brat E loc pentru incepator?Probleme cu conectarea a doua calculatoare prin lan
Results 1 to 11 of 11

Thread: E loc pentru incepator?Probleme cu conectarea a doua calculatoare prin lan

WIL
    WIL is offline
    Registered User

Question E loc pentru incepator?Probleme cu conectarea a doua calculatoare prin lan

problema este ca nu stiu sa conectez doua calculatoare prin lan si parallel conectare la internet prin Usb .Adica Usb-ul merge si pot sa ma conectez la net dar mai am un calculator si vreu sa conectez in primul rand calculatoarele, apoi sa mearga nettul si pe celalalt calc.(Adevarul este ca sunt -cred eu -foarte aproape, dar fara un ajutor poate pas cu pas..nu merge.Ma poate ajuta cineva?

Moderator Ivan's Avatar
    Prin "conectare la internet prin USB" banuiesc ca intelegi conectare printr-un modem legat la calculator pe USB.
    Ai nevoie de cate o placa de retea in fiecare calculator. Le legi printr-un cablu (UTP) crossover, le pui IP-uri potrivite (de exemplu 192.168.1.1 si 192.168.1.2). Dupa care pe calculatorul legat la internet activezi Internet Connection Sharing.
    Daca te incurci la vreun pas mai intreaba pe aici.

WIL
    WIL is offline
    Registered User
    mersi ..(stii eu sunt chiar la inceput..) inca o intrebare scurta in legatura cu cablul Utp--am primit doua cabluri odata cu modemul exterior:un usb si inca unul..pe care eu banuiesc ca e utp ..ca se potriveste perfect cu intrarea lan.O fi bun asta pentru legarea celor doua calculatoare?

Registered User prophetu's Avatar
    MY FIRST GUESS...despre cablul UTP care l-ai primit odata cu modemul este ca nu e crossover. Cel care l-ai primit e un cablu de retea care poate face legatura intre placa de retea si modem/switch. Pentru a conecta doua calculatoare intre ele, si nu prin intermediul unui switch/hub, trebuie ca conectorii de retea sa fie pusi invers la cele doua capete. De aceea se numeste crossover. Uita-te la cele doua capete ale cablului pentru ca trebuie sa vezi culorile firelor prin ele. Daca ordinea culorilor este aceeasi, atunci cablul nu este crossover. Daca ordinea culorilor este in oglinda, atunci cablul este crossover.
    Asta este filozofia. Cel mai simplu pentru a vedea daca cablul este crossover este sa legi calculatoarele intre ele, le pui la fiecare cate un IP fals(de ex. 192.168.1.10 si 192.168.1.11, le pui acelasi Subnetmask 255.255.255.0 si acelasi Gateway - 192.168.1.1 - ultimele doua nu sunt sigur daca sunt obligatorii da' le poti completa ca sa fi sigur), si dai ping de pe fiecare catre celalalt. Pe calculatorul unde ai pus IP-ul cu 10, scrii in Run->Cmd->ping 192.168.1.11, si tre sa ai Reply. La fel si de pe celalalt daca dai ping catre primul. Daca merge ping-ul, cablul e bun, daca nu, tre sa faci rost de unul crossover.

Spor la trebusoare )
    watch me...as I'm walking the path...

GeX
    GeX is offline
    GeX's Avatar
    Quote Originally Posted by prophetu
    Pentru a conecta doua calculatoare intre ele, si nu prin intermediul unui switch/hub, trebuie ca conectorii de retea sa fie pusi invers la cele doua capete. De aceea se numeste crossover. Uita-te la cele doua capete ale cablului pentru ca trebuie sa vezi culorile firelor prin ele. Daca ordinea culorilor este aceeasi, atunci cablul nu este crossover. Daca ordinea culorilor este in oglinda, atunci cablul este crossover.
    Crossover in oglinda? Hmm...

Exemplu de crossover:
    Mufa1: BlW-Bl-GrW-OrW-Or-Gr-BrW-Br
    Mufa2: GrW-Gr-BlW-OrW-Or-Bl-Brw-Br

Cablu normal (ambele mufe identice):
    OrW-Or-GrW-Bl-BlW-Gr-BrW-Br
    Last edited by GeX; 30-09-2004 at 18:02.

WIL
    WIL is offline
    Registered User
    Quote Originally Posted by GeX
    Crossover in oglinda? Hmm...

Exemplu de crossover:
    Mufa1: BlW-Bl-GrW-OrW-Or-Gr-BrW-Br
    Mufa2: GrW-Gr-BlW-OrW-Or-Bl-Brw-Br

Cablu normal (ambele mufe identice):
    OrW-Or-GrW-Bl-BlW-Gr-BrW-Br

OK DAR PROPHETU A VRUT DOAR SA MA AJUTE (E O CHESTIE VIZUALO-TACTICA), la care apelezi intr-o discutie cu un novice..dar observatia ta din cate vad eu este tehnica, si pentru un alt nivel...dar mersi pentru interventie.

Moderator Ivan's Avatar
    Nu, ce a vrut sa spuna este ca la cablul crossover firele nu sunt in oglinda. Sunt inversate doar firele 1 cu 3 si 2 cu 6.
    Cumpara de la magazin un cablu crossover, roaga-i sa-l testeze in fata ta si gata.

Registered User G@briel's Avatar
    Ivan, cu titlu informativ, aia e inversare pentru Crossover pt 100Mbps:-)
    Pentru Gigabit, e alta... si ar cam trebui sa incepeti sa le faceti pentru Gigabit!
    http://david.dpitts.com/archives/000085.html
    Ca e cu poza, se vede cel mai usor!
    -------------------------------------------------------------------------
    "Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect" Linus Torvalds, 2003

WIL
    WIL is offline
    Registered User
    Quote Originally Posted by G@briel
    Ivan, cu titlu informativ, aia e inversare pentru Crossover pt 100Mbps:-)
    Pentru Gigabit, e alta... si ar cam trebui sa incepeti sa le faceti pentru Gigabit!
    http://david.dpitts.com/archives/000085.html
    Ca e cu poza, se vede cel mai usor!

adica...daca am o placa gigabite..nu e bun crossover=ul meu? Caci al doilea calculator are placa gigabite si nu merge sharingul..dar merge conectarea la net...O FI ASTA PROBLEMA?

Moderator Ivan's Avatar
    WIL, confunzi gigabit cu Gigabyte. Crossoverul tau e bun.
    G@briel, scuze pentru confuzie. Dar am avut banuiala ca n-are nevoie de 8 fire
    Apropos, ai de vanzare vreun switch gigabit la pretul unuia de 10/100?

WIL
    WIL is offline
    Registered User
    aha...ok. sorry

1.