brat ce tip de router am nevoie pentru o conexiune la RDS/RCS - help
Results 1 to 15 of 15

Thread: ce tip de router am nevoie pentru o conexiune la RDS/RCS - help

Registered User elisav's Avatar

ce tip de router am nevoie pentru o conexiune la RDS/RCS - help

Vreau sa stiu daca ma poate ajuta cineva care are o conexiune la RDS/RCS (un abonament - o singura adresa de IP) si acasa are 2 calculatoare conectate la internet.
    Prietenul meu are un calculator sigilat si un laptop - asa incat varianta unui calculator cu 2 placi de retea cade. A mai ramas varianta prin router (cei de la RDS am inteles ca folosesc ppoe). Nu este agreata varianta unui calculator care sa indeplineasca functia de router.
    INTREBARE: ce tip de router poate fi folosit? (raspunsul cred ca este un router care foloseste ppoe...)
    Practic m-ar interesa cineva care foloseste efectiv asa ceva pentru ca anul trecut am testat un router la mine acasa pe reteaua czone si, in final, am achizitionat inca o conexiune de la furnizor.

Imi cer scuze daca n-am fost suficient de explicit!
    Multumesc

Registered User migabi's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    Pt reteaua RDS poti achizitiona aproape orice. Preferabil unul cu interfara wireless daca are de gand sa fol. laptopul.
    You see in this world there's two kinds of people, my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig.

Registered User elisav's Avatar
    Quote Originally Posted by migabi View Post
    Pt reteaua RDS poti achizitiona aproape orice. Preferabil unul cu interfara wireless daca are de gand sa fol. laptopul.
    Multumesc pentru sfat!

Se pare ca prietenul meu urmeaza sa-si mai achizitioneze inca o conexiune!

Routerul trebuie sa fie unul clasic (UTP) deoarece unul dintre calculatoare este sigilat (abia a fost cumparat).

Registered User
    stiti cumva daca routerul asta stie sa faca limitare de banda?

Modelul ala nu stiu dar la cat costa, nu cred. Minim 2-3 mil pe unul care sa iti ofere o scula primitiva de shaping, cum e asta: Detalii produs - Repotec - RP-IP0613 - 1+4-P Internet Router with Bandwidth Control... .
    You see in this world there's two kinds of people, my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig.

Registered User
    c_alecs nu te arunca sa dai bani pe ceva care poarta marca Ip Time. am luat tzapa cu firma asta cu nush cate switch-uri pe care le-am cumparat ca erau ieftine. Cum aparea un norisor afara cum se bloca. Daca dadeam un telefon de langa el la fel. Mai bine studiaza piata, cumpara ceva de firma sau pune o anticihitate de calculator pe post de ruter si gata.
    mda...

Registered User
    A masurat cineva cat consuma "o antichitate de calculator"? Va rog nu imi dati linkuri la simulatoare de consum pentru ca pe alea m-am uitat. Vreau un exemplu concret daca se poate.

De masurat, nu am masurat dar am vazut sisteme (compaq parca) care foloseau surse de 80W cu procesor in 700Mhz (celeron sau p3) si echipate cu tot ce trebuie. Daca vrei sa faci o treaba (care te multumeste) cumpara unul si masoare-i consumul.

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Daca laptopul are placa de retea, nu vad de ce excluzi varianta cu ICS de la cel sigilat. Poate sa mearga fain frumos acolo de unde a luat compu' si sa introduca inca o placa de retea, dupa care garantia merge ok inainte. Iese mult mai ieftin si mai elegant.
    Mai mult, eu foloseam la un moment dat intrarea USB pt modem-ul RDS si foloseam placa pt reteaua dintre noi.

Registered User
    Quote Originally Posted by c_alecs View Post
    A masurat cineva cat consuma "o antichitate de calculator"? Va rog nu imi dati linkuri la simulatoare de consum pentru ca pe alea m-am uitat. Vreau un exemplu concret daca se poate.
    pai am vreo 2 servere in configuratii de genul pentium 3 128sdr hdd 4 - 10gb quantum. Sursele lor de alimentare is de 90 respectiv 100w, foarte silentioase sistemele si foarte elegante. la o incarcare de 0,2% presupun ca au un consum mediu de 30 de w probabil. 30w/h * 24h * 30zile = 21,6KW/luna *4000rol/KW = ~ 100 de mii/luna.
    Un ruter de ala de 2 mil probabil ca are un consum cam de 4 5 ori mai redus dar si facilitatile lui sunt mult mai modeste.

Oricum daca te hotarasti la o cutiuta de aia ia un trendnet sau un d-link macar. Nu da banii pe chestii de genul canyon, IpTime si alte facaturi de astea.
    mda...

Registered User
    Salut! As avea si eu nevoie de ajutor intr-o problema asemanatoare. Sint abonat RDS si am conexiune prin modem Webstar(de la RDS).Doresc sa conectez wireless un laptop si un desktop intr-un apartament. Pt aceasta am cumparat de la Diverta Online - Cel mai mare magazin online din Romania un kit wireless 11b/g MSI format din RG54SE Wireless Router si US54SE Wireless Stick, stick-ul urmind sa-l utilizez la desktop. Nu stiu daca am facut o alegere buna in privinta calitatii, pretul a fost prioritar(2 mil). Problema este ca , urmind pasii indicati, nu reusesc sa ma conectez la internet. Ma poate ajuta cineva cu setarile?

Registered User
    Quote Originally Posted by Mr_Devil83 View Post
    pai am vreo 2 servere in configuratii de genul pentium 3 128sdr hdd 4 - 10gb quantum. Sursele lor de alimentare is de 90 respectiv 100w, foarte silentioase sistemele si foarte elegante. la o incarcare de 0,2% presupun ca au un consum mediu de 30 de w probabil. 30w/h * 24h * 30zile = 21,6KW/luna *4000rol/KW = ~ 100 de mii/luna.
    Un ruter de ala de 2 mil probabil ca are un consum cam de 4 5 ori mai redus dar si facilitatile lui sunt mult mai modeste.

Oricum daca te hotarasti la o cutiuta de aia ia un trendnet sau un d-link macar. Nu da banii pe chestii de genul canyon, IpTime si alte facaturi de astea.
    Am luat un PIII la 500 cu 128 ram si 4,6GB. Am configurat reteaua si folosesc SmoothWall. Am insa o mica problema. Daca leg modemul de cablu de la Astral la placa de retea integrata de pe calculatoru asta se sincronizeaza medemul dar imediat se reseteaza. Daca folosesc alta placa de retea merge perfect. O fi de la MAC adica modemul nu recunoaste noua placa si se reseteaza singur? Daca conectez la placa asta integrata un calculator, merge ping-ul de la ea, dar spre ea nu.
    Cum imi dau seama daca placa asta de retea e buna sau e defecta?

Registered User cizin's Avatar
    o legi la alt comp ... am patit-o cu placile onboard de X ori ca nu se conectau la switchuri si e posibil sa nu ii convina modemului .. oricum o placa pci e 10 ron..

Registered User
    Poti sa detaliezi te rog.
    A - placa integrata de pe server
    B - placa de pe alt calc cu WinXP(tot integrata)

ping A-B merge
    ping B-A nu merge (nu, nu e de la firewall ).
    cablul e bun sigur.
    Concluzie?

Registered User cizin's Avatar
    1. incearca cu o placa pci.
    2. incearca cu o placa pci.
    3. ..

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post