brat Ajutor conexiune ADSL romtelecom la router
Results 1 to 13 of 13

Thread: Ajutor conexiune ADSL romtelecom la router

Registered User

Ajutor conexiune ADSL romtelecom la router

Salut,

incerc sa conectez un router wifi la un model al romtelecomului pentru a avea in locatie wireless. Dupa ce am vorbit cu ei si am setat modemul lor in bridge am facut urmatoarele:

am instalat routerul , mufa de UTP din modem intra in WAN in router, Mufa normala pe port 1 din router in pc.

Am asignat pe local area conection IP static dat de ei. cand conectez normal fara router este conectare normala cu user si parola.

Din cate mi-a zis un tip de la Romtelecom trebuia sa setez la nivel de router PPoE , useru si parola si ar fi trebui sa mearga. Am instalat cu wizardu routeru , am setat PPoE , useru si parola si din pacate nu merge.

In speranta ca exista cineva de pe forum care are acasa ADSL de la Romtelecom si a reusit sa seteze un router pe el va rog sa imi dati orice indicatie care crede-ti ca ma va ajuta.

Multumesc.

PS: sper ca am postat unde trebuie, daca nu imi cer scuze si rog moderatorii sa mute threadul unde trebuie.
    Last edited by TibaBogdan; 02-07-2009 at 09:02.
    The lord of time will take care of everything , sooner ... or later!

Moderator droopy's Avatar
    * Cand ai pus modemul in bridge vezi sa fi setat corect PVC-u. (VPI/VCI) (Adica ala 0/35 sau cat e la Romtelecom)

* "Local Area Connection" las-o pe DHCP, nu-i pune IP de mana.

Should work.
    It has been said that the contents of the rules sections of sendmail.cf most closely resemble the effect of line noise on a non-error-correcting modem. It has also been said that capturing such line noise into a text file has about as much chance of resulting in a working sendmail.cf as does any attempt to actually edit that file.

Registered User
    * este setat!
    ** o sa incerc si cu DHCP desi au alocat ei un IP static 192.168.6.100 , ca cica nu ar functiona fara. (adica sa ii pun ip-ul si DNS-urile pe automatic, nu?)

-dupa ce fac astea cu routerul la fel? PPoE , setez user si parola si finish.

-de la ei inteles ca nu mai trebuie sa rulez nici o conexiune si ca teoretic ar trebui sa fie internet.

daca poti sa imi detaliezi mai mult un pic ti-as fi tare recunoscator. nu prea ma pricep foarte bine.

multumesc anticipat.

Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    modemul rtc e si un router ptr mai multe pc'uri.
    cel mai simplu e sa lasi totul pe auto, si sa pui inca un switch
    modem rtc - switch
    switch - router wireless
    switch - ce vrei tu
    wireless'u pe auto, sau ip fix'uri cu dns'u cu 138 la sf iar ip'urile ca mai jos
    aka 10.0.0.138 - router rtc
    10.0.0.2 - router wireless
    10.0.0.3 - pc1
    dns 10.0.0.138
    gateway
    193.231.100.130
    193.231.100.134
    ca mentiune, o sa ai 2 clase de ip diferite ( asta in cazul in care ai lan wired si wireless ). cea wired din switch una si cea din wireless a 2-a in functie de ip'u intern al wireless'ului.
    CANON EOS
    6D + 24-70 2.8 L + 24-105 4 L + 100 2 + 40 2.8 + 580 II

Ai rupt omu in 2.

TibaBogdan,
    Nu stiu unde ai pus tu ip-ul ala static, daca pe modem atunci ignora-l. Modem-ul ruleaza ca bridge (layer2, nu 'stie' de IP-uri), IP-ul acela este doar pentru a-i accesa interfata web, nu face nimic altceva.
    Pe interfata WAN de pe router seteaza tipul encapsularii PPPoE, username si parola.
    Calculatorul pune-l sa-si ia IP prin DHCP.
    Nu mai este necesar nici un user/parola pe calculator. Router-ul va initia sesiunea pentru tine si se va autentifica cu credentialele date.

Intrebari?
    It has been said that the contents of the rules sections of sendmail.cf most closely resemble the effect of line noise on a non-error-correcting modem. It has also been said that capturing such line noise into a text file has about as much chance of resulting in a working sendmail.cf as does any attempt to actually edit that file.

Registered User
    Ar mai fi de completat ca doar pe unul dintre routere trebuie sa fie activat DHCP Server altfel este posibil sa intre in conflict.

N-auzi bai nene ca ala nu e router, ca e pus in bridge?

Registered User
    Quote Originally Posted by droopy View Post
    N-auzi bai nene ca ala nu e router, ca e pus in bridge?

Nene , chiar daca il setezi ca si bridge , tot functioneaza ca si dhcp server , cel putin la al meu asa este .

Al tau e prost

Registered User
    Salut,

Am si eu o mica problema si pentru a nu mai deschide un thread nou, postez aici.
    Am un abonament nou clicknet. Au lasat acasa un modem/ruter Huawei H520s.
    Am setat modemul, acesta se sincronizeaza, am configurat partea de wan, se conecteaza pppoe, dar nu 'da net' pc-urilor.
    Am resetat modemul de vreo 5 ori, am incercat cu 2 laptopuri diferite, cu firewall uri date jos, dar degeaba.
    Practic, nu pot trece de modem/ruter. Nu exista ping in nici un site, nici in DNS-urile Rtc. Am ping in IP-ul lui local (192.168.1.1), dar nu ajung in getway-ul public care se aloca la conectarea pppoe.
    Am vorbit cu baietii de la suport, mi-au pus o sesizare... sper sa ma sune. Au spus ca "verifica" linia.
    In fine, intreb si eu ca omu': mai este ceva de facut din partea mea?

P.S.: era sa uit. Se aloca IP local prin DHCP fara nici o problema. Am incercat si cu IP static, dar fara succes.
    Nat-ul este activat, dar ceva dubios se intampla... nu iese in internet sub nici o forma.

Registered User
    salut, in primul rand va rog sa ma scuzati pentru raspunsul intarziat.

astazi ajung din nou la colegul meu la care trebuie sa setez "treburile".

droopy multumesc de raspunsuri, de altfel multumesc tuturor.

revin cu cateva comentarii pentru ca azi ma duc iar sa incerc rezolvarea routerului.

datele problemei:

1. exista o conexiune la retea activa inainte sa ma conectez cu useru si parola lor (din cauza modemului romtelecom probabil- Local Area Connection). In momentul conectarii mai apare o noua conexiune. Banuiesc ca e normal sa fie din cauza ca e PPoE. Am mai vazut acelasi lucru la RDS tot cu user si parola , tot 2 conexiuni.

2. local are connection are setat IP static (+ dns-uri si toate cele) , colegul meu zice ca a vorbit cu cei de la Romtelecom si au zis ca fara ip-urile statice nu va merge routeru wifi.

3. modemul este setat in bridge corect (am facut eu acest lucru la tel cu cei de la Romtelecom)

inteleg ca trebuie sa fac urmatoarele:

1. sun la romtelecom sa imi scoata ip-urile statice (pentru ca fara ele in acest moment nu merge internetul)

2. las Local area connection pe automatic (la ip-uri si dns-uri)

3. conectez routeru si ma loghez pe ip-u si parola lui standard

4. setez la WAN - PPoE cu user si parola - DHCP server. (este tot ce trebuie sa setez la routerul wifi? doar WAN? ramane cu ip-ul lui standard pentru a putea intra si modifica eventual parolele si ce mai e pe acolo? )

5. fara conexiune cu iconita , banuiesc ca ar fi momentul ca internetul sa functioneze.

6. pentru wifi se seteaza tipul de securitate cu pass key, dupa care se poate testa cu laptop conexiunea wifi. (sau pda in cazul meu ca nu am la mine laptopul)

Daca am omis ceva, va rog mult sa mai rupeti un pic din timpul vostru pentru a ma ajuta.

Multumesc anticipat tuturor.

Numai bine!

PS: revin diseara cu feedback!

inteleg ca trebuie sa fac urmatoarele:
    1. Nu tre sa suni nicaieri, lasa-le IP-urile sa manance si ei o paine, daca modemul e in bridge nu poate fi accesat decat pe IP-ul de LAN anyway.

2.->6. well done.

Registered User
    Salut,rog si eu un pic de ajutor..Am cumparat un router wireless Asus 500wl pe care sa-l fac sa dea net la un laptop de la modemul Huawei SmartAX de la Romtelecom.Am facut configurarea PPPOE,a functionat pe moment dar cand am scos din priza triplul stecher ce alimenta routeru si modemu si l-am recuplat nu a mai vrut sa mearga.Stie cineva care e cauza sau ce setari trebuie facute?

1.