Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 74

Thread: Ce părere aveţi despre Evrei?

1. Back To Top | #41
    Registered User eugenius's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Nu, ci pentru ca n-au destul
    Păi era vorba că moldovenii au mai mult ADN de evreu decât restul românilor si votează cu PSD-ul mai mult. Ți-ai prins limba-n logică RAN.
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

2. Back To Top | #42
    Registered User RAN's Avatar
    Tu ești mereu așa de perspicac, sau acum ai avut o sclipire? Degeaba au ADN de evrei dacă ăla prost de moldoveni e majoritar.

3. Back To Top | #43
    Ai mare grijă RAN că dacă mergi prea mult pe calea asta cu ADN-ul de moldovean care ia bătaie de la ADN-ul de regățean în ciuda aportului de ADN Jewish master race, există șanse să devii rasist.

4. Back To Top | #44
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Degeaba au ADN de evrei dacă ăla prost de moldoveni e majoritar.
    Zici moldoveni asa in general, sau suceveni?

Cat despre evrei, am o parere buna, ca si despre orice individ luat in parte, pana la proba contrarie, constatata la fel, individual. Nu poti sa ai o parere "despre evrei" pentru ca nu sunt toti la fel, cum nu sunt nici toti oamenii la fel. Cine are o parere "despre evrei" fie ea buna sau proasta, are ochelari de cal prea multe prejudecati.
    Common sense is not so common after all.

5. Back To Top | #45
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by eugenius View Post
    Ai mare grijă RAN că dacă mergi prea mult pe calea asta cu ADN-ul de moldovean care ia bătaie de la ADN-ul de regățean în ciuda aportului de ADN Jewish master race, există șanse să devii rasist.
    Rasist de rasa albă mediocră?

6. Back To Top | #46
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Si axa ar fi interesant de vazut cum raspunde
    Nu am nici o problema cu ce rasa, natie sau culoare vine acasa... vezi tu, in bula in care traiesc eu, oamenii se evaluaeza dupa cu totul alte criterii, care tin de comportament, inteligenta si bun-simt, nu de sex, nationalitate sau rasa...

Cat despre evrei .. wtf cares?
    Eh, era doar titlul threadului.

Si inca ceva, este o tampenie sa legati intre ele ADN-ul si nationalitatea, pentru ca "granitele" sunt mult, mult mai difuze in prima decat in a doua. Cam atat de difuze*. Prin urmare, "ADN de nigerian" este o imbecilitate irelevanta.

--------------------------------
    * further reading: Y-DNA haplogroups in populations of Europe - Wikipedia

7. Back To Top | #47
    Let's make Israel Niger Again!

8. Back To Top | #48
    Chinese Jews from Kaifeng arrive in Israel 2009 - a moving documentary - YouTube

Made in China - How a Chinese became a Hasidic Jew - Conversion - YouTube

Jews were globalists over a thousand years ago. It is not a surprise that Jews were/are at the forefront of the international communist movement / the current global capitalism.
    Last edited by ablium; 18-03-2017 at 00:48.

9. Back To Top | #49
    Quote Originally Posted by ablium View Post
    Chinese Jews
    Chinese Jews from Kaifeng arrive in Israel 2009 - a moving documentary - YouTube

A Jew made in China,

Made in China - How a Chinese became a Hasidic Jew - Conversion - YouTube

Jews were globalists over a thousand years ago. It is not a surprise that Jews were/are in the forefront whether in the international communist movement or the current global capitalism.
    Incorect. Evreii nu erau globaliști, n-aveau țară. Ca urmare, vor să ne facă pe toți să trăim pe pielea noastră ce-au trăit ei.
    Last edited by eugenius; 18-03-2017 at 01:38.

10. Back To Top | #50
    Creștinii europeni din evul mediu le-au dat pe mână evreilor sistemul bancar din cauza regulilor religioase anti-cămătărie. Când dai unei minoritați pe mână banii, te vei trezi locuind cu chirie în țara ta.

Evreii ăștia care vor să construiască globalismul prin țările creștinilor o să repete ciclul pe care l-au repetat cu europenii de zeci de ori (când se-mpute situația din cauza cheltuielilor guvernamentale pe datorie - dă vina pe evrei că la ei sunt banii) - de data asta la nivel global.

WW2 a fost doar o țară europeană cu capsa pusă pe evrei - e drept într-o situație specială, sărăcită intenționat după WW1. Să-i ferească Yahweh de o "hemispheric open market" cu capsa pusă. S-ar putea să facă Israelul Palestina again!
    Last edited by eugenius; 18-03-2017 at 01:50.

11. Back To Top | #51
    Intuitive Investigator Benvolio's Avatar
    Să-i ferească Yahweh de o "hemispheric open market" cu capsa pusă. S-ar putea să facă Israelul Palestina again!
    Si uite asa eugenius a ajuns gand la gand cu fundamentalistii musulmani impotriva carora tuna si fulgera

Quote Originally Posted by AxA View Post
    Si inca ceva, este o tampenie sa legati intre ele ADN-ul si nationalitatea, pentru ca "granitele" sunt mult, mult mai difuze in prima decat in a doua. Cam atat de difuze*. Prin urmare, "ADN de nigerian" este o imbecilitate irelevanta.

--------------------------------
    * further reading: Y-DNA haplogroups in populations of Europe - Wikipedia
    Nu-i chiar asa. Ce vezi tu in link-urile tale sunt haplogrupurile cromozomului Y - care e doar unul din cei 46 de cromozomi ai omului si cel mai scurt (chiar tu ziceai ca o sa dispara in timp). Daca iei in considerare toti cromozomii (23 de perechi), ai mai multe informatii si in general poti detecta rasa (sau rasele in caz de amestec) si uneori si grupurile etnice.

"ADN de nigerian" nu stiu daca exista (in Nigeria traiesc mai multe etnii: igbo, yoruba etc.), dar ADN de negru (Sub-Saharian African) exista si poate fi detectat cu suficienta precizie de testul de la 23andme - daca nu ma crezi pe mine, poate il crezi pe Cabral (50.3% European, 48.4 Sub-Saharian African):

Quote Originally Posted by Cabral
    Deci… in afara de niste urme fine de 0,1% de altceva, la mine sunt impartit ca ADN intre Europa de Sud si Africa de sud. (nu, nu le-am spus ca-s mulatru, s-au prins dupa ADN ).
    23andme analize bazate pe ADN - sa afli despre tine ce doctorii nu-ti pot spune.

Acelasi test detecteaza si ADN-ul evreiesc Ashkenazi. Si cum se vedea in link-ul dat de mine, detectase urme la destui romani - la toti moldovenii si la cativa ardeleni, mai rar la sudisti. E drept ca de toti erau doar vreo 40 de romani si sigur nu un esantion reprezentativ: din moment ce si-au facut testul 23andme, e clar ca au si venit bunicel (testul costa vreo 100$+transport), si o anume curiozitate stiintifica. Asa ca e posibil ca cei vreo 10 moldoveni de acolo sa nu fie reprezentativi pentru Moldova si nu toti moldovenii sa aiba sange evreiesc, ci doar cei cu venituri mari si interes stiintific (care poate ca nu voteaza cu PSD-ul )

The genetic structure of Romanians - Album on Imgur

De altfel, s-ar parea ca moldovenii nu ar fi mai prejos ca IQ de restul romanilor - dupa studiul din anii '30-'40 al lui C. Radulescu-Motru:

Portretul romanului interbelic după forma craniului și IQ. Ce s-a descoperit după 7 ani de cercetări | Romania Libera

Nu stiu de unde provin diferentele - sa fie de la doza mai mare de sange slav (cf. aceluiasi test)?
    "Viata e complexa si are multe aspecte." (©Filantropica)

12. Back To Top | #52
    Daca distrugi Israelul ce mai ramane p-acolo? Carcalacii, camilele si arabii. Palestina.

13. Back To Top | #53
    Nu cred ca poate cineva distruge Israelul. De regula, pe termen lung, cel mai destept castiga. Dovada rezultatul WWII. Evreii exista de peste 2 milenii, timp in care o multime de popoare au vrut sa ii distruga - destule fiind popoare care acum nu mai exista: egiptenii antici, babilonienii, romanii antici...

14. Back To Top | #54
    1984 AxA's Avatar
    Evident, Benvolio. Era vorba strict de nationalitate. De state. De ADN de nigerian. De roman. De moldovean. De francez. Etc...

Eu doar ziceam ca granitele in ADN nu coincid cu granitele intre state, geografice. Ăla a zis "nigerian", nu eu.

15. Back To Top | #55
    Benvolio: You seem to have read a lot of literature about IQ, genetics, ethnicity, etc.

In my observation, there is a wide spectrum of attitudes toward the racial (ethnic) differences in IQ.

Let me list them from the extreme left to the extreme right

1. Absolutely deny racial difference in IQ

2. Absolutely deny genetic nature of racial difference in IQ. (Acknowledge the racial differences in IQ, but it is caused by environment and history.)

3. Racial differences in IQ could have some genetic nature, but scientists should not pay attention to it because it is harmful to know it or to broadcast it and because scientists have other more important works to do. For the harmony of a society, sometimes it is good to not know some truths.

4. Study of the racial difference in IQ helps us to understand and solve issues in education, employment, criminology, sociology, and the developmental gaps between nations.

5. There are large racial differences in IQ, which justify the racial disparity in average income and the racial segregation.

Ask yourself where you are on the spectrum!
    Last edited by ablium; 20-03-2017 at 00:22.

16. Back To Top | #56
    Quote Originally Posted by Benvolio View Post
    Nu cred ca poate cineva distruge Israelul. De regula, pe termen lung, cel mai destept castiga. Dovada rezultatul WWII. Evreii exista de peste 2 milenii, timp in care o multime de popoare au vrut sa ii distruga - destule fiind popoare care acum nu mai exista: egiptenii antici, babilonienii, romanii antici...
    Israelul și evreii sunt două lucruri distincte. Israelul e vulnerabil. Dacă n-ar fi umflat cu pompa de americanii virusați de evrei cat ar rezista o natiune de 6 milioane de evrei între țări arabe puternice? 38 de miliarde de dolari ajutor militar în 10 ani? Unde-ar fi Israelul fără proptele d-astea? Sau fără campania de destabilizare a vecinilor lor dusă prin intermediul acelorași americani? Unde-ar fi evreii într-un scenariu în care dolarul s-a prăbușit și toată lumea dă vina pe ei? Unde sunt și-acum, în Palestina.

PS: D-aia invită Vestul inteligent africanii și arabii în țările lor, pentru câștigurile pe termen lung?

17. Back To Top | #57
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by ablium View Post
    Ask yourself where you are on the spectrum!
    4.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

18. Back To Top | #58
    Si eu tot 4 - poate revin cu detalii in alta parte, ca aici ar fi offtopic.

Fiecare popor are dreptul la o țară independentă unde are majoritatea și își poate controla destinul,
    @eugenius: Conform principiului enuntat chiar de tine, evreii au si ei, ca orice alt popor, dreptul sa aiba tara lor.

19. Back To Top | #59
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    cred ca problema lui nu e cu israel, e cu faptul ca cei emigrați au control prea mare in țările adoptive.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

20. Back To Top | #60
    Registered User Merlin's Avatar
    Mai mult poate ca un pamflet, desi unele sunt chiar de bun simt -> IATĂ 22 de REGULI, care ii fac pe evrei cei mai BUNI in afaceri! - Eu știu

Ca ontopic si tinand cont ca am avut anumite tangente, pot, din pacate sa fiu de acord cu ce scrie strumfi in prima pagina. Insa, am invatat ca nu este ok sa generalizezi si sa pui in aceeasi oala pe toata lumea...oamenii pana la urma sunt diferiti, individuali, depinde foarte mult de anumite diferente si experiente avute de-a lungul timpului in societate. Cu ce sunt 100% de acord este faptul ca au un IQ mult mai mare, sau cel putin cu cine am avut eu de-a face (in domeniul imobiliar), oricum, erau si oameni destul de bine financiar ... si probabil ca daca ajungi sa ai o anumita potenta financiara (pentru romani a se citi o avere), care daca nu a fost mostenire, ma gandesc ca totusi trebuie sa te duca oarecum bibilica ca sa ajungi sa ai acel capital...dar asta cred iarasi ca este valabil pentru oricine

Din punct de vedere istoric, nu cred ca are rost sa comentam de treaba cu Palestina, pentru cine a citit si cunoaste cat de cat istorie, lucrurile sunt putin diferite fata de ce ar vrea ei sa creada opinia publica, dar asta e deja alta treaba...

1.  
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks