brat program schite pentru imobile
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: program schite pentru imobile

Registered User helium's Avatar

program schite pentru imobile

m`ar interesa si pe mine un program de facut schite pentru imobile...ideea e ca nu voi incerca doar eu sa fac astfel de schite ci si persoane care nu prea se pricep...
    eu am lucrat in autocad la facultate si nu mi`ar fi greu sa caut o lista cu comenzile pe care sa mi le reamintesc si sa`mi aprofundez cunostiintele...dar e destul de greu pentru altii...

am cautat pe net si am gasit un program numit Smart Draw si pare mai interesant si mai simplu din pozele vazute...

mai exista si alte alternative mai usoare decat autocad pentru a putea realiza schite?

toate numele de programe sunt binevenite
    Sent from my Bosch 509 using Barosantalk 2

Trance addicted Raven's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Şi mai exact ce cauţi? Un program gen de arhitectură, de aranjat casa ?
    SweetHome3D e free, Room Arranger v5.03 e free pentru 30 de zile..
    „Trance Energy.. a small step for man, a huge leap for mankind...”

Registered User Vivio's Avatar
    Şi google are un produs frumuşel.

Dacă te interesează doar să printezi ce desenezi vei găsi destule produse (poţi face şi în Paint dacă ai inima tare), dacă însă mai vrei să vadă şi alţii ce faci e nevoie de ceva mai cunoscut.. Cum ai spus şi tu: Autocad, dar costă mama lui
    Toate cele bune!

E8400Ninja B+DFI LP DK P35-T2RS2x2GB + 2x1GB Mushkin XP2-6400Zotac GTX260AMP2Crucial M4 64GB + RAID0 2xSeagate ES.2 500GB + 7200.10 320GB
    CM HAF 932Enermax Modu82+ 525WPhilips 170CAsus Xonar D2XKlipsch Promedia GMX A-2.1↕Sennheiser CX 870

FOLDING@HOME

Şi iarăşi ajungem la exact ce doreşti să faci cu el: doar tu lucrezi în el şi apoi doar arăţi nişte rezultate? Aşa poţi face în Autocad şi să le dai dwg-urile liniştit împreună cu un reader free: http://www.infograph.com/products/dwgviewer/

Pe de altă parte, dacă vrei ca şi alţii să lucreze cu schiţele, poate n-ar strica să lucrezi cu un program general cunoscut de arhitecţi (Autocad, Allplan etc).

Pe de cu totul altă parte , dacă cei cu care lucrezi n-au habar de nici una din astea, e va fi perfect egal în ce soft lucrezi, că tot ceva necunoscut va fi pentru ei.

După cum vezi, răspunsuri sunt multiple şi variate, dar în funcţie de detaliile pe care ni le furnizezi pentru a te ajuta.

Registered User ziemenz's Avatar
    1 - pix si foaie - scanare si gata - rezultat nu prea reusit
    2 - Autocad - daca vrei sa faci o schita cat se poate de simpla doar din linii
    3 - solutie dedicata - AutoCAD Architecture 2008 - trebuie sa ai ceva cunostinte de autocad -3D- poti proiecta inclusiv instalatia elec, gaze, apa, mobila, exterior, etc http://manufacturing.cadalyst.com/ma...05910/fig5.jpg
    Ymsg: bad_siemens Tel: 0723.265.714
    Asus P5B, E8500, 2Gb, 1.0 Tb + 36Gb Raptor, Asus Gt 240 (1Gb ddr5/128), Lg Lightscribe, TCM wireless kit, HP 1350 all-in-one, KME 450W, Samsung 21'', C SB Live 5.1 + Logitech z-5500.

va multumesc pentru sfaturi dar revin cu cateva completari care sper sa ma ajute ceea ce caut...

doresc un program cu care sa pot face un proiect al unei case pe baza unor dimensiuni initiale...evident ca sa incadrez schitele pe foaie a4 in special o sa fac o scara sa zicem 1:100...asta nu e o problema...un simplu calcul matematic...

mai exact am nevoie de 6-7 desene care sa constituie schite ale(mansardei, parterului, etajului si fatade)...

asta se vrea a fi un mic proiect al unei case la rosu si constituie 6-7 vederi cu desene in plan...

dar pentru asta caut un program cu care pot face fiecare vedere/componenta cu elemente STAS...toti fac asa dar eu nu stiu un nume de program care m`ar ajuta...

si ar fi interesant daca as gasi si optiune de instalare a meniului in limba romana...am convingerea ca exista multe astfel de programe...

d c sa dau 200-300 de euro unui proiectant pentru 6-7 desene amarate cu cateva schite si indicatoare cand pot pune eu mintea la contributie...

daca aveam nevoie de reprezentare grafica a instalatiilor era mai greu dar asa nu e ceva foarte greu de facut..

Registered User bogrado's Avatar
    Problema nu ar fi ca nu poti invata sa desenezi in ArhiCAD/Allplan etc.
    Dar nu trebuie sa ai cunostinte de arhitectura/constructii pentru a desena un proiect viabil ?

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    O tara mai plina de maimutoi decat ۩.Disneyland.۩
    Pai a zis cineva ca nu are?
    Vand/Schimb Nissan Almera 2006 80.000km

“Men have become tools of their tools” - Henry David Thoreau
    Useri neseriosi: PesteImputit

Morala? Nu conteaza cat de prost esti, cat de incapabil esti, cat de retardat poti fi. Daca te nasti din p*zda care trebuie, vei avea intotdeauna tot ce-ti doresti, fara ca macar sa misti vreun deget. Si nu conteaza ce spun oamenii despre tine. Sunt invidiosi, ai dracu’!

Dar a zis cineva că are ?

Dacă avea, ştia ce programe să folosească, nu trebuia să se chinuie pe-aici în loc să dea „200-300 de euro unui proiectant”.

Cu ocazia asta poate începe să vadă de ce 200-300€ e puţin pentru „6-7 desene amarate cu cateva schite si indicatoare”.

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    O tara mai plina de maimutoi decat ۩.Disneyland.۩
    Quote Originally Posted by helium View Post
    eu am lucrat in autocad la facultate si nu mi`ar fi greu sa caut o lista cu comenzile pe care sa mi le reamintesc si sa`mi aprofundez cunostiintele...
    Am presupus ca are.
    Vand/Schimb Nissan Almera 2006 80.000km

“Men have become tools of their tools” - Henry David Thoreau
    Useri neseriosi: PesteImputit

Morala? Nu conteaza cat de prost esti, cat de incapabil esti, cat de retardat poti fi. Daca te nasti din p*zda care trebuie, vei avea intotdeauna tot ce-ti doresti, fara ca macar sa misti vreun deget. Si nu conteaza ce spun oamenii despre tine. Sunt invidiosi, ai dracu’!

Tot Poli a făcut desen tehnic/ Autocad, fără să fie neapărat la Construcţii/ Arhitectură. Matematic, cele 2 aspecte nu sunt echivalente.

Quote Originally Posted by Raven View Post
    Dar a zis cineva că are ?

Dacă avea, ştia ce programe să folosească, nu trebuia să se chinuie pe-aici în loc să dea „200-300 de euro unui proiectant”.

Cu ocazia asta poate începe să vadă de ce 200-300€ e puţin pentru „6-7 desene amarate cu cateva schite si indicatoare”.
    200-300 de euro e o suma frumusica care se poate duce catre alte destinatii...

daca ai vedea cum arata un proiect deala iti garantez ca te`ar framanta intrebarea: eu cum n`as putea sa fac astfel de desene?

repet, sunt niste schite care se face cu un anumit program ce are simbolurile reprezentative pentru un anumit element...sa zicem o usa reprezentata STAS pe desen(nu e decat 1 sfert de cerc)...

daca ai vedea cum arata o vedere laterala ai spune: wow...i mai trebuie un pom si e un desen de scoala primara...
    treaba se complica cand se fac schitele instalatiilor...dar eu n`am de facut asa ceva(inca un motiv care ma face sa incerc)...

on: autocadul e acelasi dar desenul e total diferit...eu am facut sectiuni de rulmenti, piutite, suruburi...

singurul moment in care imi pare rau ca mi`am retras dosarul de la constructii(glumeam)...

in fine, pana la urma iau cateva exemple si ma apuc de mana sa vedem ce iese...

De acord că acea sumă poate avea alte destinaţii.

Te rog nu fă presupuneri despre ce ştiu şi ce nu ştiu eu. Stau cu 2 ingineri proiectanţi în construcţii civile, aşa că... Şi chiar mi-a venit şi mie cheful să m-apuc de Allplan!

ufff...nu o lua in nume de rau...deja discutia isi depaseste tiparele...

on: orice sugestie de program e binevenita...eu am 2 programe si`mi e greu sa cred ca nu exista vreun program cu meniu in limba romana sa usureze treaba...

Registered User bogrado's Avatar
    La ce vor fi folosite desenele ?

Registered User JOBY PROTOSS's Avatar
    Solutii "light":
    http://homeplanpro.com/ , pentru 2D
    http://www.3dhaonline.com/home_designer_v9.htm , pentru 3D

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet...112&id=2956700 , cum spunea ziemenz mai inainte (the mother of them all).
    I am a three dimensions body trapping a single dimension soul.

Nick anterior: Unloved gabrielbix's Avatar
    200 -300 euro pt un proiect ? un arhitect iti i-a aproximativ 12 euro la mp proiectat..ma aflu in situatia aceasta.
    scuze pt off topic.

Un „artist” de arhitect ia 12€/mp, iar un inginer proiectant construcţii ia 3-4€/mp?! I'm in shock!

Registered User
    tare chestia asta, 10x for links, am luat SweetHome3D si imi schitez noua camera.

-- unii sunt platiti pentru a "desena" asa ceva?

Registered User PigBrother's Avatar
    Intre a "desena asa ceva" si "arhitectura" este o mica diferenta. Cam ca aia dintre graffiti-urile de pe metrouri si picturile de la Ermitaj.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast