brat Problema Modem RDS + Router wireless MSI !!!
Results 1 to 11 of 11

Thread: Problema Modem RDS + Router wireless MSI !!!

Registered User

Problema Modem RDS + Router wireless MSI !!!

Salutare, am net prin modem RDS si merge ok direct in pc si mi-am cumparat un router MSI wireless + un stick wireless si nu prea ii dau de cap... vreau daca se poate sa bag pe primu pc net direct prin modem sa fie mai rapid... si pe al doilea pc net prin wifi ...cum tre procedat? ms

Engineering, reporting for duty aurasdoom's Avatar
    Nu poti, ambele trebuie sa treaca prin ruter daca vrei sa ai net pe ambele.
    codetaku

Registered User
    pai da.....si bag cablu din modem-ul rds in router si de pe celalalt prin wireless cu stick dar vreau sa stiu cum il configurez...

---------- Post added 29-11-2009 at 12:05 ---------- Previous post was 28-11-2009 at 14:57 ----------

M-am chinuit o zi intreaga nush ce e de facut cu el... macar am aflat ca trebuie conectat prin cablu modem-ul rds cu router-ul ) si l-am configurat prin static ip este...ar trebui sa o ia ce naiba are cineva aceeasi prob pls help !?

Registered User reeven's Avatar
    e super simplu de configurat, ai un user si pass de la rds, tre sa le pui in router, si cam atat.
    La wireless pui un pass pe care il pui si la laptop.
    Daca nu ai mai facut niciodata roaga un vecin care a lucrat cu orice router sa te ajute.

---------- Post added at 12:40 ---------- Previous post was at 12:39 ----------

uite alt thread aici + cauta pe google: Configurare router PPPoE in reteaua RDS

SI rds are pe site un tutorial destul de stufos( sau avea).
    Trăiască Toată Măldăva!

Registered User
    daca citesti cu atentie este static ip si am chemat si pe unu care se pricepe mai bine in retele si cica e de studiat problema nush...numai cei care au asa ceva sa-mi dea un raspuns ms

Registered User cuculean's Avatar
    Ne e chiar asa mare filozofie.
    Conectezi firul care vine de la ISP in portul WAN al router-ului, si intr-un port LAN conectezi calculatorul setat sa-si ia automat IP si DNS. Cauti in manualul router-ului care este adresa paginii de administrare a router-ului (de genul 192.168.x.x) si userul si parola default.
    Deschizi Internet Explorer, introduci adresa 192.168.x.x, iti v-a cere user si parola si iti v-a aparea pagina de administrare.
    Te duci in sectiunea de WAN, introduci IP, netmask, gateway si DNS dat de ISP si dai un Apply. Dupa treaba asta ar trebui sa ai internet pe calculator.
    Mai departe ar mai fi de facut ceva setari pentru securizarea transmisiei wireless.
    Dar fa ce am spus mai sus si apoi poti trece la etapa urmatoare.

Registered User
    OMG nu intelegi ca e modem din ala vechi de la RDS si NUMAI prin ala merge internetul ca are cablu din ala gros de tv in el si eu sa conectez modem-ul RDS prin cablu cu un switch ca switch-ul sa dea net mai departe wireless in alt calc get it ???

Engineering, reporting for duty aurasdoom's Avatar
    Pai bagi cablul de la modem (pe care in mod normal il bagai in calculator) in portul WAN al ruterului OMG NU INTELEGI.
    codetaku

Registered User
    Quote Originally Posted by aurasdoom View Post
    Pai bagi cablul de la modem (pe care in mod normal il bagai in calculator) in portul WAN al ruterului OMG NU INTELEGI.
    Pai asa l-am bagat logic cablu de la modem in WAN la router si din router un cablu pana in calc si vede wireless-ul calc lu` vecinu dar net-ul nu merge nici la mine asa prin router...si prin meniul router-ului 192.168.1.1 am dat static ip dns tot TOT ....nu stiu ce are am incercat orice il arunc pe geam :|

Registered User
    Am aceeasi configuratie ca tine acasa la varul meu. Si merge brici.

=> modem Rds => Ruter => nat (pt LAN wired si wireless).

Deci exact ce spui tu ca vrei sa faci: modem RDS, si ruter care are atat wireless cat si wired. Pe fir am legat cateva pc-uri, pe wireless stau cu laptop, etc..

Asadar:
    Cauta in meniul ruterului si configureaza-l pentru partea de LAN ca DHCP server (asta daca nu vrei sa stai sa bagi IP-ul de mana pe fiecare pc conectat). DNS-urile lasa-le si pe ele pe automat.
    Apoi verifica sa ai optiunea de NAT bifata.

De asemenea, verifica ca nu cumva sa fi uitat ca la pc sa pui Ip-ul "pe automat" (spuneai ca ai IP fix => deci banuiesc ca pana acum l-ai avut setat pe pc).

Daca tot nu-ti merge, fii calm si explica pas cu pas ce ai facut (ce Ip ti se aloca pc-ului, daca ai ping in ruter, etc). Pentru ca .. sincer, nu prea sunt explicite posturile tale (stiu cum e sa nu-ti iasa ceva, dar .. ).

P.S.: dc ai setat ruterul ca bridge, o sa-ti mearga doar pe unul din device-uri (asa cum spui ca ti se intampla).

Registered User
    In sfarsit un raspuns mai explicit , o sa incerc si revin cu comentarii ms mult !

1.