brat [HELP] Configurare router wireless MSI RG60SE
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: [HELP] Configurare router wireless MSI RG60SE

Registered User shadow_deen's Avatar

Arrow [HELP] Configurare router wireless MSI RG60SE

Intimpin ceva dificultati in configurarea unui router wireless MSI RG60SE.
    Cu ajutorul vostru incerc sa imi dau seama daca este defect routerul sau nu stiu eu sa il configurez.

Se da urmatoarea situatie:

-Incerc sa fac coneziunea intre Internet - router wireless - pc desktop
    - laptop

-Internetul il am printr-o retea ''de cartier'', stiu ca providerul verifica adresa mac a pc ului si apoi imi da drumul la net. Am gasit in setup ul ruter ului optiunea clone mac. Am activat o asfel incat routerul sa arate provider ului adresa de mac a pc ului pe care mergea netul. Mai departe nu stiu ce setari ar trebui sa mai fac ca sa am net si pe pc si pe laptop wireless.

Ideea e ca prima data a mers cam 30 min si pe laptop si pe pc cu clone mac, dinamic ip si restul pe default dar cred ca s au prins ei si mi au pus vreo piedica si nu situ cum pot rezolva.

-Pun un link cu manualul routerului in format pdf http://forum.msi.com.tw/bas/RG60SE%20User%20Guide.pdf

-Am mai atasat si o poza pt a va putea da saeama cum sunt legat acum la net.Nu stiu ce detalii sa mai ofer.

Va multumesc anticipat!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Schema.png  

Banned Pierce's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Daca nu ai IP static...poti sa te pui si in cap ca nu merge.

pentru un utilizator poti sa dai net chiar daca providerul are filtrare de mac.
    la doi nu mai poti...pt ca ai ip routabil (cred).

iti trebuie ip static

Cum imi pot da seama daca am sau nu ip static?

Banned Pierce's Avatar
    suni la provider.

dar nu ai ip static.

daca aveai mergea routerul fara nicio problema.

Si in cazul asta nu se poate face nimic? Nu exista nici o metoda sa am net wireless? Daca mai pun o placa de retea la pc si plec de acolo la router?

Banned Pierce's Avatar
    pe doua compuri in acelasi timp nu se poate.

Professional drinker March Hare's Avatar
    Exista, dar trebuie sa setezi toate asa cum ar fi setate daca ai conecta PC-ul direct la retea. Asa incat tre' sa zici si care-s setarile pe care le faci pe PC.
    Made of ticky-tacky.

Pai daca am pc ul inchis si incerc sa ma conectez cu laptopul via wireless tot nu merge. Nu tin neaparat sa mearga amandoua in acelasi timp. Cum fac in cazul asta? ms

Edit: Pai pe pc nu fac nici o setare. Pur si simplu bag cablul de retea si isi face totul automat. Doar daca bag alt pc trebuie sa clonez mac ul. Nu stiu la ce setari te referi.

Registered User

Salut,intri in meniu la router, si accesezi Network>wan>WAN Connection Type: aici alegi Dynamic ip(daca zici ca bagi cablu in calculator si merge netu,si nu ai cont gen rds)click save,sub wan ai optiune mac clone,setezi macu de la calculatoru pe care merge netu&click save,,pe urma mai jos la dhcp server selectezi enable&click save.pe urma mergi la wireless si setezi o parola wpa& click save. Nu uita dupa fiecare schimbare dai "save".dupa astea dai reboot
    ar trebui sa mearga.
    Poti pune 10..20calculatoare legate wireless la router,insa vitezele sunt slabe,la 1..2..3 e ok
    always,d c nu poate la 2 pc-uri?ca doar isi pune router si configureaza corect,provideru vede un singur pc( router de fapt),el nu stie cate calculatoare sunt in spate la router.
    PS. Nu stii citi manualu??

Exact cum mi ai descris tu am facut de 10x minim. Si nu merge. Am legatura intre pc si router, ii dau ping si raspunde imediat. Cu varianta asta de configurare am incercat prima data si a mers cam 30 de min dupa care nu am mai avut net nici pe laptop nici pe desktop (daca bagam direct cablul fara router mergea netul) dar am ramas conectat la router. Dupa aceasta intrerupere brusca nu am mai reusit in nici un fel sa il fac sa mearga.

Registered User
    dai reset la router si configureaza din nou.are un buton mic in spate.daca configurezi si nu merge dia telefon la provider si zici ca nu merge netu si ca ti-ai luat pc nou(alt mac) si ca sa iti dea drumu la net.vezi daca ai ping din 74.125.87.104

Am dat reset de multe ori. M am gandit sa dau tel la ei sa le zic treaba asta si chiar am dat si... surpriza au zis ca trimit pe cineva sa reconfigureze pe mac ul nou si am renuntat pt ca daca ar fi venit ar fi vazut routerul. I am sunat dupa 10 min si le am zis ca am pus placa de retea veche la pc ul nou. (cu toate ca e integrata) si nu au mai venit. Cand mi am bagat netul stiu ca au intrat pe o adresa de genul http://192.... au pus un user si o parola si de acolo mi au dat drumul la net. Nu stiu ce sa mai fac, daca aveti alte idei sau daca mai trebuiesc detalii pot face screenshoturi unde imi spuneti poate rezolvam intr un fel.

Nu am ping din 74.125.87.104. Imi zice request time out cu routerul pus. Fara router am si de la 74.125.87.104
    Last edited by shadow_deen; 05-02-2010 at 19:02.

Registered User
    uite,te conectezi pe router de pe pc-ul pe care merge netu,si navighezi la clone mac adress, in imaginea atasata prima de sus ii adresa pe care o vede provideru,a doua ii adresa pc-ului tau(pe care merge netu) dai click pe "clone mac adress si apoi save.si reboot

Le,deshide start>run>cmd si dia arp -a si vezi macu de la ruter,trebuie sa fie acelasi cu cel al pc-ului pe care merge netu, la pc vezi cu comanda ipconfig /all cu ruteru pus faci astea si pune screenshotu aici.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails mac.JPG  

I am dat clone mac adres. Save. I am dat reboot si din meniul lui la prima incercare si din buton la a doua dar fara nici un rezultat. A mers doar prima data 30 de min dupa care nu a mai vrut de nici un fel. Cred ca s au prin ei. Chiar acum cand am dat ping la ce mi ai zis tu mai sus am dat clone din nou si tot nu merge. ma conectez la router dar nu se conecteaza si la net mai departe.

Ce ma intriga cel mai mult este ca a mers prima data cu clone acum 2 zile. Deci se poate dar au facut ei ceva ma gandesc.

Registered User
    hey,da comanda arp -a in command prompt si pune screeshotu

Se pare ca nu isi schimba routerul mac ul. Oare dc? sa fie defect? sau nu am dat eu restart bine? cum sa dau din buton, apasat scurt sau din meniu?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Untitled.jpg  

Registered User
    exact,mac neschimbat,=>> nu merge net
    butonu de reset e mic si trebuie apasat cu un pix sau ceva.. trebuie sa il tii apasat vreo 20 secunde.
    am uitat,daca nu vrea sa clonez automat macu atunci scriel tu manual la wan mac adress

Daca il tin 20 de sec din buton se sterg setarile. Trebuie sa ii dau reset din meniu. Stai sa incerc sa pun macul pc ului la router si apoi sa schim macul placi de retea sa vad daca asa merge. Revin imediat

Registered User
    asta ii ideea sa stergi setarile.sa revina la alea din fabrica si le pui din nou,.mai pune un screeshot la ipconfig /all dar fara ca routeru sa fie conectat.,computeru sa fie conectat la net.

Pozele 1.2.3 sunt cu routerul pus si 4 fara router doar conectat la net direct.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   2.jpg   3.jpg   4.jpg  

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast