brat ce imi trebuie sa fac un cd cu film cu subtitrare pt dvd
Results 1 to 12 of 12

Thread: ce imi trebuie sa fac un cd cu film cu subtitrare pt dvd

Registered User

ce imi trebuie sa fac un cd cu film cu subtitrare pt dvd

ce programe imi trebe ca sa fac un cd care sa aiba un film ce poate rula pe un dvd-player. Trebe sa fie format mpeg nu? Si cum fac sa bag si subtitrarea?

Pure Black allblack's Avatar
    Black... All Black...

Registered User Ardeth_007's Avatar
    fxtech, hai ca iti explic eu: deci in primul rand ai nevoie de urmatoarele programe: cool edit pro (pentru sunet) vdub (pentru recompresie cu subtitrare peste film) subtitle workshop (pentru editarea subtitrarii si salvarea acesteia in formal .ssa) si subtitle station alpha (pentru reeditarea subtitrarii si salvarea ulterioara in .ssa).
    cum functioneaza:
    deci, mai intai, incarci in cool edit pro filmul, ca sa extragi in formal wave sunetul, dupa care intri pe subtitrare si o editezi (marime, culoare, timpi ...etc) si salvezi subtitrarea in format .ssa dupa care o redeschizi cu subtitle station alpha, si iar aceleasi lucruri (culoare, marime si aici pentru dvd player recomand cel putin marimea 60, si iar salvare in formal .ssa). Dupa ce ai facut toate astea, intri in VDub si dai open la filmul respectiv, dai la audio, wave audio si selectezi wave-ul salvat de pe film (chestia cu extragerea sunetului cu cool edit pro o folosesc pentru ca unele filme au sunetul ars sau decalat, sau vdub le decaleaza, si de aia ... vreau ca sa iasa un lucru ca lumea, nu o bataie de joc). Bun, acum dai la video - filters - add filter - subtitler si incarci subtitrarea salvata .ssa. important de stiut, daca filmul are peste o ora si 10 minute, atunci trebuie sa tai filmul in doua parti, nu neaparat egale dar ai grija cum imparti filmul (sa nu fie in mijlocul actiunii, adica sa te ridici din fotoliu sa schimbi cd-ul ). Prima parte o salvezi undeva, si apoi faci acelasi lucru din nou, numai ca de data asta ... tu faci a doua parte a filmului (sau de unde a ramas prima parte). Dupa ce ai facut toate astea, si ai salvat ... filmul in doua parti, nu e neaparata nevoie de recompresie, adica in vdub sa dai la video - compression, daca ai hard mare ... nu e neaparata nevoie ... dupa ce ai facut toate astea... intri in nero vision express si faci video cd, incarci partea 1 si ... stii ce ai de facut, nu recomand sa faci cu meniu, e greoi pentru unele dvd-playere, si il scrii pe un cd. dupa ce a terminat faci la fel cu al doilea cd si gata, ai un film pe 2 cd-uri care merge pus la dvd player, si te poti lauda ca ai facut tu subtitrarea Good Luck!
    frumoasa tara noastra... pacat ca-i locuita...

Registered User
    pai si cum , daca e un film care are peste o ora si 10 minute trebuie NEAPARAT sa il impart in 2 bucatzi ? nu se poate in nici un fel sal pun pe tot ?

Registered User
    Mai exista si posibilitatea sa folosesti WinAvi dvd converter (parca) impreuna cu ffdshow (pt subtitrari).Ai posibilitatea sa faci si DVD si VCD! Vezi ca pentru a iti aparea subtitrarea trebuie sa aiba acelasi nu ca filmu doar cu extensia care o fi avand!

fxtech, da, pentru ca tu vrei sa faci video cd, care se vede binishor pe un dvd-player si standardul pentru vcd este ... 70 minute, asa ca fa si tu calculul, dar daca ai probleme contact me on ym si iti explic mai multe, daca ai ocazia.
    adilmarin, cred ca merge si asa, dar e mult mai bine varianta mea, pentru ca esti sigur de ce faci ... si omu' se mai invata ... nu doar mura in gura ...

Registered User

Angry

MDA! Dar cu WinAvi ai si posibilitatea sa faci filmul sa se "taie" la anumite minute (sau mai bine spus MB) etc! Oricum eu multe trial and error am facut pana sa il nimeresc !

Hmm! acum am vazut cate are bietu om de facut sa vada un vcd!

Parerea mea este ca solutia de mai sus este mult mai complicata! Varianta de mai sus cu 3-4 programe! Eu fac in felul urmator:

1. Configurez ffdshow-ul sa imi arate subtitrarile cum vreau eu (culoare,marime,etc)

2. Vad 5-10 minute de film in Media Player Classic sa ma asigur ca ffdshow-ul incarca subtitrarea si exista codec sa poata fi vazut

3. Bag WinAvi si imi aleg ce vreau sa fac (vcd,Dvd,etc) apoi fac setarile necesare (daca e vcd nu ai prea multe optiuni doar cate cd-uri sau asa ceva ) si se apasa butonul convert si GATA !

Ca veni vorba de mura'n gura!
    Last edited by adilmarin; 18-08-2005 at 08:48.

Registered User
    pare simplu; si deci merge cu winavi ? o sa incerc. Mersi

@adilmarin spune-mi si mie, in winavi unde incarci tu subtitrarea ca sa ti-o puna peste film?! la vdub ai filtru "subtitler" clar ... si dupa ce ai pus subtitrarea ... dai save as avi la prima parte, incarci din nou filmul, acelasi lucru cu partea audio si subtitrarea, doar ca ... de data asta dai save as avi la partea a doua ...

Registered User
    Quote Originally Posted by Ardeth_007
    @adilmarin spune-mi si mie, in winavi unde incarci tu subtitrarea ca sa ti-o puna peste film?! la vdub ai filtru "subtitler" clar ... si dupa ce ai pus subtitrarea ... dai save as avi la prima parte, incarci din nou filmul, acelasi lucru cu partea audio si subtitrarea, doar ca ... de data asta dai save as avi la partea a doua ...
    Sincer sa fiu nus eu al mai mare expert! Dar incearca si ai sa vezi (ffdshow isi face treaba in anumite cinditii),oricum la mine a mers si la inca cativa prieteni si plus ca e mai rapid (adica nu e real time,ceva mai rapid,depinde de WinAvi,ce versiune e!). A se avea grija ca WinAvi asta e cam pacatos si trebuie supravegheat ca mai da si rateuri!

Pe YM ma gasesti la adilmarin (deh) dar sa zici cine si ce vrei ca ....... am cam avut probleme cu chestii d'astea!

P.S. Nu vreau sa fiu rau dar mie mi se pare mai simplu! Faza cu subtitrarea o baga ffdshow-ul! Imi cer scuze (fara sa fiu ironic) dar poate la unii nu merge!

mersi oricum, dar eu raman la varianta mea, mi se pare mult mai simpla, fara mii de codecuri instalate .... eu am la profil... id de mess...

Registered User

help me

am facut asa cum ai zis, in cool edit, si cu subtitrarea, dar cand intru in vdub, nu pot baga subtitrarea, nu ma lasa, dau add filter, dar acolo nu vad asa ceva unde pot da add si la subtitle, help me pls

1.  
    Jerry DHB14 - Last post