brat Cum merg jocurile in windows 7
Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 117

Thread: Cum merg jocurile in windows 7

Registered User dobre2's Avatar

Exclamation Cum merg jocurile in windows 7

as vrea sa-mi instalez windows 7 pe pc .....dar nu stiu daca va fi o inbunatatire fata de win xp sau vista in jocuri (vista suks) ...daca stiti sau ati observat vre-o diferenta astept un raspuns si nu numai eu sant curios ...sant mai multi care vor sa stie adevarul nu de la producatori ci de la userii de zi cu zi!! a si specificati si ce win 7 folositi cel pe 64 sau cel pe 32 bit!!
    Last edited by dobre2; 26-02-2009 at 13:55.

Call me Lou. Strangelove's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    eu n-am reusit sa fac sa mearga Quake 3-ul in W7, cu o HD4870.
    infernul sunt ceilalti.

folosesti win 7 pe 32 sau 64 biti? si quake 3-ul care ai incercat sa-l instalezi ti-a mers pe alt windows?

Banned
    E un ditamai threadul pe care scrie mare "Windows Seven sau Windows 7", la ce ai mai deschis inca un thread inutil?

Call me Lou. Strangelove's Avatar
    Quote Originally Posted by dobre2 View Post
    folosesti win 7 pe 32 sau 64 biti? si quake 3-ul care ai incercat sa-l instalezi ti-a mers pe alt windows?
    pe 64 bit. quake 3-ul merge perfect (acelasi quake 3) in Vista 64 bit, instalat pe o alta partitie.
    e de la drivere, sunt beta, nu e nicio drama, doar semnalam o problema .
    infernul sunt ceilalti.

pentru soulstorm in treath-ul ala pe care deja l-am vazut nu se vb nimic sau nu era despre cum merg jocurile in windows 7 ci este un threat general nu specific ...deci deschide mai bine ochii inainte sa arunci cu pietre in altu care nu are nimic cu tine!!!!si nu cred ca un threat inutil din moment ce s-a postat un reply in mai putin de cateva secunde de la postarea lui...daca nu esti gamer e problema ta eu l-am postat pt gamerii care vor sa foloseasca win 7 ca mine si ca strangelove spre exemplu(mersi pt reply strangelove)!!!

acum am o intrebare pt strangelove... se simte vre-o diferenta intre jocurile jucate pe win 7 si vista...presupun ca ai si alte joace pe care le-ai incercat in ambele sisteme de operare??
    am inteles din niste teste postate pe youtube ca in win 7 se obtin cu 25-35% mai multe framerate-uri in orice joc actual fata de vista!! e adevarat?
    Last edited by dobre2; 26-02-2009 at 15:28.

Banned
    Copile, ce zici de o ora de somnic?
    1)Puteai sa intrebi asta pe threadul dedicat, acolo se discuta totul, inclusiv jocurile. Au fost discutii si despre jocuri, chiar si Strangelove a postat problema legata de Quake
    , dar din moment ce utilizatorii nu au avut probleme mari cu ele, despre ce sa posteze?
    2)Inainte sa fi postat faza cu "eu (dobre2) is gamer tu nu", trebuia sa te uiti prin profilul meu, dupa care prin al tau, si sa vezi ca doar mausii mei costa cat pocnitoarea ta pc-ul tau din Metro
    3)Nu stiu nimic, doar ca esti analfabet (nici macar nu esti in stare sa injuri un OS, se scrie sucks), iti plac punctelee.......multee.....puncteeee....deee...virgulaaa....nu....ai....auzit.....si ca te-ai mai facut odata de kko pe hardware cu o gluma de "review" in care comparai un cooler Spire cu un Zalaman, fericit si tu ca ai primit alocatia.

K`Thnkx`b`bye, te-am lasat, ma pun sa ma joc Solitaire Warhammer 40k Dawn of War 2 pe Seven 98 SE.
    Last edited by Soulstorm; 26-02-2009 at 16:07.

in fine, mai sant si uscaturi in orice padure verde, nu am nimic cu tine frate(soulstorm) si nu am de gand sa te jignesc cum o faci tu, e treaba ta daca nu-ti place threatul, e ok, dar incearca sa te uiti pe pagini care te intereseaza pe tine, daca ai ceva comentarii adauga ca sa fim ajutati toti de pe forum, ca nu intereseaza pe nimeni parerile tale despre anumiti useri care nu-i cunosti dar ii jignesti asa cum nici eu nu caut pe forum oameni pe care sa-i jignesc, doar asa cum se pare ca faci tu din lipsa de alte ocupatii :-??,

iar legat de semnele de punctuatie sau modul in care scriu in engleza sau romana(virgula ) eu nu caut sa ma dau mare cu gramatica(virgula) ci doar am cerut pareri despre win 7 si modul in care functioneaza joacele pe el, daca nu ai inteles ce am scris da-mi te rog un pm si o sa-ti explic mai bine, nu ma supar, sper sa intelegi!!!

iar pc-ul meu e facut de mine personal piesa cu piesa nu o fi el cel mai bun dar atat mi-am permis financiar sa fac, poate il inbunatatesc pe viitor dar asta nu inseamna ca e pocnitoare...prin asta ai jignit pe oricine are o configuratie mai jos sau egela cu a mea!!

eu am postat un threat specific pentru userul care foloseste sau vrea sa foloseasca win 7 pentru a avea o performanta in plus in jocuri!! hai sa nu stricam threatul asta pentru ca e pacat, subiectul e bun deci hai sa continuam pe tema asta si sa gasim raspunsuri observatii si solutii pe cai amiabile!!

mersi pt orice user serios gen strangelove!!!
    Last edited by dobre2; 26-02-2009 at 21:17.

Registered User Banzay's Avatar
    Parerea mea e sa pastrezi OS pe care il ai pana apare macar varianta Win7 RC. Vad ca ai 4 gb asa ca 64bit version ofc.

Nick anterior: vreau530d2003 narcis's Avatar
    daca ai timp si-ti plac testele... de ce nu?! Insa nici eu nu recomand un beta ca si main OS. joaca-te cu el in vmware si ai sa vezi ca dupa o zi nu o sa mai para atat de interesant.

off: foarte urat din partea ta Soulstorm.

audiophile billy boy's Avatar
    merge la fel ca vista,pe alocuri mai bine.numai ziceti ca e beta si sa nu il foloseasca lumea ca eu nu am gasit nici o buba si sunt pe el de vreo 3 luni.

pentru banzay!!am instalat un winXP 64 pe un pc asemanator cu al meu si am intampinat probleme de genul ca nu gaseam programe compatibile si chiar joace acuma nu stiu poate e ceva ce eu nu stiu la variantele win64(poate ma ajuti), deocamdata incerc cu varianta 32

multi zic ca varianta beta a win 7 e mai buna decat vista si xp ..cel putin in jocuri, diseara o sa ma joc putin cu el (vreau539d2003) ca tocmai l-am downloadat si vreau sa fac niste teste cu jocuri sa vedem daca e adevarat ce se spune, totusi fiind varianta beta sant putin sceptic dar nu foarte!!

billy boy ms pentru concluzia ta!!
    Last edited by dobre2; 27-02-2009 at 08:47.

Registered User Banzay's Avatar
    Recomand vista 64 (premium sau ultimate). Nu am avut xp 64, dar nici nu as instala vreodata. In mod cert pe 64 biti Vista, implicit win7 se descurca mai bine si au un suport (drivere, aplicatii) mai vast.
    Acum un an chiar erau probleme cu vista si mai ales cu driverele de 64. Azi situatia e foarte buna si nu mai sunt probleme.
    @billy boy Adevarat ca win7 merge la fel ca vista, dar nu poti contesta ca mai sunt probleme. Si cum instalarea unui OS nu e un lucru asa simplu pe care il faci saptamanal am recomandat sa pastreze deocamdata OS.

Registered User n00b4's Avatar
    beta este beta....pana la final mai sunt mult fix-uri de rezolvat..OS 64-bit rulzz

MULTUMESC DIN SUFLET CELUI CE MI-A PUS NR DE TELEFON PE MATRIMONIALE...UN GEST NOBIL

totusi jocurile rulate pe win 7 are cineva ceva de zis sau de semnalat pe tema asta??

mersi banzay si n00b4 pentru sugestie

am gasit ceva interesant pe youtube nu stiu cat de adevarat e dar aici zice ca win 7 exceleaza cu mult in joace fata de vista acum astept pareri fata de acest video vista ultimate versus win7

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=AcwRO7lNGQ8"]YouTube - Windows 7 Beta bulid 7000 vs. Windows Vista Ultimate x32 SP1 - In Games[/ame]
    Last edited by dobre2; 27-02-2009 at 12:48.

audiophile billy boy's Avatar
    am jucat si farcry,crasys,assassin's creed,toate merg bine.diferentza de fps de vreo 2-3.

Engineering, reporting for duty aurasdoom's Avatar
    diferenta de fps FATA DE CE?!? Si in plus sau in minus pentru cine?!?
    codetaku

Nick anterior: XSamSung
    Pe langa placa grafica jocurile, depind "FOARTE MULT" de driverele placii. ATi si nVidia, inca "se chinuie" sa le optimizeze cat mai bine pentru Vista, cum Windows 7 e doar beta, nu prea-si bat capul cu el la nivel de jocuri... D'aia e cam inutilia instalarea lui Windows 7 "Beta", doar pentru a verifica performantele in jocuri.
    Last edited by Guest 4973; 27-02-2009 at 12:41. Reason: Automerged Doublepost

in traducere simpla se vor folosi din resursele libere ale procesorului pentru a ajuta in performantele grafice adica joacele vor functiona mai bine chiar si cu placi video mai slabe tehnologia are denumirea de WARP

citez un articolul postat pe site-ul tom's hardware: http://www.tomshardware.com/news/win...-gpu,6645.html

This week, Microsoft unveiled one of Windows 7’s new features, which will allow games and other DirectX 10 and 10.1-based applications to run fully accelerated on obsolete graphics hardware, and even on systems with no graphics acceleration at all.
    Dubbed Windows Advanced Rasterization Platform or WARP, the new graphics layer for Windows 7 will utilize the system CPU as the graphics engine to assist old graphics cards, and take over completely in some cases. Microsoft indicates that WARP will be fully dependent on how powerful the CPU is in a system, but will require one that supports at least SSE2 extensions.

WARP Capabilities:
    * Fully supports all Direct3D 10 and 10.1 feature
    o Fully supports all the precision requirements of the Direct3D 10 and 10.1 specification
    o Supports Direct3D 11 when used with FeatureLevel 9_1, 9_2, 9_3, 10_0 and 10_1
    o Supports all optional texture formats, such as multi-sample render targets and sampling from float surfaces.
    o Supports anti-aliased, high quality rendering up to 8x MSAA.
    o Supports anisotropic filtering
    o Supports 32 and 64 bit applications as well as large address aware 32 bit applications.
    * The minimum specification for WARP10 is the same as Windows Vista, specifically:
    o Minimum 800MHz CPU.
    o MMX, SSE or SSE2 is *not* required
    o Minimum 512MB of RAM.

Nick anterior: XSamSung
    Nu stiam despre functia asta. Arata dragut pe hartie... In practica cum se descurca?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 6 1234 ... LastLast