Page 13 of 13 FirstFirst ... 310111213
Results 241 to 243 of 243

Thread: Idei bune pentru societate

1. Back To Top | #241
    Registered User
    Ati uitat de felia groasa luata din taxe care se duce la alesi, angajatii de la stat in numar excesiv si in pensiile lor umflate si multe speciale. Deocamdata se cotizeaza pentru cei de acum, urmand ca altii sa cotizeze pentru noi intr-un viitor in care nu e clar cine si cat va cotiza. Adica e clar cum ar vrea lumea sa fie, dar nu e clar cum va fi.

2. Back To Top | #242
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    Îndrăznesc sa te contrazic...

"Mai bine", de fapt chiar "cel mai bine" este daca atunci cand interactionezi cu cineva, te pui pe tine insuti in locul lui si te gandesti cum ti-ar placea tie sa reactioneze celalalt, ce ai vrea sa facă. Si dupa aia, faci exact aia. Un fel de inversul (total) al vorbei din batrani: "ce tie nu-ți place, altuia nu-i face". Daca faci asta, e bine. Daca TOȚI fac asta, e si mai bine, e cel mai bine.

Cum nu fac toti asta (nici pe departe), inseamna ca nu e adevărat ce spui tu: "toti vrem mai bine".

My tupence.
    Asta implica repectarea legilor/regulilor, pe langa "efort" intelectual si modestie, la noi si nu numai se aplica zicala "mama nu m-a facut fraier".
    Sa luam situatia de mai jos cu care ma intalnesc zilnic.
    Când ajungi prin Germania, să te pună necuratu' să calci pe pista de bicliști când e un biciclist prin preajmă. Sunt în stare să dea peste tine.
    Aici intervine ce ziceam mai sus, sunt biciclist(ma pun in locul lui ala de mi-a arat mu*e), pe sosea mi-e frica sa merg ca soferii "e" rai, deci merg pe trotuar.
    Sunt constient(probabil) ca nu imi este destinat acel spatiu, asa zice legea si politia rutiera, la care adaugi obstacole precum borduri, stalpi, treceri de pietoni, canale, gropi, santuri, oameni batrani, copii, caini, pisici , masini parcate, usi deschise de la magazine, terase, panouri cu reclame etc.
    Trag linie, consider ca am dreptate si trebuie sa mi se creeze conditii, ma culc si o iau de la capat a doua zi.

PS: in Germania banuiesc ca sunt biste de bicle, aici nu prea sunt.
    Last edited by droopy_ro; 14-09-2017 at 15:15.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

3. Back To Top | #243
    Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    @Irenicus > in teorie e asa cum zici tu. In practica nu. De exemplu bugetul local cumpara panselute. In Bucuresti, sectorul 6, parcul Drumul Taberei a fost refacut. Santier timp de un an-2. Rezultatul este un parc nou, nu cu mult diferit de ce era inainte, cateva structuri noi (unele complet inutile), desfiintarea fostului loc de joaca + un mastodont de pod pietonal peste tot parcul. Complet inutil, neavenit si - probabil - foarte scump! Se poate vedea cu ochiul liber si pana si un admirator al puterii isi poate pune intrebari despre utilitate si cost.

Si putem enumera la nesfarsit astfel de exemple. Mai mult, lucrurile nu stau foarte stralucit nici in Vest. Sigur, n-o sa vezi furturi pe fata ca-n Romania, dar se simte ca randamentul statului e mult sub optim. Si exista o intreaga economie subventionata de stat. Poate de unele avem nevoie (agricultura, de exemplu). Insa statul e o gigantica corporatie condusa de niste manageri "alesi de popor" cu mandat limitat. Pare asta o formula de succes? Poate ca trebuie sa ne gandim la schimbari. Pana la urma vorbim de 50% din veniturile noastre, ale tuturor.
    Nu chiar. Cu putina educatie se poate alege o administratie locala buna. Exemple de succes sunt (oradea, cluj), trebuie doar schimbata mentalitatea poporului. Si bucuresti chiar e un caz extrem. Ultima oara cand am fost acolo nu am putut ajunge la arhiva pentru locatarii cartierului ghencea s-au decis sa tina nunta la cort in mijlocul soselei, cu aviz de la primarie (sau cel putin cred ca aveau ca politia statea si se uita). Nu cred ca mai intalnesti asa ceva in alt oras din tara (poate in alexandria)

@asom in termeni absoluti nu ai cum sa iei cat contribui pentru ca economia fluctueaza dar primesti proportional cu cat platesti.
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

1.  
Page 13 of 13 FirstFirst ... 310111213

Bookmarks

Bookmarks