brat Cat mai costa ora de net la salile din orasul vostru? - Page 6
Page 6 of 6 FirstFirst ... 3456
Results 101 to 110 of 110

Thread: Cat mai costa ora de net la salile din orasul vostru?

Registered User
    Quote Originally Posted by M4V3RiCk_ View Post
    In Bucuresti epoca de gloria a I-Cafe-urilor a fost intre 96-2001. Eram la liceu si ce sa mai ! Poate veteranii isi amintesc si acum de Coradi sau New Age de la Foisor, de reteaua de net-uri CeFaci (parca asa le zicea) si cate si mai cate.
    Si acum imi aduc aminte in 98-99 de noptile pierdute la BroadWar.Si preturile nu erau deloc mici.Pretul de baza era 8-10 000 de lei.In unele locuri chiar 15 000 in anul 98 ! O caruta de bani ptr un pustan de liceu care avea toata alocatia 65 000 (parca atata era).Unii au pierdut averi la propriu, in vremurile alea.Era ca un drog.

In Bucuresti nu am mai pus piciorul intr-o sala de net din 2001 cred.Lumea buna a I-Cafe-urilor din Bucuresti a fost intre 96-2001, dupa au cam inceput sa se umple de tot felul de specimene si s-a dus farmecul lor.
    Preferam sa stau acasa pe Dial-UP, decat sa mai calc intr-o sala dubioasa de net.
    Deja din 2003-2004, numai ultimii oameni mai vedeai la o sala de net in Bucuresti.Lumea buna avea net prin fibra, statea comod acasa pe calculatorul lor, etc.

Ultima oara cand am calcat intr-un I-Cafe mi se pare ca a fost in iulie 2003, cand ma intorceam de la munte.Eram in Sibiu pe la 11 noaptea in gara si pierdusem legatura.Ce sa fac...ce sa fac?
    M-am invartit eu pe acolo, m-am uitat cand aveam urmatorul tren (era abia la 6:15) si am zis...ce rahat sa fac atatea ore?!
    Brusc mi-a venit ideea cu I-Cafe-ul ! Mi-am luat o shaorma si am zarit un I-Cafe.Intru mai mult cu tarsa, am vazut ca nu sunt fete dubioase si locul arata cat de cat primitor, mi-am bagat un "toata noaptea" cu vreo 20 de lei cam asa.Nici nu mai stiu.
    Cert e, ca pe la 5 asa deja ma plictisisem.Deja era lumina afara, am plecat.Toata seara abia abia daca s-au mai ocupat 2-3 calculatoare, dintr-o sala cu cel putin 15 sisteme.
    Venisera niste pustani sa joace NFS
    Atunci a fost ultima oara cand am calcat intr-o sala !

Ma gandesc si acum, de unde stateam inainte de anul 2000 si 2-3 ore sa prind un loc la un calculator sa bagam CS sau BroadWar, deja odata ce a intrat fibra in casa mai pe la tot omul, vremurile I-Cafe-urilor au cam apus.

Intr-adevar I-Cafe-urile au si partea aia de socializare, care nu ti-o ofera nimic altceva.Vezi omul in carne si oase !Dar deh...vremuri apuse.
    Stiu ca la un moment dat in Bucurseti erau si 3-4 I-Cafe-uri pe o raza de 200 de m. Numai eu la bloc aveam vreo 3

Dar la ce preturi practica acuma unii... 3 Lei/ora, si niste configuratii de toata jena...Unii chiar mai viseaza la vremurile apuse !

Daca ar fi 1 Leu pe ora, si o sala de 20 calculatoare ar fi ocupata 24/24, pai credeti-ma ca intr-o luna ar produce lejer 15 000 de RON.Nu 15 000 dar 10 000 da!
    Sa fim seriosi, chiria nu e mai mult de 20 de mil pe luna.Iar pe angajati nu-i platesc astia cu mai mult de 6-700 de RON.Cheltuielile salariile sunt undeva la cel mult 2000 de RON pe luna

Deci 6000 de RON profit, chiar si la tarife de 1 RON/ora !! Si asta in cel mai rau caz.

Iti iei 20 de 2500k si cu calculatoarele astea nu te doare capul 3-4 ani de acuma in colo.Ai si garantie si tot.Eventual mai schimbi odata la 2 ani placa vide cu ceva mai recent.
    Nu mai zic de licenta de windows 7 ca o iei odata si o ti lejer 6-7 ani de acum in colo.

Culmea, ca in anii 90 trebuia sa faci upgrade mai des ca acum ca sa iti duca un joc.Acuma...

Cat despre licenta: Starcraft 2 se joaca acum se va juca si peste 3 ani, Battlefield 3 la fel, Dota la fel, Diablo 3 (ca apare!) la fel se va juca si peste 4-5 ani cred.
    Cheltuielile cu licentele nu sunt asa de mari.Doar lacomia patronilor e mare.

A...net?! Pai un FiberLink de la RDS e 45 de RON si tine lejer cred ca 50 de calculatoare.Nu 20 !

Consider ca in anii 90 costurile de operare a unei sali erau mult mai mari.Sa nu mai zic de concurenta! Acum concurenta e practic nula.
    Cred ca preturile mari si neadaptate la realitate, au lasat de fapt I-Cafe-urile pustii si in paragina.

Si desigur batut mult moneda pe caracterul social al I-Cafe-urilor.

PS: Acum sincer vb, daca ar fi 1 RON/ora, niste I5-I7-uri, si civilizat, voi nu v-ati mai duce? Eu sincer m-as duce dinou!
    Nu mai zic de oferte la modul 10 RON/noapte +o bere gratis ! Si va zic eu ca s-ar putea sa cheltui mult mai multi bani pe bere si pizza, decat efectiv la joace
    Dar pe unii nu-i duce capu`...

Exact ce ziceam: s-a ignorat total ideea de socializare
    Au viata mea. Tu de licentele de jocuri uiti ? Sincer la un PC de 25k cum zici tu mai ai nevoie de inca 15-20k licente la jocuri (iti fac un calcul simplu - War 3 - 100 Ron, MF3 - 250 RON, Diablo 3 - 250 RON, Fifa 12 - 100 Ron, GTA - 100 RON, Contor 180 RON, NFS 150 ron + acordurile comerciale cu fiecare producator in parte). Net cu 45 lei ? Sa o crezi tu ca face fata. sa nu mai zic de multe alte cheltuieli lunare gen : mousi, tastaturi, scaune, casti (se strica si nu poti da vina pe clienti de fiecare deta), abonament Valve Cyber Cafe, Garena Gold produse de curatenie ( ca birourile si monitoarele nu le cureti cu apa ). De asemenea din acel 1/leu pe ora mai pierzi la pachete. Ai zis Long Night cu 10 ron + o bere, aici deja dai bani din buzunar Uite eu te invit sa administrezi sala mea 3 luni cu tarfi de 1 Ron/ora in conditiile in care am 20 de siteme de top.

Registered User TGxBubble's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by D4nYL0v3 View Post
    Uite eu te invit sa administrezi sala mea 3 luni cu tarfi de 1 Ron/ora in conditiile in care am 20 de siteme de top.
    vrei sa dai faliment rapid ?

multe din jocurile mentionate de tine se gasesc mai ieftin, de multe ori in varianta digitala.
    PSN ID/Steam: Ma-_- Plictisesti / XBL: Ma plictisesti /youtube: acidchaos1
    I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air. They fly so high, nearly rech the sky ad like my dreams, they fade and die. Fortune's always hiding, i've looked eveywhere. I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air.
    ​exalted with Ygdra(.ro)

Nick anterior: Harvey
    Crack'em up.

Doar o sugestie.

Registered User M4V3RiCk_'s Avatar
    Net cu 45 lei ? Sa o crezi tu ca face fata. sa nu mai zic de multe alte cheltuieli lunare gen : mousi, tastaturi, scaune, casti (se strica si nu poti da vina pe clienti de fiecare deta), abonament Valve Cyber Cafe, Garena Gold produse de curatenie ( ca birourile si monitoarele nu le cureti cu apa ). De asemenea din acel 1/leu pe ora mai pierzi la pachete. Ai zis Long Night cu 10 ron + o bere, aici deja dai bani din buzunar Uite eu te invit sa administrezi sala mea 3 luni cu tarfi de 1 Ron/ora in conditiile in care am 20 de siteme de top.
    Tu vrei sa iesi pe plus din prima luna ? Baga vreo 2000 de Euro in reclama timp de 3-4 luni, si da! o sa ai PC-urile ocupate 24/24 la tariful asta.
    Mouse-uri tastaruri: da-o naibi! O zici de parca ti s-a strica cate unul pe zi si ai avea doar Razer-uri.Nu tastaturi si mouse-uri penale de 10 RON.
    Si cand vb de consumabile, iti faci si tu un contract baban cu un imporator.Din cate stiu si alea au garantie.
    Vrei sa imi spui ca la 20 de sisteme inlocuiesti mai mult de 5 tastaturi si mouse-uri intr-o luna?

Au viata ta: tu de amortizarea investitiei in timp nu ai auzit?!

Warcraft 3: 100 de RON. Ma faci sa rad!

warcraft 3 - Căutare Google.

Sincer cand incepi o afacere, incearca sa oferi ceva TOTAL DIFERIT, fata de ce ofera restul.Daca oferi acelasi rahat ca si ceilalti nu iesi cu nimic in evidenta.Nu ai bani sa bagi in reclama, mai bine lasa-te.
    Reclama si pretul mic e totul la o astfel de afacere.

Zici ca vi cu bani de acasa la ce am zis eu Tipic rromanesc.
    Uita-te la bulgari ce tarife ofera in turism.Si aia ca si noi au 9% TVA.Ba mai mult la noi s-a urcat limita la 65 000 de Euro pe an ptr care nu platesti TVA.Si daca esti destept, poti iesi chiar pe zero.
    Si bulgarii vin cu bani de acasa?

Dar NU ! Aia chiar stiu sa isi vanda marfa.Romanii nu.

Insa problema e urmatoarea: I-Cafe-urilor de la noi, li s-a dus buhul de servicii proaste si preturi enorme ptr ceea ce ofera.De aia nimeni nu mai calca pe acolo si e foarte greu sa speli aceasta imagine.
    Da, aici e o mare problema ! La fel ca si cu turismul romanesc.

Asa ca mai bine cerem 3-4 RON pe ora, promovare NEMA si...poate prindem si noi 1-2 fraieri la noapte si mai facem 100 de RON

---------- Post added at 16:06 ---------- Previous post was at 15:48 ----------

Quote Originally Posted by TGxBubble View Post
    vrei sa dai faliment rapid ?

multe din jocurile mentionate de tine se gasesc mai ieftin, de multe ori in varianta digitala.
    Nu! Mai bine ne uitam cum stau 20 de PC-uri goale
    Chiria e "pe gratis" banuiesc.

Daca tu ceri 50 de RON pe o noapte, si ala vine singur ca prietenii lui nu isi permit asemenea preturi - nu mai bine de banii aia isi ia omu direct licenta si joaca de acasa?! Si isi baga picioarele in sala voastra?

Think dude! Think! Vezi exact cum gandeste clientul.Exact cum ziceam: ignorati complet factorul socializare !

Poate ala vine cu 5 prieteni; Vrea omul sa aiba langa calculatoare intr-un separeu mai multe mese, eventual un bar.
    Servesc o cafea, o bere, baga o tigara, ia o inghetata, etc.
    O muzica de fundal, si e perfect !

Astea le taxezi, nu statul la calculator !
    Last edited by M4V3RiCk_; 02-05-2012 at 14:59.
    Viteza maxima cu care poti accelera un PC este de 9,81 m/s^2
    ---------------------------------------------------
    Nu dati ADD!Doar specificati in legatura cu ce, atat !

Registered User
    Nu are sens sa imi bat capu cu tine. Am auzit de amortizarea investiei in timp, dar nu uita ca PC nu sunt ca mesele de biliard care le cumperi odata si mai schimbi tacuri/panza. PC dupa cativa ani trebuie schimbat in totalitate, asa ca nu poti spune ca investitia initiala o poti amortiza in mai mult de 2-3 ani. Idem cu jocurile, care cu exceptia a 2-3 (CS, Dota), trebuie cumparate altele la interval de 1-2 ani. Legat de WAR 3, eu iti spun pretul care a fost acuma 3.5 ani cand am deschis sala (War 3 + Frozen Throne). Publicitatea ii o alta cheltuiala lunara pe care am omiso. Iti dau dreptate in legatura cu mesele si cu un mini market aditional. Zici de socializare ... daca nu ar exista socializare in internet cafeurile existente, fi sigur ca majoritatea ar fi inchise deja. Nu zice nimeni sa ceri 50 RON pe un long night, dar nici cum zici tu 7-8 lei (10 ron - o bere, sau vrei sa le dau bere Noroc la 2 L ?). Stiu ca pe hartie totul e usor, dar in practica e mult mai greu. Eu inteleg ca tu ai vrea sa platesti 1 ron/ora, dar nu se poate. Si eu as vrea sa fie benzina 1 ron/l dar nu se poate.

@TxBubble. Am rotunjit preturile, dar cam acestea sunt pentru varianta digitala.

Registered User
    La mine ora costa 3 lei, iar jumate de ora 2 lei. Momentan am 12 statii functionale, insa in final voi avea 20 (am facut un imprumut si mi-am luat inca 8 pc-uri second ce costa 300 lei bucata). Sala o am de 6 ani.

In 6 ani am avut un singur control de la ORDA, m-au verificat la licentele de Windows, iar la jocuri mi-au dat de inteles ca nu sunt atat de drastici. Evident ca nu am licente pentru absolut toate jocurile, doar pentru unele de baza, nici nu as avea cum deoarece profitul este foarte mic. Din banii ce-i scot cu sala, nu-mi permit nici macar sa cumpar niste componenete noi, ce sa mai discutam de pretentii de licente la toate jocurile. Astia isi imagineaza ca o sala de calculatoare e un fel de mina de aur, au toti niste pretentii...

Daca ai licenta la windows + licenta la programul de contorizare, si inca pentru 2-3 jocuri de baza, e mare lucru pentru nivelul de castig actual din Romania.

Registered User

Vin tare "" centrele de net gratis ""

Nu are sens sa imi bat capu cu tine. Am auzit de amortizarea investiei in timp, dar nu uita ca PC nu sunt ca mesele de biliard care le cumperi odata si mai schimbi tacuri/panza. PC dupa cativa ani trebuie schimbat in totalitate, asa ca nu poti spune ca investitia initiala o poti amortiza in mai mult de 2-3 ani. Idem cu jocurile, care cu exceptia a 2-3 (CS, Dota), trebuie cumparate altele la interval de 1-2 ani. Legat de WAR 3, eu iti spun pretul care a fost acuma 3.5 ani cand am deschis sala (War 3 + Frozen Throne). Publicitatea ii o alta cheltuiala lunara pe care am omiso. Iti dau dreptate in legatura cu mesele si cu un mini market aditional. Zici de socializare ... daca nu ar exista socializare in internet cafeurile existente, fi sigur ca majoritatea ar fi inchise deja. Nu zice nimeni sa ceri 50 RON pe un long night, dar nici cum zici tu 7-8 lei (10 ron - o bere, sau vrei sa le dau bere Noroc la 2 L ?). Stiu ca pe hartie totul e usor, dar in practica e mult mai greu. Eu inteleg ca tu ai vrea sa platesti 1 ron/ora, dar nu se poate. Si eu as vrea sa fie benzina 1 ron/l dar nu se poate.

@TxBubble. Am rotunjit preturile, dar cam acestea sunt pentru varianta digitala.
    Din putinii clienti care mai sunt statul se va ocupa ca intr-un singur oras sa fie cit mai multe locuri in care oricine sa poata avea acces gratis la un calculator si la internet ( probabil si la ceva jocuri online simple ) . Pina la urma pe termen lung vorbind eu vad aceste "" centre "", in facto internet cafe-uri pe bani publici ca inlocuind actualele afaceri care de bine de rau mai platesc carti de munca, ceva taxe si impozite, etc . In oras la mine sunt deja vreo trei, banuiesc ca statul cheltuie mii de euro pe luna cu aceste "" centre "", bani cu care ar putea plati citiva medici si asistenti care sa-ti salveze viata la primire urgente, astea sunt prioritatile statului, cind mergi la urgenta in oras la noi te tine citeva ore bune daca nu mori intre timp pe hol astepind, nu mai sunt bani pentru personal medical dar pentru "" centre "" de internet gratis sunt . Ne meritam PE DEPLIN soarta oameni buni .

Registered User
    Hmm, pare un fel de concurenta neloiala, adica nu mi se par firesc ca statul sa dea in cap unor firme private si sa le scoata de pe piata, mai ales ca face asta pe bani publici. Adica eu fac investitii, si apoi vine statul si ofera acelasi lucru pe gratis, pe bani publici ? Cineva trebuie sa-i dea in judecata...

Registered User
    Acuma ca a venit USL la putere sunt 100% convins ca vor face aceste biblioteci in fiecare oras. Cine crezi ca are timp si bani sa dea statu in judecata pentru concurenta neloiala ? La fel ar trebui sa dam in judecata si siturile de torent/filesharing/huburi si altii care ofera jocuri piratate, dar cine crezi ca face ceva pentru noi ? Noi suntem buni de platit taxe, impozite si licente. Restu ... sa fie sanatosi.

Registered User

Asociatie profesionala

Acuma ca a venit USL la putere sunt 100% convins ca vor face aceste biblioteci in fiecare oras. Cine crezi ca are timp si bani sa dea statu in judecata pentru concurenta neloiala ? La fel ar trebui sa dam in judecata si siturile de torent/filesharing/huburi si altii care ofera jocuri piratate, dar cine crezi ca face ceva pentru noi ? Noi suntem buni de platit taxe, impozite si licente. Restu ... sa fie sanatosi.
    Cam asa ceva .

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 6 of 6 FirstFirst ... 3456