Page 55 of 65 FirstFirst ... 54552535455565758 ... LastLast
Results 1,081 to 1,100 of 1291

Thread: Guvernul Tudose

1. Back To Top | #1081
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Ce bine ca e pe masa Guvernului dupa 2 ani. Nu ca Parlamentul trebuia sa o rezolve in 45 de zile de la solutia CCR.

Incriminari penale prin ordonanta de urgenta...

Ce plm de porti inchid prin "revolutia fiscala" ?

Inchiderea portitelor se face ca urmare a aplicarii unei directive europene nu ca au fatat ei ceva inteligent.

Ce au scos ei : "split TVA" (care in realitate e aproape obligatorie avand in vedere ca trebuie sa treci pe split daca ai o restanta de 1.500 de lei) e o tampenie.

Sa vezi cand se aduna toate aceste masuri ce iese.

Nu mai mir ca astia au mesaje de cretini : pe langa faptul ca sunt cretini au si publicul aferent.

2. Back To Top | #1082
    Pai discutam despre masurile bune aflate pe masa guvernului sau despre ce s-a implementat efectiv ?
    EGO quaeso lux lucis tutela pro mihi secundum mei quod ego mos invado is orbis of tutela

3. Back To Top | #1083
    Nu va mai certatz cu baetii din primarie ca n-o sa castigati. Singurul lucru care ma distreaza e ca de la anul o sa le taie salariile cu revolutia asta fiscala Saracii nici nu stiu ce i-a lovit.
    JDM trio.

4. Back To Top | #1084
    Registered User ciocanul's Avatar
    Mutarea contribuţiilor de la angajator la angajat are o logică perversă – Stelian Muscalu

TLDR: perversa de pe Targu Ocna data de la centru catre locale. O sa fii la mila centrului ca acolo se duc banii. Fac si un miliard fond de "urgenta" discretionar. Nu stai capra in teritoriu nu ai bani, e simplu. Si-au marit salariile primariile si unele nu o sa aiba bani nici sa treaca strada.
    In plus o sa-i stranga putin cu usa si pe angajatorii smecheri ce nu platesc la timp contributiile, asta e cinstit pe undeva.
    --
    Practic nu avem pt ce sa iesim in strada.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

5. Back To Top | #1085
    Registered User
    Eu cred ca treaba cu bugetele locale se va rezolva si prin cresterea taxelor locale (taxa pe propietate, pe masina). Nu cred ca se va recurge numai la fondu' lui Dragnea. Nu-si dau ei autogol asa usor. Tot pe spinarea cetateanului se rezolva treaba.

6. Back To Top | #1086
    Registered User Mandea's Avatar
    deci taxe pe amarati punem, dar pe astia nu?
    Samsarii scapă de plata contribuțiilor sociale: vanzarea mai multor mașini pe an nu va mai fi impozitată - AutoMarket
    logic, doar nu era sa fie ceva facut macar binisor aici. tot sclavii sa aiba taxe in plus.

7. Back To Top | #1087
    Registered User Mandea's Avatar
    ups:
    Rise Project: Legaturile dintre petrolistul Gabriel Comanescu, ministrul Ionut Misa si paradisul fiscal din Malta - Business - HotNews.ro
    mie asta imi suna a fatality!
    si inca una de citit: Criza de incredere in guvernarea Dragnea&Tudose - Opinii - HotNews.ro

exact asta am obs. duminica seara. deja lumea nu mai are incredere orice fac si spun astia. chiar daca ar incerca sa o dreaga, lumea nu ii mai crede. singura solutie e sa dispara. dupa gratii in cazul lui livache.

8. Back To Top | #1088
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Mutarea contribuţiilor de la angajator la angajat are o logică perversă – Stelian Muscalu

TLDR: perversa de pe Targu Ocna data de la centru catre locale. O sa fii la mila centrului ca acolo se duc banii.....
    cu ideea generala din articol (cum ca administratiile locale vor fi si mai dependente de cea centrala) sunt de acord, dar o chestie nu o inteleg:
    În momentul de faţă sunt două entităţi care contribuie la bugetul de stat – angajatul şi angajatorul. De foarte multe ori însă, din lipsă de bani angajatorul „uită” să plătească. Acum trecând totul în sarcina angajatului, sumele se vor colecta mai uşor căci în cazul în care angajatorul „uită” să plătească intră la mititica, şi atunci niciun contabil nu-şi va permite să lase lecitina acasă
    pana acum angajatorul era cel care gestiona acesti bani. el calcula contributiile si le vira (sau nu) statului, angajatul primea netul in mana si o hartie cu calcule.
    trecerea "tuturor" contrinutiilor in sarcine angajatului nu modifica nimic. tot angajatorul va calcula contributiile si le va vira (sau nu) statului, iar angajatul tot nu netul + o hartie se alege. daca angajatorul n-are chef sa plateasca, o poate face la fel de usor ca inainte.
    inteleg ca trecerea de la contraventie la infractiune a neplatii sumelor oprite la sursa o sa diminueze semnificativ cazurile, dar efectiv nu vad nici o legatura cu entitatea (angajat sau angajator) de care sunt legati (virtual) banii neplatiti.
    milioanele astea de contributii neplatite erau doar contributii datorate de angajator, sau si de angajat? imi vine greu sa cred ca angajatorul vira cu sfintenie contributiile angajatului, dar se facea ca ploua cand era vorba de ale lui.
    Ignore list: Stagirioritic

9. Back To Top | #1089
    Son of the Morning-Angel of light gigi19lic's Avatar
    Quote Originally Posted by Smiley View Post
    unde ai auzit de reintroducerea impozitului pentru programatori?
    Imi cer scuze, mananc ciocolata, nu scrie nicaieri ca au scos facilitatea fiscala, dar in urma schimbarilor ori scade net-ul ori creste cheltuiala angajatorului in cazul celor cu facilitati fiscale. Am zis si pe alt thread, ironia pe care nici votantii PSD nu si-o amintesc este ca astia au promis in campanie ca scot impozitul celor ce lucreaza in IT indiferent daca au sau nu studii superioare, era trecuta in slide pt luna Mai 2017, dar au amanat pentru 2018 cu sintagma "da nu am zis care an in Mai".

Am emis elucubratii "la cald" fara sa fac o socoteala exacta. Inca nu am facut ca nu e specialitatea mea, dar uite o socoteala mai elaborata de pe reddit in care se vede cu cat creste cheltuiala angajatorului pt IT (nu sunt sigur ca am voie sa pun link-ul dar mi se pare mai important calculul acum) [SERIOS][Revoluția Fiscală] Ce sens are și cui folosește? : Romania
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

10. Back To Top | #1090
    broke Flat's Avatar
    e doar o sintagma psihologica "banii angajatorului" vs "banii salariatului". vezi doamne daca administratorul nu platea pana acum era pe turta lui, acum FURA din banii angajatului
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

11. Back To Top | #1091
    Registered User
    Fini psihologi, astia din PSD...

12. Back To Top | #1092
    @smiley - greu de crezut dar fix aia era reteta
    IT-ul a beneficiat si inca o mai face de niste FACILITATI, printre cele mai bune la nivel EU... e scris undeva ca trebuie sa beneficieze PE VIATA? Facilitatile astea sunt menite sa incurajeze un anumit sector din economie, pe o perioada, pana se pune bine pe picioare... Orice firma/corporatie care vine in Ro si deschide o afacere poate sa-si negocieze niste beneficii... a deschis o fabrica in localitatea X, isi negociaza niste impozite locale mai mici pentru ca genereaza locuri de munca, care la randul lor genereaza niste impozite.
    De ce trebuie sa beneficieze numai ITul? Industria auto are cam acelasi numar de angajati prin X unitati, etc... are cam dublu cifrei de afaceri fata de IT si un ritm de crestere mai mare.
    DACA ai misca facilitatile astea fiscale de pe un segment de economie pe altul in functie de trend, ai castiga mai multe investitii in mai multe ramuri, adica o dezvoltare mai sanatoasa decat sa-i mentii unuia niste privilegii si dupa ce si-a pus afacerea pe picioare...

13. Back To Top | #1093
    deci practic, o gramada de abureli si nici o justificare credibila pentru o gramada de schimbari.
    plus nou-descoperita impachetare de chestii bune cu chestii rele, iar daca cineva protesteaza impotriva chestiilor rele, trantesti rapid argumentatia pentru chestiile bune. ceva de genul:
    - poporul: "masura 1 nu e buna!"
    - guvernul: "pai masura 2 e buna, trebuie sa mergem mai departe!"
    - poporul: "pai de ce luati si masura 1?"
    - guvernul: "sunteti instigati de cei afectati de masura 2, mergem mai departe!"

@FireFox: inteleg ca scutirile astea nu sunt pe viata, dar sa le modifice corect, la vedere, nu prin diverse efecte "colaterale" ale unor masuri descrise mincinos.
    daca a iesit mustaciosul la televizor si a spus "nu scade nici un salariu net", atunci vreau sa vad ca nu scade nici un salariu net. nu sa descopar ca in IT scad, si sa aud argumente de genul "lasa, ca ei erau privilegiati". sa iasa mustaciosul la tv si sa spuna clar "scad doar salariile nete pentru cei din IT pentru handicapati, restul salariilor nete raman la fel!".
    Ignore list: Stagirioritic

14. Back To Top | #1094
    Registered User RAN's Avatar
    IT-ul a beneficiat si inca o mai face de niste FACILITATI, printre cele mai bune la nivel EU
    Ah, e bine ca ai adus EU in discutie. IT-ul, cu scutirea de impozit era undeva la media impozitarii totale a muncii in Europa aplicata salariilor mari - la salarii in top 10% ajungi sa dai la stat 30-40% in majoritatea tarilor europene. Deci, dpdv al impozitarii muncii, industria de IT e impozitata in Romania cam la fel ca in restul Europei. D-aia trebuie mentinuta scutirea, nu de alta, nu e pentru angajati, e pentru atractivitatea locala.
    De impozitul pe profit nu discut, ala oricum se plateste prin locuri mai tropicale sau Irlanda :P

15. Back To Top | #1095
    Logica din spatele acestor facilitati, la modul general vorbind, este ca statul te scuteste pentru o perioada de anumite taxe si impozite, dar businesul generat de tine face ca acesti bani sa se intoarca cumva in visteria statului. Deci tu scutesti pe cineva de niste taxe pe care oricum nu le platea ca nu exista afacerea pe teritoriul tau fiscal si cumva generezi incasarea altor taxe adiacente faptului ca si-a mutat X afacerea in curtea ta, deci IN PLUS fata de situatia initiala, ca sa inteleaga toti de ce e binevenita deducerea.

Si, desi NU E PE VIATA, X poate sa plece oricand, treptat, pe parcursul anilor in alte parti ce ofera facilitati, deci te intorci la situatia initiala in care taxai o categorie egal cu restul, dar nu mai ai pe cine taxa. Romania a identificat o oportunitate cand a introdus asta. UK a identificat alte oportunitati de acordare a unor beneficii fiscale dupa BREXIT.

Daca nu iti ajung banii cheltuiti de X, clar nu o sa-ti ajunga banii ramasi dupa ce nu mai incasezi absolut nimic de la X. Dar pe parcursul anilor (cat ai va lua lui X sa plece cu catel si purcel cu tot) vei incasa o idee mai mult, true that, ceea ce avantajeaza perfect guvernele ce nu trebuie sa se intereseze ce se intampla peste 10-15-20ani, ca doar nu a ajuns Romania un min hub IT de azi pe maine, deducerea e din 2003 parca.

P.S. Explicatia e pentru "lasa, ca ei erau privilegiati", inca nu s-a inteles ca sunt facilitati pentru firme, sau angajator, cum vrei sa-i zici. Ele aduc bani suplimentari, nu priveaza pe nimeni de nimic. Asta e si motivul pentru care nu se poate aplica deducere fiscala la bugetari, ca atunci se numeste pomana electorala, ca nu produce nimic suplimentar. (doar consum, dar tot se aude la tv ideea cu cresterea economica bazata pe consum si ca nu e cea mai dezirabila varianta, deci ma gandesc ca e de la sine inteles pentru toti)
    Last edited by gigi19lic; 09-11-2017 at 18:27.
    barton 2400+M/thermalright ALX800/NIDEC 92mm/2x256 corsair 2.2.2.5 old bh-5/abit AN7/asus 9600xt/hdd WD 80gb/Samsung writemaster SH-S182M/BEWE/antec sp-500p 500w

16. Back To Top | #1096
    Registered User
    Explicatia asta merge cand nu guvernezi cu ura pe un anumit sector/etc.. Cand vrei sa pedepsesti burghejia cu palosul taxarii...

17. Back To Top | #1097
    Si sa nu uitam, cireasa de pe coliva: STIRIPESURSE.RO Ionuț Mișa, ministrul de Finanțe, plange la Antena 3 - YouTube

Eu chiar il cred cand zice ca are 3 fetite si pentru ele face tot ce face. Si eu fac la randul meu lucruri naspa sau care nu imi plac pentru mine si familia mea. Cred ca exact gandul asta l-a facut sa joace atat de bine rolul in fata camerelor.

18. Back To Top | #1098
    Registered User
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Ah, e bine ca ai adus EU in discutie. IT-ul, cu scutirea de impozit era undeva la media impozitarii totale a muncii in Europa aplicata salariilor mari - la salarii in top 10% ajungi sa dai la stat 30-40% in majoritatea tarilor europene. {...}
    Serios? Te referi la brut sau la ce anume? Zi-mi și mie care e majoritatea aia de țări că atât în Germania, ca să nu mai vorbim de Danemarca, procentul era binișor peste!

19. Back To Top | #1099
    Registered User RAN's Avatar
    Germania se duce la 40% si poate un pic peste la cash, dar cand aplici deducerile pentru diverse cheltuieli gen contributii la pensii si asigurari private, scoala si sanatate scade binisor sub. In Danemarca taxele sunt un pic mai mici din ce vad eu. Deci dupa ce ca sunt mari taxele, nici nu poti deduce nimic ca persoana fizica salariata, cum se poate in restul europei.

Aici, la mine, raman la final cam cu doua treimi din tot ce iau.

20. Back To Top | #1100
    Dar tov. Dragnea cât profit externalizează?

În ultimul deceniu, pierderea cumulată a
    companiilor de stat a depășit 65 de
    miliarde de lei. O sumă frumușică, nu?
    Guvernul ar trebui să privească înspre
    antreprenori ca înspre Divinitate, cu teamă
    și respect, pentru că aceștia pot face ce nu
    poate face statul niciodată: miracolul
    profitului.

Vreți cireașa de pe tort? E mare cât
    dovleacul care-i stă pe gât tovarășului
    Tudose: deficitul la Fondul de Pensii este de
    14,1 miliarde de lei anul acesta și va
    depăși 17 miliarde de lei în 2018. Poftim,
    administrează asta, tovarășe, dacă ți se
    pare că burjuii fug cu profitul din țară
    (apropo, Pilonul II de pensii, administrat
    privat, e pe profit, dar și de aici vrea să ia
    bani guvernul PSD).

Mai am o soluție pentru tov. Tudose și
    guvernul său. Știm că statul român e cel
    mai prost administrator posibil (apropo,
    poate da cineva vreun exemplu de domeniu
    administrat corect și profitabil de stat în
    România?) dar sunt oameni angajați la stat
    toată viața care știu cum să facă profit și
    cum să se îmbogățească. Îi vedem toată
    ziulica la televizor, prin Parlament, prin
    guvern, prin ministere, prin primării
    șamd. Eu cred că aceștia sunt mari maeștri
    în externalizarea pe șest a profiturilor pe
    care le fac prin firmele lor, deținute în
    general prin interpuși.

Chiar așa, tov. Tudose, aveți idee, oare cât
    e profitul externalizat de colegul dv., tov.
    Dragnea? Că pare un tip priceput, de-aia l-
    ați făcut șeful bandei partidului.

Petreanu.ro - 🎧 Dar tov. Dragnea cat profit externalizează? - Petreanu.ro
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

1.  
Page 55 of 65 FirstFirst ... 54552535455565758 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks