brat Licenta Windows - legalitate
Results 1 to 17 of 17

Thread: Licenta Windows - legalitate

AlienStation UNCONNECT3D's Avatar

Question Licenta Windows - legalitate

Am o licenta de windows pe un laptop (xp home edition care pe de-asupra mai era si in italiana). Abtibildul cu serial numberul este lipit pe carcasa laptopului iar problema este urmatoarea: as vrea sa folosesc acea licenta pe un alt computer. Desprinzand acel abtibild de pe laptop si punandu-l pe un computer unde chiar am nevoie de licenta (la o firma) as folosi acea licenta pe care am platit-o, totusi, acolo unde ar fi cazul.

Acuma apar si cele doua intrebari:

1) Verificand forma abtibildului, si/sau serial number-ul, cei de la BSAA pot vedea ca, de fapt, acel serial number apartine unei anumite categorii de produse (si anume laptopuri, nu pc-uri), pe langa asta ca ar mai apartine unei clase de serial numbere alocate unui anumit producator, total diferit de pc-ul pe care este pus software-ul. In acest caz sunt pasibil de amenda, sunt in vreun pericol?

2) Sau... chiar daca ei observa acest aspect (sau poate ca nici nu trebuie sa-l observe, iar asta ar fi cazul cel mai bun), trec peste el, mergand pe principiul ca o data ce am platit licenta, chiar daca i-am schimbat destinatia, o folosesc in mod legal, pe un singur computer, atata timp cat abtibildul este pe acel computer? Teoretic, e voie sa schimbi locatia software-ului licentiat? (un exemplu de scuza care m-ar indreptati sa folosesc licenta pe un alt computer: domne', mi-a curs cola pe laptop, s-a stricat, asa ca am luat licenta pe care am dat bani si am pus-o acolo unde imi trebuia)

Alta problema, separat: windowsul era in italiana. Pentru cultura mea generala, este posibil sa pui un alt windows, exact de acelasi fel (in acest caz home edition), numai ca in engleza, si de pe un alt cd? Trebuie NEAPARAT ca acel windows sa fie tot versiunea italiana, si trebuie ca el sa fie instalat dupa cd-ul ORIGINAL? Ei pot verifica aceste aspecte... este windowsul atat de inteligent incat sa lase niste urme ascunse pe care cei de la BSAA sa le verifice pentru a vedea dupa ce cd am facut instalarea?

Stiu ca sunt paranoic, dar am pus tot raul in fata si am detaliat problema pentru ca cei care sunt interesati de acest subiect si/sau il cunosc sa imi poata raspunde cu cea mai mare precizie, si in plus nu am chef sa le dau motive de care sa se lege cei de la BSAA. In caz ca apar, sa vina si sa plece de urgenta, fara sa aiba vreun comentariu de facut.
    Multumesc anticipat
    Last edited by UNCONNECT3D; 10-01-2004 at 19:24.

Registered User PigBrother's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Teoretic o poti folosi cand vrei unde vrei.
    Nu stiu in cazul acelei licente care e OEM
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User auro's Avatar
    De ce nu dai un telefon la Microsoft ??? Ei sigur iti vor spune ce ai de facut. Nu cred ca poti sa-l instalezi pe alt calculator. Am auzit de un utilitar care iti spune cam ce software a fost instalat pe acel sistem. Cred ca astia de la BSA au asa ceva.

BSA, right, nu BSAA (ma gandeam la RIAA). Eram cam stresat cand am scris threadul, ma rog . Da, intr-adevar, aia e o licenta OEM, dar in cazul defectarii pc-ului (lapotpului) cu pricina persoana pagubita ramane si fara dreptul de a folosi acea licenta pe un alt computer? Nu mi se pare corect. Cred ca totusi o sa iau legatura, sub acoperirea anonimatului, cu o persoana competenta, care ar putea sa-mi explice problema . Dar astept in continuare si alte pareri, din partea voastra.

Nu mi-ati raspuns la o problema (care de fapt e fundamentala): forma abtibildului / serial number-ul, sau alte marcaje de pe acel abtibild, pot desconspira destinatia originala a acelei licente? Daca NU, atunci nu ar mai trebui sa imi fac griji, right?

Depinde, trebuie sa cauti. In general se poate sti dupa serial daca a fost o licenta livrata unui producator major.

Asta in mod sigur n-o s-o aflu de la Microsoft support sau BSA, doar n-or fi prosti sa-mi spuna. Totusi daca as fi in locul lor as face exact chestia asta -> cautarea intr-o baza de date a SN-ului pt aflare provenientei, si astfel as prinde usor orice incalcare a principiului de licentiere. Dar cum nu sunt in locul lor iar totul e pe bani, incerc sa gasesc cea mai buna solutie de evitare a costurilor suplimentare

Daca ar fi fost o licenta OEM banala, pt un PC no-name, nu mi-as mai fi facut griji, dar lapotpul este produs de o firma cunoscuta si sansele de a ma prinde cu matza-n sac sunt de parftea lor, daca se apuca sa verifice acel SN.

Totusi, din experienta voastra (in cazul in care ati asistat la asa ceva) cam ce fac dumnealor cand vin in control?

Registered User arry's Avatar
    Daca licenta e OEM (si asa e sigur ca e mai ieftina) atunci o folosesti doar pe componenta cu care a fost livrata.

Registered User
    Pt firma nu conteaza acel serial number sau ce o fi scris pe sticker-ul ala obosit. Conteaza sa ai dovada ca ai cumparat licenta pe un canal autorizat adica factura.

Quote Originally Posted by Axel
    Pt firma nu conteaza acel serial number sau ce o fi scris pe sticker-ul ala obosit. Conteaza sa ai dovada ca ai cumparat licenta pe un canal autorizat adica factura.
    Mda, atunci asa se rezolva totul mult mai usor, din partea lor.

Registered User Bisti's Avatar
    redman ... nu stiu cum poti tu verifica dupa SN daca o licenta a fost sau nu livrata unui client anume. daca io ma duc la magazin si imi cumpar pt sala de computere 50 licente ... aia stau sa verifice SN ca sa stie cui le-au vandut ?
    io am win98 cu licenta (cumparat in 98) si nu existau stickere pe atunci, cdkeyul era pe manual lipit. in paralel mai am o licenta win2k cu sticker, insa stickerul il tin intr-o carcasa unde am pus cdul si nu pe carcasa compului. nu cred ca e o problema asta, atata timp cat licenta sta intr-un singur lok si nu se plimba de la un comp la altul. singura problema este cred sa dovedesti cu acte ca ti-ai procurat softul legal - adika factura.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

Bisti, am zis producatori majori, nu La RAM-ul de padure S.R.L.
    La Compaq si Gateway stiu absolut sigur ca sunt seriale cunoscute strict, am avut onoarea mai demult sa verific. Si am verificat pe vremea lui Win98/Win95

eu nu inteleg de ce trebuie sa tin o factura 10 ani, pentru a ii dovedi lu' cutarescu provenienta unei licente. Atata timp cat am stickerul, iar acesta nu prezinta urme care ar putea dovedi mutarea de pe un computer pe altul, sa le fie de bine. Stickerul ala, si windowsul instalat cu serial numberul de pe sticker, sunt dovezi suficiente si de bun simt, care pot dovedi ceea ce trebuie dovedit. Deja sunt nervos

Registered User djlyon's Avatar
    Quote Originally Posted by REDMAN
    La Compaq si Gateway stiu absolut sigur ca sunt seriale cunoscute strict, am avut onoarea mai demult sa verific. Si am verificat pe vremea lui Win98/Win95
    Si firmele care vand licente de Windows, fie la alte firme fie la end-user sunt obligate sa tina evidenta numerelor seriale.
    Best regards,
    Dj Lyon

bj
    bj is offline
    trademark bj's Avatar
    1. Orice licenta se dovedeste in fata BSA-ului cu factura (aptibildul este pentru ca ei sa vada pe ce calculator folosesti licenta, si ca sa nu poti zice ca da in sediul asta avem 3 licente, dar le folosim si la celalate 3 calculatoare din sediul celalalt )

2. Orice licenta OEM (toate licentele pentru laptop-uri sunt OEM, sau OEI mai nou) trebuie ca pe factura pe care o prezinti sa fie si echipamentul nou care insoteste orice cumparare de licente OEM.

3. Licentele "localized" sunt mai ieftine decat licentele "international" tocmai pentru ca au o zona mai mica de valabilitate (doar acolo unde se vb limba respectiva )

Din toate 3 punctele de mai sus se vede ca nu poti folosi licenta respectiva decat pe laptop-ul respectiv.

Recomand achizitionarea unui mouse+WindowsXP(eventual Home, eventual Romanian - pentru a fi cat mai ieftin) pentru calculatorul cu pricina.
    Astazi sunt un invingator!

Intel PIV 2,67 GHz Boxed FSB 533 | Gigabyte GA-8IPE1000-L (Rev 2.0) | 1GB DDRAM | Gygabyte Ati Radeon 9200 128/128 GV-R92128DH | 80 GB @ 7200 rpm Maxtor | DVD-RW Teac | 19" Trinitron Compaq P910

Ok, iar daca windowsul e romanian, e vreo problema sa pun versiunea in engleza, bineinteles dupa un alt cd (nu dupa cel original)?

Registered User
    Quote Originally Posted by auro
    De ce nu dai un telefon la Microsoft ??? Ei sigur iti vor spune ce ai de facut. Nu cred ca poti sa-l instalezi pe alt calculator. Am auzit de un utilitar care iti spune cam ce software a fost instalat pe acel sistem. Cred ca astia de la BSA au asa ceva.

Din moment ce softul a fost instalat si acum nu mai este unde este ilegalitatea?
    Adica daca am avut un Windows Me fara licenta si acum am instalat sa zicem un 98 cu licenta care-i problema? (atata timp cat am licenta pentru ce este instalat la momentul verificarii)

1.  
    LCS - 728 - Last Post