Page 649 of 649 FirstFirst ... 149549599639646647648649
Results 12,961 to 12,980 of 12980

Thread: Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte

1. Back To Top | #12961
    Registered User taribobo's Avatar
    Ce povesti ) eu traiesc in bucuresti de cand m am nascut aici si n am vazut asa ceva. Probabil se uita "acru" din alte motivem
    We all are born stupid, but it takes a special person to remain that way.
    Exclus david_cdd, ionutgbrl123,sidramon
    Nu folosesc Yahoo messenger

2. Back To Top | #12962
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar

Multiculturalismul si Corectitudinea Politica, Origini Cauze Consecinte

Nu, efectiv mi s-a întâmplat de zeci de ori, intru in magazin, sar sa ajute cu zâmbetul pe buze dar totuși într-un mod agresiv, gen "cumpara bah ceva" iar când pleci fără sa cumperi devin acre.

S-a întâmplat si sa fie acre de la început si sa lase impresia ca le-ai deranjat de la cine știe ce treaba serioasă dar e alta discuție.

Probabil când ești obișnuit din naștere cu stilul si nici nu ai văzut altceva ți se pare normal. Sau poate e normal pt ca ai proceda la fel.

Acum sunt in București si văd o Gramada de nesimțiri pe care cel mai probabil tu le-ai vedea ca normalitati.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by AStateOfMind; 23-09-2017 at 17:20.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

3. Back To Top | #12963
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Acum sunt in București si văd o Gramada de nesimțiri pe care cel mai probabil tu le-ai vedea ca normalitati.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Pentrunca te-ai obișnuit tu in Portland. Ca și aici, cred ca e un cumul de factori mici, și foarte mici, pe care de cele mai multe ori ii percepi subconstient, fara sa-ti dai seama. De la faptul ca dacă din intamplare iti intersectezi privirea cu cineva in metrou, sau la coada, sau la trecerea de pietoni, ti se zambeste automat si tu zâmbești, la rand, inapoi, pana la faptul ca daca se întâmplă sa intersectezi drumul undeva, cu cineva, la o usa, la colt de coridor, ceva, fiecare incearca sa se opreasca si sa faca loc celuilalt... Toate astea, desi mici, creaza o stare generala de buna dispoziție si relaxare, care mai apoi se transmite si se simte in toate interactiunile: cu vanzatoarea, cu functionarul, cu ceilalți soferi in trafic, etc.

Si da, ajungi sa le consideri normalitate. Dupa care ajungi intr-o tara cu spiritul latin mai accentuat, ca sa zic asa, si ești agresat de tot felul de nesimtiri... Asta e.

4. Back To Top | #12964
    Registered User taribobo's Avatar
    Afirmatia ta initiala spunea altceva. Partea cu vanzatoarele agresive care vor sa isi vanda produsele e valabila, dar poti sa refuzi scurt si isi vad de treaba.
    Iar insinuarile ca as fi nesimtit sau ca am fost crescut de nesimtiti sunt demne de un retardat mai ales ca ne am intalnit la un moment dat. Sau poti sa consulti tr ul de pe cg, e mai relevant decat parerea ta.
    We all are born stupid, but it takes a special person to remain that way.
    Exclus david_cdd, ionutgbrl123,sidramon
    Nu folosesc Yahoo messenger

5. Back To Top | #12965
    Quote Originally Posted by taribobo View Post
    Iar insinuarile ca as fi nesimtit sau ca am fost crescut de nesimtiti sunt demne de un retardat mai ales ca ne am intalnit la un moment dat. Sau poti sa consulti tr ul de pe cg, e mai relevant decat parerea ta.
    TR-ul nu face decat sa intareasca parerea ca e posibil sa fii nesimtit. Daca mi-ar spune cineva sa descriu cum cred eu ca arata si se poarta un samsar de telefoane as zice ca e un multicultural local pe la 30 de ani cu burtica si lanturi, cu mult tupeu si cu un vocabular colorat care se targuieste nesimtit ca sa poata sa faca un 20 lei profit in plus.
    Clap clap !

6. Back To Top | #12966
    Si negocierea a devenit nesimtire?

Axa, tu chiar zambesti la oameni pe strada random? You creep!

Zambitul reciproc poate fi considerat chiar un semn de vulnerabilitate, din nevoia de feedback, gen "suntem ok? Nu ne dam in cap, nu?", asa cum interpreteaza psihologii rolul salutului. Cand o faci la trecerea de pietoni, deja devine extrem.

7. Back To Top | #12967
    Telefoanele si electronicele se devalorizeaza destul de repede, daca ofera o suma decenta iese in paguba iar daca tine de pret, se devalorizeaza marfa. Un samsar nu poate castiga bani decat daca cumpara mult sub pretul pietei ca sa poata sa le vanda rapid pe un pret atractiv pt cumparator dar suficient de mare incat sa ii aduca profit.

Nu vad cum ar putea fi cineva samsar de electronice fara sa fie nesimtit. Cand oferi 500 lei pe un telefon care valoreaza 1000, e nesimtire chiar daca oferi cu zambetul pe buze si palaria in mana.
    Clap clap !

8. Back To Top | #12968
    E free market, bre, nu il dai, cauti alt client, mori cu el in mana. Asa functioneaza si firmele. Apple cum iti vinde un telefon de 4000 lei care valoreaza 2000 fara sigla? Nu te forteaza nimeni sa cumperi sau sa vinzi. Intr-adevar, eu nu m-as mandri cu ocupatia asta, dar nici nu pot sa spun ca e ceva incorect, oricat de nasol ar arata.

9. Back To Top | #12969
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Si negocierea a devenit nesimtire?

Axa, tu chiar zambesti la oameni pe strada random? You creep!
    Este exact asa cum spui tu, doar ca invers. Daca iti fixezi întâmplător privirea ochi in ochi cu cineva, si nu zambesti după aia (eventual dai si buna ziua daca esti într-un loc mai pustiu (padure, parc mare la ora neobisnuita, etc)) atunci ești creep. Daca NU zâmbești.

Asta îmi aduce aminte de o intamplare de acum mulți ani, era un prieten, venit aici la mine in vizita, el fiind din București (Pantelimon (nascut si crescut)). Eram dimineata devreme (cam 5am) pe o banca in parc, in centru (ne plimbasem toata noaptea prin oras cu niste biciclete comode (dar lente) ca sa ii arat londra noaptea, semi-pustie, cel puțin fara trafic auto (desi in unele locuri (era weekend) traficul pietonal e ca la ora de varf ziua in amiaza mare)). Și cum stăteam noi sa ne odihnim pe banca (și sa asteptam sa deschidă o cafenea care facea croissanti calzi) au trecut pe langa noi doi polițiști calare, care ne-au spus amabili, zambind: buna dimineața. Dupa ce le-am răspuns, normal, și au trecut mai departe, observ privirea stresata a prietenului meu, care îmi zice ca era convins ca au venit sa ne intrebe ce cautam acolo la ora aia, ce facem, buletinu la control, etc. Si ca nu avea pasaportul la el, il lasase acasa...

Puterea obisnuintei.

10. Back To Top | #12970
    Ok, ideea ar fi sa nu te uiti in ochii oamenilor mai mult de 2ms daca nu ai de gand sa interactionezi cu ei dintr-un motiv sau altul. Nu stiu de ce ai face-o.

11. Back To Top | #12971
    1984 AxA's Avatar
    Cand o faci la trecerea de pietoni, deja devine extrem.
    O faci de fiecare data cand te uiți la cineva, in ochi, si el (sau ea) se uita inapoi la tine (in ochi). Tu poti sa te faci ca nu înțelegi pana vin vacile, seara, acasa, tot aia e.

12. Back To Top | #12972
    1984 AxA's Avatar
    Nu stiu de ce ai face-o.
    Eu, de exemplu, sunt mai vizual, din fire. Cand ma uit la ceva, ma uit atent, si observ, cu interes, detalii.

Altii nu stiu de ce-o fac, dar sunt convins ca exista mai multe motive si explicații, chiar daca nu e nevoie de ele. Dar ai vrut sa intrebi...

13. Back To Top | #12973
    Registered User RAN's Avatar
    Apple cum iti vinde un telefon de 4000 lei care valoreaza 2000 fara sigla?
    Afirmatia asta e de o cretinatate sinistra. Valoreaza fix cat decide piata ca valoreaza, cat timp oamenii platesc 4000, 4000 valoreaza.
    Daca aduni costul pieselor ignori costurile cu R&D si profitul si valoarea adaugata Apple. Dar nu ignori costurile cu R&D si profitul producatorilor de piese, pentru ca cum am zis mai sus.

14. Back To Top | #12974
    Brand equity - Wikipedia pentru noobi

Cand oferi mult sub pretul pietei, esti nesimtit. Gen pawn stars. Cand le vine evaluatorul si zice ca X valoreaza 2000$ iar Rick ofera 1000$ ca trebuie sa manance si gura lui o bucata de paine, e nesimtit. Asa merge piata, refuzi sa fii tepuit sau mergi in alta parte, dar cand alegi aceasta meserie, esti un porc fara scrupule caruia nu ii pasa de nimeni.
    Clap clap !

15. Back To Top | #12975
    Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    Cineva sa ii spuna lui RAN ca in magazinele apple nu poti sa te targuiesti ca in obor si ca daca iphone x nu se vinde apple nu taie din pret, ci scoate o corcitura mai ieftina pentru care iti cere din nou de doua ori valoarea reala.
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

16. Back To Top | #12976
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by taribobo View Post
    Afirmatia ta initiala spunea altceva. Partea cu vanzatoarele agresive care vor sa isi vanda produsele e valabila, dar poti sa refuzi scurt si isi vad de treaba.
    afirmația mea inițială spunea exact asta.

insinuările mele spun un lucru simplu: daca toată viața ai trait intr-un anumit gen de environment acel environment ți se va părea normal.

cam așa cum musulmanii vor sharia pt ca prin asta ei văd normalitatea așa și tu ai devenit imun la nesimtirea locală și nu o mai observi, a devenit normalitate pt tine.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

17. Back To Top | #12977
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Afirmatia asta e de o cretinatate sinistra. Valoreaza fix cat decide piata ca valoreaza, cat timp oamenii platesc 4000, 4000 valoreaza.
    Daca aduni costul pieselor ignori costurile cu R&D si profitul si valoarea adaugata Apple. Dar nu ignori costurile cu R&D si profitul producatorilor de piese, pentru ca cum am zis mai sus.
    Fix asta zic si eu, dar tu te prinzi greu de tot. Valoreaza fix cat esti dispus sa dai/iei pe ceva, deci daca esti dispus sa-l dai cu x, inseamna ca ptr tine atat valoreaza. Nu iti pune nici taribobo, nici Apple pistolul la tampla.

18. Back To Top | #12978
    Cand vinzi ceva, apare nevoia. Cand bisnitarul te simte ca iti arde buza dupa bani, te arde la pret. De-aia e o profesie mizerabila, pentru ca se profita de mizeria unora pentru a ii mai da o lovitura. Sau tu crezi ca vanzatorul pleaca multumit?
    Clap clap !

19. Back To Top | #12979
    Normal ca pleaca multumit, adica mai multumit decat daca ar fi ramas cu produsul in brate, nu? Daca nu e bisnitarul, ramai cu produsul, eventual se si devalorizeaza si-l vinzi la acelasi pret, dar mai tarziu. Sau poate ai norocul sa gasesti un client care nu e bisnitar. Dar poate nu ai norocul asta. Oricum ai da-o, totul e corect, no matter what. Un hipster maimutoi care ia Apple ca sa nu fie marginalizat in cercul lui de maimutoi, crezi ca e fericit in sufletul lui ca da 4000 lei pe ceva care costa 2000 lei la competitori? Nu, dar asta e pretul. Am avut ghinionul sa interactionez cu o femeie care daduse in lacrimi ca ea si barbate-su au facut rate ptr iphone-ul copilului de 15 ani, ca fara Apple copilului risca sa-i fie rusine sa mai iasa pe strada sau chiar sa devina catatonic, iar apoi copilul nu a performat corespunzator. Aia crezi ca erau fericiti? Dar nu cred ca demonizeaza nimeni Apple. Si da, esti oarecum constrans, ca in viziunea multora, fara Apple esti boschetar, deci nu poti lua altceva, au monopol pe asta.

Si hai sa discutam despre zambitul prin magazine. Mi se pare nesimtire sa ceri ca vanzatorul sa-ti zambeasca. Faptul ca se uita urat cred ca tine de paranoia mai mult. E una din chestiile occidentale care e gresita, cred, de asta ajung majoritatea la psiholog. Cand trebuie sa zambesti la toti, indiferent ca ai chef sau nu, sa ai moaca falsa jumate de zi, normal ca o iei razna. Zambesti cand simti nevoia. Mie chiar mi-e scarba de aia care zambesc din reflex, ipocrit. Ii cunosc si majoritatea zambesc si la aia pe care-i urasc, barfesc etc. E o practica gretoasa si cand e vorba de oameni pe care nu-i agreezi foarte mult, si cu straini, fie din ipocrizie voluntara, fie din obligatie. Te duci in magazin sa cumperi, te uiti la produse, nu te injura nimeni, nu iti sta nimeni in cale, nu te intereseaza daca zambeste vanzatoarea sau nu. Daca vrei sa zambeasca cineva la tine si esti frustrat, platesti o c..va cu ora si o pui sa faca ce vrei tu, sa-ti zambeasca, sa-ti rada, sa-ti planga.

Pentru aia care se plang toata ziua ca au fost la ghiseu si functionara nu le-a zambit - functionara nu e nevasta voastra, nu e obligata sa zambeasca la voi, nu e platita pentru asta. Ori nu aveti nevasta si sunteti frustrati, ori nevasta nu va zambeste si sunteti frustrati, alta explicatie n-am.
    Last edited by limelight; 24-09-2017 at 10:40.

20. Back To Top | #12980
    Registered User eugenius's Avatar
    Bisnițarul privat e un afacerist ca oricare altul.

Avantajul la Apple e software-ul nu hardware-ul. Hardware-ul e chiar dezavantaj în ultimul timp, cu laptop-urile lor imposibil de îmbunătățit și greu de reparat. Când iei Apple trebuie să accepți că nu vei primi un produs profesional, pe care sa te bazezi, ci un produs făcut să-ți ia ochii. Oricum, atât timp cât iei modele / configurații low end, chiar și hardware-ul Apple e o afacere decentă la preț/performanță.

Cât despre companie în sine, acum câțiva ani puteai să spui că Apple e mai evil decât Google. Acum sunt la fel - sau poate Google a luat un avantaj.
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

1.  
Page 649 of 649 FirstFirst ... 149549599639646647648649

Bookmarks

Bookmarks