Page 633 of 647 FirstFirst ... 133533583623630631632633634635636643 ... LastLast
Results 12,641 to 12,660 of 12922

Thread: Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte

1. Back To Top | #12641
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    Quote Originally Posted by eugenius View Post
    Un ungur din România care refuză să vorbească românește e la fel de român ca un român.
    wtf!

E cel mai anti-nationalist si anti-patriotic lucru pe care poti sa-l faci. Deindata ce ii spui unui compatriot "ungur", la tine in tara, si ii atribui o alta nationalitate pe care nici el nu si-o asuma, nu numai ca validezi politica identitara si recunosti statutul de minoritate etnica (chestie care nu ar trebui facuta, sunt o minoritate de romani vorbitori de maghiara si punct! putem discuta obarsia lor la modul strict facultativ, sau ca limba lor s-a mentinut si ca unele comunitati sunt insulare samd.), dar nu respecti sacrificiul tarii (se implineste acusi centenarul) de a re-anexa si mentine granitele prevazute in tratatul de la trianon in doua razboaie unde si-au pierdut viata sute de mii de romani. Tot ce e cuprins in interiorul granitelor Romaniei, fara exceptie, apartine romaniei si este 100% romanesc pentru ca a fost obtinut cu varsare de sange, nu doar raul si ramul, tot ce bazaie, zboara, merge si se taraste; alege responsabili termenii si respecta istoria, pentru ca dai in dar ce s-a obtinut cu varsare de sange. Comparatia cu musulmanii ma triggereste nespus.
    Last edited by meganic; 02-09-2017 at 14:03.

2. Back To Top | #12642
    Quote Originally Posted by Alexneo View Post
    Referitor la clipul cu micii de la Kaufland in Odorheiul Secuiesc, e amuzant sa vezi si pe FB si pe aici, oameni impaciuitori si corecti dpdv politic, care nu au luat contact cu fenomenul direct.
    Da, tipul s-a dus chita sa-si confirme niste idei, si a fost agresiv in adresare. Programul insa incepuse de la 09:30, deci nu era in afara programului. Si asta in nici un caz nu scuza faptul ca tanti nu vorbea romaneste.

Eu is din Bacau, si aici ne intalnim relativ frecvent cu confratii secui (atentie, nu unguri, da?) pentru ca sunt destule sate si la noi in judet, si mai apoi ne invecinam direct cu Covasna si Harghita. Vrei sa ajungi la Brasov, Sibiu, valea Prahovei, etc. treci automat prin secuime. In ultima vreme s-au mai civilizat si ei, dar pana acu 10-15 ani, intrai in magazin sa cumperi ceva si te uitai la pereti. Te ignorau efectiv. Si nu pentru ca nu cunosc limba romana - asta e scuza politically correct - ci pur si simplu is muisti o parte din ei. Cum spuneam, se intampla rar acum, dar se mai intampla. Si dovada ca mentalitatea asta persista inca la o parte din populatie, este perfect exemplificata de meltenii aia doi, unul din ei tatal fetei, care il intreaba de ce nu vorbeste el maghiara.

Pentru cine nu a luat contact cu chestiile astea in viata reala, intamplarea poate parea deplasata si fortata, si chiar este intr-o anumita masura, but shit is real.

Inainte sa ne triggerim si sa folosim cuvantul la moda PC nu ne uitam la ce se intampla concret acolo? De ce nu stiu unii romana?

1. pt ca nu vorbesc de mici cu parintii in romana. YouTube
    2. pt ca nu au manuale care sa predea romana ca o limba straina

Statul ungar finanteaza meditatii pentru elevii maghiari din Romania, pentru ca acestia sa treaca Bacalaureatul la Limba romana - Hotnews Mobile

Romania ce face? Nimic, face manuale pt sport. Si populatia spune periodic ”avem boala pe bozgori”.

Quote Originally Posted by Dan Alexe

Am citit că niște exaltați cer retragerea cetățeniei ungurilor care nu stăpânesc limba română. Am să pregătesc o prezentare a situației limbilor prin țări occidentale. Astfel, în Flandra, una din cele trei entități care formează țara numită Belgia, folosirea limbii franceze este interzisă oficial.
    Da, ați citit bine: interzisă.
    Flandra nu recunoaște minoritatea francofonă, iar din acest motiv Belgia nu a semnat Carta Europeana a Limbilor Regionale si Minoritare a Consiliului Europei; Consiliul Europei chiar a anchetat in Belgia, tara care adaposteste principalele institutii europene, dar in care minoritatea francofona din Flandra intampina probleme juridice si administrative in folosirea limbii franceze.
    Extrema, însă, a fost atinsă în tîrgul flamand Menen, de pe granița cu Franța, cel care își împarte strada mare cu un sat francez.
    Acolo, așadar, franceza a fost nu doar total interzisă în contactele administrației comunale cu populația și cu turiștii (deși toată lumea vorbește franceza, măcar ca limbă învățată la școală), dar functionarilor li se impune de acum inainte sa raspunda, in cazul in care cineva li se adreseaza in franceza, doar in trei feluri: prin tăcere, prin pictograme (desene), sau prin gesturi.
    Crezand ca aduce ceva liniștire celor șocați de măsuri atît de extreme, primăria a asigurat că franceza va putea fi totuși folosită in situații medicale de urgență, sau în caz de accident.
    Last edited by Capcaunu; 02-09-2017 at 18:19.
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

3. Back To Top | #12643
    Moderator
    De ce sa se predea romana ca limba straina? De ce sa pluseze statul in directia unei segregari aberante? Are statul obligatia sa fie destept in locul parintilor tampiti? Pentru ca de asta e vorba, ca parinte trebuie sa fii tampit sa nu iti inveti copilul limba oficiala si sa ii limitezi astfel oportunitatile si accesul la piata muncii in afara zonei geografice restranse (si sarace, pe deasupra).

In ceea ce ma priveste, am fost de cateva ori prin Odorheiul Secuiesc cu treaba, nu am intampinat absolut nicio problema de comunicare si nici nu m-am simtit vreun moment rau tratat. A fost pur si simplu normal.

4. Back To Top | #12644
    1984 AxA's Avatar
    SF rau de tot ce licurici le stralucesc prin cap unora...

1. Fiecare e liber sa vorbeasca ce limba vrea, oriunde, oricand. (cel puțin in partea asta de lume, pe care o numim, de comun acord, lumea libera). Sa obligi oe cineva sa vorbeasca o limba anune e o tampenie.

2. Doamna respectiva vorbește limba ei materna, care e problema? Probabil are peste 50 de ani, deci e nascuta in locul care atunci se numea Regiunea Autonoma Maghiara cu limbile oficiale romana si maghiara.

3. Testele de limba la obtinerea cetateniei se cer imigranților, si nu poarta nici o obligativitate ulterioara. Și eu am dat test de cunoasterea limbii engleze cand am devenit cetatean, dar nu ma obliga nimeni acum sa vorbesc sau sa nu vorbesc vreo limba. Daca vreau, pot sa vorbesc doar klingoniana tot restul vietii. Sau dothraki...
    Common sense is not so common after all.

5. Back To Top | #12645

6. Back To Top | #12646
    Registered User
    Sorin Susanu a povestit pentru „Adevărul” ce s-a întâmplat: „Ca urmare a informaţiilor din spaţiul public, noi ne-am autosesizat şi am dispus control la punctul de lucru al agentului economic. De asemenea, am dispus realizarea unor controale tematice în judeţele Covasna, Harghita şi Mureş. Dimineaţă, echipa noastră a stat să vadă cum sunt prestate serviciile la toneta cu grill. Când a venit un client care vorbea doar română, aceştia au constatat că vânzatoarea de la grill nu înţelege şi nu poate comunica cu clientul. Văzând această chestiune, au iniţiat un control şi într-adevăr, s-a constatat că vânzătoarea nu stăpâneşte limba română şi, ca urmare, nu poate presta corespunzător serviciile.” Directorul Comisariatului Regional pentru Protecţia Consumatorilor Braşov, Sorin Susanu, a precizat că inspectorii care au aplicat amenda la Kaufland Odorheiu Secuiesc sunt etnici maghiari."

Întrebat de „Adevărul” dacă incidentul de la Odorheiul Secuiesc e o excepţie, Susanu a răspuns: „Nu este o excepţie. În ultimii 3 ani am avut zeci de chesituni similare, de la etichete de produse alimentare exclusiv în maghiară, la faptul că nu erau serviţi turişti la diferite unităţi turistice dacă nu ştiau maghiară, la chestiunea referitoare la maşina Poliţiei locale Harghita (care era inscripţionată doar în maghiară-nr)”.(adevarul.ro)

În Odorheiul Secuiesc sau oriunde pe teritoriul României, orice cetăţean român e obligat să ştie limba română, care este unica limbă oficială. Aceasta este o obligaţie în orice stat din lumea aceasta, limba română trebuie însuşită în mod obligatoriu. Cu siguranţă că pe lângă limba română putem învăţa zeci de alte limbi, începând cu limba maternă, dar asta nu înseamnă că limba română nu trebuie învăţată”.(Ioan-Aurel Pop/Rectorul Universităţii „Babeş-Bolyai“)

Citeste mai mult: adev.ro/ovm1ct

7. Back To Top | #12647
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by Capcaunu View Post
    2. pt ca nu au manuale care sa predea romana ca o limba straina
    WTF? Romana ca limba straina in Romania? GTFO.

Quote Originally Posted by AxA View Post

1. Fiecare e liber sa vorbeasca ce limba vrea, oriunde, oricand. (cel puțin in partea asta de lume, pe care o numim, de comun acord, lumea libera). Sa obligi oe cineva sa vorbeasca o limba anune e o tampenie.

2. Doamna respectiva vorbește limba ei materna, care e problema? Probabil are peste 50 de ani, deci e nascuta in locul care atunci se numea Regiunea Autonoma Maghiara cu limbile oficiale romana si maghiara.

3. Testele de limba la obtinerea cetateniei se cer imigranților, si nu poarta nici o obligativitate ulterioara. Și eu am dat test de cunoasterea limbii engleze cand am devenit cetatean, dar nu ma obliga nimeni acum sa vorbesc sau sa nu vorbesc vreo limba. Daca vreau, pot sa vorbesc doar klingoniana tot restul vietii. Sau dothraki...

Hilar.

1. Cand vorbesti, in orice limba, ai un scop, acela de a comunica. Fara acel scop nu mai are rost insusi conceptul de limba. 2 idioti vorbind in limbi diferite cand niciunul nu stie limba celuluilat NU este comunicare. Da, poate vorbi ce limba vrea la el acasa, cand comunica cu ai lui. Cand ocupi o "functie", chiar si vanzatoare de mici in piata, esti obligat sa cunosti limba oficiala. Tu ti-ai angaja o secretara care vobeste numai swahili?

2. Acum se numeste Romania. Si inca are limba oficiala romana.

3. Asa sa faci cand te vor contacta clientii, sa le raspunzi NUMAI in klingoniana si daca iti raspund in engleza sa-i refuzi. Success garantat.

Un post mai imbecil nu am vazut.
    Last edited by AStateOfMind; 02-09-2017 at 19:57.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

8. Back To Top | #12648

Cand lucrezi intr-un loc de genul, nu poti face asta. Asa poate am si eu chef sa vorbesc japoneza si sa refuz lumea cand incearca sa foloseasca limba tarii in care lucrez. La ea acasa poate vorbi ce limba doreste, dar in locuri publice unde esti angajat, nu ai dreptul asta, esti obligat sa folosesti limba tarii, care e oficiala.

In cate tari iti poti pastra serviciul la un supermarket refuzand clientii care vorbesc limba acelei tari, tu comunicand doar intr-o limba in care doresti tu? In niciuna, normal.

Axa, du-te tu cu romana (sau klingoniana) si refuza toti clientii care vorbesc engleza la Londra, plateste lantul de magazine amenda ptr asta pana la al 7-lea neam.

Asom, la care din cele 2 posturi te referi? Ca mi-e greu sa fac distinctia...

9. Back To Top | #12649
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar

Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte-1504311740623.jpg

Probabil are peste 50 de ani
    Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte-61907046.jpg

50 de ani
    Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte-50deani.jpg

Fiecare e liber sa vorbeasca ce limba vrea, oriunde, oricand. [...]Daca vreau, pot sa vorbesc doar klingoniana tot restul vietii.
    Daca opresti un politist de originie paki pe strada ca sa-i zici ca eugenius invata in spatele blocului niste prescolari sa se pieptene pe spate si sa desenze svastici cu creta pe asfalt, politistul poate sa-ti vorbeasca in urdu si sa te ignore daca i se nazare, pentru ca vorbeste ce limba vrea el si nu e obligat sa te inteleaga, nu? Daca vrei sa-ti platesti facturi, sa cumperi medicamente, sa-ti cumperi de mancare, samd si nu esti servit in limba oficiala, ci doar daca parlesti urdu, pentru ca oricine poate sa vorbeasca ce limba vrea, oriunde si oricand, e ok. gotcha

>are pus avatar cu ingsoc ne-ironic desi militeaza pentru valori democrat-progresiste si ultraliberalism, ceea ce e ironic, si el nu stie ca este ironic. straturi peste straturi de ironie.

Asa nu:
    Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte-cheloo.jpg
    RADU BANCIU- ROMAN UMILIT IN HARGHITA DE UN ANGAJAT KAUFLAND PENTRU CA NU STIA UNGURESTE - YouTube

10. Back To Top | #12650
    Pentru un etnic maghiar, limba română va fi limbă străină, indiferent de cât de mult facem noi spume. Că părinții sunt proști și nu încearcă să-i pună în contact cu limba română (sau engleză, germană or whatever) înainte de vârsta școlară nu face decât să le ofere mai puține șanse în viață. La școală vor avea mai puține șanse să învețe ceva română dacă manualul e făcut pentru cei cu limba română nativă.

Scandalul ăsta cu micii a căpătat proporții nemeritate: un troll român neaoș chitit să facă view-uri pe canalul de Youtube a reușit după două încercări live si ceva montaj (din care a exclus ce nu făcea bine demonstrației) să trolleze unguroaica cu mici și pe toți ceilalți români neaoși.

Mi s-a întâmplat să nu mă înțeleg în limba română cu maghiari din zona aia la bodegi uitate de lume, dar limbajul semnelor e universal*, ne-am înțeles noi cumva. Nu m-am enervat, e pierderea lor până la urmă dacă nu înțeleg că n-au cum să iasă din sărăcie într-o enclavă fara să cunoască alta limbă.

*Mai puțin la bulgari, unde datul din cap e pe invers.
    That 1930s gum you like is going to come back in style!

11. Back To Top | #12651
    Let's restore the clumsy Roman numerals. Stupid!

12. Back To Top | #12652
    Registered User
    Quote Originally Posted by doppelgänger View Post
    Pentru un etnic maghiar, limba română va fi limbă străină, indiferent de cât de mult facem noi spume.
    Povesti. Am multi prieteni de etnie maghiara care vorbesc romaneste perfect (cativa chiar originari din zona harcov), chiar daca vorbesc ungureste intre ei ungurii. E o chestiune de educatie (e adevarat ca sunt dintre cei cu studii superioare).

13. Back To Top | #12653
    Păi nu e nicio contradicție în ce zici. Inclusiv pentru oamenii ăia de care vorbești limba română a fost secundară maghiarei. Au avut noroc probabil de părinți mai deștepți, ei înșiși au fost mai deștepți și dezghețați. Nu toți însă au noroc de părinți mai deschiși care-i împing cum trebuie de la spate.

Mulți oameni din maghiarime vorbesc o română absolut decentă, apropiată de cea a românului obișnuit. Cei care nu știu o boabă de română sunt puțini și cred că sunt de compătimit mai degrabă decât de înfierat.

14. Back To Top | #12654
    Doar eu am impresia ca aia intelegea romana, macar cat sa priceapa comanda ptr 2 mici?

15. Back To Top | #12655
    Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    E obligatia fiecarui cetatea sa cunoasca limba nationala/una din limbile nationale ale tarii a carei cetatenie o detine. Chestia nu e negociabila si exista in fiecare stat din lume. Spre deosebire de ce ii spun licuricii fosforescenti lui Axa testele alea de limba nu sunt degeaba.

Pentru un etnic maghiar, limba română va fi limbă străină, indiferent de cât de mult facem noi spume. .
    Lol nu. Spre doesebire de tine si de AxA se intampla sa traiesc printre etnici maghiari si sa stiu cum gandesc si cum vad lumea. Singurii care nu se descurca in limba romana sunt cei care nu vor, fie din sovinism fie din incapatanare tampita. 99% din maghiari isi invata acasa copii limba romana ca o a doua limba materna, nu ca limba straina. Multi parinti maghiari isi trimit intentionat copii la clasa cu predare in romana desi fiecare scoala generala are cel putin o clasa cu profil maghiar si exista licee si universitati exclusiv in maghiara. De fapt ca veni vorba universitatea maghiara a trebuit sa se rebranduiasca in universitate confesionala pentru a nu isi pierde acreditarea din lipsa de studenti.

Da exista si familii de sovini in care limba romana e vazuta ca ceva rau dar aia sunt o minoritate absoluta.
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

16. Back To Top | #12656
    Quote Originally Posted by Irenicus View Post

Lol nu.
    Perspectiva mea e a unui bucureștean care se mai duce din când în când în vacanță acolo. Nu zic că sunt un cunoscător foarte bun al situației. Am observat doar că șansele mai mari să dau peste unul care nu le are cu româna sunt în mediul rural, nu în orașele cu populație majoritar maghiară. Și nu în orice sate, ci în alea mai rupte de lume. Nu zic ca șovinismul nu e o explicație, dar inteligența lor și a părinților, școala sătească or juca și ele un rol independent de prima explicație.

Cum ziceam totuși mai sus, și în satele alea cei care nu rup română sunt mai degrabă excepții decât regulă.

17. Back To Top | #12657
    Quote Originally Posted by eugenius View Post
    Un ungur din România care refuză să vorbească românește e la fel de român ca un român.

Bonus: Arabii care care omoară francezi cu sutele sunt la fel de francezi ca francezii.

RAN world.
    Incep sa-i dau dreptate lui RAN, libertarianismul e gen gaini punctiforme in vid, nu ar merge decat daca toata populatia ar fi extrem de educata, cap coada. Si si asa conduce diesel.

Unu, aia nu-s unguri in sensul comun. Doi, istoric sunt o populatie regulata din toate partile(da, si de catre unguri) mai ceva decat noi, cu exceptia unor scutiri de taxe in imperiu - nu e o scuza dar explica multe. Sunt tinuti captivi de un PSD mai calculat si pervers. Daca vrei sa faci ceva, du-te si recupereaza-l pe Marko Attila de unde se ascunde, nu te lua de o vanzatoare care a fost provocata de un dacopat din Mures care se da bucurestean ca sa bage zanzanie.

Trei, situatia aia se intalneste pe bune extrem de rar si in sate unde efectiv nu au motiv si nici sistem de educatie sau contact cu vreun roman. PSD iti refuza un sistem de sanatate si educatie la nivelul intregii tari, ca mai e un ratacit dintr-un catun uitat de lume care nu stie sau nu vrea sa vorbeasca romana e absolut irelevant in schema asta. Problema e politica de stat. Un udemerist senator recunostea cu gura lui ca blocheaza mai toate proiectele private ca sa "nu se dilueze populatia". Adica pentru a avea de unde suge in continuare.

In zonele in care e un amestec cat de mic e cum zice Irenicus, nu e nimeni sonat sa-si refuze sanse doar pentru mandrie etnica. Sectiile si liceele in limba maghiara au deficit de clienti daca exista o alternativa. Merge-n ambele sensuri, apropo, in zonele de granita unde convietuirea e practic obligatorie si destul de armonioasa si romanii invata maghiara.
    Last edited by traforaj; 03-09-2017 at 11:29.

18. Back To Top | #12658
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Doar eu am impresia ca aia intelegea romana, macar cat sa priceapa comanda ptr 2 mici?
    Evident ca o intelegea si ala a planuit toata treaba. Daca stresez vanzatoarea agresiv si repetat inainte de ora deschiderii (verificat in kaufland de aici, nu se deschide taraba simultan cu magazinul), apai n-o sa-mi raspunda nici aici a 3-a oara, fara legatura cu limba. Se vede si din limbajul corpului ca e speriata, nu altceva.

19. Back To Top | #12659
    Mulți oameni din maghiarime vorbesc o română absolut decentă, apropiată de cea a românului obișnuit. Cei care nu știu o boabă de română sunt puțini și cred că sunt de compătimit mai degrabă decât de înfierat.
    Bingo. Inclusiv cliseele cu genul gramatical si "sa stingem la bec" se verifica rar.

20. Back To Top | #12660
    Sa mori tu ca era speriata?! Mie mi se pare sictirita, ii smulge banii aluia si-l ignora etc. Daca nu era program, trebuia sa-i zica, nu sa joace alba neagra cu banii, sa-i ia, sa-i dea, sa se invarta pe acolo si sa comenteze. Totusi, nu ii inteleg nici pe aia care se vaita de asta. Daca-s enclavizati acolo and shit, lasa-i in durerea lor si gata, in cel mai rau caz mergi la supermarket si iei cu mana ta daca ti-e foame, nu te duci acolo sa stai la mici si bere.

1.  
Page 633 of 647 FirstFirst ... 133533583623630631632633634635636643 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks