brat Ce program de curatat registry-ul folositi? - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 50

Thread: Ce program de curatat registry-ul folositi?

1. Back To Top | #21
    mx[n0b0dy]: mda, ma rog... acolo nu prea ma refeream la registry. da' am zis sa ma laud si eu.

Drkev: se umple singur, asa...? sau cumva TU esti ala care instaleaza toate shiturile?
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

2. Back To Top | #22
    Gameaholic Wiggins's Avatar
    Quote Originally Posted by Drkev
    pai eu il formatez cam o data la 15-30 de zile maxim...k se umple de toate shiturile si merge ca o rasnita...
    Un regcleaner ar putea inlocui the ol' Format c:?

Daca da care e mai bun...si ce setari trebuie sa-i fac?
    Wow, man cam exagerezi cu formaturile, nu isi au rostul atat de des in nici un caz. Daca chiar vrei un fresh install la 15-30 de zile macar foloseste un ghost naibii. Si format chiar nu ajuta la nimic in cazul in care se duce win-ul. Un delete simplu face aceeasi treaba.
    Personal folosesc w2k si daca am grija e el ma tine chiar f mult. Recordul a fost 4 ani de zile, pana cand calculatorul cu respectivul win a ajuns la tata, care da yes si accept la toate pop-up-urile care ii apar pe internet . La tata a rezistat ~2 luni.

Reteta mea pentru un win longeviv suna cam asa: win2k cu program files si swap pe ntfs (ntfs is a must, pana si pt simplul motiv ca nu e afectat de fragmentare), partitie separata pentru jocuri, si partitie separata pentru my documents si kituri (eu tin in my doc muzica, filme, poze, cam tot ce ocupa spatiu gramada, imi e si mult mai simplu in cazul unui reinstall de win ca nu tre sa stau sa le copii de colo colo). Norton System Works la care dau un win doctor cam o data pe saptamana, si un clean-up de registrii manual cam o data la 6 luni. (clean-up-ul de registrii nu afeceza prea mult performanta in win, poate doar daca ai avut programe rezidente sau care lucrau cu os-ul si pe care le-ai dezinstalat aiurea, si in cazul asta win doctor de la norton se ocupa personal). Trebuie dezactivate din services tot ce nu folositi, la un install fresh de win serviciile care le trec de pe automatic pe manual stoped sunt cam jumate din cele cu care vine win default.
    In cazul in care ai stricat os-ul sau unul din programele importate cu ceva (ex explorer) foloseste repair de pe cd-ul bootabil cu win. Doar in cazul in care nu te salveaza asta faci fresh install. (de ex. eu am patit-o o data sa dezactivez av-ul ca sa ma joc cu un virus si mi-am infectat o tona de dll-uri din win, pe care nav nu a putut sa le repare. Am sters manual toate dll-urile alea, evident nu mai boota win, am facut un repair si a mers ca nou).
    In principal trebuie sa fii ordonat daca vrei sa te tina windows-ul, si oricum win 98/Me sau mai rau 95 nu o sa te tina niciodata indiferent de cata grija ai de el. Personal consider win2k mai stabil si decat winXP, da asta e alte discutie.
    There is no place like 127.0.0.1

3. Back To Top | #23
    in mare parte sunt de-acord cu reteta ta, ba chiar o cam si aplic. norton win doctoru' e , face treaba buna, apoi un reg supreme pentru registrii (imediat dupa nwd). av-ul nu il dezactivez niciodata, nici firewall-ul. ghost image cam o data la 2-3 saptamani. toate partitiile sunt ntfs, pe c:\ se tin numai programele, pe d:\ "grosul" gen muzica, filme, jocuri, pe e:\ rezida tot ce tine de facultate (inclusiv programele gen eclipse, apache tomcat & stuff that i use).

swap-ul e tot pe d:\ - chit ca e acelasi hdd, deci nu creste performanta nici de leac - din simplul motiv ca... well... nu-mi place sa salvez cu ghostul fisierul de swap...

btw, pe mine 98se m-a tinut 3 ani de zile, 3-4 configuratii (inclusiv doua schimbari de mobo) si mergea impecabil, fara bsod-uri & alte dracii... e drept ca de vreo cateva ori m-a salvat ghostul, pentru ca se bulise iremediabil. dar chiar si la so-urile astea e posibil, daca ai grija de ele.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

4. Back To Top | #24
    pentru un p2 500, 128 RAM, HDD 15 GB ...ce recomadati k sisitem de operare [stiu k nu e on topic dar i have to know] si sa ma tina mult fara sa-i mai dau format[adica sa mearga netu, reteaua, si programele bine fara sa se blocheze]
    BTW: ce e ghostu si la ce foloseste?
    10x

5. Back To Top | #25
    Zefir cata1812's Avatar
    Cu Regcleaner faci treaba buna. Insa mai are si el scapari asa ca cel mai sigur tot varianta manuala ramane. Totusi nu trebuie sa te stresezi prea mult la curatatul registrilor. Singurele probleme pot aparea cand vrei sa instalezi un program a carei versiune mai veche ai avut-o instalata, pentru ca sunt unele programe pe care nu le poti instala pana nu stergi complet urmele unor versiuni mai vechi.

6. Back To Top | #26
    system mechanic. dupa ce am folosit mai multe asta mi s-a parut ca se descurca cel mai bine.

7. Back To Top | #27
    Master Browser [mx]n0b0dy's Avatar
    Singurele probleme pot aparea cand vrei sa instalezi un program a carei versiune mai veche ai avut-o instalata, pentru ca sunt unele programe pe care nu le poti instala pana nu stergi complet urmele unor versiuni mai vechi.
    Corect!!! Cazul asta si cazul virusilor sunt singurele situatii in care e nevoie sa "cureti" registry! In rest, aceasta "curatare" nu-si are rostul.
    Pirates used to sail around the ocean until they saw a pretty looking ship. Then they would copy its design and build their own pretty looking ship. That way they could avoid paying a naval architect to design such a ship. It drove all those poor naval architects nearly bankrupt. We mustn't let it happen again. Help stamp out piracy - don't make illegal copies! That's why copyright infringement is technically piracy.

8. Back To Top | #28
    UranGutâiul ALBastru's Avatar
    jv16 power tools, www.jv16.org.
    Vom şti tot iar ce nu vom şti vom afla!

9. Back To Top | #29
    /set DebugMode 1 Drakon's Avatar
    mda si eu tot regcleaner folosesc e cel mai simplu, cel mai mic, nu instaleaza inshpe mii de chestii.... pana mea e mai ergonomic ca winampul . isi face treaba destul de bine adica sterge si urmele de fisiere din registry, cum ar fi filme muzica etc., dar cum spunea si cata1812, are si scapari, dar neglijabile.

10. Back To Top | #30
    NORTON SystemWorks 2004 se pune?
    Daca da e super bun...per total!

11. Back To Top | #31
    Registered User
    eu folosesc regcliner dar mai curat si manual... adica ce vreau sa spun e ca nu e perfect.

12. Back To Top | #32
    UranGutâiul ALBastru's Avatar
    Quote Originally Posted by cata1812
    Cu Regcleaner faci treaba buna. Insa mai are si el scapari asa ca cel mai sigur tot varianta manuala ramane. Totusi nu trebuie sa te stresezi prea mult la curatatul registrilor. Singurele probleme pot aparea cand vrei sa instalezi un program a carei versiune mai veche ai avut-o instalata, pentru ca sunt unele programe pe care nu le poti instala pana nu stergi complet urmele unor versiuni mai vechi.
    Urmaşul lui se numeşte RegSupreme şi îl găseşti la http://www.jv16.org/. Merită încercat, de la ei, şi jv16 power tools.
    Vom şti tot iar ce nu vom şti vom afla!

13. Back To Top | #33
    Folosesc JV16 Power Tools, NTREGOPT si RegistryWorkshop (ultimu' e super). Uninstaller n-am, ca toate mi sa par nasoale.

14. Back To Top | #34
    Quote Originally Posted by Drkev
    pentru un p2 500, 128 RAM, HDD 15 GB ...ce recomadati k sisitem de operare [stiu k nu e on topic dar i have to know] si sa ma tina mult fara sa-i mai dau format[adica sa mearga netu, reteaua, si programele bine fara sa se blocheze]
    BTW: ce e ghostu si la ce foloseste?
    10x
    win 2000 sp4

15. Back To Top | #35
    Eu imi rezolv toate problemele de registri cu 'regedit' si, foarte rar, cu 'regedt32'. Bine, nici nu imi instalez toate prostiile in calculator

Norton Ghost este un utilitar cu ajutorul caruia poti face imaginea unei partitii sau disc, si tot cu el poti sa refaci discul respectiv in caz de probleme (sau large deployments). Toata beleaua e sa iti faci sistemul exact asa cum il vrei inainte sa-l clonezi
    Just your regular bofh.

16. Back To Top | #36
    Nick anterior: VUX Mitzone's Avatar
    ca sa nu deschid alt thread...
    Foloseste la ceva un Total Care, ceva de gen System Mechanic? De ex. "Clear junk file" (si nu, nu ma intereseaza spatiul), clear Registry, Defragamenter si alte dracii de genu asta??? Ca prea vad peste tot "Speed up your PC" "Make your PC better", etc.
    Ma refer la performanta.
    "Augh! You are even uglier than I had thought possible! Can't you see you are making me sick? Please, foul creature, turn your head, or better yet, put a sack over it. Never mind, i have adjusted my display so it is dim enough to be tolerable. In answer to your question, our response is simple. We VUX do not share this range of motionand it appears as though your neck is brokenand you are a jabbering corpse. Ugh!"
    Mitza.ro@Gmail.com

17. Back To Top | #37
    TuneUP Utilities 2005 ... are si regcleaner.. si diskcleaner.. este super bun programu
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][NZXT H230][CORSAIR CX750M 750W]
    [GIGABYTE GeForce GTX 970 OC WindForce 3X][2*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Kingston 128GB SSD / Intel 520 128GB SSD / Seagate 2TB / WDC 1TB][Samsung SH-S223F]
    [Logitech G3 / Steelseries APEX][Logitech X-530][Samsung 32ES5500 32"]

18. Back To Top | #38
    Registered User -=AlukarD=-'s Avatar
    Singura tara unde esti laudat daca esti prost gramada
    Hehe...este si TuneUp Utilities 2006...dar sa n-ai incredere in RegCleanerul inclus.
    Cel mai nemilos regcleaner care l-am intalnit e Registry Firts Aid...e criminal,gaseste mai multe "obsolete entries" decat toate soft-urile de gen pe care le-am intalnit.
    Dar sa nu se astepte nimeni la un boost de performanta...aceste programe sunt de obicei pentru cei care isi instaleaza programe anapoda care se bat cap incap cu altele (codec packs mai ales) si din cauza unor valori in registru nu le "merge" ceva.
    Totusi ajuta sa mentii sistemul mai curat.

Cat despre tweak-ere...sunt bune pentru a modifica diferite valori pe care Windows-ul le are default si nu stii sa le cauti...adica un turn-off mai rapid,TCP window size,HTTP connections...in general disable/enable la unele features.
    Last edited by -=AlukarD=-; 12-02-2006 at 12:34.
    " I am beyond your experience. I am beyond good and evil, legions of the night - night breed - repeat not the errors of the Night Stalker and show no mercy. "

19. Back To Top | #39
    Registered User
    Tune-up utilities 2006...dar sporul de perormanta este aproape insesizabil...!!!

20. Back To Top | #40
    Nick anterior: VUX Mitzone's Avatar
    softuri sunt multe, bune si proaste, shareware & freeware. Eu am intrebat daca ajuta la ceva...
    "Augh! You are even uglier than I had thought possible! Can't you see you are making me sick? Please, foul creature, turn your head, or better yet, put a sack over it. Never mind, i have adjusted my display so it is dim enough to be tolerable. In answer to your question, our response is simple. We VUX do not share this range of motionand it appears as though your neck is brokenand you are a jabbering corpse. Ugh!"
    Mitza.ro@Gmail.com

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast