brat Captare semnal wireless
Results 1 to 4 of 4

Thread: Captare semnal wireless

Registered User

Captare semnal wireless

Salut!Problema e in felul urmator,locuiesc intr-o cladire din spatele hotelului unde lucrez in Scotia.Am semnal wireless de la hotel dar doar langa fereastra(50%),in mijlocul camerei si bucatarie semnalul se pierde.Ce pot face in acest caz?Laptopul meu e un Compaq Presario CQ60.Pot folosi un adaptor wireless cu antena de 3db?Ma ajuta cu ceva,e mai puternica decat capacitatea laptopului a capta semnalul?

Astept raspunsurile voastre.Numai bine!!!

Registered User cuculean's Avatar
    Wireless-ul e o chestie destul de sensibila, asa ca nu poti fi sigur de rezultat pana nu testezi.
    Solutiile care te-ar ajuta ar fi:
    - un acces point care sa stie sa lucreze in mod client si pe care sa-l instalezi in geam si de la el pleci cu cablu la laptop in incaperea unde ai nevoie;
    - un AP care stie mod repeator si pe care sa-l instalezi in geam; el va prelua semnalul wireless captat si il v-a retransmite mai departe tot wireless in apartamentul tau.

Registered User
    Ms de raspuns.Sunt total pe langa la capiutolul asta.Deci sa inteleg k ceva de genul Belkin Wireless G Universal Range Extender/Access Point on eBay (end time 23-Jan-10 06:36:55 GMT) imi trebuie mie?Daca da,exista posibilitatea sa nu se "pupe" cu routerul hotelului sau ceva de genul?Eu iau mereu de la receptie codul de acces valabil 24 de ore.Eu unul ma gandeam ca daca pun un adaptor wireless ca asta EDIMAX NLITE 150MB USB HIGH GAIN WIRELESS N USB ADAPTOR on eBay (end time 05-Feb-10 16:27:06 GMT) langa geam si un cablu usb pana la calc o sa rezolv ceva.Nu-mi trebuie decat sa am semnal cand stau in pat,nimic mai mult.Deci cum e mai bine,poate imi dai si un exemplu de router daca nu le-am nimerit.Ms,raman dator

Registered User cuculean's Avatar
    Uite aici un model Edimax EW-7206 APg - Okazii (36966991) , dar sunt foarte multe modele care stiu sa faca acest lucru.
    In lipsa denumirii exacte nu stiu ce poate Belkin-ul ala.
    Cred ca o sa mearga si cu adaptorul ala si cu un prelungitor USB, dar sa nu fie foarte lung prelungitorul. Eu am testat asa ceva cu unul de 5 m si mergea; am mai vazut pe aici pe forum ca altii au incercat cu lungimi mai mari si nu mergea.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post