brat Cum putem obtine dovada platii timbrului de mediu (taxa de poluare)?!?!
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 51

Thread: Cum putem obtine dovada platii timbrului de mediu (taxa de poluare)?!?!

Registered User mato's Avatar

Cum putem obtine dovada platii timbrului de mediu (taxa de poluare)?!?!

Salutare tuturor,

As avea si eu nevoie de ajutorul/sfatul vostru. Doresc sa imi vand masina actuala si am dorit sa aflu (si sa obtin o dovada) daca timbrul de mediu sau cum se mai numeste el acum a fost platit.
    Masina este din 2004, am cumparat-o in 2010 si a fost inmatriculata pentru prima oara in 2009 in Romania. Nu am primit de la fostul proprietar nici o dovada a platii taxei si nici nu m-a interest la acel moment (deoarece nu exista o astfel de lege la acel moment)

Bineinteles nu vreau sa dau teapa cumparatorului si in acelasi timp,nu vreau nici sa o subevaluez scazand din start pretul taxei.

In acest sens am dat telefon la ANAF (relatii cu clientii) si am intrebat cum pot afla si cum pot obtine o dovada a platii taxei. In urma discutiei telefonice, persoana de la ANAF mi-a spus ca DOAR CUMPARATORUL poate obtine acest raspuns in urma unei cereri la care trebuie sa ataseze: copie dupa talon, carte de identitate, act de vanzare cumparare etc.

Am mai intrebat inca odata sa fiu sigur: "- Eu, ca proprietar al masinii nu pot afla daca am acesta taxa platita?" si mi s-a spus ca nu , nu exista procedura pentru acest lucru si nu se poate afla.. doar cumparatorul poate intra in posesia acestei informatii.

Sunt sigur ca nu sunt doar eu in aceasta situatie si sigur nu e normal sa se intample acest lucru de aceea am rugamintea sa imi spuneti si mie daca exista o metoda de aflare a raspunsului.

Multumesc
    Cand esti mort, nu stii ca esti mort. E greu doar pentru ceilalti!
    ..... la fel si cand esti prost.

Banned
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by mato View Post
    Salutare tuturor,

As avea si eu nevoie de ajutorul/sfatul vostru. Doresc sa imi vand masina actuala si am dorit sa aflu (si sa obtin o dovada) daca timbrul de mediu sau cum se mai numeste el acum a fost platit.
    Masina este din 2004, am cumparat-o in 2010 si a fost inmatriculata pentru prima oara in 2009 in Romania. Nu am primit de la fostul proprietar nici o dovada a platii taxei si nici nu m-a interest la acel moment (deoarece nu exista o astfel de lege la acel moment)

Bineinteles nu vreau sa dau teapa cumparatorului si in acelasi timp,nu vreau nici sa o subevaluez scazand din start pretul taxei.

In acest sens am dat telefon la ANAF (relatii cu clientii) si am intrebat cum pot afla si cum pot obtine o dovada a platii taxei. In urma discutiei telefonice, persoana de la ANAF mi-a spus ca DOAR CUMPARATORUL poate obtine acest raspuns in urma unei cereri la care trebuie sa ataseze: copie dupa talon, carte de identitate, act de vanzare cumparare etc.

Am mai intrebat inca odata sa fiu sigur: "- Eu, ca proprietar al masinii nu pot afla daca am acesta taxa platita?" si mi s-a spus ca nu , nu exista procedura pentru acest lucru si nu se poate afla.. doar cumparatorul poate intra in posesia acestei informatii.

Sunt sigur ca nu sunt doar eu in aceasta situatie si sigur nu e normal sa se intample acest lucru de aceea am rugamintea sa imi spuneti si mie daca exista o metoda de aflare a raspunsului.

Multumesc
    Ai inteles gresit sau nu a stiu cel de la ANAF.
    Dovada o poate obtine doar PROPRIETARUL.

Se plateste un timbru de 2 lei la Posta si apoi depui o cerere (modelul este la ANAF) si in48 de ore iti da raspunsul.

stima,

Eu sunt sigur ca nu am inteles gresit.
    Ceea ce ai spus tu este corect dar nu complet conform celor spuse de cel de la ANAF: "Dovada o poate obtine doar PROPRIETARUL".. in vederea inmatricularii autoturismului pe care tocmai l-a achizitionat.

Ceea ce inseamna ca eu ca proprietar cu masina inmatriculata pe numele meu si inscrisa la circa financiara, nu pot beneficia de aceasta informatie.
    Informatia este disponibila doar noului proprietar, care tocmai a achizitionat masina si are nevoie de informatie in vederea inmatricularii.

Am intrebat chiar de mai multe ori si i-am spus ca nu e normal ca proprietarul sa nu poata afla aceasta informatie.

Este posibil ca persoana care mi-a raspuns sa nu stie exact(desi acesta este rolul ei: de a furniza informatii publicului) de aceea o sa mai incerc maine sa dau un telefon (.. poate dau de alta persoana) si sa pun aceeasi intrebare.
    O sa postez maine raspunsul primit.

Multumesc pentru informatie static!

Banned
    Eu sunt sigur ca nu am inteles gresit.
    Ceea ce ai spus tu este corect dar nu complet conform celor spuse de cel de la ANAF: "Dovada o poate obtine doar PROPRIETARUL".. in vederea inmatricularii autoturismului pe care tocmai l-a achizitionat.

Ceea ce inseamna ca eu ca proprietar cu masina inmatriculata pe numele meu si inscrisa la circa financiara, nu pot beneficia de aceasta informatie.
    Informatia este disponibila doar noului proprietar, care tocmai a achizitionat masina si are nevoie de informatie in vederea inmatricularii.

Am intrebat chiar de mai multe ori si i-am spus ca nu e normal ca proprietarul sa nu poata afla aceasta informatie.

Este posibil ca persoana care mi-a raspuns sa nu stie exact(desi acesta este rolul ei: de a furniza informatii publicului) de aceea o sa mai incerc maine sa dau un telefon (.. poate dau de alta persoana) si sa pun aceeasi intrebare.
    O sa postez maine raspunsul primit.

Multumesc pentru informatie static!
    proprietarul este cel trecut ultimul pe cartea masinii. cand ei fac verificarea se verifica si nr si seria cartii autovehiculului.
    esti ultimul pe carte?

da.. normal ca sunt ultimul pe carte.

Ceea ce spui face sens asa ca trebuie neaparat sa mai dau odata telefon.

Registered User lowlife's Avatar
    Problema eliberare adeverinta dovada taxei de poluare

teoretic nu se elibereaza propitarului ci cumparatorului. ca pana acum nu se tinea tot timpul de regula, e altceva.
    trimite si tu un prieten sa o ceara.

Asa o sa fac. multumesc pentru sfat lowlife.

AKI akileon's Avatar
    am tot vazut pe autovit ca sunt multi care dau si hartie de la anaf cum ca e taxa platita si nerecuperata, hartia aia e valabila la politie sau trebuie sa scot eu alta pe numele meu?
    emigrant

Banned
    Quote Originally Posted by akileon View Post
    am tot vazut pe autovit ca sunt multi care dau si hartie de la anaf cum ca e taxa platita si nerecuperata, hartia aia e valabila la politie sau trebuie sa scot eu alta pe numele meu?
    daca are antentul ANAF, semnatura si stampila si (parca) este de mai [utin de 30 zile, da este valabila.

Dar eu am inmatriculat masina mea acum 6 luni si nu aveam aceasta foaie.
    Nu mi-au cerut-o si e inmatriculata masina fara probleme.

Adica, din cate stiu eu, nu este NEAPARAT nevoie sa o ai, oricum te verifica cei de la serviciul de inmatriculari.

PS: vorbim de Bucuresti/Ilfov, nu stiu cum este in alte judete.

Iata raspunsul pentru cei care se vor lovi de aceasta problema: Am facut o cerere oficiala online prin care am solicitat un raspuns referitor la aceasta problema. Am primit un raspuns prompt si pozitiv din partea mfinante.ro din care citez:

"... în vederea obţinerii adeverinţei, veţi depune la organul fiscal teritorial în a cărui evidenţă sunteţi înregistrat ca plătitor de impozite şi taxe, următoarele documente:
    - Cerere de eliberare a adeverinţei prin care se atestă restituirea/nerestituirea taxei pe poluare pentru autovehicule/taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule/ taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule/timbrului de mediu pentru autovehicule sau a valorii reziduale a timbrului, al cărui format îl puteţi obţine accesând următorul link:
    http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...P_407_2013.pdf
    - copia cărţii de identitate a vehiculului;
    - copia certificatului de înmatriculare;
    - copia documentului de plată, după caz.
    "

Registered User stefan85's Avatar
    Sunt in situatia asta in momentul de fata, idee easte ca tu, in calitate de cumparator (dupa achizitie) te duci frumos la ANAF-ul de care apartii si depui cererea asta insotita de doc de mai sus.

Apoi cam dupa 5 zile lucratoare te intorci sa iti iei adeverinta unde spune daca s-a recuperat sau nu taxa auto (pt cele care o au platita). Daca masina nu are taxa platita nu se gaseste in baza de date nicio inregistrare >> nu se elibereaza nicio adeverinta, te duci si platesti taxa.

Cu foia asta te duci la politie sa o inmatriculezi, fara ea, te trimite acasa!

M-am lamurit si eu intre timp cum sta treaba. Totusi eu nu sunt chiar in situatia ta. Eu am masina inmatriculata pe numele meu de aproape 3 ani insa acum vreau sa o vand si nu mai am nicio legatura cu fostul proprietar si nici vreo dovada ca a fost platita taxa. Vroiam sa aflu aceasta informatie ca sa nu dau teapa viitorului proprietar (care sper sa ma gaseasca in curand ).

Registered User
    Iata raspunsul pentru cei care se vor lovi de aceasta problema: Am facut o cerere oficiala online prin care am solicitat un raspuns referitor la aceasta problema. Am primit un raspuns prompt si pozitiv din partea mfinante.ro din care citez:

"... în vederea obţinerii adeverinţei, veţi depune la organul fiscal teritorial în a cărui evidenţă sunteţi înregistrat ca plătitor de impozite şi taxe, următoarele documente:
    - Cerere de eliberare a adeverinţei prin care se atestă restituirea/nerestituirea taxei pe poluare pentru autovehicule/taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule/ taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule/timbrului de mediu pentru autovehicule sau a valorii reziduale a timbrului, al cărui format îl puteţi obţine accesând următorul link:
    http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...P_407_2013.pdf
    - copia cărţii de identitate a vehiculului;
    - copia certificatului de înmatriculare;
    - copia documentului de plată, după caz.
    "
    Salut, din raspunsul lor, inteleg ca adeverinta poate fi ceruta si de proprietar. Intre timp ai rezolvat? Si eu sunt in aceeasi situatie, vreau sa vand masina. Ba mai mult. Am cumparat-o la inceputul anului, si am cerut eliberarea unei astfel de adeverinte, in calitate de cumparator, ca sa aflu daca va trebui sa platesc eu taxa sau e deja platita. Acum am acea adeverinta, dar e valabila 30 de zile, desi inteleg ca nu se mai poate cere in instanta restituirea taxei.

Salut,

Eu am rezolvat. Am facut cererea conform raspunsului primit de la ei si in 2 zile mi-au eliberat adeverinta. Acum nu mai expira deoarece taxa se putea recupera doar pana pe 25 martie 2013. Deci daca in acest moment nu este recuperata taxa, cu siguranta nu si-o mai poate recupera nimeni.

Sent from my iPad using Tapatalk

AKI akileon's Avatar
    daca ai actele depuse inainte de 25 martie mai poti recupera taxa chiar si peste 2 ani daca atat dureaza procesul
    emigrant

Nu te contrazic insa este posibil ca pe acea adeverinta sa iti spuna si daca este un proces pe rol.
    Un singur lucru este sigur: in adeverinta pe care am primit-o eu, scrie ca taxa nu a fost recuperata pana la data de 25 martie 2013 desi adeverinta mi-a fost eliberata in august 2013.
    O sa incerc sa scanez adeverinta in seara asta si sa o postez aici pentru cei interesati.

AKI akileon's Avatar
    pana decizia nu e definitiva nu merge nici o informatie la anaf, un proces se poate si pierde asa ca nu isi bate nimeni capul cu chestii gen "poate"
    emigrant

Registered User
    Salutate..

As avea nevoie de putin ajutor. Am un BMW din 2004 care a fost adus din Germania si inmatriculat in tara in luna 4. 2008. Eu sunt al patrulea proprietar si acuma as dori sa il vand si nu am chitanta de la taxa de mediu (poluare sau cum ii spune). La ANAF mi sa spus ca nu apare in baza de date cum ca as fii platit taxa cum pot afala daca e platita, si dak e platita sa dovedesc ca nu s-a recuperat.

AKI akileon's Avatar
    faci un contract de vanzare cumparare cu un prieten, costa 30 lei, dupa care el depune la anaf o cerere si o copie dupa contract, dupa cateva zile i se da adeverinta anaf in care se scrie daca acea masina are taxa platita si nerecuperata
    emigrant

Nu este nevoie de contract de vanzare cumparare. In calitate de proprietar al autoturismului, ai dreptul sa ceri acea adeverinta si ANAF ti-o va elibera. In postul din 05.08.2013 la ora 11:50 am pus raspunsul pe care l-am primit oficial pe mail de la ANAF si pe baza caruia am facut cererea si mi-au eliberat adeverinta.
    @selmerserie3 In cazul in care ai facut acesti pasi si cei de la ANAF ti-au spus ca nu apare ca fiind platita taxa, ori este o greseala in baza lor de date sau cel mai probabil inseamna ca primul proprietar a reusit sa o inmatriculeze fara a plati taxa folosind vreo metoda de ocolire aflata in vigoare in acel moment. (Ex: la un moment dat puteai sa declari ca o utilizezi in scop de ambulanta.. sau o obtineai in urma unui partaj sau intentai proces inainte de a plati taxa si mergeai cu numere rosii pana castigai procesul sau orice alte artificii legale de evitare a platii). Oricum, daca nu apare in baza de date ANAF ca fiind platita, urmatorul proprietar va fi nevoit sa achite aceasta taxa la inmatricularea masinii (daca nu se va schimba legea intre timp).

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast