brat soft monitorizare acces la net
Results 1 to 9 of 9

Thread: soft monitorizare acces la net

Registered User

soft monitorizare acces la net

Salutare,

Am ajuns recent sa fiu admin al unei retele de companie. am aprox. 40 de pcuri legate la un server windows 2008 (Active directory, dhcp, dns, print server). am primit dispozitie sa pun un soft care sa restrictioneze accesul la net pe grupuri: contabilitatea (vreo 6 pcuri) doar la cateva site-uri ale ministerelor (am o lista cu siteuri), departamentul x la nici un site pe internet, secretariatul sa fie cu acces full la net, conducerea tot full net). serverul primeste net de la rds printr-un router, pe o placa de retea si pe cealalta e legat la 2 switchuri unde sunt toate pcurile din retea.

mai trebuie sa poata lasa toti userii sa acceseze windowsupdate, pagina antivirusului pentru definitii si alte pagini asemanatoare.

ce soft imi recomandati? nu trebuie sa fie neaparat freeware.

multumesc mult.
    Last edited by b28rdw; 02-08-2010 at 23:30.

Registered User eugeniusro's Avatar
    ce router ai acolo si cum lucreaza firewalul de pe el?
    Hotararile bune provin din experienta, iar experienta din hotarari proaste !!!

Registered User
    m-a muitat mai atent in camera serverului. corectez: netul vine pe ip fix de la rds. din afara cladirii vine un fir intr-un switch care imparte 3 ipuri fixe. unul la serverul win 2008 si alte 2 pt alte conexiuni speciale care nu intra in atributiile mele.

asadar, am un ip fix extern care intra direct in server. din server iese un fir intr-un switch allied telesyn at-fs750/24, care la randul lui e legat la un alt switch identic, unde sunt legate toate pcurile din retea.

primul lucru care imi vine in minte este sa falsifici DNS pe toate computerele care nu trebuie sa iasa pe net, la cele care trebuie sa iasa doar pe cateva siteuri editezi fisierul host sa isi ia de acolo IP-urile corespunzatoare siteurilor permise si evident pe calculatorul tau si al sefului lasi DNS-ul corect.
    deci gasesti fisierul host in C:\WINDOWS\system32\drivers\etc il deschizi in notepad si il editezi ca in exemplu cu ip-urile corespunzatoare siteurilor permise
    Attached Files Attached Files
    Last edited by eugeniusro; 05-08-2010 at 21:31.

Registered User mateis's Avatar
    pai nu e ok eugenius, din cate inteleg, trebuie sa taie TOATE site-urile, mai putin 6 (de exemplu). deci trebuie un program care sa taie complet portul 80, si in care sa poti pune exceptii

21
    21 is offline
    127.0.0.1 21's Avatar
    ceri bani de la patron, cumperi un server nou, pui un TMG/ISA pe el si ai rezolvat problema.

dude KillerOPS's Avatar
    cred ca te scoti usor cu un wrt54g cu dd-wrt pe el. Ala are acolo o gramada mare de policy-uri
    "daca pui 3 huburi de 10 mb unu dupa altu cele 2 capete o sa comunice cu viteza luminii. In cauciuc."
    "Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience"

Son of the Morning-Angel of light gigi19lic's Avatar
    proxy? daca exista posibilitatea...
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

Quote Originally Posted by mateis View Post
    pai nu e ok eugenius, din cate inteleg, trebuie sa taie TOATE site-urile, mai putin 6 (de exemplu). deci trebuie un program care sa taie complet portul 80, si in care sa poti pune exceptii
    pai da si ce am spus gresit? taie toate siteurile punand o adresa gresita la DNS astfel serviciul DNS client nu va stii sa mai ajunga la ele (sa intoarca IP-ul serverului unde sunt gazduite siteurile) cu exceptia alora 6 de care are nevoie si unde le va pune ip-urile in fisierul hosts
    Nu trebuie sa taie portul 80 ca astfel nu vor mai merge nici alea

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post