brat FiberLink de la RDS. - Page 68
Page 68 of 171 FirstFirst ... 18586566676869707178118168 ... LastLast
Results 1,341 to 1,360 of 3417

Thread: FiberLink de la RDS.

Registered User
    Quote Originally Posted by balasoiurares View Post
    nu.
    ti se va schimba la fiecare autentificare. dar totusi este un avantaj acest lucru in caz ca vei primi vreodata ban pe ip.
    hehehe... sau poti sa faci in asa fel incat sa primesti ban, te reautentifici, schimbi ip, iti iei iar ban in urmatoarele 5 minute, iar schimbi si tot asa, pana cand toata clasa alocata are ban... apoi clientii erdeesh vor fi happy ca vor avea toti ban (e drept ca-ti va lua ceva timp sa realizezi asta, dar cu siguranta vei avea o mare satisfactie :P )

Kev
    Kev is offline
    Kev's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Vin si eu cu o problema de logica mai mult (nu este ipotetica):
    Un calculator (win xp proaspat instalat, placa de retea noua) se conecteaza in cablu de retea RDS(A), se conecteaza la net fara probleme pe USERUL si PAROLA mea.
    Acelasi calculator se conecteaza in cablu de retea RDS(B), DAR nu vrea sa se conecteze pe USERUL si PAROLA RDS(B).

Mai mult...vin baietii de la interventii cu jucaria lor de laptop cu Vista si imi arata ca cu cablul RDS(B) lor le merge netu si cu alte cuvinte li se rupe ca nu imi merge mie netu...ca e de la calculator, placa, etc...

Unde mama masii e logica!
    Si ce e de facut in cazul asta, pentru ca eu pe RDS(B) am nevoie de net! si alt provider in zona nu mai e !
    Am tot sunat la ei si robotii de la capatul celalalt nu stiu decat: "haideti sa mai incercam o data, ce eroare va da, spuneti mi physical adressul si Ip ul"

Thanks!

Registered User
    Pai daca pe alt pc merge inseamna ca e aproape sigur de la tine. Ai dat "disconect" dupa ce te ai conectat cu prima pereche user/pass? Ai incercat cu alta placa de retea?

Kev
    Kev is offline
    Kev's Avatar
    Am luat pana si alta placa de retea + testat cu laptopul meu!
    Deci pe 3 placi de retea RDS(B) nu merge, dar pe "laptopul oficial" RDS merge!

Registered User mtest's Avatar
    Pai e normal sa se intample asta fiindca tu incerci sa faci o sesiune PPPoE incapsulata in sesiunea PPPoE deja existenta. Daca deconectezi sesiunea A, ai sa vezi ca merge sesiunea B.

Kev
    Kev is offline
    Kev's Avatar
    cum poate sa fie normal cand la mine acasa in RDS(A) merge netul (sa zic asa)
    Iar acelasi calculator dus in alta locatie RDS..adica RDS(B) nu merge!

Vina deja nu mai e a calculatorului...iar cei de la RDS nu vor sa inteleaga ca trebuie verificat de la mufa si pana la cutia lor de pe bloc!

Junior Moderator N0NAME's Avatar
    Deci vin acum si postez plin de nervi. Am avut meciuri la Quake 2 saptamana asta si externul e praf! E plin e packet loss, nu poti juca nici un shooter pe extern! Va zic sa nu va bagati RDS daca vrei sa va jucati ceva, e de tot rahatul. Eu am abonamentul cel mai scump fiberlink de 45 lei. Internet cu viteza %^%$^ fiberlink...

Registered User wifi's Avatar
    Quote Originally Posted by Drkev View Post
    cum poate sa fie normal cand la mine acasa in RDS(A) merge netul (sa zic asa)
    Iar acelasi calculator dus in alta locatie RDS..adica RDS(B) nu merge!

Vina deja nu mai e a calculatorului...iar cei de la RDS nu vor sa inteleaga ca trebuie verificat de la mufa si pana la cutia lor de pe bloc!
    Ai auzit vreodata de filtrare MAC? Poate asta este.

Call me Lou. Strangelove's Avatar
    Quote Originally Posted by N0NAME View Post
    Deci vin acum si postez plin de nervi. Am avut meciuri la Quake 2 saptamana asta si externul e praf! E plin e packet loss, nu poti juca nici un shooter pe extern! Va zic sa nu va bagati RDS daca vrei sa va jucati ceva, e de tot rahatul. Eu am abonamentul cel mai scump fiberlink de 45 lei. Internet cu viteza %^%$^ fiberlink...
    mie imi merge perfect (in militari). tot fps-uri.
    infernul sunt ceilalti.

Registered User indy2kro's Avatar
    Eu cica am Fiberlink-ul de 25 RON care la ei pe site cica e cu "Latime de banda maxima in orasul tau 30 Mb/s". Faza e foarte ciudata insa, la download e clar limitat la 500kB/s, intr-adevar, merge constant cu 500, dar nu trece nici sa-l bati, insa la upload merge si cu 2MB/s. I-am sunat sa-i intreb care e faza, de ce e limitat la viteza de download si evident ca au inceput cu "viteza nu e garantata, ea variaza in functie de incarcarea retelei" si alte abureli, concluzia ar fi ca mi-au dat cu flit.

Are cineva idee daca de exemplu trec la un abonament mai scump dispare limitarea asta ciudata, sau in principiu de ce e limitat download-ul la 500kB/s?

Registered User kam1kaze's Avatar
    drkev ce eroare iti da atunci cand incerci sa te conectezi pe cablul B ? Ip isi ia?
    Cand 7.4 milioane iti zic ca esti beat, te duci si te culci !

Kev
    Kev is offline
    Kev's Avatar
    kam1kaze esti de la RDS? ca acelasi lucru m-au intrebat si ei 2 saptamani la rand...
    eroarea era 678....
    S-a rezolvat pana la urma...si ce puteau face de 2 saptamani au rezolvat intr-o ora...ceea ce la mine se traduce prin incompetenta

Registered User reeven's Avatar
    Fratilor RDS-isti , i need help here.
    Stateam intr-un bloc unde era Astralu si atata, apoi au venit si RDS-ul, au tras la toti cablu la usa sus, cine vrea sa-si bage.
    Si azi au venit sa-mi bage cablu-tv, dar eram la munca, logic, si era nevasta-mea acasa, si nu prea a stiut ce sa vb cu ei.
    Problema- am splitter de la ASTRAL(FLomatik ii zice), si pe fiecare cablu care iese din splitter si duce la tv-uri am niste filtre puse de Astral.
    Si au venit baietii de la RDS, si mi-au tras cablu in spliteru ala, dar nu mi-au schimbat spliteru, si nici filtrele.

Deci intrarea de cablu-tv nu are filtru, cablu intra in spliter, si de aici pleaca la inca 3 tv-uri( si astea 3 cabluri au filtre de la Astral).
    In situatia data, imaginea e aproape OK, dar mai sunt unele posturi cu niste dungulite mici, si parca sharpnessu e prea mare la RDS, de exemplu scrisul la tv apare un pic subtiat, daca ma intelegeti.

Intrebare- las spliterul Flomatik si filtrele alea cum sunt sau le scot?
    Si am 70 posturi, e bine? abon Basic+Extra si atat, dar mi-au bagat si HBO.( baieti buni, ii poop)

Va multumesc,

Moderator droopy's Avatar
    A mai aparut ceva din 98 incoace la TV? N-am mai consumat.
    Apropo, asta e aria de Networking si Internet nu Electrocasnice.
    It has been said that the contents of the rules sections of sendmail.cf most closely resemble the effect of line noise on a non-error-correcting modem. It has also been said that capturing such line noise into a text file has about as much chance of resulting in a working sendmail.cf as does any attempt to actually edit that file.

Registered User reeven's Avatar
    Deci pt cine are problema mea, sau o sa o aiba, solutia mi-a dat-o un forumist, scoateti 1 singur filtru , daca aveti 3 tv-uri, lasati 2 filtre si atat.
    Thanks Vlad

Registered User kam1kaze's Avatar
    Quote Originally Posted by Drkev View Post
    kam1kaze esti de la RDS? ca acelasi lucru m-au intrebat si ei 2 saptamani la rand...
    eroarea era 678....
    S-a rezolvat pana la urma...si ce puteau face de 2 saptamani au rezolvat intr-o ora...ceea ce la mine se traduce prin incompetenta
    Sunt chestii elementoare de pppoe, nu tre sa lucrezi la rds sa le cunosti . Eroare 678, e problema fizica care poate aparea din diverse motive, dar cel mai des apare din cauza cablului sau a mufelor. Oricum probabil tu trebuia sa fortezi placa in 100full si iti mergea.
    Cand 7.4 milioane iti zic ca esti beat, te duci si te culci !

Registered User
    indy2kro imparte tu frumusel 3000 ( astia is 30 Mb/s numa am pus 3000 sa nu te chinui cu virgulele) la 8 si obtii 375 (aka 375 KB/s), avand in vedere ca tu ai 500 KB/s nu vad de ce bagi de vina rds, ca iti vine cu mai mult in caz ca nu stii 1 Byte (scris cu B mare) = 8 biti (scris cu b mic)

Registered User Dokken's Avatar
    Daca taceai... ce bine era!

30Mbps / 8 = 3,75 MB/s

Quote Originally Posted by mAdTYzz View Post
    indy2kro imparte tu frumusel 3000 ( astia is 30 Mb/s numa am pus 3000 sa nu te chinui cu virgulele) la 8 si obtii 375 (aka 375 KB/s), avand in vedere ca tu ai 500 KB/s nu vad de ce bagi de vina rds, ca iti vine cu mai mult in caz ca nu stii 1 Byte (scris cu B mare) = 8 biti (scris cu b mic)

Registered User
    sorry my bad, am citit in fuga ce o scris si nu am vazut 0 dupa 3... sorry inca o data.

Parfumeur P@TRYK's Avatar
    Ai incercat sa faci pe desteptul si uite unde ai ajuns.

ps: si invata limba Romana, se zice "ce a scris", ca nu suntem in lanul de porumb aici.
    If smelling good was a crime, I'd be serving a lifetime sentence....™
    "I don't do drugs. I am drugs." - Salvador Dali
    "Luciano is not music...is poetry" - Pete Tong
    Vand Ceasuri SECTOR - SIGILATE LA CUTIE - LICHIDARE DE STOC! : http://forum.computergames.ro/209-ce...e-de-stoc.html

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post