brat Din seria "nepriceputeanu" - nu reusesc sa folosesc DC++ ! Help !
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Din seria "nepriceputeanu" - nu reusesc sa folosesc DC++ ! Help !

Need I explain? Bogotta's Avatar

Din seria "nepriceputeanu" - nu reusesc sa folosesc DC++ ! Help !

Ori sunt eu prost si nu-mi dau seama cum functioneaza un program simplu, ori se intampla ceva cu adevarat bizar pe computerul meu.
    Deci, ma loghez pe un Hub, dau search si.....dupa ce sta si sta ... pana ma plictisesc, nu-mi apare nimic !
    de asemeni, acnd ii dau comanda Get File List a unui anumit user, ramane pe connecting .
    Precizez ca am incercat ultima versiune de DCC++ si oDC 5.31 pentru experientele astea.
    Sunt depasit de situatie !

P.S: I have cable connection (RDS)
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Master Browser [mx]n0b0dy's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    ori e problema de activ /pasiv (pt asta trebuie sa citesti faq-ul de la dc++) - in cazul tau ar trebui sa pui activ, ori un firewall personal sau ISP-ul blocheaza anumite porturi
    Pirates used to sail around the ocean until they saw a pretty looking ship. Then they would copy its design and build their own pretty looking ship. That way they could avoid paying a naval architect to design such a ship. It drove all those poor naval architects nearly bankrupt. We mustn't let it happen again. Help stamp out piracy - don't make illegal copies! That's why copyright infringement is technically piracy.

Registered User icub4ucm's Avatar
    Si nu uita regula ca pasivii nu pot sa ia decat de la alti pasivi nu si de la activi. Deci daca nu ti se conecteaza la un hub sau nu poti sa iei de la cineva ceva, incearca sa te pui pasiv si cred ca o sa mearga. (File -> Settings -> General -> Connection settings)

Bizara treaba. Am dezactivat Firewall-ul (chiar de ieri) dar acum am setat pasiv si am dat search. Culmea e ca a mers iar downloadurile merg cu peste 50 KB/sec (asa zice programul).
    Cand insa ii dau Get the File List, pauza. Ramane pe connecting si atat.
    O sa va tin la curent cu evolutia evenimentelor si mai ales cu comportarea asta ciudata.
    La voi cum functioneaza ?
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Registered User Bisti's Avatar
    pai stai sa iti zic care e treaba. in mod normal daca ai ip routabil, extern ar trebui sa poti iesi pe active, iar atunci poti lua si de la active si de la passive. daca esti pe passive, nu poti lua decat de la active.
    probabil ca cei de la care vrei sa iei lista sunt pe passive si de aceea iti ramine pe connecting, pana cand iti va da connection timeout.
    lasa ca ne vedem luni si rezolvam la fata locului. oricum io de la tine am putut lua lista usor, deci conexiune cat de cat buna ai ...
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

Ai dreptate Bisti. Legatura e buna, nu ma plang dar nu pot iesi decat pe passive. Daca setez active nici macar la search nu-mi apare ceva. M-am chinuit cateva ore aiurea. Este un dezavantaj intradevar dar nu am ce face !
    Am mai descoperit o treaba: de la userii care sunt tot pe RDS pot sa iau cu aprox. 90 kB/Sec in timp ce de la altii cu doar 4-5 kB/sec

Mircea Cărtărescu

Ai incercat sa selectezi Active, la IP sa treci ip-ul tau care zici ca este routabil, iar la port sa pui un port anume? incearca pe rand 1412, 1411, 411, 412; astea sunt oarecum standard pt reteaua directconnect si n-ar trebui sa fie filtrate de ISP-isti in general pt ca sunt porturile de conexiune la hub-uri; cateodata e chiar invers din pacate adica tocmai aceste porturi sunt filtrate de anumiti provideri si userii acelor provideri nu se pot conecta deloc la hub-uri care asculta pe aceste porturi - dar in acest caz nu se mai pune problema sa iei de la ei din moment ce nu sunt conectati
    Pirates used to sail around the ocean until they saw a pretty looking ship. Then they would copy its design and build their own pretty looking ship. That way they could avoid paying a naval architect to design such a ship. It drove all those poor naval architects nearly bankrupt. We mustn't let it happen again. Help stamp out piracy - don't make illegal copies! That's why copyright infringement is technically piracy.

Am adresa IP interna. POate asta e motivul ciudateniilor acre se intampla pe aici.
    Anyway, am bagat adresa si am incercat pe rand toate porturile pe rand insa nici un succes in modul Activ.

Mircea Cărtărescu

Quote Originally Posted by Bogotta
    Am adresa IP interna. POate asta e motivul ciudateniilor acre se intampla pe aici.
    Anyway, am bagat adresa si am incercat pe rand toate porturile pe rand insa nici un succes in modul Activ.

pai spune omule asa, cand ai zis ca ai cablu rds am crezut ca ai propriul IP routabil cum au majoritatea cable-user-ilor; in cazul asta se schimba toata faza, trebuie obligatoriu sa pui dc++ pe passive, nu poti lua decat de la cei active.
    Daca vrei sa fii active trebuie facut forward la un port tcp+udp pe gateway-ul prin care iesi; asta numai daca ai acces (drepturi) la server sau daca adminul vrea.

Administrator AIWA's Avatar
    OK Mersi BISTI pentru LINK

Intrebare!
    Ce semnifica cu;loarea de sub user unu e rosu altu albastru altu verde!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

First Wizard Zeddiculus's Avatar
    Quote Originally Posted by AIWA

Intrebare!
    Ce semnifica cu;loarea de sub user unu e rosu altu albastru altu verde!
    Cei cu o bara rosie sub icon sunt pasivi. Dar mai bine verifici in tag-ul lor M:P sunt pasivi si M:A sunt activi. Cei albastri sunt useri care au reusit sa ia lista sau vreun fisier de la tine sau de la care ai luat tu lista sau un fisier in sesiunea curenta. Cei verzi sunt restul.
    "Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
    Albert Einstein

Quote Originally Posted by [mx]n0b0dy
    pai spune omule asa, cand ai zis ca ai cablu rds am crezut ca ai propriul IP routabil cum au majoritatea cable-user-ilor;
    Am cablu RDS dar imi vine de la firma cu care am retea. Mai precis ei imi dau mie cablu nelimitat iar eu nu le platesc nimic. Deci in situatia asta nu-mi permit sa-i mai bat la cap si sa le cer alte drepturi.
    S-a intamplat insa alta chestie care pt. mine e un mister (deocamdata): am bifat SOCK5 si am introdus IP-ul meu intern precum si port: 1411 (la user si pass nu am trecut nimic)
    In acest mod am putut da search insa doar dupa ce eram conectat la Hub. Daca incerc sa ma conectez cu SOCK5 de la inceput nu merge. Ce inseamna asta defapt ?
    Si am mai intalnit o chestie ciudata: ceva legat de "slot ratio" sau similar. Zicea la un moment dat ca este prea mica. Se poate modifica dupa bunul plac ??
    Last edited by Bogotta; 21-03-2004 at 09:42.

Mircea Cărtărescu

Registered User icub4ucm's Avatar
    Mda...ce am zis eu in primul post a fost gresit...e invers cu pasivii si activii....e cum zicea Bisti.

Chestia cu slot ratio e urmatoarea: sunt unele hub-uri care au ca regula sa ai disponibile un anumit numar de sloturi in functie de numarul de hub-uri la care esti conectat. De multe ori regula e 1 slot pe hub...adica pentru fiecare hub pe care esti conectat trebuie sa ai un slot disponibil.
    Numarul de sloturi de upload il setezi din File -> Settings -> General -> Sharing -> jos in dreapta

Am pus deja valoarea 51 acolo

Mircea Cărtărescu

mda ... la noi, pe huburile romanesti sunt urmatoarele reguli :
    huburile de firme (evolva, rdslink) - min. 3gb + 3 sloturi/hub.
    huburile private (zap, xboss, warez) - intre 5 si 15 gb share si 3-5 sloturi pe hub.
    ca sa nu ai bataie de cap da 5 sloturi/hub si esti ok.
    cei care apar cu rosu, daca te uiti mai bine e desenat un zid de caramida (adika behind firewall) sunt pasivi. verde sunt activi, iar albastru, asa cum se zice si mai sus, ai avut contact cu ei pe perioada ultimei sesiuni de lucru, sau poti fi chiar tu.
    Bogotta, tu sigur esti passive, daca conexiunea a trecut prin router esti pasiv, asta daca nu cumva iti deschide adminul vreun port de activ cum am io la munca.
    orice modificare referitoare la conexiune, facuta in timpul unei sesiuni este inactiva pana la restartul dc++, in afara de refreshul la lista share.

Quote Originally Posted by Bisti
    orice modificare referitoare la conexiune, facuta in timpul unei sesiuni este inactiva pana la restartul dc++, in afara de refreshul la lista share.
    Huhhh, asta chiar nu am stiut. Eu faceam de zor modificari in el si apoi dadeam search-uri ca sa vad daca pot sa ies. Deci ma omoram degeaba pt. ca pana la viitorul restart al aplicatiei nu era valabila nici o modificare.
    Chestia cu PAsivul imi este clara. Nu am cum sa ies altfel dar pana la urma nu e rau nici asa. Viteza maxima a fost de 92kB/sec (de pe RDS si PCNET). E multumitor zic eu, tinand cont ca nu am FO

Un lucru ciudat am mai observat insa: incepe un download, eu ma razgandesc, vreau sa renunt la el insa nu reusesc. Ii dau remove user from queue, close connection etc. insa continua sa-mi ramana acolo ca tembelul.
    Si inca o intrebare: cum pot testa viteza inainte de a incepe un download ? Ma refer la faptul ca poate e prea lenta si atunci caut in alta parte.

Mircea Cărtărescu

1. daca vrei sa opresti fisierul la download, mai brutal ar fi sa te duci la "queued downloads", este o pictograma cu un "folder deschis" si acolo ii dai delete la fisierul care este in queue.
    2. nu prea poti testa viteza inainte de download. singura solutie este sa iei de la mai multe surse si apoi sa ii dai "remove source from queue" la cei cu care ai transfer mic.

O sa incerc treba cu queued downloads , nici nu stiu unde e dar caut !
    Chestia cu sursele multiple mi se pare un minus al programului in sensul ca el ar trebui automat sa ia de la mai multi useri daca fisierul respectiv are aceeasi marime , extensie si nume. Insa am vazut ca nu face asa ! E vreo setare pe care nu o stiu eu sau pur si simplu asa este el construit ??

Mircea Cărtărescu

Registered User maska's Avatar
    Asa este el construit; sunt anumiti clienti de DC++ care pot face treaba pe care o vrei tu insa ei nu sunt acceptati decat pe foarte putine hub-uri. Asa ca ramai la DC++ sau oDC daca nu vrei un ban de toata frumusetea.

la ban pe huburi cred ca se refera maska
    queued dowloads este sus in toolbar cam pe la jumate si are icon "folder"

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 2 12 LastLast