Page 32 of 37 FirstFirst ... 2229303132333435 ... LastLast
Results 621 to 640 of 729

Thread: Guvernul Tudose

1. Back To Top | #621
    Registered User
    E-te fleoshk. Asa se intampla peste tot, cu toate korporatiile, nu doar bancile din Romania. Exista jde de loophole-uri prin care-si protejeaza profitul. Taxele le platesc fraierii si saracii, asa e peste tot din pacate.

2. Back To Top | #622
    Registered User RAN's Avatar
    totul este perfect legal, dar imoral
    Nu e nimic imoral, din contra. Firmele au datoria sa maximizeze profitul livrat actionarilor si investitorilor.

3. Back To Top | #623

4. Back To Top | #624
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Nu e nimic imoral, din contra. Firmele au datoria sa maximizeze profitul livrat actionarilor si investitorilor.
    S-a mai discutat si pare ca se va mai discuta

Au datoria aia, dar nu oricum. Exista o gramada de reguli (legale, de conduita, etice etc) pe care trebuie sa le respecte. Am banuiala ca ai vazut cel putin o corporatie pe dinauntru, nu aveau un set de "values" si un "vision" care se sprijina pe ele?
    Ma rog, corporatiile (pe care le-am vazut eu pe dinauntru) au tendinta sa mai bage sub pres valorile alea cand e vorba de bani, dar pe hartie lucrurile arata bine.

5. Back To Top | #625
    Nu este imoral si/sau ne-etic sa-ti optimizezi povara fiscala.
    Values, vision, corporate responsibility etc, nu intra in conflict cu asta si nu din cauza de ipocrizie

6. Back To Top | #626
    Tu dacă ai de plătit 16% impozit pe un venit, te gândești să plătești 20%? Când tragi linie, ca firmă, te gândești "mai bine nu mai fac cheltuieli acum, ca să plătesc TVA mai mult"?

Dacă îmi dai niște limite, fii sigur că voi lucra la limita care îmi aduce mie profit mai mult și nu la aia care îți aduce ție.

Nu se face așa ceva într-o țară care nu e considerată bananieră. Declarațiile lui sunt prostești și fără nici un pic de esență. A, nu-ți convine problema cu profitul băncilor? Foarte bine. Cheamă-i la discuții, vezi de ce procedează așa, propune soluții care să convină tuturor. Dar așa, la nivel declarativ, să îndemni populația să-și retragă banii din bănci... Ce te aștepți să rezolvi? Te aplaudă niște pensionari că "ce le-o zice burghezilor", dar din toată mișcarea asta pierzi și tu, pierde și banca, pierde și cetățeanul.

7. Back To Top | #627

8. Back To Top | #628
    De ce te mira? Au avut grija intai de ei, restul, sa se duca la gara, sa astepte pana la viata urmatoare, etc, cand faci promisiuni pe banii altora e nashpa, nu iese mereu,

9. Back To Top | #629
    Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    Quote Originally Posted by gojira View Post
    Tu dacă ai de plătit 16% impozit pe un venit, te gândești să plătești 20%? Când tragi linie, ca firmă, te gândești "mai bine nu mai fac cheltuieli acum, ca să plătesc TVA mai mult"?

Dacă îmi dai niște limite, fii sigur că voi lucra la limita care îmi aduce mie profit mai mult și nu la aia care îți aduce ție.

Nu se face așa ceva într-o țară care nu e considerată bananieră. Declarațiile lui sunt prostești și fără nici un pic de esență. A, nu-ți convine problema cu profitul băncilor? Foarte bine. Cheamă-i la discuții, vezi de ce procedează așa, propune soluții care să convină tuturor. Dar așa, la nivel declarativ, să îndemni populația să-și retragă banii din bănci... Ce te aștepți să rezolvi? Te aplaudă niște pensionari că "ce le-o zice burghezilor", dar din toată mișcarea asta pierzi și tu, pierde și banca, pierde și cetățeanul.
    E una sa lucrezi in niste limite, e alta sa le fortezi cu orice ocazie si sa-ti transferi obligatiile asupra altora - cum fac bancile din 2004 incoace.

Nu este imoral si/sau ne-etic sa-ti optimizezi povara fiscala.
    1. Ingineria financiara e imorala prin definitie.
    2. Orice corporatie are o obligatie sociala fata de comunitatea care ii permite sa faca profit. Cu cat e mai mare profitul cu atat trebuie sa fie mai mare si obligatia sociala. "Optimizarea" obligatiei fiscale (imi place cum ai folosit subversiv termenul de povara) face ceva cu jet pe intreaga comunitate si paseaza obligatiile firemei asupra oamenilor de rand.

Nu cred ca ti-ar conveni daca si statul s-ar purta la fel si in loc de un pret unitar la utilitati, de exemplu, ai vedea preturi selective in functie de cat ti-ai "optimizat" "povara" fiscala.
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

10. Back To Top | #630
    :cough: Controverse la Finante asupra proiectului de dublare a CAS. Ministrul promite ca taxele nu vor creste anul acesta - Stirileprotv.ro :cough:

Secretarul de stat Biriş confirma proiectul care pune povara CAS in sarcina angajaţilor

Quote Originally Posted by Irenicus View Post
    2. Orice corporatie are o obligatie sociala fata de comunitatea actionarii care ii permite sa faca profit
    Aveai un typo. Comunitatea se foloseste de serviciile corporatiei pentru ca au nevoie de ele, nu e ca si cand le dau bani degeaba. Actionarii le cam dau bani degeaba, cu promisiunea ca fac cel mai mare profit posibil.

11. Back To Top | #631
    Registered User
    Da, eu ma refeream la cum prezinta guvernul PSD cresterile salariale. Va dam 25%! :cough: brut :cough: Dar stai, zice ca de la 1 martie vor creste cu 30%, pe net!

12. Back To Top | #632
    Orice corporatie are o obligatie sociala
    De ce?
    Tu ai impresia ca economia e asa, unii cu obligatii si statul si cumunitatea doar cu luatul?

13. Back To Top | #633
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Da, eu ma refeream la cum prezinta guvernul PSD cresterile salariale. Va dam 25%! :cough: brut :cough: Dar stai, zice ca de la 1 martie vor creste cu 30%, pe net!
    Tu stii ca votantul tipic pesede crede ca o marire cu 50% dupa o taiere de 50% il aduce de unde a plecat?

14. Back To Top | #634
    Quote Originally Posted by gojira View Post
    Nu se face așa ceva într-o țară care nu e considerată bananieră.
    cred ca ai o definitie extinsa a termenului "tara bananiera"
    chestiile astea se fac fix in tarile care nu sunt bananiere, pentru ca acolo taxele sunt mari.
    ca si idee, ai auzit de "Double Irish With A Dutch Sandwich" ? ghici cine s-a suparat si a determinat inchiderea "robinetului" in cazul ala
    Ignore list: Stagirioritic

15. Back To Top | #635
    Nu m-ai înțeles. Eu m-am referit strict la declarațiile lui nea' Tudose. Alea mi se par de prost gust. Arde-i prin măsuri dacă vrei să-i arzi, dar să îndemni populația să-și ia banii în plic ca să nu-i fure banca mi se pare absurd.

16. Back To Top | #636
    just passing... Rover's Avatar
    Dar sa nu divagam. Intre timp, onor guv Tudose da cu sutul la eliminarea impozitului pe dividende, baga splitarea TVA, reintroduce acciza.
    Sa duduie economia!!!

Asteptam bravii nevotanti PSD, dar aprigi sustinatori din orice pozitie a tuturor masurilor psd-iste, ba chiar pnl-isti declarati sa ne explice ce si cum...

17. Back To Top | #637
    ca si idee, ai auzit de "Double Irish With A Dutch Sandwich" ?
    Stii ca masurile au fost anuntate cu 5 ani inainte sa intre in vigoare si ca au aparut alte facilitati fiscale? Pentru ca pe unii ii duce capul sa fie prietenosi cu investitorii si sa nu muste mana care-i hraneste.

18. Back To Top | #638
    Profesorii de pe thread aproba

Sunt curios cand incepe prostimea sa se prinda ca psd e toxic chiar si pentru ei (ma rog, ar fi trebuit sa se prinda ca in primul rand e toxic pentru ei ca principalul lor scop e o populatie indobitocita si saraca, dar altfel n-ar mai fi corespuns definitiei).
    JDM trio.

19. Back To Top | #639
    Stii ca masurile au fost anuntate cu 5 ani inainte sa intre in vigoare si ca au aparut alte facilitati fiscale? Pentru ca pe unii ii duce capul sa fie prietenosi cu investitorii si sa nu muste mana care-i hraneste.
    cu partea de predictibilitate ("5 ani") sunt de acord, e o chestie care ne trebuie si noua.
    aparitia altor facilitati fiscale, intre timp, seamana insa cu taxa noastra de prima inmatriculare . n-a placut celor de la UE, am scos-o si am pus la loc "timbrul de mediu" sau alte chestii similare dar cu alt nume. pana la urma pana si guvernul roman a trebuit sa scoata taxa asta, si probabil ca la un moment dat si olandezii (cu tot cu irlandezi) vor fi nevoiti sa renunte la astfel de practici (nocive pentru ceilalti)
    Ignore list: Stagirioritic

20. Back To Top | #640
    Acum, dacă tot vorbim despre ea, eu mereu am fost PENTRU taxa de mediu, însă, lucrurile erau cam dubioase când ajungeau unii să plătească 2000 de euro pe taxa aia. Adică, îi înțeleg perfect rostul și nu mi se pare deloc inutilă. Mulți au beneficiat de programul RABLA, care e un program destul de bun. Problema ei a fost valoarea mult prea mare.

Pentru multe măsuri, mereu a existat o rupere între legislație și populație. Guvernul sau Parlamentul n-au avut niciodată plăcerea să explice populației de ce consideră ei că e benefică o asemenea măsură. S-a mers mereu pe ideea de genul "TVA e al statului" și gata, s-a terminat discuția.

Știi filmulețele alea de pe Youtube, care îți explică anumite chestii, în genul ălora de pe PragerU. Dacă executivul sau legislativul ar avea o echipă să facă un filmuleț de genul pentru diverse aspecte, cum e TVA-ul, taxele de mediu, reciclarea, cred că am fi cu toții mult mai informați. Cunosc multe persoane cu studii superioare care nu știu cum funcționează TVA. Și pe bună dreptate, pentru că nu te prea interesează până nu lucrezi efectiv cu el. Când auzi că-i al statului, zici că așa o fi. Sună bine, își ia statul taxele înapoi. Că în procesul ăsta dai o palmă contribuabililor onești și încurajezi evaziunea directă... Chestiile astea nu sunt importante.

1.  
Page 32 of 37 FirstFirst ... 2229303132333435 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks