brat Cum aflu un ip pe msg
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Cum aflu un ip pe msg

Banned

Cum aflu un ip pe msg

Exista vreun prog cu care sa aflu ip-ul persoanelor cu care vb pe yahoo msg?!

Registered User PigBrother's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    netstat
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Trance addicted Raven's Avatar
    Eventual netstat -a.

Ogrule, I'm stalking ya...
    „Trance Energy.. a small step for man, a huge leap for mankind...”

Registered User
    Eventual o sa vezi ip-ul yahoo-ului si cam atit.

Registered User
    mai frumos le afli cu un programel tcpview (tcpview.exe, vezi google) care iti arata tot ce arata 'netstat -a -n' dar in timp real si cu procesele care au facut conexiunile respective.

Pure Black allblack's Avatar
    mai merge shi cu net limiter

acum m-am uitat pe tcpview, e nice, dar cu net limiter-ul potzi sa vezi exact ip-ul, doar obsevand cu ce ip face trafic yahoo atunci cand vorbeshti cu o pers
    Black... All Black...

L3 Artist
    Netstat merge doar daca conexiunea este initializata boths ways de vreo 2 minute si daca cealalta persoana foloseste YM si nu Trillian. Nu am testat si cu Gaim care este situatia.
    Geology rocks

Quote Originally Posted by allblack
    mai merge shi cu net limiter

acum m-am uitat pe tcpview, e nice, dar cu net limiter-ul potzi sa vezi exact ip-ul, doar obsevand cu ce ip face trafic yahoo atunci cand vorbeshti cu o pers
    De acord şi cu NetLimiter. Chiar voiam să amintesc şi această soluţie, dar nu mai ştiam dacă arată IP-ul serverului de Yahoo sau al friend-ului.

Dar ce te faci dacă ai mai multe conversaţii simultane? Cum faci distincţia? Bine, poţi să faci observând în fiecare moment traficul, după fiecare schimb de mesaje, la care se modifică. Totuşi nu-i infaibilibil, pentru că mai este şi trafic colateral, nu numai send/receive mesaje. Mai este şi acel „cutărescu is writing a message”, verificările periodice pentru online/offline, verificarea statusului (care-i şi mai „lentă” decât cea din fereastra principală a YM), etc...

Trillian, Gaim, YM.. nu contează pentru Netlimiter, pentru că urmăreşte toate threadurile iniţializate pentru fiecare program cu diferite IP-uri. Cine foloseşte Netlimiter ştie la ce mă refer...

Nick anterior: Scorpio83
    Cand ai un chat, tot ce vezi este ip-ul serverului de la yahoo.
    Daca vrei sa vezi ip-ul celui cu care discuti, trebuie sa faci un transfer direct cu el, de ex sa-i trimiti/sa primesti un fisier.
    Atunci se va initializa o conexiune noua, direct cu el si poti sa-i afli ip-ul sau hostname-ul, cel mai simplu cu netstat -n -a .
    Oricum, daca e in spatele unui NAT, vei afla cel mult ip-ul de la gatewayul cel mai apropiat de tine pe care il foloseste.

Pure Black allblack's Avatar
    Scorpio83, eu folosesc net limiter shi in anumite cazuri, imi apare shi ip-ul celui cu care dor vorbesc
    Black... All Black...

Registered User
    Quote Originally Posted by Scorpio83
    Cand ai un chat, tot ce vezi este ip-ul serverului de la yahoo.
    Daca vrei sa vezi ip-ul celui cu care discuti, trebuie sa faci un transfer direct cu el, de ex sa-i trimiti/sa primesti un fisier.
    Atunci se va initializa o conexiune noua, direct cu el si poti sa-i afli ip-ul sau hostname-ul, cel mai simplu cu netstat -n -a .
    Oricum, daca e in spatele unui NAT, vei afla cel mult ip-ul de la gatewayul cel mai apropiat de tine pe care il foloseste.
    instant message-urile se transmit direct intre clienti fara trecere prin serverul yahoo daca conditiile permit asta:
    - cel putin unu are ip public si porturile necesare, pe la 5000, nu sunt blocate
    - nu se folosesc proxy servere la nici unul pt conectare la yahoo

da, daca e trecut prin nat (masquerade) vezi ip-ul pe care routerul i-a facut iesirea.

Registered User
    Quote Originally Posted by bar0n
    instant message-urile se transmit direct intre clienti fara trecere prin serverul yahoo daca conditiile permit asta:
    - cel putin unu are ip public si porturile necesare, pe la 5000, nu sunt blocate
    - nu se folosesc proxy servere la nici unul pt conectare la yahoo

da, daca e trecut prin nat (masquerade) vezi ip-ul pe care routerul i-a facut iesirea.
    Iti trimit acum un mesaj pe yahoo. Imi spui ce ip am?

Registered User
    poate da, poate nu. probabil as putea sa iti spun chiar ce ip ai in reteaua privata.

daca o sa verifici si tu o sa te convingi ca programul Yahoo Messenger asculta pe portul 5101.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails untitledd.JPG  

Măi, nu vă mai certaţi atâta, unu zice da, altu ba! E clar şi ştiut pe ce port se realizează comunicaţia mesajelor, pe ce port webcamul... Ce atâta
    Quote Originally Posted by mufa
    Iti trimit acum un mesaj pe yahoo. Imi spui ce ip am?
    dat peste nas ??

Registered User
    numa bine.am si eu o intrebare in legatura cu aflarea IP ului de pe yahoo..sa o iau de la inceput..eu vreau sa aflu locatia(stiu k e germania dar eu vreau sa stiu orashul) de unde vorbeste.pana aici e destul desimplu dar ca sa aflu asta imi tre IP si aici deja imi prind urechile. nacazu meu e k,cand dau :netstat sau netstat -a nu imi arata IP la pers respectiva(la altzii imi rata IP)numa :TCP papadia:5100 nrbg-4db443bc.pool.einsundeins.de:61044 ESTABLI
    SHED
    TCP papadia:5100 nrbg-4db443bc.pool.einsundeins.de:63974 ESTABLI
    SHED
    TCP papadia:5101 nrbg-4db443bc.pool.einsundeins.de:63737 ESTABLI
    SHED
    am incercat si cu outpost firewall(mi la recomandat cineva) rad aeeasi chestie mio arata
    dak poa sa ma ajute cineva...ms anticipat

Registered User Unbreakable's Avatar
    nu vad ce rost avea sa dezgropi thread-ul asta dupa atata timp...

ala era hostname-ul... puteai foarte usor sa dai ping si sa afli ip-ul, ca apoi sa-l verifici pe un site de WHOIS.

address: 1&1 Internet AG
    address: Brauerstrasse 48
    address: D-76135 Karlsruhe
    address: Germany
    Last edited by Unbreakable; 29-11-2007 at 21:43.

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    O tara mai plina de maimutoi decat ۩.Disneyland.۩
    Quote Originally Posted by alexandru123 View Post
    numa bine.am si eu o intrebare in legatura cu aflarea IP ului de pe yahoo..sa o iau de la inceput..eu vreau sa aflu locatia(stiu k e germania dar eu vreau sa stiu orashul) de unde vorbeste.pana aici e destul desimplu dar ca sa aflu asta imi tre IP si aici deja imi prind urechile. nacazu meu e k,cand dau :netstat sau netstat -a nu imi arata IP la pers respectiva(la altzii imi rata IP)numa :TCP papadia:5100 nrbg-4db443bc.pool.einsundeins.de:61044 ESTABLI
    SHED
    TCP papadia:5100 nrbg-4db443bc.pool.einsundeins.de:63974 ESTABLI
    SHED
    TCP papadia:5101 nrbg-4db443bc.pool.einsundeins.de:63737 ESTABLI
    SHED
    am incercat si cu outpost firewall(mi la recomandat cineva) rad aeeasi chestie mio arata
    dak poa sa ma ajute cineva...ms anticipat
    inainte sa dai netstat -a trimite-i ceva pe mess interlocutorului. Ii afli ip-ul si apoi te duci pe www.ip-adress.com acolo ai posibilitatea sa vezi orasul din care comunica prin intermediul hartii de pe site.
    Vand/Schimb Nissan Almera 2006 80.000km

“Men have become tools of their tools” - Henry David Thoreau
    Useri neseriosi: PesteImputit

Morala? Nu conteaza cat de prost esti, cat de incapabil esti, cat de retardat poti fi. Daca te nasti din p*zda care trebuie, vei avea intotdeauna tot ce-ti doresti, fara ca macar sa misti vreun deget. Si nu conteaza ce spun oamenii despre tine. Sunt invidiosi, ai dracu’!

Registered User
    ms mult Unbreakable .zi mi si mie pls cum tre sa dau ping adik mai bine zis pe ce k sa afu treba asta.ms again

ATB
    ATB is offline
    Trance GoD ATB's Avatar
    dai ping in hostname.in cazul tau "ping nrbg-4db443bc.pool.einsundeins.de"
    "A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties; no religious basis is necessary. Man would indeeded be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hope of reward after death." Albert Einstein

Registered User
    pt m3: am incercat si varianta ta dar nu merge tot ashe mi da :TCP papadia:5100 nrbg-4db85871.pool.einsundeins.de:65080 ESTABLI
    SHED
    TCP papadia:5101 nrbg-4db85871.pool.einsundeins.de:64640 ESTABLI
    SHED
    nu mi arata ip.oricum...ms

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 2 12 LastLast