brat Windows 2000 Professional
Results 1 to 15 of 15

Thread: Windows 2000 Professional

Registered User Ethan Hunt's Avatar

Wink Windows 2000 Professional

Am urmatoarea configuratie:
    Duron 1 ghz, 128 mb Ram, gforce 2mx-200, hdd 20gb.Mb Matsonic ms8137 si momentan win98SE care nu imi face nici o problema.
    calc. il folosesc pt. jocuri, net (dial-up) si unele prog. de web design.

As vrea insa sa instalez Windows 2000 Professional fiindca din cate am citit si prin alte parti e similar cu Xp (excluzand skinul care ma cam enerveaza) numai ca nu are nevoie de resurse asa de multe ca el.

As vrea sa aflu si eu niste informatii de la cei care ati avut de-a face cu el.

1.am acum fat 32. Daca il voi face ntfs voi putea reveni eventual la fat32 fara a fi nevoie sa formatez HDD-ul? Daca las fat 32 voi avea o pierdere vizibila de performanta?
    2.Ce drivere necesita? Xp sau win98?
    3.Aduce Windows 2000 Professional vreo imbunatatire in performanta in jocuri,net si alte genuri de prog.?
    4.Este necesar sa instalez si service pack-urile?
    5.Pot folosi prog. de 98 fara probleme pe Windows 2000 Professional? (Toate) sau e la fel ca la xp adica unele nu mai merg?
    6.Este vreo alta versiune de windows in afara de Windows 2000 Professional care sa aiba perf. mai bune? (in afara de xp).

Va multumesc pt. raspunsuri si sper ca acest thread sa fie un fel de ghid pt. cei ce vor sa faca un update al SO la Windows 2000 Professional.

DG
    Telekom - 300 - Thread
    din cate stiu eu e cam asa:

1.Fat32 e mai performant decat ntfs cand vine vorba de jocuri..si ca sa treci de la ntfs la fat32 trebuie format.
    2.XP (sau 2000)
    3.hmm...nu stiu sigur aici,cred ca da ,dar nu cu mult (dpdv al perf. in jocuri).
    4.neaparat!! Service Pack-ul 2...
    5.e la fel ca pe XP,din pacate...cele de Dos nu merg si mai sunt si unele de pe 98 (me) care nu vor pe 2k\XP
    6. daca e vb de performante in jocuri,atunci exista: 98 SE

Registered User Bisti's Avatar
    1. win2k merge si cu fat32 si cu ntfs ... foloseste fat32 daca vrei sa faci uninstall fara sa formatezi.
    2.drivere de win2k .... xp se foloseste de unele drivere de 2000
    3.imbunatatiri pt securitate la net si pt aplicatii ... pt jocuri foarte putin.
    4.nu instala SP1 si nici SP2 ... au niste buguri de programare ... s-ar putea sa iti faca figuri.
    5.majoritatea merg .... unele mai vechi pot crea probleme ... insa majoritatea programelor stiu de NT.
    6.pentru jocuri win98se, pt net si aplicatii win2k.

P.S. Instaleaza cu incredere win2k daca vrei net si aplicatii ... Daca joci numai jocuri made dupa 2000 .... tot win2k.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

DG
    Originally posted by Bisti of KOF
    4.nu instala SP1 si nici SP2 ... au niste buguri de programare ... s-ar putea sa iti faca figuri.
    Eu stiam ca SP 2 imbunatateste foarte mult performanta in jocuri...testat pe pielea mea si a unui prieten

Nick anterior: BMW
    folosesc win2k

1.FAT32 merge, e mai rapid, NTFS mai lent dar sigur. daca vrei sa revii la win98, eu zic sa lasi fat32. posibil sa mearga cu partition magic convertirea NTFS la FAT32
    2. s-a raspuns winxp
    3. e stabil, nu merg toate jocurile. presupun ca tot ce va aparea de acum, nu vor fi probleme
    4. nu stiu, urmeaza o intrebare
    5. ca la xp
    6. din cate am auzit, advanced server

tot ce am numit mai sus, a fost d.p.d.v. al utilizatorului de win2k.

acum intrebarea de la pct. 4:
    AM INSTALAT WIN2K PROF DE PE CD BOOTABIL "WITH SERVICE PACK 2".
    ACUM, NU STIU DACA A INSTALAT SI SERVICE PACK-ul.
    1. cum aflu?
    2. daca nu e instalat, cum il instalez?

cam ata. Merci!
    hai pa!

Registered User Rezare's Avatar
    Pentru a afla daca e servicepacku instalat te duci in control panel/system si vezi ce-ti spune: daca sub "windows 2000 tralala" iti trage un "service pack 2", raspunsul este evident.Daca nu, nu.Daca nu, iti trebuie ori executabilul w2ksp2.exe cam de 120mb (sp2), ori un mic exe de 5mb de la MS de pe site care-ti va downloada pe comp update-urile.Recomand w2ksp2.exe.

Bisti - pentru afirmatia cum ca nu e bine sa-si instaleze sp1 sau sp2 pentru ca au "buguri de programare" ar fi bine sa te duci sa te impusti.

EH: jocurile merg mai incet sau egal decat pe win98se dpdv al framelor pe secunda (ceva gen 5-10%), dar o sa simti la jocuri ce folosesc calumea CPU ca merg mai bine (adica war3 cu 8 AI, civ3 cu 15 AI, chestii d-astea).
    The Power of Dreams - Honda.

Registered User PigBrother's Avatar
    Am si io tot Win 2000, cu SP 2, plus toate update-urile la zi. totul merge OK, mici probleme in care suspectez driverele de SBLIve, dar e irelevant.
    Nu am gasit joc care sa nu mearga sub Win 2000

Hint: stai prost cu RAM-ul, personal daca cineva vrea jocuri sub 2000 ii spun 512 RAM. Dar poate sunt io paranoic, dar am incercat acasa , scotand un DIMM, sa ma joc pe 256 si cam sucks.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User raziel's Avatar
    daca ai nevoie de securitate (retea) pune ntfs si nu mai intra nimeni. ai si alte avantaje, nu e cazul sa le zic aici, pt jocuri baga-i fat32. in plus ca sa 'scotzi' ntfs-ul e nevoie sa distrugi partitia, nu numai format! atentie ca nu mai vezi partitiile ntfs de sub dos sau bootand cu cd-ul de 98!
    drivere ai nevoie de WDM-uri pt 2000, sa nu care cumva sa bagi drivere de 98 ca iti troznesti SO de trebe sa reinstalezi. Nu e recomandat nici pe cele de xp.
    baga neaparat si service pack2 (vad ca a aparut si 3)!

Registered User KLAMATH's Avatar
    Originally posted by rezare

Bisti - pentru afirmatia cum ca nu e bine sa-si instaleze sp1 sau sp2 pentru ca au "buguri de programare" ar fi bine sa te duci sa te impusti.
    LOL...intru totul de acord.

1.no
    2.NT
    3.DA
    4.highly recommanded
    5.unele PE packere nu merg sub 2K. (insemana ca nu o sa-ti merga multe joace pirat)
    6. probabil ca win.NET RC1

a aparut SP3. Oficial.

http://download.microsoft.com/downlo...-US/w2ksp3.exe
    Kain refused the sacrifice.

Am instalat Windows 2000 professional SP3 si am unele probleme:

1.Cd-romul are o anumita intarziere la citirea cd-urilor cand sunt introduse in unitate, in spaecial cele audio. (Invarte cd-ul dar nu incepe sa citeasca dupa el decat dupa vreo 10 sec.). Am observat ca daca dau disable la DMA nu mai face astfel, dar scade si rata de transfer. Exista vreo solutie sa scap de intarziere, banuiesc ca e de la vreun dll ceva sau un Vxd.? Cd-romul= Teac 40x 540E.
    2. Nu salveaza rata de refresh (problema intalnita si de altii din cate am mai citit pe forum), insa am rezolvat-o cu un programel (Refresh Lock).
    3. Gamepadul nu il mai pot pune pe portul de pe placa de sunet PCI ci doar pe placa onboard, desi aceasta din urma este Disabled.
    4. Cea mai mare problema a fost la instalare: Cum fac si eu sa-l instalez fara cele 4 diskete sistem. Daca dadeam de pe cd setup-ul din dos nu-mi vedea fiserele cu nume lung si nu- puteam instala. Din win 98SE nu stie ce ver. e Win si nu se poate instala. Si a ramas instalarea cu cele 4 diskete care dureaza ceva, iar daca se intampla sa aveti o disketa stricata(poate chiar ultima cum mi s-a intamplat mie) atunci pregatiti-va sa mai stati vreo 15 min. pt. refacerea disketelor sistem fiindca nu se poate face doar ultima. (Binenteles ca in timpul instalarii de pe diskete daca una e stricata el nu stie ca ea este stricata ci presupune ca e o problema cu calc. si va da niste solutii de genul update-ului de bios si alte chestii din astea.)

Per total pot spune ca aduce un plus de performanta si in jocuri din punct de vedere al gestionarii memoriei, dar ramane de vazut daca ii pot remedia problemele de mai sus ca sa ramn cu el.

Senior Heretic Vially's Avatar
    Bucharest, Romania, Europe, Earth, Milky Way...
    Se poate instala si de pe hard, lansand fisierul winnt.exe din dosarul i386, asta dupa ce ai boot-at de pe un cd de '98 si ai lansat win98\smartdrv.exe.
    Da si tu ceva date mai exacte asupra configuratiei, sa stie omul ce placa de sunet e aia si fa-ti update la toate driverele, in ordinea asta : Install Win, install SP, install drivere mobo, install drivere video, restul.
    Shuttle SB83G5, Pentium 4 530 @ 3,66GHz + ICE, 2x512DDR Corsair 4400, nVIDIA 7800GT, 2xWD800JB, Samsung 225BW.

Hit ANY key...
    EH >> ORICE cd de win2000 e boot-abil... Nu mai ai nevoie de nici o discheta...

PS. Ma refer la win2000 care nu e pirat...

Vially >> Imi plac glumetii...
    Dupa mine potopul...

Cd-ul asta insa vad ca nu e bootabil.
    Altceva a mai aparut, sau de fapt facea de la inceput:

5: Nu pot juca unele jocuri cum ar fi Heroes 3, midtown madness,
    Roller Coaster Tycoon si altele de genul asta, insa toate mai noi merg perfect.
    6: Scroll-ul mouse-ului A4tech Sww21 nu merge tocmai bine, adica merge cam incetinit (am incercat sa-i pun sensibilitate mai mare, mai multe linii dar nimic.)

Acum sincer de ce are asta atatea probleme?

Senior Heretic Vially's Avatar
    Bucharest, Romania, Europe, Earth, Milky Way...
    Originally posted by bibicu
    EH >> ORICE cd de win2000 e boot-abil... Nu mai ai nevoie de nici o discheta...

PS. Ma refer la win2000 care nu e pirat...

Vially >> Imi plac glumetii...
    Uite, vezi ca n-are omu' CD bootabil ?
    Si de ce as glumi ?
    Shuttle SB83G5, Pentium 4 530 @ 3,66GHz + ICE, 2x512DDR Corsair 4400, nVIDIA 7800GT, 2xWD800JB, Samsung 225BW.

Registered User Slider's Avatar
    MS recomanda ca SP sa se instaleze DUPA instalarea de drivere si alte softuri.
    La intrebarea 6: Win2k Advanced Server.
    Klamath: .Net RC1 e destul de ok. Stabil, rapid. Interfata nu-mi place, ca si la XP. Dar sunt probleme mari cu driverele, cum au fost si cu Xp. Sa vad cum se comporta RC2...
    a.k.a. windmaster...
    Antec SX 1040BII system enclosure; Intel Pentium III 550E @ 645MHz; MSI 6163 BXMaster; 1.0GB SDRAM PC133; Quantum Fireball CX13.0A+Western Digital Caviar WD800JB+Western Digital Caviar WD400JB; Plextor PX-W4824A+Plextor PX-716A+Toshiba DVD-Rom SD-M1612; Genius SP-G16+Tesla Sound System on Sound Blaster Live! Player 1024; Philips Brilliance 107P20 on Gigabyte Ati Radeon 7000E 32MB DDR; Microsoft Wireless Laser Desktop 6000.

1.  
    Telekom - 728 Last Post