Results 1 to 9 of 9

Thread: Cum impart 2 coloane paralele in grupuri de mai multe coloane (Excel 2007) ?

1. Back To Top | #1
    Registered User Corbu''s Avatar

Cum impart 2 coloane paralele in grupuri de mai multe coloane (Excel 2007) ?

Am o problema aparent simpla dar la care efectiv nu ii gasesc raspunsul.

Am un document excel cu cu 2 coloane ce reprezinta niste intrebarile grila + raspunsurile lor pe coloana din dreapta. As vrea sa le printez dar imi consuma 18 pagini datorita aranjamentului pe 2 coloane paralele. Cum fac sa le aranjeze in mai multe grupuri de cate 2 coloane astfel incat sa foloseasca toata pagina ?
    Am atasat si fisierul cu pricina. Am cautat pe net, dar eu nu ma prind cum se face. Vad ca se lucreaza cu macro-uri, am incercat sa rulez unul, dar toti discuta despre O coloana, eu trebuie sa splitui 2 coloane impreuna si sub nici o forma nu are voie sa apara vre-un decalaj intre ele, se duc naiba toate raspunsurile corecte.

Eventual daca e mai simplu cele 2 coloane merg unite intr-o singura coloana si apoi splituita coloana rezultanta, dar iarasi nu am gasit cum se le unesc fara sa apara nici o modificare. Functia Merge din Excel mi le uneste, dar sterge din informatie, nu pastreaza tot. Ori sunt eu prea planta la Excel, ori Excel-ul este prea idiot conceput.

Multumesc frumos pentru ajutor.
    Attached Files Attached Files
    OVERCLOCKING -> The process of installing high hopes, dumb luck, and several paychecks into a rectangular box which transmits a signal to a screen that displays your fate. The outcome is usually depressing.

2. Back To Top | #2
    Registered User who_me's Avatar
    Problema nu este excel, pentru ca el , in print preview iti ofera posibilitatea de a modifica modul in care o pagina este tiparita. Ceea ce tu vrei este sa tiparesti practic, mai multe "pagini" pe aceeasi foaie, iar asta se face dupa ce dai "Print", selectand imprimanta si apoi "Propreties" dupa care cauti undeva unde scrie "Pages per sheet".

Think like a machine :P
    Give me a bucket and I'll show you a bucket!

3. Back To Top | #3
    Teoretic ce spui tu este o idee, numai ca se aplica numai la mine pe calculator. Eu trebuie sa mai dau fisierul cu pricina si la altii mai putin prietenosi cu calculatoarele si trebuie sa iasa cum vreau eu doar apasand pe butonul print.

Am concatenat cele doua coloane din fisierul original intr-una singura, ma gandesc ca poate este mai usor de lucrat cu o singura coloana.
    OVERCLOCKING -> The process of installing high hopes, dumb luck, and several paychecks into a rectangular box which transmits a signal to a screen that displays your fate. The outcome is usually depressing.

4. Back To Top | #4
    Registered User who_me's Avatar
    Atunci da-i print in PDF si da-le alora certati cu tehnica pdf-ul

CutePDF
    Give me a bucket and I'll show you a bucket!

5. Back To Top | #5
    Nu e buna varianta si sa iti zic de ce. Din cand in cand mai trebuiesc facute modificari in Excel (o corectie, o adaugire) si nu pot sta de fiecare data sa fac PDF. Totul trebuie sa ramana in Excel si sa se lucreze in Excel. Sunt multe intrebari din astea (cam 5500) si este vital sa le pot aranja/modifica pe categorii, practic nu o am o varianta finala a Excel-ului, permanent tot adaug in el.

6. Back To Top | #6
    Trance GoD ATB's Avatar
    Vezi ca am atasat fisierul modificat. La asta te refereai?
    Daca da, nu-ti ia mai mult de 10 minute sa-l faci manual, cut&paste.
    L-ai gandit gresit inca de la inceput, dadeai un print preview inainte sa te apuci de scris si vedeai cum se incadreaza in pagina, foloseai coloanele A si B, C liber, D si E, F liber, G si H, I liber, astea ocupand o pagina. Apoi incepeai iarasi de la A si B si tot asa.
    "A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties; no religious basis is necessary. Man would indeeded be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hope of reward after death." Albert Einstein

7. Back To Top | #7
    Da, asta am vrut, dar imposibil de conceput asa din start. Fisierul este de fapt un copy & paste din mai multe fisiere mai mici, mai multi oameni au introdus datele si la sfarsit le-am pus impreuna. Si buba este ca asta e doar unul, mai de 15 ori mai multe intrebari fata de asta si toate categoriile sunt in aceeasi situatie. Deci imi trebuie formula magica care aplicata fiecarui fisier sa imi faca ce vreau eu.

8. Back To Top | #8
    Trance GoD ATB's Avatar
    Nu cred ca stie Excel sa faca ceea ce vrei tu.
    "A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties; no religious basis is necessary. Man would indeeded be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hope of reward after death." Albert Einstein

9. Back To Top | #9
    Am rezolvat problema, iar rezolvarea este atat de BANALA incat evident mi-a scapat (noroc cu un prieten si cu nenea Google).
    Cum se face > se copiaza toata coloana, Paste apoi intr-un document gol Word, page Layout > Columns > si se selecteaza cate coloane vreau sa am. Nu inteleg cu Excel nu are functia asta, dar bine macar ca exista Word :P.

1.