brat Configurare router PPPoE in reteaua RDS
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 67

Thread: Configurare router PPPoE in reteaua RDS

Registered User

Configurare router PPPoE in reteaua RDS

Salutare

Am urmatoarea problema: acum ceva timp mi-am cumparat un router D-Link cu care am incercat sa ma conectez la RDS prin PPoE pentru a putea folosi si laptop-ul acasa, insa fara nici un succes. Chiar daca am facut zeci de teste, am configurat in fel si chip, nu vrea sa se autentifice in retea. Am reusit sa duc router-ul inapoi la Selgros si acum am altul, imprumutat. Este un Linksys, care la fel, ar trebui in mod normal sa suporte si PPoE insa am aceeasi problema. Nu vrea sa vada RDS-ul...

A reusit cineva sa configureze un router wireless pentru RDS cu PPoE? Daca da, cum oameni buni?? Ce imi scapa?

Am postat pe mai multe forum-uri si se pare ca nu exista nimeni care sa fi reusit conectarea unui router prin protocolul PPPoE la RDS. Nu mai vreau sa vorbesc despre setari, incearca asta, incearca aia, pentru ca deja am incercat ORICE.

Intrebarea e simpla: CUNOASTETI PE CINEVA CARE A REUSIT SA SE CONECTEZE LA INTERNET PRIN PPPoE IN RETEAUA RDS?
    ...

Registered User bogrado's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by adrianciocalau

Intrebarea e simpla: CUNOASTETI PE CINEVA CARE A REUSIT SA SE CONECTEZE LA INTERNET PRIN PPPoE IN RETEAUA RDS?
    Folesesc un D-LINK DI604 si merge fara probleme.

Registered Boozer Comanche's Avatar
    PPP e tipul de încapsulare - point to point protocol. Dacă la capătul celălalt este un router care foloseşte alt tip de încapsulare (HDLC de exemplu) poţi să încerci tu mult şi bine

Ai încercat şi tu să faci ceva debugging pe router-ul ăla sau doar ai orbecăit băbeşte?
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Registered User
    Quote Originally Posted by bogrado
    Folesesc un D-LINK DI604 si merge fara probleme.
    In reteaua RDS ? Din ce oras te conectezi ? Eu tot incerc fara succes din Brasov. Ar trebui sa fie foarte simplu, atasez si cateva screenshot-uri. Exista ceva "tricky" care trebuie facut??

http://img135.imageshack.us/my.php?image=018wo.jpg

http://img149.imageshack.us/my.php?image=026tk.jpg

http://img135.imageshack.us/my.php?image=037ql.jpg

http://img149.imageshack.us/my.php?image=047tu.jpg

http://img139.imageshack.us/my.php?image=056ac.jpg

http://img149.imageshack.us/my.php?image=061xa.jpg
    ...

Sunt din Bucuresti.
    Nu este nevoie de nici o setare speciala, doar user, parola (case senesitive) si PPPoE dinamic.
    Last edited by bogrado; 31-07-2007 at 21:41.

Registered User
    Asa ar fi trebuit ... sa fie simplu, dar in Brasov pur si simplu nu merge. Am incercat si cu D-Link si cu Linksys pana acum. Si in doua locatii diferite.
    ...

Registered User badsykes's Avatar
    MAC-ul?

Registered User OzTm's Avatar
    Da, adica ori cloneaza MAC-ul placii de retea pe portul WAN al routerului, ori incearca mai intai sa vezi daca iti merge conectarea de pe alta placa de retea.

Nu are treaba cu MAC-ul.
    Cel putin in Buc.

Registered User
    Corect, n-are treaba cu MAC-ul. Merge bine atat pe laptop cat si pe desktop daca bag firu direct in c ur la calc. Cu router, nu vrea si pace.
    ...

Incearca cu un al treilea router...cine stie...

Registered User badsykes's Avatar
    la domain daca lasi blank merge?

Registered User
    Am lasat blank la amandoua, am pus RDS la una si blank la cealalta, invers, si RDS la ambele. Nu merge in nici un fel.
    ...

Registered User
    Am reusti sa ma conectez pe PPPoE cu router wireless, insa cu un alt model. Linksys nu merge si pace, la fel si D-Link 524.

Router-ul cu care merge - si fara batai de cap si tips and tricks, o ia din prima - este D-Link DI-624M, din cate am inteles eu este pentru piata americana, nu se prea gaseste la noi.

Eu l-am testat pe al unui prieten, si azi mi-am comandat si eu unul refurbished de la worldnet.ro
    Sper sa mearga, din moment ce e identic cu cel cu care am testat... dar dupa toata bataia de cap anterioara, nimic nu mi se mai pare 100% sigur. Pretul a fost 99$ + tva + taxe fan curier, total aproape de 4 mil.
    ...

Registered User
    ...am postat aici si nu mai deschis alt thread ptr. ca am o intrebare despre router...

Cum sa conectez un router (Prestige 660HW-61)...la reteaua Rds prin cablu.
    Am cablelink la 9$...si un modem motorola...dar nu stiu cum sa fac conectarile...

...routerul are 4 porturi in care pot sa pun cabluri de retea (patch cu steaker)
    ...si inca un "locas" ptr. cablu de telefon....+ cablu de alimentare...

...modemul are un port ptr....cablu de retea...care vine in computer
    ...un "locas" ptr. cablu de telefon care merge la telefonul Rds...
    ...cablul Tv care intra in modem....+ cablu de alimentare...

...ma intereseaza cum sa fac sa pun routerul in functiune?...sau daca am ales routerul gresit ce fel de router imi trebuie?...
    ...ma intereseaza ptr. wireless...se poate?

Thx..

Registered User

...

thx
    Last edited by an0nim; 14-03-2006 at 20:56. Reason: am postat de 2 ori sorry

Moderator droopy's Avatar
    Ala este un router ADSL. Tu ai nevoie de un router broadband al carui port de Internet (WAN) arata la fel ca cele "4 porturi in care pot sa pun cabluri de retea". In portul asta infigi modemul.
    It has been said that the contents of the rules sections of sendmail.cf most closely resemble the effect of line noise on a non-error-correcting modem. It has also been said that capturing such line noise into a text file has about as much chance of resulting in a working sendmail.cf as does any attempt to actually edit that file.

Registered User

...

Quote Originally Posted by droopy
    Ala este un router ADSL. Tu ai nevoie de un router broadband al carui port de Internet (WAN) arata la fel ca cele "4 porturi in care pot sa pun cabluri de retea". In portul asta infigi modemul.

aha...deci intai iau un router broadband wan ( asa i se zice???)si dupa aia conectez routerul prin modem...

...dupa indelungate cautari...am ajuns la concluzia ca imi trebuie un Broadband Router cu Lan ports tip RJ-45 10/100 Ethernet Switch...si un Wan port la fel RJ-45 10/100 Ethernet Switch...ptr. a putea conecta routerul la internet...prin modem bineinteles...

...te rog corecteazama daca am gresit....
    Last edited by an0nim; 14-03-2006 at 22:02. Reason: ...new information...

Moderator droopy's Avatar
    Nu ai gresit. Sa fie si wireless daca vrei si din aia.
    It has been said that the contents of the rules sections of sendmail.cf most closely resemble the effect of line noise on a non-error-correcting modem. It has also been said that capturing such line noise into a text file has about as much chance of resulting in a working sendmail.cf as does any attempt to actually edit that file.

Registered User Para's Avatar
    Btw, a facut cineva ICS pe PPPoE-ul asta nou a' lu' RDS ?
    Ca ma tot bate la cap un amic cu un PSP ca vrea sa iasa cu el pe net...
    [ Sub-inchiriez acest loc de reclama ]

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 4 1234 LastLast