brat Cati dintre noi platesc pentru softul folosit? - Page 2

View Poll Results: Am cumparat cu licenta...

Voters
87. You may not vote on this poll
  • Calculator cu OS pre-instalat

0 0%
  • OS full-install (98SE/ME/2000/XP/distributii Linux)

5 5.75%
  • Upgrade OS (ME/2000/XP)

0 0%
  • Programe de tip office (Microsoft/altele)

2 2.30%
  • Jocuri

10 11.49%
  • Diverse (OS si/sau jocuri, office etc.)

6 6.90%
  • Nimic!

64 73.56%
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 71

Thread: Cati dintre noi platesc pentru softul folosit?

Registered User Made in China's Avatar
    Originally posted by Oby One
    Bah ia terminati......

In mod sigur un reprezentant BSA isi alege victimele de aici

DAca vreti sa va laudati in gura mare ca NU aveti licente THinK Again

Eu am licente la TOTTTTTT.........
    bah.. io zic ca astia n-au nimic (inca) cu home-userii.. pana una-alta se ocupa de firme si de cei care produc bani (PFA etc - pers fizice autorizate).. da-o dreq ca n-or intra peste noi in casa nu? nu-ti dai seama ce s-ar intampla? revolutie :>

ajajajajajaj ce crezi ca eu sunt plin de licente aah :> alea vecki de cand anu :> da xp + xp corporate + office xp + office 2000 + win me etetetetc mda pe toate le-am cumparat ca oi fi vreun nabab cumva.. ati vazut cat costa xp pro..e vreo 11 mil :> ahahahahh pai mi-as lua o super-placa video dc as avea banii astia:> direct gf4

Oricum RO sta bine la piraterie.. ia aruncati un ochi la vecinu bulgar :> ca sa nu mai vorbesc de Asia.. de arabi :>

Totusi am si eu o nelamurire.. unde sunt toti clientii magazinelor noastre de computere.. ma refer la cei care au cumparat sistem cu totul de la best.. ultrapro.. ****** .. flamingo etc etc etc.. ca da-i in masa au vanzare .. Din poll reiese ca nu prea se exista asemenea useri :> la prima optiune ma asteptam sa fie mai multe voturi :>

Mentiune : cand am cumparat soaftele alea eram plecat din tara :> si nu prea aveam alternativa :>
    bla bla

Registered User Made in China's Avatar
    Originally posted by razvi
    Am licentze pentru tot. Mi le scot singur-singurel la imprimanta.

io nu inteleg asta:

Pai cum asa ? Ca am dat 20-30$ in plus pentru alea 3-4 jocuri, player DVD etc. din pachet...

In momentul in care cumperi, sa zicem un sound blaster de la creative.. vine si cu niste jocuri, nu? Creative, in acest exemplu, are un contract de barter cu respectivele firme de soft.. si prin faptul ca le promoveaza alaturi de brand-ul sau.. le plateste. E cam acelasi lucru cand iti cumperi un telefon cu abonament connex.. e mai ieftin pt ca o parte din pret este suportat de ei. Si tu, cand ti-ai cumparat hardware-ul respectiv.. sunt sigur ca nu l-ai cumparat pt soft ci pt ce stie el sa faca. De aceea am zis ca nu e valabil.

Alt exemplu : Placa de editare video semi-profesionala : Pinnacle DV500+.. costa cam $600 si are in pachet Adobe Premiere 6 si multe alte soafte.. daca le iei separat numa alea costa vreo 4-5 sute.. asa ca nu prea le platesti cand iei placa respectiva.. decat la o valoare mult mai mica.
    bla bla

Registered User PigBrother's Avatar
    LOL, am zis ca n-am nimic, apoi mi-am adus aminte de licentzele de 98SE si NT 4.0, si acuma mi-aduc aminte si de bundle-uri: Norton Antivirus, Norton Internet Security, PowerDVD, WinDVD, NFS 4 High Stakes si cred ca mai sunt ceva pe acolo...
    Dar de cumparat cu banul jos, nimic, niciodata. Desi mi-ar place.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

gospodar RE|XX's Avatar
    bah.. io zic ca astia n-au nimic (inca) cu home-userii.. pana una-alta se ocupa de firme si de cei care produc bani (PFA etc - pers fizice autorizate).. da-o dreq ca n-or intra peste noi in casa nu? nu-ti dai seama ce s-ar intampla? revolutie :>
    Era o gluma ma...

Registered User Smiley's Avatar
    Originally posted by Entropy
    Da, cand o sa avem si noi cel putin 300 USD/luna, poate, pana atunci mi se pare o tampenie sa cumperi soft.
    cand o sa ai 3000, poate......
    si 300 e putin ma.....ia gandeste-te, eu am cam astea pe comp:
    -win98 se 6 737 000 lei (TVA inclus)
    -borland c++ builder 5 73.000.000(zic eu...ca e 147mil 6-le)
    -Microsoft office 2000 8.000.000(zic eu...ca e 16mil office XP)
    -microsoft vs 6.0 41 619 000
    -norton antivirus 2002 3.000.000

crezi ca-mi ajunge salariu sa le platesc pe toate?
    Ignore list: Stagirioritic

pat
    pat is offline
    Monkee business pat's Avatar
    Daca autoexec.bat si command.com necesita licente... am licente - o gramada

Entropy, mai gandeste-te la salariu ala... adica inmulteste-l cu X (unde x ia valori de la 10 la 100) si mai vorbim.

Aia care tipa sus si tare ca n-au licente and stuff... ascundeti-va repede adresele de mail, ca va suna ORDA la usa

ps: eu mi-am formatat hardul... si am dezvoltat propriul meu sistem de operare. Yay ^^

format c: /u /s™
    Fericirea vesnica se afla in casuta de mai jos (aia de langa Homepage)

Servicii de fotografie - portrete, produse, evenimente, nunti · Servicii de graphic design, web design, identitate

Nick anterior: Badgiah Badger's Avatar
    Eu am licente la jocurile Lucas Arts (vechile questuri) , la OS si la un Tiberian Sun care e in germana , si la adidasi..In rest nimic!
    I'm going slightly mad.

Senior Jedi Oby One's Avatar
    Originally posted by Entropy
    LOL
    Si cum ne gaseste, IRL, I mean?
    duhhhh e super simplu sa dea un search sa vada cate mii de referiri la id ul tau real ai facut
    si tu si restul forumistilor ......

SO take care......
    A Jedi's strength flows from the force

Registered User Herete's Avatar
    mda pai normal ca nu avem licente pentru ca suntem o tara bananiera unde o licenta costa cat 3 salarii medii. cum pana mea sa dea romana bani pe o licenta ca asta ? ce mananca 3 luni ? Iarba ? aia o fumeaza oricum ? asa ca mi se pare un kestionar total aiurea din moment ce se stie ca pana si americanu care vezi doamne are bani sa-si ia softu tot isi mai ia si el joace piratate sau pe sub mana. asa ca mai lasati-o cu subiectul asta ca nici in 20 de ani n-o sa fie altfel pt ca kiar daca romanu va avea bani tot nu va da pe asa ceva, tot va prefera sa se duca la taraba sa ia cd-ul de 10,20 , 100 de ori mai ieftin.
    I was Born 2 RAP da world

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    singurele licente: cand am luat compu, in '95 la: windows for workgroups 3.11, ms works, ms-dos 6.22, pe care le vand acum. astept propuneri de pret.
    aa.. mai am ultima underworld: stygian abyss (super joc, dar cu grafica demult fumata, dar pe atunci superb) si wing commander 2.
    atat!
    in rest, DUST!

Registered User
    Lol...asa am si io licenta la Win95 (nu mai stiu daca mai e valabila), la dos 6.22 ..hihihi
    Ca soft recent..Am pt winME pt Win98SE pt Win95..si...cam atat...si astea in cantitate mare...ca le iau de la serviciu....
    Hai ca ma dau de gol..vine BSA peste mine.."dom'ne sunt la serviciu licentele mele"

Dar acu pe bune..ati vazut cat costa HErcule de ex (un kk de joc acum..la timpu lui a fost misto)..20$ ...fara TVA ..las-o dreq ca nu dau 700.000 sa imi iau ala ...
    Respect , Pussymick ( Adrian )

Registered User

Question

Cu ce ma ajuta o licenta? ( home user )

gospodar RE|XX's Avatar
    Primesti ajutor tehnic in cazul in care ai probleme cu softul(ajutor pe care il poti primi si de la niste prieteni) si ai parte de update-uri si bug fix-uri gratuite.
    Se gasesc si astea daca stii unde sa cauti...

Originally posted by nociv
    Cu ce ma ajuta o licenta? ( home user )
    cand o sa vina politia sa-ti bata la usa, impreuna cu BSA-ul, o sa poti sta drept in fata lor, si o sa le poti arata licentele pentru tot software-ul pe care il ai

o licenta iti aduce si cateva beneficii:ai posibilitatea sa achizitionezi versiunile ce vor aparea la preturi mai mici, beneficiezi de suport tehnic din partea producatorului(poti sa-i dai mail lu' Bil sa-l intrebi de ce crapa asa de des windoza), la jocuri primesti si manual de utilizare(tiparit) care deseori e bine sa-l ai.

gospodar RE|XX's Avatar
    cand o sa vina politia sa-ti bata la usa, impreuna cu BSA-ul, o sa poti sta drept in fata lor, si o sa le poti arata licentele pentru tot software-ul pe care il ai
    BAI TATA NICIODATA NU O SA SE INTAMPLE CE AI SCRIS TU MAI SUS!
    E a doua oara cand zic chestia asta.

Originally posted by RE|XX

BAI TATA NICIODATA NU O SA SE INTAMPLE CE AI SCRIS TU MAI SUS!
    E a doua oara cand zic chestia asta.
    mesajul meu era impartit in 2 parti(separate de mai multe enter-uri): una ca sa zambeasca oamenii cu simtu umorului, si cealalta ceva mai serioasa.

si nu-mi mai zice TATA....ma indoiesc puternic ca am avut vreo contributie la conceperea ta...cel putin, nu-mi aduc aminte de nimic

gospodar RE|XX's Avatar

Thumbs up

Bine coca.
    Un sfat:cand vrei sa faci o gluma mai subtila&la alte faze incearca sa foloesesti emoticonurile alea...eu nu te cunosc,deci nu aveam de unde sa stiu daca vorbesti serios sau nu si cum s-a mai exprimat o data acel punct de vedere am banuit ca il impartasesti.

Originally posted by RE|XX
    Bine coca.
    Un sfat:cand vrei sa faci o gluma mai subtila&la alte faze incearca sa foloesesti emoticonurile alea...eu nu te cunosc,deci nu aveam de unde sa stiu daca vorbesti serios sau nu si cum s-a mai exprimat o data acel punct de vedere am banuit ca il impartasesti.
    dude, check my nick!!!!!!!!!

Registered User Brigada's Avatar
    mda, acasa nu am nici un fel de licenta. Cred ca am totusi ceva care ar semana vag cu asa ceva, da' nu am factura asa ca nu se pune, nu ? Ma refer la un Windows 98 SE, la un NT 4.0 Server si la o groaza de joculete. Acasa poate sa vina si BSA-ul si ORDA si cine mai doreste, nu au decat. Nu imi pasa despre ei, nu folosesc softul in scopuri comericiale, nu am nici un fel de profit financiar direct rezultat in urma asa-zisei piraterii, si le va fi al naibii de greu sa dovedeasca ceva in sens contrar. Daca nu o pot face inseamna ca nu au un proces (cam asa zice legea).

Altfel sta treaba la serviciu unde absolut totul e legal. Company policy, deh, si raspundere mare.

Registered User Merlin's Avatar
    Mdea ma bag si yo in seama.......n-am bani domle ce am inebunit sa dau 1 mil poate si mai mult pe un joc la care mai mult de o ora -doua nu o sa stau?deh la nivelul salariului mediu din Romania daca chiar s-ar ajunge la home user .....lol....nici nu prea as vrea sa ma gandesc ...cred ca am trece toti pe win 3.11
    Inchiriez apartament Revelion 2015 Sinaia, rog seriozitate -> http://forum.computergames.ro/202-in...l#post47524828

1.  
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast