brat configurare avansata router Trendnet tew-452brp
Results 1 to 9 of 9

Thread: configurare avansata router Trendnet tew-452brp

duculetu88
    Guest

configurare avansata router Trendnet tew-452brp

Salut mi-am laut un rooter Trendnet tew-452brp pentru a imparti netul intre doua calcualtoare din casa si am probleme. Adica nu am ip real, deci nu pot hosta, tine un hub etc. Tin sa precizez ca am internet de la RDS si am intalat routerul, am lasat totul pe automat am urmat instructiunile totul e OK dar scrie pentru ADVANCED CONFIG sa intru pe http://192.168.1.1 sa bag o parola ***** si intru, o bag si dupaia chiar nush ce sa satez pentru a face ambele calcualtoare cu ip real, adica independent ... pls help, pot face screenuri daca este nevoie

Registered User SirGerula's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    hmmmmm...... pai stai sa ne intelegem. ti-a dat RDS-ul 2 ip-uri reale rutabile separat? daca nu, ma tem ca nu o sa poti sa dai celor 2 calculatoare ip-uri rutabile pentru ca NU LE AI.
    Totusi, se poate rezolva sa faci ca anumite aplicatii sa poata fi vazute din exterior, folosind port forwarding. dar asta e un procedeu ceva mai complicat, deoarece trebuie sa stii ce porturi forwardezi, in functie de aplicatie.

duculetu88
    Guest
    man mie RDS mi-au dat un singur IP si mi-am luat ruter si ma gandeam ca asta imparte netu si imi da si ip-uri ... de port forwording n-am mai auzit oricum ideea e ca auzisem zvonuri ca ruteru face din 1 ip real, doua daca ma poti ajuta cumva, adica daca ai un id de mess ceva si vre-un program sa umbli la mine in calculator, gen RADMIN etc ti-as fi vesnic indatorat

Registered User wifi's Avatar
    Port forwarding sau DMZ. Nu ai alta alegere. Si nu iti da ruterul ip-uri externe mai multe. Asta e chiar ridicol.

duculetu88
    Guest
    ok si ma poti indruma pas cu pas ce sa fac? tin sa mentionez ca nu-s rpea PRO in software ...
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    hmm deci o solutie ? un tutorial undeva sau udne as putea citi?
    Last edited by duculetu88; 30-03-2008 at 20:58. Reason: Automerged Doublepost

Registered User migabi's Avatar
    Cauta prin meniul routerului si vezi daca e ceva cu "upnp". Daca este, activeaza-l si ai scapat de juma' de treaba. Apoi, fie configurezi port forward (pt aplicatiile care nu folosesc upnp) din interfata routerului, fie din windows-ul tau in meniul de upnp. Uite poze aici: http://www.emule-project.net/home/pe...c&topic_id=129
    You see in this world there's two kinds of people, my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig.

Registered User

Unhappy Problema

Sal am si eu o problema si m-am gandit sa o postez aici pentru ca am acelasi tip de router.Deci cand vreau sa intru pe saitul ala de configuratie al routerului cere o parola si nu stiu ce parola si nume trebuie sa pun.Am incercat "admin" la amandoua dar nu merge.Am resetat si routerul sperand ca ma va ajuta dar nu . Va rog frumos sa ma ajutati daca stiti cum sa rezolv problema asta.

Registered User Thom Yorke's Avatar
    Cred ca nimeni nu a inteles ce vrea omul... Bag si eu o fisa.
    Tu ti-ai luat router ca sa imparti net la mai multe statii, corect?
    RDS, cum era logic, ti-a dat un IP extern fix (daca cumva ti-a dat si nu e DHCP).
    Tu din IP-ul respectiv, prin router, vei crea o clasa interna de IP-uri si fiecare statie va avea IP-ul ei, dar retine, INTERN!
    Pentru doua IP-uri externe ai nevoie de router cu doua WAN-uri si asa mai departe. Ma indoiesc ca asta vrei...
    Ai grija sa dai drumul la DHCP din router sau pune IP-uri fixe pe statii si cam aia e.
    VAND: Beats Monter Studio

Registered User

va roog din suflet sa ma ajutati si pe mine

In primul rand buna tuturor, am cumparat un router trendnet TW100-S41CA nu stiu daca ajuta asta cu ceva dar m-a disperat, am internet de la rds, am 2 pc-uri, in fine am urmat toti pasii dar nu merge nu stiu ce sa mai fac , va rog daca cineva a reusit sa il faca sa imi scrie si mie ca la prosti, va multumesc mult de toot

1.  
    LCS - 728 - Last Post