Page 638 of 647 FirstFirst ... 138538588628635636637638639640641 ... LastLast
Results 12,741 to 12,760 of 12935

Thread: Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte

1. Back To Top | #12741
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    Quote Originally Posted by AxA
    Nu e doar incalzirea. Revolutia AI si robotizarea joburilor este la fel de globala.
    Vezi, asta se intampla cand stai noaptea tarziu si vezi TED talk-uri cu x, unde de regula o tanti tunsa scurt sau un nene minoritar monologheaza insufletit despre binefacerile globalizarii fara frontiere si afirma ca urmatoarea revolutie industriala, care de fapt nu e a 3-a virgula 5, sare direct la a 5-a pentru ca a 4-a nu se pune, dar nu, saltul va fi atat de mare ca trece la a 6a (si despre asta vorbesc economisti si nu direct ingineri care au de-aface cu tehnologia, lmao) si ne va matura daca nu ne tinem toate rasele de mana si cantam kumbaya in pidgin, pentru ca Anglia s-a desfiintat la prima revolutie industriala si trebuie sa importam nord-africani ca sa faca cipuri intel si sa mergem in spatiu, pentru ca altfel cine are grija de batrani. la anul si la multi ani.

e naspa ca nu putem sa colonizam spatiul decat daca dizolvam granitele si ridicam legile stricte anti-imigratie. eu credeam in reteta clasica a succesului, gen, te racordezi la conducta internationala de fuga creieri, triezi riguros si doar favorabil, protectionism local, creezi conditii fiscale favorabile pentru imprezaurus rex, investititori si corporatii, mai incheie si statul niste acorduri internationale si aduce investitori, samd. Nup, cheia e sa-i lasi pe toti sa vina si sa predai suveranitatea unui structuri internationale in speranta ca interesele tale vor fi aparate la fel de bine ca si pana acum, desi cei pe care i-ai ales sa te conduca trebuie sa apere acum si interesele altora ca tine.
    Last edited by meganic; 06-09-2017 at 02:13.

2. Back To Top | #12742

Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte

Quote Originally Posted by meganic View Post
    ne va matura daca nu ne tinem toate rasele de mana si cantam kumbaya in pidgin, pentru ca Anglia s-a desfiintat la prima revolutie industriala si trebuie sa importam nord-africani ca sa faca cipuri intel si sa mergem in spatiu, pentru ca altfel cine are grija de batrani. la anul si la multi ani.

e naspa ca nu putem sa colonizam spatiul decat daca dizolvam granitele si ridicam legile stricte anti-imigratie.
    Asta e viitorul /s
    Rainbow Enterprise - Imgur

Desigur, star trek e o fantezie mai apropiata de Lord of the Rings decât de un hard sci fi autentic datorita faptului ca în universul lor comunismul funcționează.

Toată lumea are tot ce dorește, impulsurile negative umane au fost suprimate și toate speciile trăiesc în armonie...cu excepția celor umanoide gen klingoni mai pigmentati si agresivi (hint hint), romulani și evident (((ferengi))) ofc

3. Back To Top | #12743
    daca uniunea europeana - cea mai la indemana comparatie, desi sunt greu de comparat - functioneaza e pentru ca desi isi propune acelasi lucru, un efect nivelator asupra economiilor, pe lunga durata functioneaza ca o banca, deci statele chiar daca nu vor termina restituind matematic plusul din inventar, pe masura ce se dezvolta economic vor cotiza mai mult, sau chiar investitiile in statul respectiv vor aduce profit altor state membre, pentru ca nu totul se toaca in infrastructura locala si protectia mediului-ambient, se baga multi bani in crearea locurilor de munca. poate asa vor sa stopeze imigratia in propriile tari, trebuie sa aiba rentabilitate cumva masurile.

deci chiar daca in 2016 zice MFP ca aveam sold pozitiv cu UE de 27 de miliarde de euro (40,86 miliarde de euro primiti si 13,78 miliarde de euro dati) si in 9-10 ani tendinta a fost doar crescatoare (am impresia), daca te uiti la expenditure si contributions pe tari nu o sa vezi niciun tipar (linkurile nu coincid, sunt pentru 2014 si 2016, dar ca idee). statele mai sarace nu primesc proportional fonduri dupa nevoi, statele cu o mai mare contributie nu primesc inapoi proportional fonduri raportat la cat cotizeaza.

e greu sa zici cum gandeste comisia raportul, pentru ca de la ei pleaca la consiliu si apoi parlament, etape in care se fac aduc doar amendamente. pe foaie poate suna a robin hood (eufemism pentru cuvantul cu c, care se termina in ist), ca iau de la bogati si dau la saraci, dar in practica... in practica habar n-am, trebuie sa fie un motiv pentru care 4 state cotizeaza 60% (acum 3, UK si-a luat la revedere), altul decat caritate. tot ce stiu e ca niciuna din cele 4 nu se ruineaza, se mentine in continuare raportul de forte, iar banii circula, nu e un terci omogen iar tarile isi pot impune interesele.

nu ma duce prea mult pe mine capul la economie, dar am simtit nevoia sa justific de ce nu ma opun UE in conditiile in care ma opun scenariului imaginat de axa.
    Last edited by meganic; 06-09-2017 at 04:05.

4. Back To Top | #12744
    Registered User
    Geaba faceti misto de Axa, ce zice el se va intampla. Dar n-o sa mai traim noi sa vedem.
    De obicei chestiile astea se intampla dupa o criza majora. Un razboi sau asa ceva. Cand se mai reseteaza chestiile. Oamenii n-au inteligenta sa ia masuri inainte sa dea cu capul zdravan de prag, din pacate.
    Vezi treaba cu global warming unde cele mai industrializate tari isi baga ciolanul iar astia micii "salveaza planeta" platind taxa eco pe bmw.

5. Back To Top | #12745
    . Nup, cheia e sa-i lasi pe toti sa vina si sa predai suveranitatea unui structuri internationale in speranta ca interesele tale vor fi aparate la fel de bine ca si pana acum, desi cei pe care i-ai ales sa te conduca trebuie sa apere acum si interesele altora ca tine.
    Cand vorbesti de cazuri speciale si solutiile pot fi speciale, nu doar idealiste si generale.

De exemplu daca acum l-am accepta pe Robert Mugabe ca dictator pe viata imbunatatirea actului de guvernare ar fi semnificativa.

Daca am importa sistemul de invatamant si profesorii din Rwanda calitatea ar fi semnificativ mai buna.

Daca am importa cei mai prosti 10% din Republica Democrata Congo inteligenta medie ar creste.

Daca am desfiinta Romsilva si da totul spre administrare FSC am putea evita sa devenim Sahara.

Pentru Romania e bine.

6. Back To Top | #12746
    Registered User
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Geaba faceti misto de Axa, ce zice el se va intampla. Dar n-o sa mai traim noi sa vedem.
    Eu cred ca toata lumea de pe aici va mai trai 5-10 ani ca sa apuce sa vada...

7. Back To Top | #12747
    Quote Originally Posted by Irenicus View Post
    @doppel ecolocatie nu e cuvant compus e neologism si se ia ca atare. Un analog pentru antisemitism e antidemocratic sau antinazist. Toate 3 sunt cuvinte compuse din neologisme (anti + semit) asa ca se ia sensul cuvintelor componente. Sau poate antidemocratic inseamna ura impotriva atenienilor si nu stiu eu?

@axa a dezmierda nu e cuvant compus. Mai incearca.
    Important e ca ai regulile clar stabilite cu privire la care cuvinte compuse au sensul strict si care nu. Scrie la academie ca you're on to something.

a dezmierda e un cuvant compus, dar trebuie sa ne ducem mai adanc in trecut, in negura timpului cand apa era putina. Ce dovada mai mare de dragoste poate fi decat sa cureti de impuritati urat mirositoare persoana iubita, in ciuda mirosurilor variate, care de care mai tentante, in functie de ce mancase persoana iubita in ultimele saptamani cat n-a gasit stiuleti de porumb pentru igiena personala. A curata persoana iubita cu mainile, unghiile sau limba de straturile multiple de materie inseamna iubire pura.
    That 1930s gum you like is going to come back in style!

8. Back To Top | #12748
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by doppelgänger View Post
    stiuleti de porumb
    Mwhaha, ce imagine... Ma gandeam eu ca trebuie sa mai fie cineva pasionat de etimologie pe aici...

Inafara sa baietii născuți cu google la purtator care n-au auzit nici macar de altavista, d'apai de astalavista.com
    Common sense is not so common after all.

9. Back To Top | #12749
    ^ mai prietenilor ce v-ati gasit, luati-va o camera. cautati la sectiunea cu gramatica plox.

Vezi, asta se intampla cand stai noaptea tarziu si vezi TED talk-uri cu x
    [read the whole text, it's beautiful].
    so true
    -

daca toti soferii (de transport) sunt artificiali si scoatem rasismul d-acolo, atunci ce facem cu barbosii, ce facem cu toate iconitele alea agatate de parbriz si presarate strategic pe bord?
    chiar trebuie sa atrag atentia cum rusii si chinezii le vor hacui mai repede decat ies din fabrica, ca nu exista drumuri pentru ele decat vreo doua prin europa... dat fiind crapaturile din asfalt si pietrele copiilor. ca sa nu zic vantul.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

10. Back To Top | #12750
    Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    Pe cine pui/puneti banii ?
    inima soldatului bate buzunarul politicii.
    think of it this way: vietnamezii au castigat; cu milioane de morti, dar au castigat. sunt inca acolo.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

11. Back To Top | #12751
    Registered User eugenius's Avatar
    Stefan Molyneux mi-a nenorocit copilu'

https://www.thecut.com/2017/08/charl...alt-right.html
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

12. Back To Top | #12752

13. Back To Top | #12753
    Dar daca jucau cowboy vs indieni?

Conform noii mode din SUA unde se demoleaza statui confederate - pentru ca rasism, nativii americani ar avea voie sa demoleze tot. Asta cu demolatul statuilor e din ciclul - hai sa ne amintim ce au facut strabunicii, si in caz ca s-au batut, trebuie sa ne uram si noi.
    Last edited by jet li; 06-09-2017 at 13:39.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

14. Back To Top | #12754
    Registered User
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Eu cred ca toata lumea de pe aici va mai trai 5-10 ani ca sa apuce sa vada...
    Eu cred ca 5-10 generatii. Omenirea n-a inceput si nici nu se termina cu noi. Si e foarte probabil ca mai intai sa urmeze o exacerbare nationalisto/rasista/religioasa care nu poate duce decat la conflicte majore ca dupa aceea sa vina si mintea cea de pe urma. Asa s-a intamplat mereu.

Zicea cineva ca revolutia industriala n-a distrus Anglia, sau asa ceva. Nu, dar a schimbat-o. Asa cum lumea noastra se transforma azi sub efectul Internetului.

15. Back To Top | #12755
    Un ministru coboară printre daci - Scena 9

Funar câștigă, de asemenea, titlul de autoritate epistemică în fața congresului, primind chiar o diplomă „de excelență” pentru lucrarea sa, publicată și în volumul congresului. La finalul interviului, când menționează că „Hitler a fost evreu”, la fel ca „toți conducătorii partidului nazist și al lagărelor de exterminare”, se aud alte câteva voci aprobatoare, fapt ce ne dă de înțeles că antisemitismul nu e o deviație dacistă care să îi aparțină doar lui Funar.
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

16. Back To Top | #12756
    A sosit si verdictul: EU wins legal battle on refugee quotas

ECJ confirms relocation scheme valid. Time to work in unity and implement solidarity in full," said EU Migration Commissioner Dimitris Avramopoulos. However, Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto slamed the verdict as "irresponsible," saying it "threatens the security of all of Europe".

Hungarian Prime Minister Viktor Orban has called migration the "Trojan Horse of terrorism."

[...]Under the plan, Hungary must admit more than 2,300 asylum seekers, while Slovakia must in the long term take in 1,400.
    Si poftim stire de pe euronews-ul spaniol :

Quote Originally Posted by primul paragraf, tradus de servitorul dumneavoastra
    Lech Walesa a fost sters din manualele scolare, din care la fel a fost scoasa si teoria evolutiei. Acestea sunt doar unele din schimbarile introduse de drastica reforma educativa hotarata in doar 8 luni de catre guvernul nationalist si ultra conservator
    Evident ca nu se gaseste nimic pe nicaieri despre asta (dar daca este adevarata, e grava treaba pentru ca sunt la acelasi nivel cu turcii)

Turkey to stop teaching evolution theory in high schools

17. Back To Top | #12757
    Last edited by eugenius; 06-09-2017 at 15:12.

18. Back To Top | #12758
    http://www.thedemands.org/

recomand Ottawa, San Francisco, Carolina de sud, California state. Ctrl+ f "mandatory", "grants" "tuition" si alte cuvinte cheie

Harvard:

1. We demand that the amount of black faculty should match the amount of black students. Excluding all faculty in the Africology department. Meaning the ratio needs to match without including the black faculty in that department.

2. We demand all students should take a general education race, ethnicity, and racism course.

3. We demand Black studies built into the curriculum of every major.

9. We demand a Doctorate and Master’s Program for Africology and African American Studies with adequate funding and no less 3 full-time graduate assistantships.

10. We demand the Women’s Resource Center dedicate at least 3 programs a year to black women specifically. We demand a black resource center under the umbrella of the Center for Multicultural Affairs.
    7. We demand several black financial advisors whose sole purpose is to find and distribute scholarships and financial aid to and for black students specifically.
    Yale:

a. Abolish the title “master” lmao

b. Build a monument designed by a Native artist on Cross Campus acknowledging that Yale University was founded on stolen indigenous land.

1) An ethnic studies distributional requirement for all Yale undergraduates and the immediate promotion of the Ethnicity, Race & Migration program to departmental status

a. The promotion of Native American Studies, Chicanx & Latinx Studies, Asian American Studies, and African Studies to program status under the ER&M department.

b. Curricula for classes that satisfy the ethnic studies distributional requirement must be designed by Yale faculty in the aforementioned areas of study

2) Mental health professionals that are permanently established in each of the four cultural centers with discretionary funds

a. More mental health professionals of color in Yale Mental Health.

4) Rename Calhoun College. Name it and the two new residential colleges after people of color.

b. The inclusion of a question about the racial climate of the classrooms of both teaching fellows and professors in semester evaluations.
    alte cuvinte cheie : "compulsory", "intersectional".

19. Back To Top | #12759
    Registered User RAN's Avatar
    E un fel de petitii online, nu?

20. Back To Top | #12760
    Black liberation collective coordoneaza organizatiile studentesti afro-americane (active politic) de pe teritoriul u.s. Fac proteste, cer demisii, boicoteaza, samd. au aparut la stiri si pe yt. Iti dai seama ca nu au intocmit ei intreaga lista si doar au compilat liste de cereri de la fiecare centru. Petitiile, care sunt deja pe masa in centrele respective, sunt facute de organizatiile studentesti afro-americane din partea locului.

Chapters — Black Liberation Collective

Doar au schimbat "army" cu "collective" pentru ca nu stiu sa subversie.

Black Liberation Army - Wikipedia
    ___

LE: Further proof: vezi care sunt cererile studentilor negri la Harvard in lista aia si compara-le cu astea:

Minority students at Yale give list of demands to university president - The Washington Post
    Last edited by meganic; 06-09-2017 at 17:21.

1.  
Page 638 of 647 FirstFirst ... 138538588628635636637638639640641 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks