brat retail vs oem
Results 1 to 9 of 9

Thread: retail vs oem

Banned

retail vs oem

Pana la urma ce inseamna retail si oem in domeniile: software & hardware?

Registered User Dezinteres's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    foloseste google cu incredere

clicky
    clicky1
    Rak'lo najaquna shel're hara kek

Trance addicted Raven's Avatar
    Văd că post-ul meu a fost şters.

define: retail
    define: oem
    „Trance Energy.. a small step for man, a huge leap for mankind...”

pur si simplu graS big_bum's Avatar
    Probabil te referi la windows.

OEM - O singura licenta pe un singur calculator. Daca modifici ceva la acel calculator, va trebui sa activezi din nou Windows-ul.

Retail- O singura licenta care poate fi folosita la mai multe calculatoare. Modificarea configuratiei calculatorului nu va influenta in vreun fel licenta.

Pe scurt: OEM - o singura licenta folosita o singura data pe un singur calculator
    Retail- o licenta care poate fi folosita de mai multe ori pe mai multe calculatoare.

Femeile sunt ca Linuxul. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
    Nexus 5 kernel
    Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

Banned
    mersi big_bum, ca in linkurile alea erau numai tampeni, in sensul ca unul imi spunea in comparatie cu celalalt, pana la urma as fi ramas cu o intrebare fara raspuns.

Registered User samov's Avatar
    Retail nu se poate instala pe mai multe calculatoare....

OEM... instalat si activat pe un comp... poti schimba si reactiva numai daca nu schimbi ceva major... ex placa de baza. (daca iti schimbi calc de la zero... upgrade total trebuie sa iei alt vista)

Retail... poti schimba orice ... activa de cate ori vrei.... DAR tot pe un singur calculator.

Eu asa stiu.

Registered User Dezinteres's Avatar
    Quote Originally Posted by wanted_hacker View Post
    mersi big_bum, ca in linkurile alea erau numai tampeni, in sensul ca unul imi spunea in comparatie cu celalalt, pana la urma as fi ramas cu o intrebare fara raspuns.
    @wanted_hacker Eu si cu Raven ne cerem scuze public ca am indraznit sa dam niste link`uri.Promitem solemn ca nu o sa mai facem .

To put an OEM product in the simplest terms, it is a product from a manufacturer that is sold without the retail packaging to system integrators and retailers for purchase in or with a completed computer system. Often they are sold in larger lots or groups to help reduce the costs to the company using the parts for integration. What the OEM product will come with will vary depending upon the type of product being sold.
    So, how does the product vary? Typically the component that is purchased as an OEM product lacks all retail packaging.

Dupa cum vezi in link`urile alea nu erau tampenii.Doar ca .. nu le intelegi tu.

Bafta
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Quote Originally Posted by wanted_hacker View Post
    Pana la urma ce inseamna retail si oem in domeniile: software & hardware?
    Quote Originally Posted by big_bum View Post
    Probabil te referi la windows.
    Greu cu link`urile astea.
    Last edited by Dezinteres; 06-02-2008 at 07:16. Reason: Automerged Doublepost
    Rak'lo najaquna shel're hara kek

Fyl
    Fyl is offline
    Fyl's Avatar
    si la OEM si la retail Windows-ul se inactiveaza dupa majoritatea schimbarilor hardware si trebuie sunat la Microsoft, justificat schimbarea si reactivat ... la OEM licenta e legata de placa de baza, la retail trebuie sa-i faceti sa va creada ca ati upgradat acelasi computer si nu ati instalat de fapt pe un altul

am avut XP OEM si dupa certurile pe care le-am avut cu microsoft.ro acum la Vista retail sun direct in US sa reactivez, aia sint mult mai deschisi, nu mai trebuie sa trimit prin fax factura si alte aberatii

Trance addicted Raven's Avatar
    Da, Fyl, dar pe unii îi mai interesează şi factura telefonică şi-n plus, nu toţi deschid gura în engleză în timpul anului mai mult decât pentru înjurături (care se învaţă primele, ştim cu toţii). PS: la următorul post o să ai acelaşi număr de posturi ca şi anul de înscriere, trebuie să sărbătoreşti.

Dezinteres, cum era aia cu posmagii?
    „Trance Energy.. a small step for man, a huge leap for mankind...”

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post