brat problema sunet 5.1 pe windows 7 x64 / audio chip: ADI AD2000B
Results 1 to 15 of 15

Thread: problema sunet 5.1 pe windows 7 x64 / audio chip: ADI AD2000B

Registered User

Angry problema sunet 5.1 pe windows 7 x64 / audio chip: ADI AD2000B

salutare!

am o problema care de mult timp ma freaca la creieri nu reusesc sa-i dau de cap.
    e vorba de sunetul in windows 7 pe calculatorul personal pe care-l stiu pe de rost!

detalii (doar ce conteaza):
    -placa de baza asus M3A79-T Deluxe.
    -chipul audio al placii de baza: ADI AD2000B (integrat)

in panoul de config la SoundMax sunt toate setarile facute ptr 5.1, testul merge, toate boxele scot sunet ok, la fel si la windows - setarile de winds sunt facute la fel si oricum se schimba automat ambele cand se fac modificari.

problema:

problema vine la redarea de mp3, wav-uri, xvid-uri, orice altceva in afara de testele din winds si SoundMax unde se aude doar pe boxele fatza (dreapta+stanga) si centru cu subwoofer. boxele de pe spate nu scot nici un sunet.

am verificat driverul instalat, il vede cica e ok...

cum am incercat sa rezolv problema:
    -alte drivere (si unele care nu erau ptr chipul meu)
    -fresh install de winds 7 x64 (build 7600) - licenta - update-uri facute la zi.
    -reconectat toate cablurile
    -verificat ca sursa sa fie de format 5.1 - filme full hd, muzica buna, etc.
    -mai multe playere si drivere.
    -tot felul de setari la configurarile de sunet din winds si SoundMax

banuiala mea este ca tot de la driver e... insa l-am schimbat cu vreo 3 + inca vreo 2 care nici nu erau ptr chipul meu. cu unu de AD1988 a mers 5.1 insa se auzea tare prost (imfundat, gajait), am zis sa nu ma risc sa-mi ard placa aiurea, nici n-am dat la maxim.

nu am gasit nimic util pe net in ciuda zecilor de cautari pe google si un browsing de vreo 100 pagini...f0ck!
    cele mai multe posturi de genu (exact problema mea) indica faptul ca cu unele chipuri gen ADI AD2000B, ADI AD19xxxx, realtek 2 modele si inca unul de la VIA windows 7 face figuri... aveam si eu winds xp inainte (x86+x64) si mergea. insa acum... sa-mi dau palme!

sunt deschis la propuneri /sugestii (in afara de cea cu aruncat calcu pe geam) dar altele decat cele deja incercate de mine...
    si fara intrebari de genu "esti sigur ca l-ai bagat in priza?". "ai winampu instalat??" . "siiiigur ai dat 5.1 nu 2.1?" .. "mai incearca inca un format, poate e cu noroc" ...
    x2 6400+ @ 3,441Ghz | 4 gb M> redline 984 mhz,5-5-5-12 | 2 x Sapphire 4890 Toxic | asus m3a79-t-deluxe | enermax pro82+ 625w | 2 x 320 gb raid 0 | LCD 23" LG W2361V-PF

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Mp3-uri sint stereo nu 5.1, tu ai 2 urechi nu ? Ceva filme cu Dolby AC3 sau DTS 5.1 ai incercat ? Acolo ar trebui sa auzi si in spate cand bineinteles exista actiune. Faptul ca testul din driver e corect inseamna ca placa si driverele sint bine configurate. Tu practic vrei un plugin sa-ti expandeze muzica si pe boxele din spate.

Registered User
    Quote Originally Posted by geo2000 View Post
    Mp3-uri sint stereo nu 5.1, tu ai 2 urechi nu ? Ceva filme cu Dolby AC3 sau DTS 5.1 ai incercat ? Acolo ar trebui sa auzi si in spate cand bineinteles exista actiune. Faptul ca testul din driver e corect inseamna ca placa si driverele sint bine configurate. Tu practic vrei un plugin sa-ti expandeze muzica si pe boxele din spate.
    imi plac misto-urile tale.. ", tu ai 2 urechi nu ? ". din pacate nu pot sa le gust ptr ca ce-ai spus mai departe valoreaza 2 bani. da normal ca am incercat SURSE de sunet care sunt sigur 5.1. din pacate tu vii iarasi cu sfatul: "mai incearca si formatul asta" .. cu ce rost daca merge doar un tip?

si faza cu pluginu' nu e nici macar o solutie. sa-ti copieze sunetul pe spate sau sa-ti forteze inca 2 boxe aiurea inseamna pierderea claritatii.

cum spuneam..cei care au habar sa rezolve problema va rog un pic de ajutor.
    x2 6400+ @ 3,441Ghz | 4 gb M> redline 984 mhz,5-5-5-12 | 2 x Sapphire 4890 Toxic | asus m3a79-t-deluxe | enermax pro82+ 625w | 2 x 320 gb raid 0 | LCD 23" LG W2361V-PF

Registered User
    am vazut ca ai incercat cu mai multe playere dar ai incercat si sa intri in settings sa te convingi ca ele scot 5.1? Media player classic de ex. stiu ca la mine avea bifate doar stanga dreapta desi in windows era setat 5.1.

sper sa iti fie de ajutor.
    bafta!

Deus Ex Machina
    Eu la placa de sunet integrata, in Realtek HD Audio Manager am un buton "Speaker Fill" care ajuta in sensul asta
    Pe Audigy nu sunt probleme.
    De fapt, asta mi se pare solutia cea mai usoara. Cumpara un Creative Audigy SE, il gasesti la 50-60 de RON, instalezi driverele de X-Fi, ai si o calitate mult mai buna a sunetului si rezolvi si problema care-ti da atatea batai de cap

Registered User
    @ joeblow:
    inclusiv sugestia ta. Mplayer classic era unul dintre favoritele mele si a fost printre primele care le-am incercat, cu search-uri, plugin-uri, setari, etc.. in zadar.
    "-mai multe playere si drivere."

@ bendfella:
    ce zici tu nu e 5.1 adevarat. de fapt merge 3.1 (sau 2.1) si in restul boxelor iti copiaza sunetul din celelalte.. iti face un "expand" ..nush cum sa explic dar nu e 5.1 ala!... e o procarie si speaker fill nu e la SoundMax!
    mi-ai dat raspunsul asta copy paste dupa primul post de pe google, nu mai zic ce forum $0FTPEDi4 !!... sau ai tradus din engleza, mare balci!

rog:
    e post facut strict ptr cei care au intalnit problema si stiu rezolvarea. restu nu isi au rostul. titlul postului e facut de asa natura cat sa apara in google daca dai search, deci rog un thread curat.

threadul apare in google datorita CG deci jos palaria!

Registered User PigBrother's Avatar
    Esti sigur ca nu se aude nimic pe surround? Nu cumva este volumul foarte scazut? Pentru ca am folosit si eu pentru o perioada un AD2000B si am remarcat problema sunetului extrem de slab in satelitii din spate.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User
    Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Esti sigur ca nu se aude nimic pe surround? Nu cumva este volumul foarte scazut? Pentru ca am folosit si eu pentru o perioada un AD2000B si am remarcat problema sunetului extrem de slab in satelitii din spate.
    da e sigur, am verificat tot.
    si daca ai remarcat sunetul extrem de slab pe spate, cum ai rezolvat? pe ce sistem de operare? are vreo relevanta ptr mine sau imi spui chestii diverse?

Registered User PigBrother's Avatar
    Tot Windows 7 x64. Am incercat si eu toate driverele. Am rezolvat-o luandu-mi un ASUS Xonar.

Relevanta pentru tine? Da, este un jeg de chip de 1USD cu un etaj de preamplificare de 50 de centi, fa-ti un bine si ignora-l.
    Last edited by PigBrother; 15-08-2010 at 13:25.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User
    Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Tot Windows 7 x64. Am incercat si eu toate driverele. Am rezolvat-o luandu-mi un ASUS Xonar.

Relevanta pentru tine? Da, este un jeg de chip de 1USD cu un etaj de preamplificare de 50 de centi, fa-ti un bine si ignora-l.
    e bun chipul AD2000B, are raport dBA destul de mare, si n-am loc de inca o placa in calculator. e toata carcasa full..

...mda!

Deus Ex Machina
    @ghostu: sa stii ca ma chinuiam eu sa caut pe alte forumuri pentru tine . Am scris ce-am observat eu.

Registered User Seth_lex's Avatar

Angry

Subscriu la problema cu un Hercules Muse 5.1 pe W7. Testul de surround atat din win cat si din softul placii este ok, insa pe orice alta aplicatie sunetul imi iese doar in boxele din fata.
    Dupa febrile cautari pe goagle am vazut ca problema este oarecum legata de W7 si de lipsa unor drivere pt acest OS. Ca si OP caut o solutie nu sfaturi legate de Speaker Fill sau cum as putea sa transform 5.1 in 2.1.
    Multam
    I've done the vilest things, the foulest things, but I've done them... superbly.

Registered User
    singura solutie gasita de mine este folosirea ptr redare audio mp3 in format 5.1 este folosirea programului Jet Audio. claritatea sunetului este foarte buna si are posibilitatea de redare video insa nu se aude 5.1 la toate filmele.

la jet audio din ce am auzit din boxele mele si ce am citit nu ar fii vorba de nimic gen speaker fill sau alte balarii a.k.a. "work arroud"-uri. 5.1 ca la carte cica.

nici folosirea doar unui program nu este solutie dar macar este ceva..exista 5.1.

ptr video, problema de sunet inca nu am rezolvat-o.

inclin sa cred ca este si vina producatorului placii de baza pentru ca am gasit forumuri unde acelasi chipset pe alta placa de baza merge asa cum ar trebui.

Registered User GruVe's Avatar
    Nu sunt acasa acum sa fac un print secreen dar am avut aceeasi problema cu o placa de sunet Hercules.
    Undeva in settings la sunet trebuie sa mai adaugi ceva pentru a configura separat boxele spate.
    Out of my mind. Back in five minutes.

Registered User
    crede-ma ca stiu SoundMax-ul pe derost.
    chestia ce o spui tu.. inseamna ca nu era o problema ci doar ca nu ai finalizat setarile deci te rog doar informatii utile nu diversitati.

thread curat va rog. strict rezolvarea problemei! (daca exista)

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post