Page 33 of 36 FirstFirst ... 2330313233343536 LastLast
Results 641 to 660 of 712

Thread: Guvernul Tudose

1. Back To Top | #641
    just passing... Rover's Avatar
    Din 2 motive simple:
    1. Ei nu iau masuri benefice pentru populatie. Ei iau masuri reactive: n-au bani, baga o taxa, o acciza etc, vin alegeri - astupa gropile si maresc pensiile, urla presa intr-o zi pe o chestie, imediat se da un ordin care sa dea impresia ca rezolva chestia respectiva. Prost, fara viziune, fara analiza consecintelor si pe laterala, important e sa vina la A3 sa spuna ca au rezolvat.
    2. In general parlamentarii considera populatia o turma de oi proaste care nu trebuie decat sa plateasca taxele si sa-i voteze. Ei le dau iarba, oile ii voteaza. Nu trebui explicat nimic, sa fie lumea multumita ca le-au fost marite salariile si pensiile. Pana si acolo conceptul este "noi v-am dat", de parca dau din veniturile mosiei lor.

2. Back To Top | #642
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    probabil ca la un moment dat si olandezii (cu tot cu irlandezi) vor fi nevoiti sa renunte la astfel de practici (nocive pentru ceilalti)
    Singura chestie nociva e sa-ti ti respiratia asteptand sa se intample asta

3. Back To Top | #643
    Registered User pontiacu's Avatar
    Sa zicem saru'mana:

Vasilescu, despre indemnizația pentru mame: Puteam să nu o mai dăm deloc

Prostia nu are limite la noi in tara.
    Given to fly

4. Back To Top | #644
    Registered User ciocanul's Avatar
    Dar pensiile nu le plafoneaza ? E ok ca 146k de pensionari sa castige pensii cate toate celelalte bulioane impreuna, 4.2 mil de pensionari sau cati sunt ?
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

5. Back To Top | #645
    Acid Pimp Flat's Avatar
    Pensia e drept divin, câștigat.
    O sa intre și în pensii în curând. Câștiga timp câțiva ani pana vin deciziile de restituire de la procesele ulterioare, plus ca multi pensionari nu vor avea resurse sa demareze acțiuni în instanță.
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

6. Back To Top | #646
    just passing... Rover's Avatar
    Da, sunt convins ca aia care au 9000 de lei pensie nu au resurse si nici cunostinte. Pt ca au fost toata viata lor medici si ingineri ...

7. Back To Top | #647
    Registered User
    Quote Originally Posted by Flat View Post
    Pensia e drept divin, câștigat.
    Divin, adica ca dupa '89?!

Poate erai sarcastic. Pensiile sunt la condeiul partidului de guvernare. Rectific. A tuturor partidelor de guvernare de acum pana in vecii vecilor.

Cine nu intelege asta nu are ce discuta despre subiect.

8. Back To Top | #648
    1984 AxA's Avatar
    E masacru la Transporturi: s-au tăiat 1,4 miliarde de euro. De aia promite 2Dose autostradă după autostradă, el n-are bani nici să asfalteze un drum de pământ.
    Da, vineri noaptea s-a publicat proiectul de rectificare bugetară Toți banii se duc pe salarii și pensii speciale.

ROTFLMAO

9. Back To Top | #649
    Registered User
    Oh no... si asta s-a cam ofilit: Bogdan Hossu, dupa discutiile de la Guvern: Legea va prevedea in mod expres si imperativ ca angajatorii sunt obligati sa creasca cu 20% salariile brute - Esential - HotNews.ro

E cam aiurea sa dai o lege in care sa obligi privatii sa creasca salariile, en bloc, cu 20%.

Plus, sa vedem acum ce se intampla cu cresterile salariale propuse penytru bugetari:

In acelasi timp s-a convenit, cel putin aparent, e convenit cu sectorul bugetar ca de fapt in 153, legea de salarizare bugetara, cresterea de 25% prevazuta pentru 1 ianuarie 2018 include si transferul de taxe sociale. Deci, practic, sectorul bugetar va vedea majorarea de 25% din care se vor scadea taxele sociale - 20% pentru angajator, deci vor avea o crestere pe net de aproximativ 5%. Problema noastra era, pe de o parte, ca era prea mica la sectorul bugetar, dar ca, in acelasi timp, era o cresetere negativa pe net nu pe brut. A ramas sa se studieze impactul legat de repartizarea pe brut in salarii a noilor cresteri pentru ca ne vom apropia foarte mult ca salarii brute care se raporteaza la nivelul statistcii europene de salariile din Grecia, Portugalia, ceea ce va crea o imagine relativ defavorabila, desi pe net cresterile nu sunt la nivelul respectiv
    Si mai e si asta:

Liderul sindical a aratat ca a luat act de faptul ca de la 1 ianuarie se propune printre altele, in afara mutarilor de contributii, si o crestere a nivelului de contributii pe care le va plati fiecare salariat.
    Hmm... parca vad ca va urma un studiu de analiza a impactului masurilor propuse

10. Back To Top | #650
    Sa vedem cine iese sa protesteze si cine ii organizeaza daca nu e nici un interes pentru ei...

11. Back To Top | #651
    La privat(ilegal si neaplicabil). Nu la ce carteluieste el pe acolo(apropo, ce tupeu iti trebuie sa recunosti pe fata ca sindicatul tau e un cartel), sunt legi de salarizare separate.

12. Back To Top | #652
    Quote Originally Posted by burtal View Post
    Sa vedem cine iese sa protesteze si cine ii organizeaza daca nu e nici un interes pentru ei...
    Mi se pare mie sau o remesteci pe aia cu 3 lei de caine?

13. Back To Top | #653
    ...E cam aiurea sa dai o lege in care sa obligi privatii sa creasca salariile, en bloc, cu 20%.....
    cred ca prezinti in mod eronat problema. e vorba doar de modificarea modului de calcul al salariilor, nu de vreo crestere efectiva.

problema e ca poti obliga privatii sa faca astfel de modificari, dar nu-i poti obliga sa si pastreze modificarile. ceva de genul "da, i-am crescut brutul cu 20%, cum spune legea, dar apoi mi-am dat seama ca-i o lepra lenesa, asa ca i l-am scazut cu 10%". totul perfect legal.
    Ignore list: Stagirioritic

14. Back To Top | #654
    cred ca prezinti in mod eronat problema. e vorba doar de modificarea modului de calcul al salariilor, nu de vreo crestere efectiva.

problema e ca poti obliga privatii sa faca astfel de modificari, dar nu-i poti obliga sa si pastreze modificarile. ceva de genul "da, i-am crescut brutul cu 20%, cum spune legea, dar apoi mi-am dat seama ca-i o lepra lenesa, asa ca i l-am scazut cu 10%". totul perfect legal.
    Ahahah. Zi-mi si mie, e o coincidenta ca nici criptopesedistii nici aia pe fata nu stapanesc nicio notiune de drept? Muncii si contractual, in cazul de fata.

15. Back To Top | #655
    problema e ca poti obliga privatii sa faca astfel de modificari, dar nu-i poti obliga sa si pastreze modificarile.
    Evidenta contradictie din fraza asta nu te-a pus pe ganduri?
    JDM trio.

16. Back To Top | #656
    @traforaj: n-am inteles nimic din postul tau

@rezare: nu vad nici o "evidenta contradictie" in ce am spus. daca esti amabil sa o indici, as aprecia.
    Ignore list: Stagirioritic

17. Back To Top | #657
    Acid Pimp Flat's Avatar
    Quote Originally Posted by traforaj View Post
    La privat(ilegal si neaplicabil). Nu la ce carteluieste el pe acolo(apropo, ce tupeu iti trebuie sa recunosti pe fata ca sindicatul tau e un cartel), sunt legi de salarizare separate.
    in cartel alfa sunt si companii private

18. Back To Top | #658
    Acid Pimp Flat's Avatar
    poti obliga privatii, asta e culmea. normal ca poti

orice inspector ITM poate lua organigrama si salariile din decembrie si organigrama si salariile din ianuarie, daca nu se pupa cu cifrele teoretice se ia la puricat
    cati ai concediat, cati ai angajat, cati ai marit, cati ai scazut, de ce, ce profit ai, ce cifra de afaceri, ce crestere, ce contracte

dai raportul la ITM si aia decid daca ai luat o masura justa sau abuziva
    se vede de pe luna daca micsorezi salariile profitand de trecerea contributiilor sau daca micsorezi salariile ca o duce firma rau

19. Back To Top | #659
    Registered User
    o duce firma rau
    Serios? Poate inspectorul ITM sa faca o astfel de analiza? Sa decida el daca firma o duce bine sau rau? Daca profitul trebuie reinvestit sau platit in salarii? Etc...

Sa fim intelesi: mie masura de a trece in sarcina angajatului toate costurile care tin de angajat mi se pare corecta, pentru ca ajuta la scaderea birocratiei, creste transparenta si creste (probabil) si gradul de colectare.

Mizeria PSD-ista cu "crestem salariile cu 25%" insa e doar o mizerie. Pe care bugetarii o inghit, ca de obicei, fericiti.

Afacerea cu "privatii sunt obligati sa nu scada net-ul" e complexa si nu vad cum se poate implementa.

20. Back To Top | #660
    poti obliga privatii, asta e culmea. normal ca poti

orice inspector ITM poate lua organigrama si salariile din decembrie si organigrama si salariile din ianuarie, daca nu se pupa cu cifrele teoretice se ia la puricat
    cati ai concediat, cati ai angajat, cati ai marit, cati ai scazut, de ce, ce profit ai, ce cifra de afaceri, ce crestere, ce contracte

dai raportul la ITM si aia decid daca ai luat o masura justa sau abuziva
    se vede de pe luna daca micsorezi salariile profitand de trecerea contributiilor sau daca micsorezi salariile ca o duce firma rau
    Pai daca pastrezi brutul, ca ala e trecut in contractul de munca, unde e abuzul? N-ai scazut, n-ai crescut salariul brut, doar ca se duce mai mult din el la stat. Avantaj Tudose, c-asa-i in tenis.
    That 1930s gum you like is going to come back in style!

1.  
Page 33 of 36 FirstFirst ... 2330313233343536 LastLast

Bookmarks

Bookmarks