brat Setare router wireless pe RDS! Help!
Results 1 to 7 of 7

Thread: Setare router wireless pe RDS! Help!

Registered User

Setare router wireless pe RDS! Help!

Salut! Sint abonat RDS si am conexiune prin modem Webstar(de la RDS).Doresc sa conectez wireless un laptop si un desktop intr-un apartament. Pt aceasta am cumparat de la dol.ro un kit wireless 11b/g MSI format din RG54SE Wireless Router si US54SE Wireless Stick, stick-ul urmind sa-l utilizez la desktop. Nu stiu daca am facut o alegere buna in privinta calitatii, pretul a fost prioritar(2 mil). Problema este ca , urmind pasii indicati, nu reusesc sa ma conectez la internet.Am setat routerul cu IP-ul static primit de la RDS iar pe laptop am selectat ,,Obtain an IP adress automatically''(Windows XP Home Edition). Ma poate ajuta cineva cu setarile?

Registered User bogdanar's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Daca ai modem e putin probabil sa ai ip "static". Rds-ul are dhcp pentru cablelink ( conexiune prin modem ) si pppoe pentru fiberlink. Deci nu ai ce ip sa setezi ( si nici dns, gateway, etc ) in router...
    http://dac.areaten.net - Comunitatea Romaneasca de World of Tanks, World of WarPlanes, World of Battle Ships, War Thunder

Registered User
    Setarea cu IP static mi-a fost propusa de la RDS. Oricum, in afara de asta pot sa mai aleg pe router:
    -Dynamic IP:in instructiuni scrie ca inaintea utilizarii acestei setari computerul tb inregistrat in reteaua ISP?!?
    -PPPoE
    PPTP/L2TP
    Setarea initiala a routerului este:
    SSID:MSI
    Channel:7
    IP Adress:192.168.1.254
    Subnet Mask:255.255.255.0
    Encryption: Disable
    Setarile primite de la RDS la semnarea contractului sint de genul:
    IP Adress:86.xxx.x.xx
    Netmask:255.255.255.0
    Gateway:86.xxx.x.x
    DNS1:212.xx.xxx.x
    DNS2:212.xx.xxx.xx

Moderator Bisti's Avatar
    DNS nu sunt bune. cele reale sunt 193.231.236.25 si .30 - presupunand ca esti din buc.
    setari la router : wan : cele date de RDS ; lan - lasa dhcp activ si restrictionezi pe macaddress compurile tale sa nu ai surpriza ca mai intra si altii.
    la compuri pui obtain ip si dns automatic si asta e.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

Registered User
    viorel69 incearca sa iti setezi ruterul ala asa:
    wan: Dynamic Ip ala, clone mac address, si iti bagi adresa de mac a placii de baza pe care o foloseai inainte sa te conectezi la modemul ala, pe lan la ruter ii pui 192.168.0.1
    pe pc-uri iti pui 192.168.0.2 si 192.168.0.3 subnet la toate 255.255.255.0, gateway & dns pt calculatoare 192.168.0.1 si vezi daca merge.
    mda...

Registered User
    Multumesc tuturor celor care au vrut sa ma ajute. Am rezolvat problema pina la urma: pur si simplu dupa ce terminam setarile tb sa astept ceva mai mult timp, cam15-20 min!?!! Daca mai e cineva interesat de setari: pt.router am ales IP static (sint pe RDS cablelink) si am pus setarile date de RDS (InternetIP, gateway, DNS) iar la LAN IP am lasat adresa pe care o avea routerul
    Pt compuri: am procedat cum a scris si MrDevil mai sus
    P.S.NS-urile erau bune, eu fiind din Constanta

Registered User
    Puteai sa te gandesti sa clonezi mac-ul placii de retea pe ruter si nu mai asteptai alea 20 - 25 de minute
    mda...

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post