brat problema configurare router wireless belkin n300 pe clicknet
Results 1 to 6 of 6

Thread: problema configurare router wireless belkin n300 pe clicknet

Registered User

problema configurare router wireless belkin n300 pe clicknet

Salutare tuturor . Am incercat saptamana trecuta sa configurez si eu o retea wireless cu un router belkin prin clicknet pentru 2 laptopuri si-am dat-o in bara din prima . Un laptop are xp pro pe el calalalt vista . am urmat pasii de instalare a routerului din manualul cu care a fost cumparat , am bagat numele lui si parola data de fabricant si la inceput a mers reteaua pe laptopul pe care am si instalat programul lor . Primeam net fara ca laptopul sa fie conectat cu utp in router . Apoi am intrat pe serverul de configurare a routerului am pus pe ip automat ca banuiesc ca clicknet are ip auto si am vrut sa introduc datele ISP-ului dupa care n-a mai mers nimic . Routerul arata mereu lumina rosie in loc de cea verde cum avea la inceput pana sa introduc datele isp-ului si in propietati imi indica ca nu are conexiune la internet , desi semnalul ii vine fara indoiala dupa ce am probat sa bag net cum era si pana atunci in laptop direct din modemul clicknet .
    Am tot incercat 2 ore sa resetez setarile routerului .. dar nu mai merge nici din butonul de reset nici sa sterg datele isp-ului de pe pagina de configurare .
    Nu sunt eu priceput tare dar desi am urmat pas cu pas manualul de instalare nu inteleg unde am gresit sau de ce nu mai merge .

Cumva cineva are acelasi tip de router si-mi poate da un sfat ?
    Sa inteleg ca dupa ce se reuseste configurarea routerului si acesta asigura semnal wireless al 2 lea laptop trebuie adaugat retelei folosind parola routerului ? Stiu ca de regula retelele wireless sunt asigurate de o parola astfel ca nimeni nedorit sa nu poata sa se conecteze in reteaua respectiva . Este aceasi parola care este setata in router la inceputul setup-ului sau trebuie facute ceva setari suplimentare ...? Am citit destul de atent manualul de instalare si nu m-am dumerit .

Multumesc anticipat .

Registered User

Nu te pot ajuta cu nimic, dar macar suntem 2.

Quote Originally Posted by turbatu View Post

Cumva cineva are acelasi tip de router si-mi poate da un sfat ?

Multumesc anticipat .
    Salut,
    Sufar si eu cu acelasi router. Problema mea este ca nu-mi da net pe wireless: imi spune "local only". Asta pe calculatorul personal pe care am Vista Home, ca pe cel de la serviciu cu XP Profesional merge fara sa clipeasca. Si telefonul Nokia se conecteaza la el fara niciun moft, doar Vista Home nu vrea.
    M-a facut de am reinstalat laptopul, ca si asa mergea ca naiba si trebuia reinstalat, dar totusi mi-am luat wireless pentru laptop nu pentru telefon.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat, in romana pentru amatori?

Multumesc anticipat.

Registered User
    Pana la urma ti-ai reinstalat sistemul de operare ca nu pricep?
    Alta varianta de driver pentru placa de retea wireless ai incercat?
    Foloseste voucher-ul PN77HUYN ​in comenzile tale la PC Garage si primesti o reducere de 1%.

Registered User

N-am gasit alta varianta

Quote Originally Posted by ghjftt View Post
    Pana la urma ti-ai reinstalat sistemul de operare ca nu pricep?
    Alta varianta de driver pentru placa de retea wireless ai incercat?
    Dar nici n-am cautat alta si nici nu ma pricep prea tare.
    Credeam ca-i simplu, la nivel de user: urmaresc instructiunile, next, next, next si gata.
    Nu stiu ce trebuie sa-i fac.
    Cand voi avea vreme o sa caut pe net. Colegul de la IT dadea din colt in colt, ca nu stie ce trebuie facut. (Oricum este o chestiune personala).
    Tu ai rezolvat ceva?

Registered User
    Eu nu am probleme deci nu am ce rezolva, vroiam sa te ajut pe tine
    Tot nu mi-ai spus daca ai reinstalat sistemul de operare (pentru ca eu pe ala il banuiesc impreuna cu un driver prost).

Spune-mi totusi ce model de placa de retea wireless ai sau modelul exact al notebook-ului sa aflu de acolo... poate iese cu alt driver.
    Foloseste voucher-ul PN77HUYN ​in comenzile tale la PC Garage si primesti o reducere de 1%.

Registered User
    Da, am reinstalat SO.
    Laptopul este Toshiba Satellite A215, iar placa de retea wireless este Atheros AR5007EG.
    Cand am spus in titlu ca " nu am gasit alta varianta" la asta ma referam ca am reinstalat SO, dar cu CD-ul de recovery al laptopului.

---------- Post added at 05:20 ---------- Previous post was at 05:08 ----------

Am rezolvat!
    Multumesc pentru sugestie: am facut update la placa de retea wireless si acum merge.

1.