brat Masina cu un consum foarte mic.
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 65

Thread: Masina cu un consum foarte mic.

Registered User niq86's Avatar

Masina cu un consum foarte mic.

SAlut,
    Dispun de suma de 2000 iepuroi si vreau o masina cu un consum cat mai mic adica sunt obsedat de treaba cu consumul. Cautand putin pe google am dat peste acest site The most fuel efficient vehicles - Spritmonitor.de Conform acelui tabel audi a2 3l consuma cel mai putin dar e prea scumpa pentru bugetul meu altminteri, daca as fi avut bani as fi cumparat una fara retineri chiar daca e putin cam hidoasa. Deci in suma asta ma incadrez doar la smart si vw lupo. M-ar fi batut gandul si la un tico sa-l pun pe gpl cu un consum de ~7l ca sa ies la acelasi cost cu motorina dar cele in stare buna costa peste 1000 de euro +500euro instalatia nu prea merita, apoi... nu as compara fiabilitatea unui tico cu vw sau smart. ACum nu stiu ce sa fac voi ce ati cumpara? smart-ul il gasesc mai ieftin ca vw-ul dar piese cred ca gasesc mai repede la vw decat la smart. Merg exclusiv in oras si vreau sa vad daca pot merge la acelasi pret cu autobuzul.
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Am auzit că la bicicletă nu te costă combustibilul nimic. Și vorbesc foarte serios...
    Around...

Registered User
    Quote Originally Posted by Ciuby View Post
    Am auzit că la bicicletă nu te costă combustibilul nimic. Și vorbesc foarte serios...
    Si mai ramane si un banut de un cosciug si o coroana nu? La cum merg nebunii cu masina este o aventura sa mergi cu bicicleta in Bucuresti, si sa nu uitam ca probabil la destinatie o sa aiba nevoie de o butelie cu oxigen.

Registered User Komissar's Avatar
    Ticozaurul e pe carburatie, deci instalatia GPL ar trebui sa te coste maxim1000 Lei.
    In rest... daca reusesti sa gasesti unul in mintile lui, cred ca un Smart diesel e cea mai buna alegere.
    1965 Volkswagen "Typ 1" 1200 - daily driver "scandalagioaica urbana"
    1972 Volkswagen "Typ 3" 1600 Squareback - stock.
    1989 Volkswagen "Typ 2" T3 1600 D

Registered User Necrosero's Avatar
    Quote Originally Posted by PhantomBuzz View Post
    Si mai ramane si un banut de un cosciug si o coroana nu? La cum merg nebunii cu masina este o aventura sa mergi cu bicicleta in Bucuresti, si sa nu uitam ca probabil la destinatie o sa aiba nevoie de o butelie cu oxigen.
    Sigur. Si daca te interesa intr-adevar sa ii zici omului ceva constructiv, te-ai fi uitat si ai fi vazut ca e din Pitesti. Iar de murit, poti sa mori si-ntr-un tico sau dacie sau mai stiu eu ce, la fel de bine. Oricum nu are rost, omul a cerut masina, dar la 2k euro nu vad ce ar putea sa ia, care sa consume si putin.
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Părerea mea e că dacă diferența de la 4 la 5 L/100km e o problemă, atunci transportul în comun e soluția. Nu-ți permiți o mașină dacă principala ta „obsesie” este consumul, îmi pare rău...
    Around...

Ingineru Symi99's Avatar
    Mergi pe locul 2: VW Lupo 1.2TDI

Registered User
    Daca te plimbi doar in oras sint chestiile alea care arata ca o masina dar au motor de scuter. Nici macar nu-ti trebe carnet de sofer ca sa le conduci.

Registered User RossoNerro's Avatar
    La bani astia sigur o sa gasesti o Solenta cu GPL. Ce vrei tu: VW, Smart, etc.- nu o sa gasesti niodata la suma disponibila. Bafta.

Registered User Legolici's Avatar
    Un abonament pe toate liniile (50lei).

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    yaris diesel.
    This kid also enjoys vitamin H .

Paladin Sir Andrew's Avatar
    Quote Originally Posted by Legolici View Post
    Un abonament pe toate liniile (50lei).
    Cea mai utila solutie...
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

Nick anterior: Harvey
    O bicicleta ar fi folositoare, dar daca te duci la munca(birou) sau altceva de acest gen, mirosul de transpiratie poate fi un ipediment major.

Deci abonament sa fie.

Nick anterior: ..::nexxus::.. zeegermans's Avatar
    ia cea mai noua masina inmatriculata, care o gasesti, pe benzina, apoi strangi de-un gpl. la asa putini bani daca vrei sa iei ceva mai rasarit, sigur il iei zob si risti sa te coste inca pe atat reparatiile.
    sau... moped (o vespa cu design retro).
    one love

Mos Craciun xtrimD's Avatar
    Fii atent aici: eu merg zi de zi cu o Laguna 1.8 cu instalatie GPL si imi ia cam 11-12 in Iasi, 10 daca e trafic lejer. Sa-ti dau un exemplu de calcul:

Pina la prietena mea sint fix 4 km. Daca ar fi sa iau autobuzul m-ar costa dus-intors 3,8RON iar durata unei calatorii ar fi de aproximativ 14minute. Cu masina platesc in worst case scenario doar 3,2RON si din fata blocului meu pina la ea fac fix 9 minute(parcarea inclusa).

Deja cind trec la trasee gen mers la scoala/in oras, cind nu sint singur in masina si costurile se impart la 4 iesi mult mai bine. Daca iti iei ceva care sa consume maxim 12 in oras, te-ai scos la costuri.

P.S.: Eu am calculat la 3,35RON/l GPL, dar eu alimentez de la Lukoil cu 3,10RON.

Registered User niq86's Avatar
    Sa va spun eu am o dacie 1500 toamna care imi ia cred ca 10l% prin oras,deci exclus de a merge cu ea o folosesc doar la drumuri lungi pe langa asta pe fiecare an umbla la frane umbla la carburator umbla pe la bujii umbla la platina la culbutori la te miri pe unde sunt satul pana peste cap de dacie, bicicleta nu e buna si niciun moped ma ploua ma ninge nu am unde sa o tin nici la servici nici acasa... deci nu e buna, cu autobuzul m-am saturat sa astept 15 minute in statie zilnic vine aglomerat ca e ora de vraf toata clasa muncitoare se duce la servici, vara miros nasol de transpiratie inghesuiala ca naiba tigani urca te buzunaresc pe la spate.... ce sa va mai zic? aa 60 de lei abonament pe o linie nu s=a inventat metrou din pacate la mine. Deci as prefera sa mai dau 10-20 lei din buzunar lunar si sa merg cu masina ECONOMIC ! ca de'h nu am bani sa dau 6 lei pe litru de benzina am alte prioritati in viata si banuiesc ca nu sunt singurul cu problema asta multi au masina si o tin in fara blocului ca nu au bani de benzina si merg tot cu autobuzul metrou pai asa... mai bine merg eu cu 3-4% vad ca se poate de-asta am deschis topicul sa caut alternative. Mai uitati-va pe autovit si veti gasi smarturi cdi sub 2000 de euro cu multi km la bord adevarat. vw lupo putin peste 2000 euro poate ma mai storc de niste bani si cumpar nu stiu sa vad ...
    Cred ca ma orientez pe un tico cu gpl tocmai ce am terminat de citit, daca cititi si voi pe forumul lor oamenii de-acolo sunt extrem de multumiti de aceasta combinatie merg aproape gratis. Multumesc pentru sfaturi.

Din pacate eu sunt singur in masina xtrim, a fost o perioada cand eram si eu la liceu si plecam 4 insi din cartier ne costa mai ieftin taxiul decat autobuzul )
    Last edited by niq86; 14-05-2012 at 22:28.
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

Mos Craciun xtrimD's Avatar
    Mane, nu-ti lua Tico pe gepeleu. Sau daca-ti iei, condu macar 50km pe GPL sa vezi ce lesinata poate fi masina aia in combinatii de genul asta. Si singur daca esti, nu cred ca ai distante asa mari de parcurs in Pitesti incit sa coste asa mult sa mergi cu ceva decent, ca tigaia aia nu-i masina. Cauta ceva Vectra/Laguna/Astra pe GPL, sau orice cu peste 75-80CP.

Fa un calcul inainte, nu te arunca la Tico datorita consumului. Vezi ce distante parcurgi tu zilnic, fa un worst case scenario cu o masina in mintile ei(ma refer la consum 10-12) si vezi ce-ti da la final, s-ar putea sa fii surprins Cu 80RON/luna faci cam 200km, poate si mai bine pe GPL.

LE: Cielo ar mai putea fi o optiune, uite ce am gasit la tine in judet: http://www.tocmai.ro/daewoo-cielo-20...l-4172225.html

Eu am o Solenza si nu consuma mult, sau nu foarte mult , a dat in jur de 1800euro pe ea si e full option pentru o Solenza. Nu inteleg ce vreti voi sa ziceti "sa consume foarte putin", pai daca gasesti asa ceva, sa-mi zici si mie.
    Eu cred cand iti alegi o masina, nu te uiti neaparat la CONSUM, trebuie sa te gandesti la piese, consumabile (30-50lei/litru de ulei).

Vezi sa nu iti iei supernova pe carburator )) sau cum ii spune.

2che Hadrian's Avatar
    Din pacate,in afara de carburant ,o masina mai papa si altele.
    Vei afla ulterior.De fapt,din momentul in care iti faci actele,rca,vinieta si alte alea.
    Talking on E71,driving E87 on E85

Pai unii cred ca masina merge decat cu benzina, uita de restu'... Eu nici n-am vrut sa-mi cumpere masina, ca eram sigur, noroc ca momentan o ingrijesc ai ei, dar dupa ce termin scoala, va trebui sa ii fac eu asigurare, vinieta si alte alea.

Vrei masina ieftina? I-ati Dacia, acum vreo 2 saptamani am condus un Logan 1.4, da' e puturos, am vazut afise in jur de 2000-3000euro. Ala 1.6 e mai fortos, da' cred ca-i mai scump.
    Nu stiu ce faci cu un Tico, in afara faptului ca arata ca o cutie de chibrituri, mai pui si GPL pe el, pana pleci de la semafor se face rosu din nou.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 4 1234 LastLast