Results 1 to 5 of 5

Thread: R.I.P. Google Reader

1. Back To Top | #1
    Pervs R me TheCrusher's Avatar

R.I.P. Google Reader

Pentru Google curatenia de primavara inseamna inchiderea catorva servicii care (probabil) nu mai sunt profitabile, in special Google Reader (de la 1 IULIE). Official Blog: A second spring of cleaning

Sunt (foarte) revoltat de aceasta intamplare pentru simplul fapt ca sunt user vechi GR (cam de cand a aparut) si pentru mine este absolut INDISPENSABIL in activitatea mea zilnica pe internet. Momentan sunt abonat la vreo 100-150 site-uri citind/rafoind zilnic in jur de 2-300 de feeduri zilnic.

GR mi se parea ce mai usoara metoda de a sorta/citi/adauga RSS feeds acum ma vad nevoit sa caut o alta solutie.
    Cea mai viabila ar fi fost FeedDemon, asta pana cand am aflat ca si asta se duce de rapa (oarecum - daca il folosesti in sync cu google account). Am impresia ca o sa mearga folosit si fara GRsync, mai vedem. Nick Bradbury: The End of FeedDemon

Oricum se pare ca sunt destul alternative software si on-browse la GR, nu trebuie decat sa vedem ce ofera fiecare.

1. FeedDemon - Free Windows RSS Reader
    2. Fever
    3. https://www.pulse.me/
    4. feedly. feed your mind.
    5. Skim.Me
    6. RSSOwl - Powerful RSS / RDF / Atom News Feed Reader with Google Reader Synchronization
    7. http://theoldreader.com/

Daca mai stiti si altele va rog sa le postati.

Pentru salvarea link-urilor RSS din GR pentru o viitoare portare in alta aplicatie urmati pasii de mai jos:

1.Head to Google Takeout's Reader page and click the Create Archive button. It'll start building a file with all your feeds, the people you follow, starred items, and more (though most of these won't be importable to other sites).

2.Once it's finished building, click the Download button that appears to get your subscriptions.

3.Open up the ZIP file you just downloaded and go through the folders inside. Inside the Reader folder, you should see a file called subscriptions.xml. Extract that to your desktop.

4.Open up your new feed reader of choice, head into its settings, and find the Import option. Select it, and choose the subscriptions.xml file you just extracted. All of your feeds should appear in your new reader.

2. Back To Top | #2
    Mda, nasoală veste. Sper la un protest zgomotos care să-i facă să se mai gândească.

Keep Google Reader
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

3. Back To Top | #3
    Moderator CBR's Avatar
    Foarte nasoala treaba, zilnic imi citeam stirile pe telefon/iPad cu aplicatia Reeder conectata la contul de GR... Ma indoiesc ca se vor razgandi, nu sunt genul de companie care sa arunce comunicate aiurea.

4. Back To Top | #4
    Registered User

Newsblur

Eu folosesc Newsblur de mai bine de 2 ani, de cînd Google au introdus noua interfață, stil Google+. E gratuit pt. pînă la 64 de site-uri; dacă ai mai multe trebuie să plătești la alegere $12, $24 sau $36 pe an (adică $1, $2 sau $3 pe lună); eu plătesc bucuros $24/an; merită toți banii. Tipul care a creat serviciul răspunde foarte repede pe Twitter și pe forumul de pe Getsatisfaction și de asemenea pune la dispoziție tot software-ul pe care l-a creat și pe care-l folosește pt. Newsblur.com sub licență FLOSS pe Github, în caz că vrei să-ți faci un Newsblur pe server la tine (nu e ușor totuși de instalat și de întreținut).

Alternative se mai pot găsi la alternativeto.net, Gizmodo, www.replacereader.com.

5. Back To Top | #5
    Registered User who_me's Avatar
    Pentru cei care au chef, am facut un repository pe github care sa permita instalarea rapida a lui Tiny Tiny RSS pe platforma OpenShift oferita de RedHat.

https://github.com/who-me/ttrss-fast-deployment

Un scurt ghid se afla chiar pe pagina mentionata.

Inspiratie:

Setting Up Your Free Private Feed Reader | Think. Debate. Innovate.
    https://github.com/lulinqing/tiny_ti...ift-quickstart

Modificari:
    Tiny Tiny RSS v. 1.7.4
    fisierului backend.php contine o "imbunatatire" care permite setarea unui interval de 5 minute pentru feed update (altfel minimul era de 15 minute)

Enjoy
    Give me a bucket and I'll show you a bucket!

1.  

Bookmarks

Bookmarks