Results 1 to 11 of 11

Thread: program pt compresie poze

1. Back To Top | #1

program pt compresie poze

vreau sa pun poze pe propriul site, insa sunt foarte mari si a le pune pe toate ar insemna sa platesc mai mult spatiu pt gazduire.
    cunoasteti softuri care fac compresie de imagini, insa aceasta compresie sa nu mi diminueze prea mult calitatea pozelor.
    multumesc!
    VVV - Veni Vidi Vici!

2. Back To Top | #2
    Şi încă nu te-ai gîndit că o să ai nevoie şi de bandă mai multă, ca să le şi vadă cineva. Din păcate nu se poate face mare lucru, majoritatea formatelor cele mai folosit (JPG, PNG) sînt deja comprimate. JPG poate comprima cel mai bine dar afectează calitatea.

3. Back To Top | #3
    Leather SM's Avatar
    mari in ce sens?
    pune`le si tu jpg @ 1600x1200.
    mai mult de 300k nu cred sa aiba.

4. Back To Top | #4
    Nick anterior: Ryne korby's Avatar
    Un .JPG cu calitatea setată la 85% este simţitor mai mic în spaţiul ocupat, iar calitatea vizibilă ochiului uman nu este afectată mai deloc.
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

5. Back To Top | #5
    stiu ca exista un program care imi da voie sa setez dimensiunea fisierului ca fiind pt web, la anumite rezolutii, etc, dar nu mi amintesc cum se numeste.
    VVV - Veni Vidi Vici!

6. Back To Top | #6
    photoshop - save for web .... si de acolo te joci in setari si iti arata dimensiunea si preview

7. Back To Top | #7
    Orice program cît de cît mai răsărit poate re-encoda fişiere. Şi Irfan poate face asta.

Atenţie la "save for the Web" al lui Photoshop. Nu ştiu exact ce înseamnă, dar uneori se înţelege prin asta transformarea tuturor culorilor astfel ca fiecare componentă RGB să meargă doar în multipli de 0x33 (hexa) adică 51 în decimal. Adică aşa numitele "web safe colors". Ceea ce n-ar fi plăcut.

korby, depinde. Ce spui tu e valabil la imagini foto-realiste. Cele generate de computer, unde sînt linii clare de demarcaţie între culori şi zone întinse de culoare pură, vor fi stricate în mod vizibil de un JPG la calitate 85%. Apar nişte artefacte mizere în jurul liniilor de demarcaţie.

Gimp văd că te lasă la opţiuni avansate cînd salvezi un JPG să-i umbli la subsampling. Dacă-l duci de pe 2x2,1x1,1x1 care e "standard" la 1x1,1x1,1x1 se mai îmbunătăţeşte situaţia şi poţi coborî cu calitatea la imagini generate de computer fără să le mai strici aşa de mult. Dar nu mai obţii compresie aşa de bună. Eu de fapt îl folosesc cînd am imagini computer generated care trebuie musai salvate ca JPG dintr-un motiv oarecare, şi fără şmecheria asta ar ieşi o porcărie.

Dacă-s imagini generate de computer alternativa cred că rămîne PNG (care are şi el compresie şi e lossless). Uneori merge să îi transformi paleta de culori în mod index (fix cîte culori are, 256 maxim) şi să o salvezi tot ca PNG. Se obţine o reducere serioasă. Tot pentru PNG există (cel puţin pe Linux) programul pngcrush care încearcă diverşi algoritmi de reducere a mărimii. Reuşeşte uneori să scoată 2-3 bytes chiar şi dintr-o imagine de 300-700 bytes, deci la mărimi mari cred că se va simţi.

8. Back To Top | #8
    Nick anterior: Ryne korby's Avatar
    Quote Originally Posted by wirespot View Post
    korby, depinde. Ce spui tu e valabil la imagini foto-realiste. Cele generate de computer, unde sînt linii clare de demarcaţie între culori şi zone întinse de culoare pură, vor fi stricate în mod vizibil de un JPG la calitate 85%. Apar nişte artefacte mizere în jurul liniilor de demarcaţie.
    Încă din titlul topicului a spus pt. ce are nevoie, aşa că am exclus din start problema expusă de tine.
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

9. Back To Top | #9
    Pentru poze eu folosesc mereu Irfan View (rulz.)
    File > Batch Conversion/Rename
    De la "Set Advanced Options" setezi manual rezolutia.
    De la "Output Format" setezi JPG si apesi "Options" unde pui quality la 70% (daca nu iti place cum se vede, dai la 80%, daca vrei sa le faci mai mici, poti reduce pana la 60%).

Optional, sugerezi sa pui pe site un link la poza originala, pentru cineva care vrea mai mult.

10. Back To Top | #10
    Quote Originally Posted by mcdaniel View Post
    stiu ca exista un program care imi da voie sa setez dimensiunea fisierului ca fiind pt web, la anumite rezolutii, etc, dar nu mi amintesc cum se numeste.
    este office picture manager

11. Back To Top | #11
    Marca Inregistrata Sandman's Avatar
    Quote Originally Posted by mcdaniel View Post
    cunoasteti softuri care fac compresie de imagini, insa aceasta compresie sa nu mi diminueze prea mult calitatea pozelor.
    multumesc!

Incearca XnView, are un batch convertor cu o gramada de optiuni si merge foarte bine. Eu am redimensionat JPG-uri de 4-5MB la rezolutii mai mici fara sa se piarda mai mult de 20-30% din calitate.
    The problem with the world is stupidity. I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

1.