Page 635 of 647 FirstFirst ... 135535585625632633634635636637638645 ... LastLast
Results 12,681 to 12,700 of 12935

Thread: Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte

1. Back To Top | #12681
    Registered User RAN's Avatar
    Pentru ca in general chiar esti nazist. Tu sper ca n-ai iluzii ca nu esti. Cand eu spun ca cultura europeana e superioara, se intelege fix asta. Cand o zici tu se aude kill the niggers.

2. Back To Top | #12682
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    Quote Originally Posted by Benvolio View Post
    nici mie nu mi-ar placea sa-mi nege ei romanitatea daca situatia ar fi invers
    e drum lung pana acolo, deocamdata ei duc lipsa de manuale romanesti (la o suta de ani de la anexare). daca romanii pot fi invinuiti de ceva, e delicatetea si grija exagerata pe care o au ca sa nu perturbe aceste comunitati, de parca ar fi triburi virgine din amazonia. una e sa respecti, alta e sa inchini si paharul. n-am zis sa interzicem nimic, doar sa nu le mai cantam in struna atat si sa ne referim la ei ca "etnici maghiari", "unguri" si tot ce ii instraineaza de noi la noi in tara mai mult decat le afirma propria cultura, poate ministrul educatiei sa se lase cu toata forta pe inspectoratele scolare locale, cine stie.

3. Back To Top | #12683
    Registered User taribobo's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Pentru ca in general chiar esti nazist. Tu sper ca n-ai iluzii ca nu esti. Cand eu spun ca cultura europeana e superioara, se intelege fix asta. Cand o zici tu se aude kill the niggers.
    Ai perceptia deformata prietene si nu numai, democratia aia care ti`a dat tie numai lucruri bune a fost facuta pe majoritati nu cocolositul neadaptatilor.
    We all are born stupid, but it takes a special person to remain that way.
    Exclus david_cdd, ionutgbrl123,sidramon
    Nu folosesc Yahoo messenger

4. Back To Top | #12684
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by meganic View Post
    ceva ce ar zice RAN, el ar da vestul tarii ungurilor
    Nu stiu RAN, dar eu, cand citesc dumele voastre pe aici, as da toată tara ungurilor, nu doar vestul, ca s-ar descurca mai bine. Plus ca v-ar face sa va simtiti asa cum ii faceti voi pe ei sa se simtă - ar fi doar karma, binemeritata... Si dupa aia, Ungaria marita in felul asta, as da-o austriecilor, macar sa stim o treaba! Parerea mea...

5. Back To Top | #12685

6. Back To Top | #12686
    Quote Originally Posted by taribobo View Post
    Ai perceptia deformata prietene si nu numai, democratia aia care ti`a dat tie numai lucruri bune a fost facuta pe majoritati nu cocolositul neadaptatilor.
    De fapt tu confunzi democratia cu dictatura majoritatii, dar e ok, e normal la un votant pesede format in comunism.

7. Back To Top | #12687
    Quote Originally Posted by Benvolio View Post
    Repet, nationalitate in romana inseamna altceva decat in engleza: neam, etnie, nu cetatenie.
    E fix invers boss

NAȚIONALITÁTE, naționalități, s. f. 1. Apartenență a unei persoane la o anumită națiune; cetățenie. 2. Totalitatea însușirilor specifice unei națiuni; caracter național. 3. Apartenență a unei persoane juridice, a unei nave sau aeronave la un anumit stat. [Pr.: -ți-o-] – Din fr. nationalité

Definition of nationality: a : a people having a common origin, tradition, and language and capable of forming or actually constituting a nation-state The diverse nationalities of the Austro-Hungarian Empire desired independence.
    b : an ethnic group constituting one element of a larger unit (such as a nation) The country is home to five nationalities.

Si da, e de porc sa ii numesti pe romanii de etnie maghiara din Ardeal, unguri. Doar nu esti ruda cu Orban.

8. Back To Top | #12688
    Registered User
    Eu zic ca va scremeti degeaba sa trageti linii. Sunt romani si unguri in functie de perspectiva. Au pasaport roman. Orban le spune unguri. Dar daca emigraza in Ungaria sunt considerati romani. In Romania-s considerati unguri pana in momentul in care triggereaza sensibilitati si devin romani. Vorbesc ungureste si romana. Gandesc romaneste in maghiara. Etc...
    Intr-un fel, e chiar incredibil ca presedintele Romaniei e un sas. Corneliu Vadim Tudor se rasuceste in groapa. El, RRRRRRomanul, n-a reusit sa ajunga paresedinte. Dar sasul asta din Sibiu, da! Chestia asta arata pentru mine polarizarea celor 2 Romanii. O jumatate din romani sunt in Europa, au valori europene, vor sa ramana in Europa. Ceilalti...traiesc in Rrrromania, au valori rrrromanesti si resping tot ce nu e rrrromanesc.
    Din pacate asta cu Europa au inceput sa se prinda ca e mai simplu sa plece in Europa decat s-o astepte aci. Iar recensamantul se va face din nou prin noiembrie 2019.

Ca despre natiuni... cred ca definitiile se schimba. Lumea e in continua miscare, asa a fost dintotdeauna. Ce vedem noi e doar un fragment dintr-o evolutie continua. Acum sute de ani o natiune era definita clar desi nu existau granite. Astazi e cam pe dos. Avem granite clare dar conceptul de natiune nu mai e strict geografic. Romanii sunt romani peste tot in lume, de exemplu.
    Si atunci, daca vechile definitii se estompeaza, ce inseamna apartenenta la o tara, la o natiune? Cred ca valorile comune. Principiile comune. E o virtualizare a apartenentei. Sigur, asta nu ne face mai putin romani. Dar ne da un nou tag, acela de europeni, de exemplu.
    Vechiile tag-uri - de romani, crestini, albi, etc - raman. Dar se estompeaza, nu mai sunt definitorii. Ceea ce ne leaga sunt valorile, idealurile si principiile comune. E un fel de piramida a lui Maslow. Am depasit nivelurile de jos, ne indreptam spre un alt tip de identitate. Una complementara cu cea traditionala.
    Insa sigur... nu suntem acolo cu totii.
    Last edited by sradu; 04-09-2017 at 03:51.

9. Back To Top | #12689
    Registered User eugenius's Avatar
    Nu-i deloc incredibil că președintele României e un sas. Am avut noi și rege străin, d-apoi un președinte. Românii adoptă străinii care nu se luptă cu românismul în numele unor interese etnice străine. Ba chiar îi preferă în anumite cazuri.

Când votezi cu UDMR îți ștampilezi identitatea maghiară și refuzul de a te integra.

UDMR a fost de multe ori în poziția de a influența disproporționat politica României. Ăsta e pericolul legitimizării partidelor etnice. De fiecare dată când e o criză guvernamentală hop vine UDMR-ul cu politica maghiară în cârcă la vândut voturi.

Să vedem ce concesii vor face vest-europenii inevitabilelor partide islamice din viitorul Europei. Un partid islamic de 10% ar putea face pași serioși spre implementarea sharocrației în Franța.
    Last edited by eugenius; 04-09-2017 at 03:59.
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

10. Back To Top | #12690
    Registered User
    UDMR e o aberatie politica. Ceva similar cu Partidul Ortodox Roman. Ori Partidul Romilor, etc... Tocmai, ca nu ar trebui sa votezi dupa coordonatele astea, ci dupa ce tip de program economic si social vrei in tara.

11. Back To Top | #12691
    Un subiect foarte interesant legat de imigratie si imunitate. Are sens ca un mecanism evolutiv protectiv sa se mainifeste subconstient ca dezgust fata de straini. Aztecii si native americans sunt exemple perfecte la ce se intampla cand dai mana cu niste straini.

Peterson vorbeste putin de asta la JRE
    Joe Rogan Experience #1006 - Jordan Peterson & Bret Weinstein - YouTube

The immune system may explain skepticism towards immigrants | EurekAlert! Science News

We present, test, and extend a theoretical framework that connects disgust, a powerful basic human emotion, to political attitudes through psychological mechanisms designed to protect humans from disease. These mechanisms work outside of conscious awareness, and in modern environments, they can motivate individuals to avoid intergroup contact by opposing immigration. We report a meta-analysis of previous tests in the psychological sciences and conduct, for the first time, a series of tests in nationally representative samples collected in the United States and Denmark that integrate the role of disgust and the behavioral immune system into established models of emotional processing and political attitude formation. In doing so, we offer an explanation for why peaceful integration and interaction between ethnic majority and minorities is so hard to achieve.

Pathogens and Politics: Further Evidence That Parasite Prevalence Predicts Authoritarianism

12. Back To Top | #12692
    huh, pentru a treia oara a venit profesorul. cam enervant joe rogan, noroc cu invitatii.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

13. Back To Top | #12693
    Banzay, e aberant, de exemplu, majoritatea care nu sufera islamistii nu au o problema cu chinezii. Nici eu nu suport islamistii si imi plac chinezii. Totul are legatura cu comportamentul lor, nu cu sistemul imunitar si alte aberatii
    Last edited by limelight; 04-09-2017 at 09:19.

14. Back To Top | #12694
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Banzay, e aberant, de exemplu, majoritatea care nu sufera islamistii nu au o problema cu chinezii. Nici eu nu suport islamistii si imi plac chinezii.
    vrei sa spui musulman, dar te-a tinut ceva dinapoi. take a guess
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

15. Back To Top | #12695
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    eu nu am nimic cu musulmanii, dar am cu islamiștii. și din nou - nu e rasa. sunt și musulmani chinezi. poate is islamiști.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

16. Back To Top | #12696
    1984 AxA's Avatar
    Pai islamisti sunt cam jumate din cei care posteaza pe threadul asta... Unii dintre ei poate nici nu stiu, dar sunt.

Islamistii sunt prin definitie anti-semiti. Anti evrei. De aici, logic, anti-America. De aici, anti capitalism. Anti occident. Deci anti-crestinism. In mod paradoxal, sunt si anti-comunism, pe care il vad ca pe o invenție evreiasca, pentru ca bunicii lui Karl Marx erau evrei... Mai departe, isi cauta cel mai usor adepti in islam, in care au gasit o scuza, o justificare, pentru crimele pe care le comit pentru ideologia lor politica, pentru imbecilitatile pe care le sustin.

17. Back To Top | #12697
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

18. Back To Top | #12698
    Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    Pai islamisti sunt cam jumate din cei care posteaza pe threadul asta... Unii dintre ei poate nici nu stiu, dar sunt.

Islamistii sunt prin definitie anti-semiti.

Aproximativ 70% din musulmani sunt semiti. De fapt singurii musulmani care nu sunt semiti sunt cei din sud-estul asiei, turcii, persii is sub-saharienii. Ar mai fi musulmanii europeni dar ei sunt doar cu numele.

Trebuie sa ai cel putin 3 probleme mentale ca sa iti urasti propria rasa asa de chichi. Ura fata de Israel e justificata. Israel e un stat agresor in regiune care s-a format luand pamant cu japca de la vecini si persecutand orice inseamna minoritate nationala. Un soi de Ungaria sau Ucraina pe turbo sistem.

Quote Originally Posted by RAN View Post
    Pentru ca in general chiar esti nazist. Tu sper ca n-ai iluzii ca nu esti.
    Oh the irony
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

19. Back To Top | #12699
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    >1 ora si 23 de minute cu audio de discursuri fasciste, cantece de legionari si antisemitism brutal peste un colaj cu poze vechi
    >„Tara moartă” Q&A cu Radu Jude @One World Romania - YouTube
    Reactia lui Jude e aur.

le: oricum, trailerul e gunoi amatoricesc. nu stiu daca licaritul rapid ca de stroboscop vrea sa dea o nota de abstract, sau e folosit non-ironic ca element horror caracteristic filmelor de groaza de serie b si jocurilor horror japoneze, cand imaginea licare din ce in ce mai repede inainte de un jump scare. judecand dupa atmosfera scenei, cu cantecele de pe fundal care se vor a fi infricosatoare, e a doua. 2 keksi.
    Last edited by meganic; 04-09-2017 at 21:06.

20. Back To Top | #12700
    anti-Semitismantɪˈsɛmətɪzəm/
    noun
    [COLOR=#878787 !important]noun: antisemitism[/COLOR]

• hostility to or prejudice against Jews

Pentru anumiti intarziati care nu stiu definita.

1.  
Page 635 of 647 FirstFirst ... 135535585625632633634635636637638645 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks