Page 629 of 647 FirstFirst ... 129529579619626627628629630631632639 ... LastLast
Results 12,561 to 12,580 of 12935

Thread: Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte

1. Back To Top | #12561
    Quote Originally Posted by eugenius View Post
    "It has not occurred to you that your ancestors were survivors and that the survival itself sometimes involved savage decisions, a kind of wanton brutality which civilized humankind works very hard to suppress. What price will you pay for that suppression? Will you accept your own extinction?"

- God Emperor
    Depinde, la ce te referi exact prin vorbele de duh ale personajului? Extinctia rasei albei, al carui mandru reprezentant esti? Nu mi-as face griji pentru extinctia ei, nici pentru extinctia culturii produsa de europeni. Adica na, pana la urma toate se duc, ca nimic nu e vesnic, dar asta ar inseamna si sfarsitul umanitatii pe pamant, dar aici sunt inclusi toti oamenii indiferent de culoarea lor, posibil si restul animalelor, cel putin alea complexe. E doar o problema de timp variabil.

Supravietuirea rasei tale nu tine de cativa sinucigasi religiosi, aia sunt doar un mic episod fara importanta la scara evolutie umane, cultura europeana a supravietuit la episoade mult mai grave de atat. "Specia" alba va rezista in ciuda acestor mici intepaturi. Zic intepaturi pentru ca rasei, speciei, i se rupe de suferintele si decesele la nivel individual. Daca tot suntem darwinisti, sa fim pana la capat. Daca gandesti din perspectiva speciei in pericol, victimele terorismului sunt irelevante pentru supravietuirea speciei, atata timp cat reprezinta un procent muult subunitar din populatie.

Daca lasam la o parte persepectiva rasei, inteleg foarte bine frustrarea si frica in fata absurdului atentatelor. La nivel individual este terifiant, lipsit de sens, mai ales intr-o cultura care a suprimat (ca in citatul de mai sus) violenta deliberata, suferinta inutila. La nivel individual sunt povesti dureroase cu oameni inocenti prinsi aleator in dementa unor extremisti religiosi. O cultura atipica in care moartea ne-naturala este ceva complet neobisnuit.

Iar daca tu crezi cu adevarat ca este in pericol de moarte cultura europeana, esti gata sa iei arma in mana, sa te sacrifici pentru supravietuirea rasei ariane? Adica nu doar de aberat pe forum, ci esti dispus cu adevarat sa actionezi, sa te jertfesti pentru the greater good of the aryan race? If you really are, good for you, but there is no real war to be fought!
    That 1930s gum you like is going to come back in style!

2. Back To Top | #12562
    Registered User
    (noob_one) S-a dovedit ca autoritatile de acolo sunt absolut cretine in momentul in care au acceptat plasarea unei fetite "normale" (la 5 ani creierul ei e "neutru" relativ la orice religie) intr-o familie de musulmani.

3. Back To Top | #12563
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    @noob_one
    avea o credință creștină.
    avea o laie, nici nu poate intelege ce e aia. casa lor, regulile lor.
    sa manance porc.
    nu e atat de grav. porcul nu e un aliment tocmai sanatos. e o carne grea pe care nu o dai la copii mici. apoi, daca citesti despre xenotransplantare o sa vezi ca doar niste molecule de zahar la suprafata celulelor si niste proteine specifice animalului impiedica transplantarea de organe de la porci la oameni. avem o fiziologie atat de asemanatoare cu porcii ca daca citesti studiile ramai turtit. primate pe imunosupresive rezista ani de zile cu organe de porc transgenice, in absenta acelor molecule de zahar si proteine. si nu doar la inima si rinichi ma refer, la celule mezencefalice de porc injectate in creier de pacient cu parkinson, grefa de piele - iti place soriciul cu sare? ( nu ma intreba cum ajung babuinii sa aiba arsuri ca sa se testeze pe ei transplantul cu tesuturi de porc)
    i-au luat cruciulita.
    Extramorocar. Iti dai seama.
    europencele sunt proaste si alcolice.
    GIF Remake - Jack Nicholson Creepy Nod - GIF on Imgur
    englezoaicele, in special cele din londra sunt turbo-ștoarfe hedoniste si alcoolice. i-au zis ceva gresit? fereasca ziditorul ca o englezoaica sa creasca cu valori familiale solide. apoi vii pe aici si deplangi genocidul alb, cand de fapt femeile albe ca englezoaicele comit genocidul suicidul alb, pentru ca el au pantecul, ele decid daca fac copii sau nu, lor nu le mai place familia traditionala, ele ataca barbatii albi ori de cate ori pot. sincer, prefer o musulmanca decat o chav sloot.
    cele mai importante sărbători ale creștinătății, „Crăciunul și Sfintele Paști reprezintă o prostie”
    asa imi zicea si mie bunicul mei adventist cand aveam 5 ani, pana cand am facut 30. taica-miu nu a sunat la serviciile sociale din fericire, mai mult, ma trimitea acolo in fiecare an 3 luni de zile pana cand am facut 14. sunt ateu si impodobesc si acum bradul, si as picta si oua cu mama daca m-ar lasa sa ajut, dar ma da afara pentru ca sunt ingalat si antitalent in bucatarie. feelsbadman. bunicul meu a incercat sa ma spele pe creier de cand aveam 5 ani pana la vreo 14, cu scoala de sabat, mers la adunare sambata negresit (cu trivia despre ce a zis pastorul), cu educatie riguroasa, cu zis toate rugaciunile la masa, studiat biblia doua ore vineri seara, dupa asfintit, cand incepea sabatul si nu mai aveam voie sa fac nimic, cu cantari gen "absolom, te-ai purtat urat cu tatal tau" lmao si tot ce poti sa-ti imaginezi ca tine de o educatie religioasa, recitat din biblie versete din memorie samd. la 6 ani am invatat o poezie adventista de doua ori mai lunga decat miorita ca sa ies la anvon sa o recit. mi se spune ca am recitat-o fara greseala si la sfarsit pastorul m-a intrebat ceva care nu era in scenariu, de genul: ce se intampla cand vei muri, sau ceva de genul, la care eu trebuia sa raspund ceea ce cred adventistii, si anume ca Domnul o sa prefaca pamantul in chipul meu iarasi, o sa nasc fara pacat si schimbat si o sa ma ia la sanul Lui, dar pentru ca afara in pauza ma chemau barbatii mereu sa zic bancuri extraordinar de murdare, injuraturi si poante, la care el radea cel mai tare, si pentru ca mi-a zis zambind sa-i raspund glumet, asa cum glumesc cu ei, eu am inteles ca vrea sa zic ceva buruienos si i-am raspuns: "de-oi muri sa-mi porti caciula, de-oi trai sa-mi bel**ti p*la" in fata a circa 150 de adulti. incerc sa zic ca chiar daca fundatia religioasa este acolo, pe masura ce te maturizezi nu o sa se lipeasca de tine mai nimic, iar contactul cu societatea occidentala te imunizeaza. daca ea ramane in familia aia si nu intra in contact cu societatea, da, e posibil sa devina habotnica/radicala.
    Last edited by meganic; 29-08-2017 at 15:49.

4. Back To Top | #12564

5. Back To Top | #12565
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

6. Back To Top | #12566
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

7. Back To Top | #12567

8. Back To Top | #12568
    Registered User
    Azi citeam dintr-o carte despre Singapore. Chestia asta inseamna o diferenta capitala fata de ce-a facut Europa de Vest in anii de dupa WW2, cand a importat masiv forta de munca din fostele colonii:

Most guest workers come without their families, under tight social restrictions, and typically without the benefit of basic social services.
    Atat. Asta ar fi trebuit facut atunci. Stiu, e crud, dar ar fi rezolvat problema imigratiei nedorite. Dar solutiile pe care un oras stat le poate aplica nu merg la un continent si la o suma de state independente, fiecare cu legile si filosofiile lor. In Singapore helper-ele (nanny-uri, etc) nu au voie sa ramana insarcinate, de exemplu. Daca raman >> pa-pa. Si daca incalca regula asta, employerul e responsabil pentru ele.
    O lege simpla, cruda, dar pastreaza identitatea nationala. Workerii sunt bine-veniti dar pe perioada limitata si in conditii stricte.

9. Back To Top | #12569
    Registered User RAN's Avatar
    In Singapore helper-ele (nanny-uri, etc) nu au voie sa ramana insarcinate [...] O lege simpla, cruda, dar pastreaza identitatea nationala
    O astfel de lege nu are ce cauta in Europa. Daca aparam valorile europene cu asemenea metode inseamna ca nu prea avem ce apara. In Europa nu e nici un singapore sau china sau alte mizerii dezvoltate economic pe baza incalcarii drepturilor omului: Human rights in Singapore - Wikipedia

Ori primesti oamenii, ori nu-i primesti, dar sa-i primesti si sa-i tratezi ca pe animale nu se poate.

10. Back To Top | #12570
    Registered User
    Din moment ce vin in Singapore sa fie "tratati ca niste animale" inseamna ca sistemul functioneaza. Nimeni nu-i forteaza pe acei oameni sa mearga acolo. E un sistem care rezolva realist o problema > migratia economica.

Europa e foarte ipocrita la faza asta. Da, respecta drepturile omului pe hartie insa imigrantii respectivi sunt 2nd sau 3rd class citizens anyway. Si nu, nu-s integrati >>>> de unde problema.

11. Back To Top | #12571
    Migratia economica legala nu e o problema. Imigrantii care imigreaza legal au toate drepturile, nu doar pe hartie.
    Sistemul care functioneaza in singapore sa si-l tina ei sanatosi. Asa se duc migranti economic si in Arabia Saudita, dar asta nu inseamna ca avem ce sa copiem de la ei.

12. Back To Top | #12572
    1984 AxA's Avatar
    Si uite asa vreti sa aparati valorile europene, culmile civilizatiei la care ati ajuns, folosind metode barbare medievale si opresive... Vai de curul urmasilor, ca sa zic asa. Care valori? Ca nu mai aveti...
    Common sense is not so common after all.

13. Back To Top | #12573
    Registered User
    RAN, eu vorbeam de ce s-a intamplat acum zeci de ani in Europa. Ca acolo e radacina problemelor de acum. Si una din cauzele imigratiei ilegale.

AxA, domol, usor. Ce metode barbare si opresive?!?! Esti suparat? Ce e barbar si opresiv in a nu permite muncitorilor temporari sa beneficieze de full citizen package? Nu e vorba de toti imigrantii, atentie! Sunt 2 cai de imigrare> imigrantii pe care-i doresti si carora le permiti sa faca parte din societate si cei pe care nu-i doresti dar le permiti accesul temporar in anumite conditii. Apoi pleaca. Win-win, zic eu.

14. Back To Top | #12574
    Moderator
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    O astfel de lege nu are ce cauta in Europa. Daca aparam valorile europene cu asemenea metode inseamna ca nu prea avem ce apara.
    For once sunt de acord fara rezerve cu RAN. Daca inteleg bine, odata ce femeia aia ramane insarcinata isi pierde dreptul de sedere si trebuie sa paraseasca tara, deci este sanctionata pentru indrazneala de a avea un copil. E o regula primitiva si incompatibila cu Europa.

Pe de alta parte, as putea fi de acord cu reglementarea accesului imigrantilor/ non-cetatenilor sau ai copiilor acestora la serviciile sociale, medicale, educationale etc. Sa nu exista gratuitati (altele decat medicina de urgenta), toate serviciile sa fie platite, sa nu existe ajutoare de niciun fel.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

15. Back To Top | #12575
    1984 AxA's Avatar
    Sa spui cuiva ca nu are voie sa faca copii este barbar si opresiv. Ma mir ca trebuie sa repet/explic chestia asta!
    Common sense is not so common after all.

16. Back To Top | #12576
    Registered User taribobo's Avatar
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    Si uite asa vreti sa aparati valorile europene, culmile civilizatiei la care ati ajuns, folosind metode barbare medievale si opresive... Vai de curul urmasilor, ca sa zic asa. Care valori? Ca nu mai aveti...
    Deci e de porc sa combati barbarii cu metode barbare. E mult mai civilizat sa stai capra sau sa sari la castane. Cum zicea primarul londrei, sa ne obisnuim cu atentatele ca sunt ceva cotidian.
    Last edited by taribobo; 30-08-2017 at 13:02.
    We all are born stupid, but it takes a special person to remain that way.
    Exclus david_cdd, ionutgbrl123,sidramon
    Nu folosesc Yahoo messenger

17. Back To Top | #12577
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

18. Back To Top | #12578
    Registered User
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    Sa spui cuiva ca nu are voie sa faca copii este barbar si opresiv. Ma mir ca trebuie sa repet/explic chestia asta!
    Poate n-ai inteles. Nu are voie sa faca copii acolo. Nu-i interzice nimeni sa faca copii in tara ei. Da, e o chestie cruda, dar functioneaza. Nu doar asta e crud. De exemplu, daca-si rupe un picior. Poate merge la spital, il pune in atela dar apoi trebuie sa plece acasa.

Sunt reguli pentru acest tip de imigranti, repet. Si functioneaza mai bine decat ipocrizia din Europa, care ascunde problemele sub presh.

19. Back To Top | #12579
    Un neo-nazist rus care trăia în Norvegia s-a convertit la Islam și a devenit membru ISIS - de la un extremism la altul
    Epic )
    Realist vorbind, pasul (dpdv ideologic) nu e chiar asa de mare cum pare. Chiar deloc.

20. Back To Top | #12580
    Moderator
    Doar schimba semnul, dar modulul e acelasi
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

1.  
Page 629 of 647 FirstFirst ... 129529579619626627628629630631632639 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks