Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 53

Thread: Squad

1. Back To Top | #1
    Registered User Highstrike's Avatar

Squad

Ce este Squad?

Adresa oficiala -> Squad
    Adresa steam -> Squad on Steam

Este succesorul lui "Project Reality" (mod-u de la BF2) si binenteles este in early access... ca si DayZ, Rust, H1Z1, Ark (e la moda sa lansezi in early access aparent)

Jocu e cam scump pentru early access dar eu zic ca se merita. Acuma depinde si de bugetul fiecaruia, inca e work in progress dar macar nu e un dezastru (cum ar fi DayZ sa zicem).

- In principiu este un tactical shooter cu accent pe tactical. Este un joc in echipa, fiecare echipa are squad-uri (ca in bf) cu un numar maxim de 9 jucatori per squad. Fiecare persoana din squad are access la echipament diferit, sniper, grenade launcher, rifleman, medic si squad leader.
    - Cel mai important lucru este sa iti urmezi squad leaderul si sa asculti ce are de zis. El iti va pune pe harta locuri de respawn asa ca daca nu asculti de el iti poate da kick sau o sa te spawnezi in baza si o sa ai de circulat 5 minute pana ajungi la batalie.
    - Suporta pana la 72 de playeri pe server adica 36 vs 36 (sau 4 squaduri vs 4 squaduri)
    - Hartiile sunt destul de mari ca sa acomodeze realismul si nu prea ai cum sa ajungi la margine decat daca chiar incerci

Fiind un joc bazat pe realism, din 2 gloante, maxim 3 esti mort... 1 pentru headshot. Exista si un sistem de sangerare, daca esti impuscat vei sangera pana vei muri daca nu te bandajezi. Odata bandajat HP-ul sau viata nu o sa iti creasca doar daca chemi un medic sa te "atinga" cu un first aid kit.

In general nu sti cate gloante ai in incarcator, sti doar cate incarcatoare ai... lucrul interesant este ca daca re-incarci arma inainte sa consumi toate gloantele, incarcatorul ala este "salvat" si s-ar putea sa il incarci tocmai pe ala, crezand ca e full dar o sa ai o mare surpriza

Nu exista kill feed (adica nu iti apare pe ecran daca ai omorat pe cineva sau nu). Confirmarea kill-ului o faci ori cu binoclu ori te duci la locu faptei

De mentionat, jocul are cateva probleme cu procesoarele AMD. Face figuri, frame droppuri nasoale.

Eu am deja 150+ ore in joc si il consider destul de bun in stagiul actual. Am un prieten care l-a luat, l-a jucat 30 de minute, a zis ca nu a vazut nici un player inamic si doar a murit... si dupaia i-a dat refund. Eu il inteleg din plin, nu este un joc arcade, dureaza pana il inveti... ca si in DayZ trebuie sa te orientezi dupa sunet, dupa impuscaturi.

Este un joc destul de dificil pentru incepatori.

Deocamdata este doar infantry, adica doar soldati dar au in roadmap planuri sa bage vehicule (masini, tancuri si elicoptere)

De ce te-ai juca Squad in loc de Arma3?
    1. In Arma3, singurul mod care este similar acestui joc este probabil King of the Hill.
    2. In KOTH, in oras am 20-25 fpsuri. In Squad am 80+ fpsuri.
    3. Nu ramai blocat in textura sau cazi de pe scara ca in Arma 3.
    4. Atmosfera mai intensa, lucru in echipa este vital. Numai lucrand impreuna poti castiga.
    5. Sistem VOIP facut pe ierarhie. Orice soldat are access la 2 butoane, unul pentru local (cu care vorbesti cu celelalte persoane din jurul tau, adica playerii din squad-urile aliate) iar celelalt pentru squad chat. Ierarhia intervine la Squad Leader, el mai are un buton cu care poate comunica doar cu liderii din celelalte squad-uri aliate pendru coordonare de atac, flancare, aparare etc.

Eu am inceput o comunitate pentru Squad Romania... deocamdata suntem doar 3 romani (eu si 2 prieteni)... in rest nu am prea vazut romani care sa se joace. Avem si serverul nostru de squad pe care il gazduiesc eu in Brasov pe RDS gigabit... (au lansat fisierele de server acum cateva zile) dar este cam gol deocamdata

Cautam oameni cu care sa jucam acest joc minunat

Daca vreti sa jucati cu noi puteti intra pe Discord (e ca un fel de Teamspeak dar mai misto) -> https://discordapp.com/invite/0rhZxxVS1UkkPix0
    Puteti sa dati join si la grupul nostru pe steam -> Steam Community :: Group :: Squad Romania
    Si binenteles puteti sa va prezentati si aici, in comunitatea noastra -> Squad Romania

Am sa va las acum cu 2 video-uri deale mele.

2. Back To Top | #2
    Registered User Wolfe's Avatar
    Am peste 100 de ore in joc si il recomand fara nicio indoiala. Ofera o experienta grozava si chiar promoveaza jocul in echipa, am avut multe meciuri in care am fost Squad Leader si a iesit ceva memorabil. Momentan astept sa bage patch-ul cu vehiculele care vor schimba dramatic modul in care se desfasoara meciurile. Cei de la Offworld par destul de promitatori pana acum, daca te uiti pe Reddit interactioneaza foarte des cu comunitatea si munca lor pentru Project Reality imi da sperante fata de cum va arata Squad in viitor.
    *Know* that when death comes for you, *know* that I shall meet its blade with mine.

3. Back To Top | #3
    Quote Originally Posted by Wolfe View Post
    Am peste 100 de ore in joc si il recomand fara nicio indoiala.
    Hey, esti binevenit sa intri pe Discord si sa joci cu noi daca ai chef

4. Back To Top | #4
    Registered User Raziel01's Avatar
    Eu am bagat doar 18 ore in el si nu ma grabesc, astept sa-l lanseze. Wolfe bagat tare la Squad ca nu vrea sa-i ramana Modern Warfare 2 ca cel mai jucat titlu de pe Steam.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

"To know everything like me... You must endure everything like me..."

5. Back To Top | #5
    Adevaru e ca si eu am "suferit" de aceasi problema dar s-a rezolvat cu DayZ si Arma3 lol

Steam Community :: Seth^^ :: Games

6. Back To Top | #6
    Sigur, sigur, sa-mi spal rusinea de cand eram mai retardat

O sa jucam atunci cand revin la PC-ul meu, momentan am doar laptopul. Oricum, e bine ca acum avem un thread pentru jocul acesta excelent.
    *Know* that when death comes for you, *know* that I shall meet its blade with mine.

7. Back To Top | #7
    Registered User Terror's Avatar
    Sigur, sigur, sa-mi spal rusinea de cand eram mai retardat
    Adica cand iti omorai coechipierii din Dayz?

Intel Core i7-4770k, Gigabyte G1.Sniper5, 2xCorsair Vengeance 8GB DDR3 1866MHz CL9 Dual Channel Kit, Gigabyte GeForce GTX 980 4GB DDR5 256-bit ,Mouse gaming SteelSeries Diablo III Mouse, Monitor LCD Asus VG236H 23 inch 2ms + Nvidia 3D Vision Kit, boxe Logitech z5500 OP: Windows 8.1 Home Premium 64bit

8. Back To Top | #8
    Nope, aia de acum vreo 100 de ani cand jucam MW2 ca un disperat )

9. Back To Top | #9
    Nope, aia de acum vreo 100 de ani cand jucam MW2 ca un disperat )
    Ce'i drept, MW2 a fost un joc foarte bun pentru vremea lui... mai putin ca aveai FOV-u blocat la 75 ca pentru console

10. Back To Top | #10
    Se pare ca nu exista romani care joaca Squad, pacat

11. Back To Top | #11
    https://joinsquad.com/readArticle?articleId=94 - so much fucking hype for emplacements.

12. Back To Top | #12
    Release: Alpha Version 6 - Announcements - Squad Forums - V6 diseara la ora 20, .50 cal, harta noua + update-uri majore la alte doua, foliage/water interaction.

13. Back To Top | #13
    May 2016- Squad - vehicule in V7.

14. Back To Top | #14
    https://joinsquad.com/readArticle?articleId=102 - vehicule la sfarsit de iulie!

15. Back To Top | #15

16. Back To Top | #16
    De o gramada de timp tot am spus ca o sa imi cumpar ARMA3 cand apare la o reducere sa joc si eu un shooter mai serios, dar intre timp mi-a atras atentia Squad-ul. Este 28 de euro pe steam in momentul de fata. Ce spuneti, se merita? Este jucabil in stadiul actual?

17. Back To Top | #17
    Este jucabil si asta va fi ultima reducere pe care o s-o primeasca jocul pentru cateva luni (probabil pana la Winter Sale). Insa si ARMA 3 e un titlu care merita la pretul curent, chiar daca e plin de bug-uri si probleme.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

18. Back To Top | #18
    Complicata alegere ) Squad-ul pare mai axat pe PVP ceea ce il face mai interesant pentru minte. Treaba cu importanta vitala a lucrului in echipa este pe bune sau doar o chestie de hype? In toate jocurile multiplayer asta mi se pare cea mai interesanta parte si daca jocul reuseste sa o implementeze cu succes atunci il iau cu ochii inchisi cum se spune

19. Back To Top | #19
    Nu e de hype. Cam in 90% din squad-uri se cere microfon si sa asculti de Squad Leader, care de regula stie ce face (mai sunt cazuri in care sunt si noobi care in primele lor meciuri aleg sa conduca desi habar nu au cum merge jocul, dar sunt rare). Peste bug-uri nu prea am dat, insa performanta pe AMD e slabuta. Cam astea sunt la minusuri, in rest, daca nu te deranjeaza infantry-based combat (pana la sfarsit de iulie/inceput de august, cand vor fi adaugate 5 vehicule), cred ca o sa iti placa. Nu o sa mai fie la reducere pentru multa vreme, iar eu l-am cumparat la pretul intreg si nu am regretat niciun pic, am peste 100 de ore in el.

Daca eziti sa alegi intre cele doua si te intereseaza jocul unde se pune accent pe echipa, alege Squad. ARMA3 imi place enorm insa comunitatea e mult mai toxica si cooperarea e la un nivel minim, cel putin in jocurile publice.

20. Back To Top | #20
    Mai sunt si alte minusuri. Interfata e cam meh. Iluminarea e enervanta si poate fi chiar obositoare prin paduri. Ground textures sunt foarte basic si iau din aspectul de realism. Chiar si asa e un joc bun, eu l-am catalogat ca cel mai promitator EA din 2015.

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks