Page 262 of 262 FirstFirst ... 162212252259260261262
Results 5,221 to 5,240 of 5240

Thread: Coruptie

1. Back To Top | #5221
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Un cacat a fost sa bagi aplicatia prin 112.

Trecand peste toata asta, din nou suntem chemati la mitinguri. Sa iesim duminica si sa demonstram si etc. Eu stau si ma intreb. Ies sa demontrez cu mii de oameni ca sa ce ? Sa ma chinui ca legea de 2 lei sa se respecte. O lege care pt devalizari condamna niste inalti demnitari sa fie judecati si condamnati la ... 2-3 ani de parnaie cu suspendare si/sau interzicere unor drepturi gen sa nu mai candideze. Niste pedepse de carton cu efecte zero, parerea mea. Sincer, merita sa mai ies in strada ?

Tu vorbești serios? Schimba in pmea semnătura aia ca sunt vorbe goale pt tine. Pune-ti in schimb sigla pesedeului.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

2. Back To Top | #5222
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Pana la urma care e scopul anti-coruptiei? Pedepsirea aspra a coruptilor sau diminuarea coruptiei? Pe mine nu ma intereseaza cate zile sta X la puscarie. Nici daca statul isi recupereaza toti banii. Ma intereseaza ca X sa fie oprit si Y sa fie descurajat. Nu dreptatea e cel mai important aspect, nu dinte pentru dinte. Ci stoparea acestui fenomen. ......
    pedepsirea aspra e o metoda buna de descurajare, deci duce si la diminuarea fenomenului. la fel si recuperarea pagubelor.
    Ignore list: Stagirioritic

3. Back To Top | #5223
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Un cacat a fost sa bagi aplicatia prin 112.

Trecand peste toata asta, din nou suntem chemati la mitinguri. Sa iesim duminica si sa demonstram si etc. Eu stau si ma intreb. Ies sa demontrez cu mii de oameni ca sa ce ? Sa ma chinui ca legea de 2 lei sa se respecte. O lege care pt devalizari condamna niste inalti demnitari sa fie judecati si condamnati la ... 2-3 ani de parnaie cu suspendare si/sau interzicere unor drepturi gen sa nu mai candideze. Niste pedepse de carton cu efecte zero, parerea mea. Sincer, merita sa mai ies in strada ?
    Eu zic sa mai iesi doar ca sa sprijini dreptul divin al PSD sa aiba jus primae noctis la copii tai. Mai putin cunoscutul punct 88 de la Timisoara.

"Nu e perfect, deci hai sa nu mai ies, daca nu sunt perfecte merita distruse".

A, cu chematul. Aia imi displace si mie, nu ma reprezinta nici Badita, nici Bratan si sigur ca dracu' nu cantatorul la teleorman prin bunavointa si plata CJ post-proteste Chirila

4. Back To Top | #5224
    Registered User
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    pedepsirea aspra e o metoda buna de descurajare, deci duce si la diminuarea fenomenului. la fel si recuperarea pagubelor.
    Da, fireste. Zic doar ca in conditiile Romaniei de azi ma multumesc si daca X e deconectat de la borcanul cu miere. Trebuie sa fim realisti. Romania e super-corupta, baetii sunt calare pe Parlament, Guvern, CCR, presa. Au cozi de topor la CSM, la MJ, la tribunale si procuraturi, de abia asteapta sa preia controlul total asupra Justitiei. Daca reusesc vor sari doapele la sampanii, va fi ca sfarsitul prohibitiei.

De urmarit: Recorder - Incă o vizită la DNA a lui Liviu Dragnea a...
    Last edited by sradu; 22-11-2017 at 10:33.

5. Back To Top | #5225
    din pacate, epoca deconectarii din cauza puscariei a apus. o sa ne amintim cu nostalgie de bombonel care a vrut sa se impuste cand a fost condamnat, si dupa ce a stat in puscarie s-a retras (aproape de tot) din viata politica.
    noul trend a fost inceput de becali si dd, care au intrat cu mandrie in puscarie, aratand catusele de la maini presei, si au iesit de acolo (becali cel putin, ca parca dd e inca inchis) ca si cum ar fi fost ceva normal, o etapa din evolutia unui politician. acum condamnarile nici nu mai conteaza daca sunt cu suspendare, e suficient sa spui la 2-3 televiziuni ca a fost "un dosar politic" si gata, iti vezi de treaba.
    sa mai amintesc de primarul din Baia Mare, ales in timp ce era arestat?
    sau despre RmValcea, unde primarul Gutau a fost inchis pentru coruptie, Francu (cel care i-a luat locul lui Gutau) a fost si el condamnat pentru fix aceleasi lucruri, iar acum Gutau a fost reales primar

practic trecerea prin puscarie nu mai inseamna nimic. deci singura modalitate de a o face relevanta este sa lungesti durata si sa confisti veniturile obtinute ilicit.

6. Back To Top | #5226
    ** double post **

7. Back To Top | #5227
    Registered User
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    din pacate, epoca deconectarii din cauza puscariei a apus.{...}
    practic trecerea prin puscarie nu mai inseamna nimic. {...}
    Ba e chiar mai rău - pentru că a dus la o contraselecție printre politicieni, proporția jigodiilor cu tupeu fiind înspăimântătoare. Nu sunt ( în așa hal ) conspiraționist încât să cred că asta s-a urmărit din start dar e un efect colateral extrem de neplăcut și periculos.

8. Back To Top | #5228
    Registered User
    @Smiley: Da, asa e. La nivel local retelele de influenta raman inchistate si aceiasi oameni se ruleaza la putere. Si asta e tot o manifestare a coruptiei, desigur! Becali insa a iesit din poltiica. Sunt multi care fie au iesit, fie au facut un pas in spate. Iar daca oamenii-s atat de retarzi incat sa aleaga un puscarias la putere, cred ca acolo se opreste legea.

Insa da, e o problema. Avem de ales intre unul condamnat pentru frauda electorala si multiple manareli ca serif de judet si unul care a facut presiuni pentru fonduri electorale. Sau altul, care a dirijat finantarea partidului din spagi. Ca sa nu mai amintesc ca nici macar presedintele tarii nu e 100% curat.

Pentru ca toti sunt patati nu pot accepta pe unul curat. A explicat CTP foarte plastic si clar in acel interviu: daca esti cinstit te ejecteaza instant. Trebuie sa fii patat ca sa te accepte. Sa fii super-smecher ca sa te puna in frunte. E ca la mafie. Cum si-a castigat Dragnea pozitia in partid? Cum si-a castigat-o Ponta? Cum si-o va castiga urmatorul?

Cat timp partidul e mic, poate fi curat. Dar hai sa urmarim evolutia USR, daca ar creste. Partidul are nevoie de oameni influenti in teritoriu. Oamenii astia sunt putini si provin din vechile structuri. Asta e realitatea in tara. Daca vrei sa castigi alegerile in comuna X, oraselul Y, judetul J > trebuie sa mergi pe mana lui X, Y sau J. Astia sunt ca niste regi locali. Nenumarate cazuri cand s-au mutat de la un partid la altul castigand non-stop. Pentru ca au influenta locala. Atat de mare incat castiga alegerile din puscarie! Si nu poti sa te bati cu incumbentii astia pe platforma electorala. Degeaba vii sa vorbesti de anti coruptie in Teleorman, de exemplu. Ies 20 si te asculta. In secunda 2 face PSD o manifestatie cu cateva mii de oameni si gata, s-a terminat.

D-aia USR nu va castiga niciodata alegerile generale. Pot performa relativ decent in orasele mari, dar atat (a avut grija PNL sa-i faulteze si acolo). Ca sa castige in teritoriu e nevoie de baroni si baroneti locali. Iar p-aia nu-i "transferi" decat daca le promiti ceva. Ce vor toti acum? Sa scape de procurori. D-aia l-au pus pe Dragnea la butoane, sa rezolve problema asta. Apoi vor bani, bineinteles. Fonduri. Pe care tot PSD le controleaza. D-aia, daca scapa de "statul paralel" si apoi primesc sacii cu bani, va fi o mare chermeza generala!

Cat va dura? Pana incep invidiile locale. Cand X nu mai are rabdare sa astepte pana si-a umplut Y burdihanul. Cand Z se enerveaza ca X e inaintea lui la prajituri si primeste mereu o bucatica mai mare. Asa se petrec schismele sau se transfera la PNL sau ALDE. 3 partide detin monopolul politic avand ca unic adversar USR-ul.
    Cel mai bine e de UDMR care au monopol 100% pe voturile maghiarilor.

Cam asta e dimensiunea coruptiei poltitice in Romania. Coruptie promovata chiar de noi. Pentru ca toti astia n-ar exista daca n-ar fi votati.

9. Back To Top | #5229
    Registered User ciocanul's Avatar
    Pierdem fratilor si pierdem big time. Si nu se vede in viitorul apropiat nimic bun. E tot vale si Diablo castiga.
    1) Presedintele e fleasca si e posibil sa piarda alegerile. Sincer uneori am impresia ca nu prea e implicat si parca de abia asteapta sa se termine. Pur si simplu nu are chef si nervi.
    2) Au scos din puscarii la gramada corupti, aia care abia au intrat. Sambata la o bere vorbeam cu un fost vames ce a primit cu suspendare 2 ani pt trafic de alcool si tigari(au fost vreo 60 arestati la Moravita). Credeti ca ii pare rau ? Credeti ca nu ar mai face ? Mi-a zis doar ca si DNA e corupt, ca de fapt americanii vor sa ne fure tot si sunt trompeta lor, ca el nu e vinovat si ca el are dovezi ca DNA e de rahat... repeta tampenii de la A3 zici ca era din alt film. Singurul regret e ca nu se poate angaja ca i se imputa pagubele din salar si nu are rost. Atat. Ca el sunt multi. Nu patesc nimic. DNA pedaleaza in gol in mare parte. Si daca ii ajuti la judecata li se da drumul si rad de tine dupa aia.
    3) UE, americanii si ardelenii. Sincer, aici era ultima frontiera, plasa de sigurnata. Nu mai zice nimeni nimic de afara. SUA incearca sa revina economic si asta e singurul mare target pt ca le e frica de China. Germania nu are guvern inca si pe viitor politica UE va deveni mai permisiva. Anglia out, Spania e in scandal, Italia se pregateste de scandal... in Polonia e cam ca la noi dar ei sunt sub lupa pt ca sunt mari. Noi am trecut in planul 14 si doare in paula despre noi.
    -----
    Concluzia ? Game over.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

10. Back To Top | #5230
    Registered User RAN's Avatar
    Presedintele nu prea are ce sa faca, nu stiu ce pretentii ai de la el.
    Poate doar sa dea drumul la fabrica de dosare sa-i bage pe toti binomul la beci

11. Back To Top | #5231
    Registered User
    @ciocanul > I feel you. Din pacate nu e solutie care sa ne apere de "democratie". Poporul i-a pus p-astia, poporul cred ca ar fi in stare sa voteze punct cu punct toate dezincriminarile si imunitatile posibile, in frunte cu demiterea lui Kovesi, etc. Pe bune, daca s-ar vota maine cred ca asa ar iesi.

Tot ce poate face Iohannis e sa dea drumu' la referendumul ala. Dar... vezi ce-am scris mai sus. Intr-un fel, cred ca ar fi mai bine. Ar trage clar linia, sa nu ne mai aberam atat cu anti-coruptia, etc. Daca romanii vor coruptie, asta e! Pregatim bacnota de 20 euro la granita zambim si pa-pa.

12. Back To Top | #5232

13. Back To Top | #5233
    cred ca l-au potcovit destul de elegant pe tatuc cu ultimul dosar: DNA caută averea ascunsă a lui Liviu Dragnea
    acum DNA-ul are un motiv legal sa-i numere ouale mustaciosului si poate clarifica si chestia cu tel drum (daca e sau nu a lui)

14. Back To Top | #5234
    Registered User
    Eu am lucrat suficient in Romania. Oricum, teoretic ai nevoie de ceva experienta inainte sa pleci, deci numa' bine.

15. Back To Top | #5235
    Daca nu-ti garanteaza si un loc de munca dupa terminarea studiilor e fix cucu. N-are cum sa te oblige nimeni sa nu pleci.
    Clap clap !

16. Back To Top | #5236
    broke Flat's Avatar
    modificarile la legile justitiei, cu sri-ul, sunt dragute. sa dai pe mana parlamentarilor liste de acoperiti, ce se poate intampla?
    adica sa vii tu ditamai seful de serviciu si te intreaba loserul ala de plesoianu cine e turcesc si cine nu, cred ca va iesi scandal, si numai pe treaba de orgoliu, nu mai vorbesc de siguranta nationala si coruptie
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

17. Back To Top | #5237
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    Ba e chiar mai rău - pentru că a dus la o contraselecție printre politicieni, proporția jigodiilor cu tupeu fiind înspăimântătoare. Nu sunt ( în așa hal ) conspiraționist încât să cred că asta s-a urmărit din start dar e un efect colateral extrem de neplăcut și periculos.
    O selectie corespunzatoare fiind, evident, asigurata de lipsa completa a condamnarilor politicienilor infractori

Ioane, mare noroc ai deocamdata ca esti intr-o bransa pe val, daca erai brutar te dadeau aia afara pentru ca salivai in aluat.

18. Back To Top | #5238
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Daca nu-ti garanteaza si un loc de munca dupa terminarea studiilor e fix cucu. N-are cum sa te oblige nimeni sa nu pleci.
    Si daca garanteaza e mai bine? Repartie, fiecare inginer avea loc de munca dupa facultate, parca suna cunoscut.

19. Back To Top | #5239
    Registered User
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    O selectie corespunzatoare fiind, evident, asigurata de lipsa completa a condamnarilor politicienilor infractori
    Bineînțeles - într-un univers paralel în care oricine nu e de acord cu tine trebuie să spună enormități ca să pari tu mega-deștept.

20. Back To Top | #5240
    Spui ca a fost facuta o contraselectie de catre condamnarile facute.

Exista 3 posibilitati pentru mai putine condamnari, pe cale de consecinta:
    - contraselectia era mai puternica
    - contraselectia era mai slaba sau deloc
    - contraselectia era la fel.

Daca era la fel ce sens mai avea sa zici ce ai zis?
    Daca era mai puternica iar, de ce emoticoanele cu lehamite si tristete, ce sens are?
    Daca era mai slaba sau deloc... mai sa fie, eu cred ca asta voiai sa zici, doar tu nu vorbesti fara sens. Nu?

bru-tar

1.  
Page 262 of 262 FirstFirst ... 162212252259260261262

Bookmarks

Bookmarks