brat intrebare legata de ceasul calculatorului
Results 1 to 14 of 14

Thread: intrebare legata de ceasul calculatorului

Registered User

intrebare legata de ceasul calculatorului

Salutare
    am o intrebare legata de ceasul de la calculator,nu stiu cum se face ca merge inainte, adica vreau sa zic ca o ia bine inainte....l-am reglat acum vreo 2-3 oree poate, si acuma ceasul meu este 23:12 iar calculatorul imi indica ora 12:39 AM deci are cam o ora jumate inainte....aveti idee care ar fi problema ? azi am schimbat si bateria de la BIOS, ca pina acuma raminea in urma....ce parere aveti ?
    astept idei

oni
    oni is offline
    Registered User
    Pai e logic. Ai schimbat bateria; inainte intarzia deoarece era bateria slaba. Acum ceasul grabeste cu o baterie buna. Pana la urma se va stabiliza si va merge corect. Dupa o vreme insa, va merge din nou in urma. Media insa este perfect corecta, daca nu schimbi bateria prea devreme.

Pe de alta parte exista un programel care se numeste GMT si care NU este spyware (cel putin asa zice utilitarul celor de la Lavasoft), utilitar care sincronizeaza ceasu' in timp real, plus ca te tine la curent cu tot ce e ieftin in functie de ce cauti pe net. Si e gratuit!

Acuma serios vorbind, s-ar putea sa fie de la un anumit program pe care il rulezi. Daca dupa un restart ceasul revine "la normal", atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Registered User
    a luat multe restarturi calculaorul, dar ceasul tot cum vrea el merge...acuma are mai mult de 2 ore inainte, am 2 calculatoare, asta este unul mai vechi, un AMD K6-2, nu stiu daca are vreo legatura cu chestia asta, sa fie ceva legat de modelul asta ? acuma la celalalt calculator am bateria de mai bine de 2 ani,si merge la fel ca in prima zii....pt asta probabil ar trebuii sa iau baterii pe jumate consumate
    mai astept sugestii....consider ca tot din windows se poate rezolva

For Sale - Buy Now SeikQ's Avatar
    o alta posibila rezolvare: daca ai net prin cablu si nu ai selectat zona corespunzatoare, posibil ca win-ul sa isi faca update pt. zona respectiva
    Do you know the difference between an error and a mistake? Anyone can make an error. But that error does not become a mistake until you refuse to correct it.

Banned AWESOM-O's Avatar
    http://www.worldtimeserver.com/atomic-clock/

Aici gasesti un utilitar free fara adware&shit pentru sincronizat ceasul.

Registered User
    am internet, dar este setata bine ora si zona corespunzatoare, merci pt sfat Ausradierer o sa il incerc cind ajung acasa, si o sa postez rezultatul.

Banned zoso's Avatar
    ai setat "sincronize with internet time" si esti pe alt fus orar

Registered User krrypton's Avatar
    votez pentru atomic-clock... mi se pare ca am fost multumit de el la timpul lui
    si asa ca fapt divers: ceasul ramane in urma pt ca bateria e slaba?! unde-i sectiunea de perle?
    Greets,
    Armand K.

Nolite id cogere, cape malleum majorem!

Registered User
    @krrypton in privinta bateriei, mi-am dat cu parerea, si sa stii ca orice ai crede tu, la exact acelasi calculator, am patit sa imi ramina ceasul in urma, si dupa ce am schimbat bateria a mers bine, daca ai o alta explicatie logica ?
    o sa incerc solutiile prezentate de voi, si merci pt sugestii

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    MeHigh, sa nu mai scoti vreodata asa ceva din tine. Electronica unei placi de baza e mult prea complicata ca sa se intample asa ceva. Bateria putea sa aiba si 1000V (metaforic vorbind) pentru ca a existat un nene Zener, care a inventat niste diode care stabilizeaza tensiunea...sau pur si simplu o taie cand scade sub un prag.

Cheers.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Registered User
    Mea culpa daca am zis o prostie....as fi fost de aceeasi parere cu tine Jaxx, daca problema asta nu mi s-ar fi rezolvat mai demult prin simpla schimbare a bateriei....tind totusi sa fiu de acord cu tine, si eu am avut indoieli initial.
    oricum cred ca am rezolvat problema din punctul asta de vedere

Lasa tata, ca d-aia e forum...sa invete lumea. Si eu am 5% posturi tampite

Registered User
    Merci pentru suport....macar am mai invatat ceva pe ziua de azi apropo...tu ce parere ai, de ce o ia in fata ceasul ?

Quote Originally Posted by MeHigh_
    Merci pentru suport....macar am mai invatat ceva pe ziua de azi apropo...tu ce parere ai, de ce o ia in fata ceasul ?

Eu zic ca daca nu e vorba de setare proasta a fusului orar cu actualizare orei la www.time.com, atunci e bolnav divizorul de frecventa (cristalul de quart).

1.