brat Configurare router PPPoE in reteaua RDS - Page 2
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 67

Thread: Configurare router PPPoE in reteaua RDS

Registered User

...

Quote Originally Posted by droopy
    Nu ai gresit. Sa fie si wireless daca vrei si din aia.

...da o sa caut si cu wireless...sper sa mearga "imbinarea" la astia de la RCS&RDS...si sa ma lase sa configurez toate "treburile"...PPPoE...etc...

Thanks!!!

Moderator droopy's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    Stiu mai toate sa faca PPPoE, acum insa nu-ti poate garanta nimeni ca o sa mearga peste RDS..
    It has been said that the contents of the rules sections of sendmail.cf most closely resemble the effect of line noise on a non-error-correcting modem. It has also been said that capturing such line noise into a text file has about as much chance of resulting in a working sendmail.cf as does any attempt to actually edit that file.

Registered User aeon's Avatar
    ieri am pus in fuctiune un router wireles trendnet cu pppoe-ul de la rds.. a mers beton din prima, fara batai de cap ( 5 luni inainte a mers cu ip fix)
    in bucuresti....
    #aeon#

Nick anterior: ilDotore |Time|Out|'s Avatar
    daca am 2 abonamente internet, ma pot conecta cu ajutorul unui router prin amandoua in acelasi timp (binenteles cu viteza totala de la cele 2 abon.) ?

edit: am aflat ca se poate cu un router 2 wan.
    ce model ati recomanda, de unde si pret mai mic? thx
    Last edited by |Time|Out|; 16-03-2006 at 21:20.
    Time to waste time

Registered User mirc84's Avatar

internet RDS prin router

Am obs o kestie interesanta.
    Totul a plecat de la aceeasi idee, am vrut sa dau net la 2 calc printr-un router. Am setat si nu a vrut nici pace. Routerul stie PPPOE si este un ZXSEL presitge nus'cat.
    Netul e instalat pe un 98' cu care am avut pb pt ca nu aveam client de pppoe. N-am stiut sa-l fac sa mearga si am chemat ech tehnica, mi-au spus ca am cel mai incapatanat calculator, au pus linux au vazut ca merge si au plecat si m-au lasat cu ochii in soare. Intr-un final l-am facut.
    Acum am mai luat un calc cu XP si de aici problemele. Am incercat sa conf routerul si nu a mers. M-am hotarat sa-l fac sa mearga pe XP si apoi mai vad eu ce fac cu routerul. Am luat luat cablu de retea din 98 (unde se aprindea ledul de la placa de retea) si l-am bagat una din placile de retea de pe XP. Si ... pauza, nu mi s-a aprins ledul de la placa de retea, am incecat in amandoua si nici X-ul de la Local Area Connection nu a disparult. Placile deretea sunt ok SIGUR, pentru ca cele 2 calc (XP si 98) se vad intre ele cand sunt introduse in router. M-am dus si am luat si un laptop si nici acolo nu a mers, aceleasi simtome.
    Stiu ca ledul de la placa de retea se aprinde la Layer1 dar un prieten mi-a spus ca de fapt se face totusi o negociere si m-am gandit ca ei mi-or fi facut vreo restrictie pe adresa mac atunci cand au venit la mine.
    Suportul tehnic de la RDS m-a lasat iar cu ochii in soare.
    Va rog dati-mi o idee.
    Multumesc.
    vand suflet pentru 2 roti si 1300 cc

Registered User mirc84's Avatar
    simptome... sorry
    vand suflet pentru 2 roti si 1300 cc

Registered User
    salut miam luat un D-Link D-524....si la instalare imi spune ca ba nu e wlan conectat ba nu e alimentat(am urmat cu strictete pasi de la instalare) sunt abonat la RDS fiberlink..va rog un pic de ajutor cum il pot pune in functiune.
    Get Rich Or Die Trying

молния fulgerul's Avatar
    hello. problem here. au venit baietii azi si am trecut de la modem la fibra.

am un router trendnet, m am conectat la 192.168.1.1 l am configurat pt pppoe, la name am lasat blank, am tastat user si parola si apoi apply si reset.

imi vede ip ul, cei de la rds imi zic ca le apare ip ul 192.168.0.1 al routerului, dar la internet nu vrea sa se conecteze.

am incercat tracert 193.231.233.1 cu si fara router, iata rezutatele :

FARA ROUTER :

Tracing route to ns.rdstm.ro [193.231.233.1]
    over a maximum of 30 hops:

1 1 ms 1 ms 1 ms 10.0.0.1
    2 2 ms 2 ms 2 ms 172.19.210.241
    3 2 ms 2 ms 2 ms 213-154-109-9.rdsnet.ro [213.154.109.9]
    4 10 ms 10 ms 10 ms bb01.timisoara.rdsnet.ro [213.154.124.49]
    5 10 ms 10 ms 10 ms qr01.timisoara.rdsnet.ro [213.154.121.133]
    6 10 ms 11 ms 10 ms dr01.timisoara.rdsnet.ro [213.154.121.193]
    7 10 ms 10 ms 10 ms ns.rdstm.ro [193.231.233.1]

Trace complete.

CU ROUTER:

Tracing route to 193.231.233.1 over a maximum of 30 h

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1
    2 * * * Request timed out.
    3 * * * Request timed out.
    4 * * * Request timed out.
    5 * * * Request timed out.
    6 * * * Request timed out.
    7 * * * Request timed out.
    8 * * * Request timed out.
    9 * * * Request timed out.
    10 * * * Request timed out.

tinand cont ca am cam 5 conexiuni de net in casa , as cam vrea sa l rezolv

0734.089.089 / 0762.92.71.69 / y!m : fulgerul<at>ymail<dot>com (adaugati in messenger cu tot cu extensie)

Telefoane Second Hand - Preturi Extraordinare - Gama Variata
    Servicii Software GSM (Decodari / Resoftari / Pachet limba / Navigatie) Super Preturi

Gigel kjaskar's Avatar
    pai vezi ca ceva nu este bine
    cei de la rds nu tre sa vada IP-ul tau de router (cum pana mea adica "vad ip=ul 192.168.0.1... unde il vad ei???)
    Da un hard reset la router (din ala cu acul) apoi lasi bagat in portul 1 doar cablul care merge intr-un pc.
    Intrii pe interfata si il configurezi (intr-adevar e mai bine sa nu pui nimic la service name), treci doar user si pass
    dupa ce isi da routerul restart pui UTP-ul de la rds in portul de WAN
    should work

молния fulgerul's Avatar
    multumesc frumos. l am resetat si apoi am facut conectarea prin tutorialul sau. merge de minune!

0734.089.089 / 0762.92.71.69 / y!m : fulgerul<at>ymail<dot>com (adaugati in messenger cu tot cu extensie)

Telefoane Second Hand - Preturi Extraordinare - Gama Variata
    Servicii Software GSM (Decodari / Resoftari / Pachet limba / Navigatie) Super Preturi

Registered User

Angry Help

Am sh eu un router Dlink DI-524 shi iaca nu vrea.Am bagat shi firmware.O idee ar fi sa schimbi ip'ul routerului cu unul de lan rds.Pb e ca SN mask la rds e 255.255.252.0, shi nu vrea decat cu 255.255.255.x.Ciudat este cu'un router MSI mere fara probleme.Ma rog, ca sa afli ip'ul fix de lan bagi la placa ta de retea mac'ul routerului(ala de lan sau wan?).shi vezi ce'tzi da.
    Daca are cineva idei apreciez.

Registered User
    vorbiti mult si fara cap!!!!!!!!

Inainte de a explica pasii citeva probleme pregatitoare: pt cei care au Vista se sterge conexiunea facuta anterior la RDS ( Broadband connection ) pt a evita interfentele cauze de incercarile de a se conecta. Dupa fiecare setare modificata se va restarta routerul.

1. Se citeste din manualul de utilizare al routerului modalitatea de conectare ( majoritatea folosesc un browser si o adresa gen: 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 si user: admin cu aceeasi parola ). Se alimenteaza routerul. Se leaga routerul la calculator printr-un cablu cross intr-un din porturile LAN de la router si cablul de la internet in portul WAN.

2. Se intra in network connections si se da enable la Local area network, se intra in properties pentru a fi siguri ca este selectat IPV4 ( Internet protocol version 4 ).

3. Se deschide o pagina din browserul vostru preferat unde se introduce adresa IP citita in manualul de utilizare si apoi datele de autentificare. Imediat se schimba parola de admin default cu ceva mai dificil.

4. Urmeaza setarile pentru porturile LAN: eu recomand DHCP dynamic, din nou majoritatea routerelor ofera default gama de adrese, 192.168.100.100 - 192.168.100.199 sau ceva asemanator ( bineinteles ca se poate selecta o gama preferata ). E de preferat ca porturile LAN sa nu necesite autentificare.

5. Se seteaza conexiunea WAN: in cazul de fata PPPOE, se introduce User si parola furnizate de RDS. Se selecteaza Always on pt a putea beneficia de acces la internet fara interventia utilizatorului. De obicei routerele isi iau singure toate datele necesare conectarii la reteaua RDS: gateway, DNS servers, mask. Daca rouerul vostru nu reuseste acest lucru se iau datele prin procedura descrisa la pasul 7.

6. Am ajuns si la partea cea mai importanta: Wireless. Se atribuie un nume retelei wireless ( SSID ). Ca metoda de access eu recomand din nou DHCP dinamic dar de data aceasta cu autentificare. Autentificarea e de preferat sa fie de tipul Shared key de tipul WEP 128 biti. Vi se va cere un network key ( parola necesara pt a ne conecta wireless ) unele routere ofera posibilitatea alegerii parolei ( hexadecimal sau ASCII ) se recomanda o parola de minim 10 caractere alfanumerice.

7. Filtering sau ce se intimpla daca cineva afla acel network key. Din nou recomand MAC filtering . Se introduc adresele MAC ale pc-urilor, laptop-urilor sau pda-urilor ce vor accesa reteaua wireless. Cea mai simpla metoda de a afla adresa MAC este urmatoarea: Start-> Run -> cmd -> ipconfig /all .
    Se identifica placa de retea wireless si se copie adresa MAC ( Physical address ). Cand am strins toate adresele MAC se introduc pe rind in tabelul cu adrese MAC. Prima data se introduce adresa MAC a placii de retea prin care suntem conectati direct la router fiindca altfel vom pierde accesul la router. Se restarteaza routerul din interiorul paginii.

In principiu acestia sunt pasii principali pentru a realiza conectarea la un router wireless, in functie de model exista mai multe optiuni mai mult sau mai putin utile: limitarea latimii de banda, protocolul folosit ( 802.11b sau g ), full sau half duplex etc. De asemenea unele routere ofera posibilitatea blocarii anumitor porturi dar eu recomand pt inceput evitarea modificarii acestor parametrii.

Daca nu sunteti siguri de o anumita setare sfatul meu este sa o lasati pe default sau sa cititi bine de tot manualul inainte. And google is your best friend.

Nota de final. In caz ca ati gresit o setare si nu mai puteti accesa routerul sau ati pierdut conexiunea la internet exista doua posibilitati de revenire: prima este scoaterea routerului din priza 10 secunde sau daca ati modificat setari ireversibil apasarea butonului de Reset to factory defaults timp de minim 5 secunde. De obicei este necesara folosirea unui obiect ascutit.

Moderator droopy's Avatar
    Si daca pozele alea cu gagica-ta ajung pe torenti te mai documentezi un pic la pasu' 6.
    It has been said that the contents of the rules sections of sendmail.cf most closely resemble the effect of line noise on a non-error-correcting modem. It has also been said that capturing such line noise into a text file has about as much chance of resulting in a working sendmail.cf as does any attempt to actually edit that file.

Registered User
    Am si eu o problema. Am un router Asus wl530g-v2 care imi limiteaza viteza download+upload la aproximativ 2.2 mb/s. Fara router dadeam jos de pe torrent in medie cu 4.5 mb/s, indiferent daca faceam si upload. Nu am gasit nicaieri sa scrie ceva de bandwidth limit sau asa ceva. Folosesc o conexiune RDS Fiberlink, care intra in router si pleaca la 2 pc-uri prin cablu si, ocazional, fireles la un notebook.
    Mi-am dat seama ca e limitat cumva din graficele facute de uTorrent cu vitezele D si U. Se poate vedea o simetrie intre viteza de download si cea de upload, in intervalul de timp in care am facut download. Practic, suma D+U maxima e constanta si tinde spre 2.2 mb/s. Ma streaseaza.

A mai patit cineva? Sugestii... ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails mirror speed.jpg  
    Last edited by silvik1313; 08-06-2009 at 16:34.

Registered User
    Quote Originally Posted by silvik1313 View Post
    Am si eu o problema. Am un router Asus wl530g-v2 care imi limiteaza viteza download+upload la aproximativ 2.2 mb/s. Fara router dadeam jos de pe torrent in medie cu 4.5 mb/s, indiferent daca faceam si upload. Nu am gasit nicaieri sa scrie ceva de bandwidth limit sau asa ceva. Folosesc o conexiune RDS Fiberlink, care intra in router si pleaca la 2 pc-uri prin cablu si, ocazional, fireles la un notebook.
    Mi-am dat seama ca e limitat cumva din graficele facute de uTorrent cu vitezele D si U. Se poate vedea o simetrie intre viteza de download si cea de upload, in intervalul de timp in care am facut download. Practic, suma D+U maxima e constanta si tinde spre 2.2 mb/s. Ma streaseaza.

A mai patit cineva? Sugestii... ?
    Silvik, incearca sa schimbi firmware-ul ASUS cu tomato sau dd-wrt, daca sunt suportate. Mai poti incerca sa schimbi canalul, sa activezi frame burst etc.

Oricum la fel ca pe cablu nu o sa mearga, dar poate mai ciupesti ceva viteza

Registered User
    CardPlayer, merci, numai ca nu e buna niciuna din solutii sau sunt eu inapt... din cate am google-it eu am vazut ca routerul meu nu e compatibil cu niciunul din firmware-urile de care mi-ai zis. Am facut in schimb un upgrade de firmware Asus si am ajuns la 1.9.6.0 dar fara niciun rezultat. Frame burst nu am gasit in functiile routerului si nici chestia cu schimbatul de canal.
    Nu am pretentia sa mearga la fel ca inainte dar nici de 2 ori mai prost. Si, repet, ma streseaza chestia cu limitarea benzii(lor).

Poate sa fie "defect" routerul? Asa merge de cand l-am luat practic.

Registered User

Thumbs up re

Quote Originally Posted by adrianciocalau View Post
    Salutare

Am urmatoarea problema: acum ceva timp mi-am cumparat un router D-Link cu care am incercat sa ma conectez la RDS prin PPoE pentru a putea folosi si laptop-ul acasa, insa fara nici un succes. Chiar daca am facut zeci de teste, am configurat in fel si chip, nu vrea sa se autentifice in retea. Am reusit sa duc router-ul inapoi la Selgros si acum am altul, imprumutat. Este un Linksys, care la fel, ar trebui in mod normal sa suporte si PPoE insa am aceeasi problema. Nu vrea sa vada RDS-ul...

A reusit cineva sa configureze un router wireless pentru RDS cu PPoE? Daca da, cum oameni buni?? Ce imi scapa?

Am postat pe mai multe forum-uri si se pare ca nu exista nimeni care sa fi reusit conectarea unui router prin protocolul PPPoE la RDS. Nu mai vreau sa vorbesc despre setari, incearca asta, incearca aia, pentru ca deja am incercat ORICE.

Intrebarea e simpla: CUNOASTETI PE CINEVA CARE A REUSIT SA SE CONECTEZE LA INTERNET PRIN PPPoE IN RETEAUA RDS?
    Sal.Acum cateva ore am reusit sa imi faci si eu routerul.E simplu.Instalezi routerul,accesezi acea adresa http://192....si alegi ppoe unde scri user si pass si sa ai grija sa fie ip automat.In rest totu e sa nu modifici nimic la celelalte pcuri.Adici nimic.Nu tc/ip nu alte prostii.Nu te chinui cu updaturi sau alte magarii.Sg lucru sa ai acelasi sistem pe ele.Eu atata am facut si imi merge totu perfect.

Registered User
    postul la care ai dat tu replay are o vechime de vreo 3 ani jumate... ) asta 1 la mana... si 2 la mana: ce legatura are sistemul si care ele?

Registered User

router wirwlwa pppoe probleme

Am incercat sa caut si in alta parte o rezolvare dar nu am gasit despre problema mea . Repet problema. Am un router d-link dir-400. Am internet de la rds, acum 2 saptamani am avut o conexiune obisnuita ,netul prin router mergea super am un calculator legat cu cablu la router si doua laptoape pe wireles ,acum am conexsiune pppoe si nu mai merge netul pe nici unu din ele cu viteza. daca scot cablul din router si il bag in oricare din calculatoare si configurez calculatorul pentru pppoe am super viteza dar cum trec netul prin router cum scade netul drastic. Trebuie sa iau alt router ? A fost configurat chiar de cei de la rds,am incercat si eu sa-l configurez pe pppoe si tot la fel am viteza super mica cind trece netul prin el .

Banned
    Daca spui ca bagi cablul direct in PC si merge la super viteze iar prin router esti limitat e clar unde e problema. In primul rand vezi ca nu cumva chiar tu , din greseala , sa nu fii limitat ceva (da un default settings in control panel-ul routerului )

In al doilea rand s-ar putea ca routerul sa seteze o banda minima pentru sisteme. Cu alte cuvinte daca ai 3 sisteme in casa el imparte in mod egal banda la toate cele 3 sisteme (in ideea ca sunt conectatea in acelasi timp la net)

Incearca sa dai disable la firewall-ul routerului si incearca asa.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast