Foarte ok dpvd longevitate. Vreau performanta la franare si rulaj decent, sa nu le schimb la 20-30.000km.

LE: sstdr, merci frumos. Din pacate nu le au pe stoc, am discutat cu ei ieri.
    Last edited by CEO; 11-03-2011 at 10:57.

9. Back To Top | #9
    Registered User
    Baga un ochi si la Michelin PS3 si Goodyear EAGLE F1 ,de asemenea si Conti Premium 2 sunt foarte ok.

@CEO : Anvelope auto, anvelope vara, anvelope iarna, vanzari anvelope, cauciucuri online

10. Back To Top | #10
    Ce conteaza masina? Nu vorbim nici de dube, nici de matizuri.

Nu vreau sa tina mult, asta inseamna ca sunt tari si nu se "lipesc" la fel de bine de asfalt. Astea pe care le-am avut eu ER30 (acum se fac ER300), au tinut fix 5 ani si 100.000km, mi se pare EXCELENT, nici prea mult, nici prea putin.

Nu am incredere in reviews, in domeniul in care lucrez si ma pricep eu bine, daca ma uit la reviews-uri pe net, la majoritatea ma iau cu mainile de cap de ce prostii citesc. De ce ar fi altfel la cauciucuri?
    Intreb pe forum, pentru ca sfatul unui user cu capul pe umeri (pe care il cunosc sau imi lasa impresia unui om cu ceva in creier) valoreaza de mii de ori mai mult decat nshpe pareri gratuite de la diversi.

11. Back To Top | #11
    @CEO aceeasi dimensiune o am si eu la Chevrolet ... daca nu gasesc Hankook Ventus v12 Evo .. o sa-mi iau Dunlop SP Sport 01.

@GunX 100.000 km ? Eu am schimbat la 40.000 km niste Hankook Optimo.. iar GTC-ul mi-a venit cu BRIDGESTONE Turanza ER300... Daca este un pic mai frig afara .... cauciucurile astea sunt praf ... vara si-au facut treaba foarte bine (dar in niciun caz nu mai trebuie sa mergi cu ele cand temperatura scade sub 10 grade).

12. Back To Top | #12
    Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by CEO View Post
    Dunlop SPT FASTRESPONSE
    eu astea le am pe masina din fabrica, mi se par foarte ok. nu stiu sa iti zic cat de ok fata de celelalte enumerate ca nu am cum sa le testez, insa am condus masina si la limita motorului cu accelerari si franari bruste si dupa mine s-au comportat foarte ok. sunt destul de silentioase, bine aici conteaza mult indicele de viteza.

nu stiu daca sa iei sau nu, ca nu stiu ce iti doresti, dar pot sa zic ca nu sunt deloc rele.

13. Back To Top | #13
    Dap, am zis aprox 100K, real cam 92.000 din care sezonul de iarna cu gume dedicate (acum imi dau seama ca am exagerat, cred ca reali sunt cam 70.000) dar cu cateva drumuri lungi gen din Suedia pana la Marea Mediterana....

De acord cu tine, pe rece sunt praf...dar pt sezonul ala am jante de tabla cu Dunlopuri pe 15, nu ma astept la performante de vise umede all-season.

14. Back To Top | #14
    eu sunt foarte multumit de eagle f1 (cele vechi, cu profil in V - nu stiu daca se mai fabrica), dar n-am avut niciodata pe vreo masina mai mult de 2 tipuri de anvelope de vara (de obicei nu trec de 30-40.000km), deci e cam greu sa compar.

15. Back To Top | #15
    Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    si eu sunt in aceeasi situatie, tre sa iau 2 nou 205/55/16 luna asta.

am megan 2 , continental am avut venite de la fabricant, cu un profil mai gros pe mijloc, vad ca acela nu mai e pe stoc. m-au tinut 35.000 km fata, spatele e abea la 25-30 % jumulite.
    Sony a7r II +Zeiss 25/2 85/1.8 55/1.8 16-35/4 35/2.8 Minolta: 28/2.8 50/1.4 35-105/2.5-4.5 70-210/4
    backup : d750 + 16-35N 4 VR + 50 1.4D + 85 1.4 + SB910

16. Back To Top | #16
    apropo, ar fi bine sa le rotesc intre ele, nu? alea de pe spate sa le trec pe fata?

17. Back To Top | #17
    Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    de ce ?
    Sony a7r II +Zeiss 25/2 85/1.8 55/1.8 16-35/4 35/2.8 Minolta: 28/2.8 50/1.4 35-105/2.5-4.5 70-210/4
    backup : d750 + 16-35N 4 VR + 50 1.4D + 85 1.4 + SB910

18. Back To Top | #18
    Se tocesc mult mai repede cele de pe fata.... pe la 20.000 km trebuie interschimbate.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by TranceRem View Post
    de ce ?
    pai ca sa nu patesc ca tine cu ale tale, unele tocite complet, altele mai deloc

20. Back To Top | #20
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    apropo, ar fi bine sa le rotesc intre ele, nu? alea de pe spate sa le trec pe fata?
    Rotatia (facuta ca la carte) e mai complicata decat fata<->spate, in functie de tractiune, profilul gumelor, daca vrei sa rotesti sau nu si rezerva.
    Tire Tech Information - Tire Rotation Instructions

1.  
Page 1 of 50 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks